معافیت خدمت سربازی برای این گروه آسان شد / شرایط و جرئیات مهم

خدمت سربازی |سرباز

آفتاب‌‌نیوز :

چندی پیش سردار تقی مهری رییس سازمان نظام وظیفه عمومی فراجا با تشریح مشوق‌های قانونی برای سربازان وظیفه در سال ۱۴۰۳، از اعلام شرایطی در خصوص معافیت‌های سربازی، حقوق دریافتی سربازان، کسری خدمت در شرایط مختلف در سال جاری خبر داد. 

براساس قوانین جدید، سربازان فراری که از آخرین تاریخ فرار آنان بیش از ۸ سال گذشته باشد و تاکنون مشغول به خدمت نشده باشند، مشمول معافیت می‌شوند. مدت فرار این افراد تا سال ۹۵ محاسبه می‌شود و در صورتی که از آن زمان تاکنون خدمت ننموده باشند، می‌توانند از مزایای معافیت بهره‌مند شوند.

این تدابیر می‌توانند به سربازان فراری کمک کنند تا از بار‌های مالی و اجتماعی ناشی از فرارشان رهایی یابند و به طور مساوی با سایرین از مزایای خدمت نظامی بهره‌مند شوند. بر اساس گزارش اقتصادنیوز، علاوه بر این، در صورتی که مدت غیبت یک فرد از خدمت نظامی تا پایان سال ۹۵ به ۸ سال نرسد، این افراد می‌توانند مدت خدمت نظامی خود را به صورت ناپیوسته و در بازه‌های زمانی مختلف انجام دهند. این امکان به آن‌ها اجازه می‌دهد که مدت خدمت نظامی خود را بر اساس شرایط شخصی و موقعیت‌های خود برنامه‌ریزی کنند و از انعطاف بیشتری در انجام وظایف نظامی بهره‌مند شوند.

چنانچه سرباز بیشتر از ۲ ماه فراری داشته باشد، چنانچه بعد از فرار دچار بیماری یا مشکلی جسمی یا روحی شود میتواند پس از پرداخت جریمه از معافیت پزشکی استفاده کند. بنابر گزارش اقتصادنیوز، روند اجرایی آن نیز به این صورت است که سرباز فراری باید ابتدا خود را به آخرین یگانی که خدمت کرده معرفی نموده و یگان وی را به دادسرا فرستاده و سپس وی می‌تواند بعد از پرداخت جریمه، به خدمت برگردد و یا در صورتی که شورای پزشکی معافیت وی را تایید نماید، برای وی معافیت پزشکی صادر خواهد شد. گفتنی است که در معافیت پزشکی برای سربازان فراری نیاز به پرداخت هیچ گونه هزینه‌ای نیست.

معافیت کفالت در رابطه با پدر یا مادر یا خواهر یا برادر میباشد و هر کدام از این موارد دارای تبصره‌های خاص خود و البته گسترده‌ای است. مهم‌ترین موضوع درباره استفاده از معافیت کفالت در صورتی که سرباز فراری هم باشید، نداشتن غیبت غیر موجه قبل از سربازی است. در این حالت ابتدا باید به یگان خدمتی مراجعه کنید و بعد از گذراندن مرحله دادگاه نظامی و پرداخت جرایم تعیین شده حضورتان در یگان قطعی میشود.

ممکن است فردی در زمان اعزام بخدمت به دلیل نقص مدارک پدر شامل معافیت یا کسری ایثارگری نبوده باشد و در حالت عادی به خدمت مراجعه کرده باشد و البته غیبتی هم نکرده باشد. بعد از مدتی فرار میکند و در همین مدت پدر با توجه به سوابق جبهه یا جانبازی میتواند فرزندش را از خدمت معاف کند.

با وجود سرباز فراری بودن میشود به یگان خدمتی بازگشت و بعد از طی مراحل دادسرای نظام و پرداخت جرایم تعیین شده و گرفتن گواهی اشتغال به خدمت برای دریافت کسری یا معافیت کامل و دائم ایثارگری به پلیس+۱۰ مراجعه کرد.

دکمه بازگشت به بالا