علمی و پزشکی

تصویر موشک های عجیبی که ترکیه به اوکراین فرستاد!

قبل از جنگ با روسیه، ترکیه به اوکراین نیز سلاح می فروخت و پس از جنگ نیز در حمایت از کی یف، پهپادهای TB2 زیادی را در اختیار اوکراین قرار داد. در اوایل جنگ، این هواپیما بسیار موفق بود و بسیاری از تسلیحات ارتش روسیه به ویژه سیستم های دفاع هوایی آنها را به تصرف خود درآورد. و اخیراً گروه اطلاعاتی باز (معروف به Osint) Orix مستقر در هلند که اعضای آن ترک هستند و روابط نزدیکی با ارتش و ارتش ترکیه دارند از ارائه چندین سلاح MCL برای شلیک سلاح TRLG-230 ساخت شرکت Aerospace خودداری کردند. امنیت و دفاع ترکیه از روکستان به اوکراین اطلاع دادند.

این سامانه را می‌توان مشابه موشک‌اندازهای چندگانه آمریکایی M142 Himars (HIMARS) دانست که تنها 18 فروند از آن‌ها توانستند از سد نظامی روسیه عبور کرده و پشت نیروی زمینی جمع شوند. سامانه موشک انداز TRLG-230 بر اساس پرتابگر MCL رکستان ساخته شده است که می تواند انواع پرتابه ها را در انواع مختلف شلیک کند. به عنوان مثال این سامانه علاوه بر حمل و شلیک موشک 230 میلی متری، می تواند موشک بالستیک خان 610 میلی متری را نیز حمل و شلیک کند. قبلا این قابلیت را در هایمارس و M270 MLRS که به آنها پرتابگر چند بردی می گویند، دیده بودیم.

MCL

MCL

موشک TRLG-230 همانطور که از نامش پیداست دارای قطر 230 میلی متر است و پرتابگر MCL می تواند 6 گلوله را حمل کند.این موشک دارای سیستم ناوبری داخلی با GPS آمریکایی و سیستم ناوبری ماهواره ای روسی گلوناس است، البته ماهواره هدف. تابع بسته به خریدار انتخاب می شود. طبیعتاً روی نمونه‌های ارائه شده به اوکراین، هدایت ماهواره‌ای این موشک با ناسازگاری GPS با تداخل انجام می‌شود. راکت ترکیه از این نظر مشابه موشک های آمریکایی M31A1 GMLRS-U و M30A1 GMRLS است که آمریکا، آلمان، انگلیس و نروژ به اوکراین ارسال کرده اند. تمامی این موشک ها از زمان پرتاب تا زمان برخورد توسط GPS هدایت می شوند.

اما TRLG-230 بر خلاف M30/31A1 که فقط هدایت داخلی و ماهواره ای دارد، در دماغه خود یک جستجوگر لیزری داشت که به لیزر اجازه می دهد تا آخرین قسمت حمله یعنی هنگام عبور از زمین را کنترل کند. . در هدف، فراهم می کند. حتی مدل هایی از M31A1 با هدایت لیزری نیمه فعال نیز در مرحله نهایی حمله تولید شد، اما در نهایت طراحی متوقف شد. موشک TRLG-230 می تواند با هدایت لیزری اهداف متحرک را هدف قرار دهد و شعاع خطای آن کمتر از 2 متر است. به همین دلیل، هدف مورد نظر باید با یک نیروی داخلی (مثلاً پهپاد) با علامت لیزر مشخص شود تا جستجوگر موشک بتواند پرتو لیزر را ببیند و به آن سمت برود.

با توجه به اینکه TRLG-230 در مرحله نهایی دارای هدایت لیزری است، به جای موشک هدایت شونده، موشک به حساب می آید. زیرا در موشک هدایت شونده ای مانند M31A1، عملکرد سیستم ناوبری این است که موشک را در مسیر درست نگه دارد، اما زمانی که به هدف اصابت کرد، پرتابه می تواند به منطقه علامت گذاری شده با لیزر برود و فقط لازم نیست. پرواز کن این موشک می تواند کارهای ثابت و متحرک را از فاصله 20 تا 70 کیلومتری انجام دهد، کلاهک 42 کیلوگرمی آن نیز از نوع انفجاری قوی همراه با ترکش است که پس از انفجار، مهره های فلزی را در فاصله 55 متری پخش می کند. دو نوع نزدیک شدن و ضربه زدن.

TRLG-230

کشتی دارای 4 دکل به جلو و 4 تیر ثابت در انتهای بدنه است. در حین پرواز با کمک بال های متحرک جهت خود را تغییر می دهد و در مسیر درست می ماند. نیروی رانش مورد نیاز برای پرواز نیز توسط یک موتور موشک جامد تامین می شود که آن را بسیار پیشرفته می کند. سرعت این موشک اعلام نشده اما بالای 2 ماخ است.پرش روی هدف با زاویه بالا و سرعت اولتراسونیک توقف آن را برای پدافند بسیار مشکل می کند. این موشک می تواند به تاسیسات مهم دشمن مانند رادارها، مراکز مخابراتی، پدافند، توپخانه و راکت انداز، تاسیسات تسلیحاتی، انبارها، پایگاه ها، بنادر، مراکز فرماندهی و غیره حمله کند.

