علمی و پزشکی

روانشناس زن بهتر است یا مرد؟ سوالی که باید از خودتان بپرسید

آفتاب‌‌نیوز :

اولین گام برای حل مشکل مراجعه‌کنندگان برقراری ارتباط موثر بین روانشناس و افراد است. این رابطه موثر باید به شکلی باشد که مراجعه‌کننده احساس راحتی کند و بتواند مسائل را به راحتی مطرح کند؛ داشتن ارتباط صحیح باعث ایجاد اعتماد میان دو طرف می‌شود و محیطی بدون استرس را برای بیماران فراهم خواهد کرد. انتخاب روانشناس زن یا مرد به سلیقه هر شخص بستگی دارد و نکاتی که در این باره لازم است بدانید را در ادامه توضیح خواهیم داد.

چرا فکر می‌کنیم روانشناس زن بهتر از مرد است؟

درمان سلامت روان نیاز به صمیمیت دارد و افراد طبیعتا به دنبال روانشناسانی می‌گردند که رفتاری ملایم داشته باشند و افکار آن‌ها را درک کنند. از آنجایی که اکثر ما در کنار مادران و خواهران‌مان بزرگ شده‌ایم و آن‌ها همواره مراقب ما بوده‌اند، اغلب از زنان انتظار داریم که نقش‌های مراقبتی، به ویژه نقش‌هایی که مرتبط با حمایت عاطفی هستند را بر عهده بگیرند.

این می‌تواند نتیجه انتظارات مبتنی بر جنسیت در جامعه ما باشد و جایی که مردان در بیان عاطفی ضعیف هستند، و زنان بالغ‌تر و صبورتر در نظر گرفته می‌شوند.

روانشناس زن بهتر است یا مرد؟ سوالی که باید از خودتان بپرسید

عامل دیگری که باعث ایجاد این تفکر شده است، میزان تسلط شغلی مردان است. برخی از مردم فکر می‌کنند که مردان رانندگان و مهندسان بهتری هستند و به همین شکل زنان معلمان و پرستاران موفق‌تری باشند؛ بیشتر توقعات افراد ناشی از چیزی است که معمولا در اطراف خود می‌بینیم و از آنجایی که از گذشته تاکنون بار‌ها و بار‌ها این الگو‌ها در ذهن ما تکرار شده‌اند، فکر می‌کنیم آن‌ها درست هستند.

سوء تفاهم آماری سومین دلیلی است که باعث به وجود آمدن این دیدگاه شده است؛ مطالعات آماری نشان می‌دهند که زنان بیشتر از مردان به دنبال درمان هستند و برخی از مطالعات نشان می‌دهند که افراد احتمالا روانشناس با هویت جنسیتی مشابه خود را ترجیح می‌دهند؛ بنابراین از آنجایی که احتمال دارد زنان بیشتری دنبال درمان باشند، احتمالا روانشناسان زن بهتر خواهند بود.

روانشناس زن چه کمکی به زنان می‌کند؟

برخی از زنان، روانشناس هم‌جنس را ترجیح می‌دهند و از روانشناس انتظار دارند دیدگاهی مشابه درباره مشکلات و زندگی با او داشته باشد. این افراد دوست دارند با روانشناس احساس راحتی کنند و احساسات‌شان را با کسی که تجربیات آن‌ها را درک می‌کند در میان بگذارند. برخی دیگر دقیقا برعکس این انتظار را دارند و دوست دارند روانشناس دیدگاه متعادلی درباره نگرانی‌های آن‌ها ارائه دهند.

بعضی از خانم‌ها مسائل خود را با فرد همجنس راحت‌تر در میان می‌گذارند و ترجیح می‌دهند تا با فردی صحبت کنند که چنین تجربه‌ای داشته باشد. فرهنگ کشور ما به شکلی است که بیشتر زنان ترجیح می‌دهند تا مسائل خصوصی و شخصی خود را با روانشناس زن در میان بگذارند. به‌طور مثال هنگامی که زن مورد خشونت یا سوء استفاده جنسی قرار می‌گیرد بهتر است از روانشناس زن کمک بگیرد.

بسیاری از زنان برای رابطه جنسی تراپی و مشاوره خانواده به روانشناس زن مراجعه می‌کنند و برای آن‌ها سخت است تا درباره‌ی مسائل جنسی با روانشناس مرد صحبت کنند و بسیاری از افراد معتقدند که روانشناس زن بهتر می‌تواند مشکلات موجود در محیط درونی خانواده و فرزندان برطرف کنند.

چگونه یک روانشناس زن پیدا کنیم؟

روانشناس زن بهتر است یا مرد؟ سوالی که باید از خودتان بپرسید

زندگی در شهر‌های شلوغ و بزرگ می‌تواند چالش‌های زیادی را به همراه داشته باشد و همواره برای تقویت سلامت روان در زندگی مراجعه به روانشناس ضروری است. در شهر‌هایی مانند شیراز برای پیدا کردن روانشناس زن می‌توانید راه‌های متعددی را امتحان کنید مانند پرس‌وجو از آشنایان، آزمون‌وخطا و جستجوی اینترنتی!

از مطمئن‌ترین راه‌ها برای پیدا کردن روانشناس‌های خوب در شهر‌های بزرگ استفاده از پلتفرم‌های آنلاین است. یکی از پلتفرم‌های مطرح برای جستجو و رزرو نوبت از روانشناس پزشک خوب است. در پزشک خوب به آسانی لیستی جامع و بانک اطلاعاتی گسترده از روانشناسان زن شیراز را مشاهده می‌کنید و با انتخاب حوزه کاری می‌توانید نوبت خود را رزرو کنید. روانشناسان حرفه‌ای احساسات خود را کنترل می‌کنند و احساسی عمل نمی‌کنند و دانش و تجربه‌ی خود را به کار می‌برند تا به مراجعین خود کمک کنند و به این ترتیب بسیاری از افراد ترجیح می‌دهند تا مسائل خصوصی خود را با روانشناسان زن در میان بگذارند. اگر شما هم جزء این دسته از افراد هستید به شما پیشنهاد می‌کنیم تا به بهترین روانشناس زن شیراز مراجعه کنید.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا