اقتصادی

جاری بودن مصوبه حمایت از مستاجران/ هیچ حکم تخلیه ای صادر نمی شود

قانون فعلی حمایت از مستاجر / حکم تخلیه صادر نشده است

ستاد ملی کرونا مصوبه ای برای حمایت از مستاجران دارد؛ رئیس اتحادیه مشاوران املاک نیز گفت: این مصوبه اجرایی شده، قراردادهای اجاره به طور خودکار تمدید می شود، سقف اجاره تعیین شده است و حالا باید دید بازار چه واکنشی نشان می دهد.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری patc، نزدیک به 2 سال مصوبه تمدید خودکار اجاره نامه و تعیین سقف افزایش اجاره بها سالیانه اجرا شد؛ بنابراین تمدید مدت اجاره در تهران و موجر نمی تواند اجاره بها سالیانه را بیش از 25 درصد افزایش دهد. این نرخ در سایر کلانشهرها 20 درصد و در سایر شهرهای کشور 15 درصد است. این در حالی است که 10 بانک با هدف تقویت بنیه مالی مستاجران تسهیلات لیزینگ ارائه می کنند.
«مصطفی قلی خسروی» روز جمعه در گفت‌وگویی درباره اینکه آیا این مصوبه برای فصل اجاره‌ای پیش‌رو اجرا می‌شود، گفت: اگرچه تصمیم جدیدی برای تمدید مصوبه و تعیین سقف اجاره‌بها گرفته نشده است، اما سال گذشته این مصوبه هنوز در حال اجراست.» در حال اجراست.
رئیس اتحادیه مشاوران املاک گفت: مالکان حق پاسخگویی به مستاجران را ندارند و باید قراردادهای اجاره را بیش از سقف اجاره بهای ۱۴۰۱ تمدید کنند.
مصطفی قلی خسروی گفت: در حالی که این مصوبه شرایطی را فراهم می کند تا مالکان با فروش املاک خود در سوریه به مستاجران پاسخ دهند، اما اجرای آن می تواند با رفع ایرادات عمده بازار اجاره را کنترل کند.
به گفته رئیس اتحادیه مشاوران املاک تهران، مالکان سال گذشته با بهانه هایی مانند بازگرداندن چک، ازدواج پسر و فروش سوری به بسیاری از مستاجران پاسخ دادند.
برخی از نمایندگان مجلس نسبت به افزایش اجاره بهای مسکن در سال جاری هشدار داده و می گویند بازار اجاره باید مدیریت فوری شود. از سوی دیگر کارشناسان بر افزایش ساخت و ساز، اعطای واحدهای اجاره ای توسط دولت و کنترل تورم کلی تاکید کردند.
با توجه به اینکه میزان ابتلا و مرگ و میر کووید-19 به طور قابل توجهی در سال جاری کاهش یافته است، باید ببینیم که آیا دولت همچنان سیاست تعیین سهمیه قراردادهای اجاره را دنبال می کند یا تصمیمات دیگری اتخاذ می کند.
انتهای پیام/

دکمه بازگشت به بالا