همچنین به لطف هدایت لیزری در قسمت آخر می تواند با ناوهای سطحی دشمن در پدافند ساحلی تعامل داشته باشد. این سیستم می تواند به سرعت به محل مورد نظر برسد و در مدت زمان بسیار کوتاهی ارسال شود. سپس شلیک کنید و به سرعت از منطقه فرار کنید تا با ضد آتش مواجه نشوید. وسیله نقلیه اصلی آن 8 چرخ محرک است که با افزایش سرعت عملکرد، قدرت و تحرک بیشتر سیستم را فراهم می کند. این سامانه قادر به انجام عملیات ضد دشمن در هر زمانی از شبانه روز، در هر شرایط آب و هوایی و در هر نوع آب و هوایی است و در آزمایشات میدانی خود عملکرد بسیار خوبی از خود نشان داده است.

موشک TRG-230 از نظر شکل ظاهری کاملاً شبیه TRLG-230 است اما در دماغه جستجوگر لیزری ندارد و به همین دلیل خطای برد آن در فاصله 70 کیلومتری از 10 متر بیشتر نمی شود. در مقایسه بد نیست بدانید که شعاع خطای موشک M31A1 با وجود نداشتن جستجوگر لیزری کمتر از 2 متر است. به عبارتی موشک جدید TRLG-230 با هدایت لیزری در مرحله پایانی دقتی برابر با موشک قدیمی M31A1 دارد. علاوه بر این، قدرت تخریب و تسلیحات آن از M30/31A1 پایین تر است. تنها مزیت مدل ترکیه ای، همانطور که قبلا توضیح دادیم، توانایی درگیری با اهدافی است که پهپادها به ویژه بایراکتار هدف قرار می دهند.

کمک های ترکیه

در این جنگ ترکیه، 35 فروند جنگنده بایراکتار TB2 و سلاح های هوابرد آنها شامل بمب های MAM-L و MAM-C به همراه 24 فروند پهپاد شناسایی مینی بایراکتار، سلاح های الکترونیکی در 2 نوع زمینی و هوایی بر روی Bayraktar TB2، چند 50 فروند Anti نصب شده است. خودروهای کمین و ضد انفجار (AMRP) مدل های جوجه تیغی، خمپاره، تفنگ، کلاه ایمنی و جلیقه ضد گلوله و سایر سلاح ها را در اختیار اوکراین قرار داده اند. این مصالح به صورت رایگان یا با هزینه ای ناچیز در اختیار اوکراین قرار گرفت تا فقط هزینه ساخت آن پرداخت شود. ترکیه در آینده 100000 موشک 155 میلی متری به همراه 150 آمپر جوجه تیغی دیگر برای آنها ارسال خواهد کرد.

شرکت هوافضای بایکار همچنین در حال برنامه ریزی برای تامین پهپادهای بایراکتار و موشک های سونگور برای مقابله با اوکراینی هایی است که پهپادهای انتحاری گرن 1 و 2 روسی را برای استفاده در حملات هوایی دارند. این موشک توسط یک اسکنر مادون قرمز کنترل می شود و زمانی که روی هدف قفل می شود و شلیک می کند، نیازی به هدایت ندارد. برد موشک ها و سایبان فرار آن هنگام شلیک از زمین به ترتیب 8 و 4 کیلومتر است که البته با شلیک از پهپاد با توجه به سرعت و ارتفاع اولیه آنها به میزان قابل توجهی افزایش می یابد. اما در مقابل هدفی مانند پهپاد انتحاری که مقدار کمی گرما از خود ساطع می کند، مشکل اصلی استحکام قفل سالک است که در فاصله حداقل 8 کیلومتری رخ می دهد.

البته باید گفت که ارسال تسلیحات ترکیه به اوکراین برای آنکارا مفید بود. به عنوان مثال پهپاد Bayraktar TB2 با سیستم هایی که پشت سر گذاشتند مشتریان خارجی جدیدی پیدا کردند و جنگ در اوکراین برای آنها نوعی تجارت است. رومانی، عراق، مالزی، اندونزی و ژاپن برای خرید این پهپاد ابراز علاقه کرده اند. اگر راکت های TRLG-230 عملکرد موفق خود را به ویژه در ترکیب با پهپاد Bayraktar نشان دهند، می توانند فروش خوبی در کشورهای خارجی به ویژه پهپاد TB2 داشته باشند. البته تجهیزات ساخت ترکیه نیز باکیفیت هستند که تاثیر مثبتی در فروش دارد.

227227

دکمه بازگشت به بالا