بین المللبرترین های کار و کسب

مهاجرت به ترکیه بدون پایان خدمت

چگونه بدون پایان خدمت به ترکیه مهاجرت کنیم؟

مهاجرت از جمله تصمیمات سخت و پیچیده و البته وسوسه‌کننده‌ای است که فکر و ذهن بسیاری از جوانان را به خود درگیر کرده. بدون شک شما هم به عنوان یک جوان جویای نام، حتی یک بار هم که شده به این مسئله فکر کرده‌اید و برای ساخت یک آینده‌ی بهتر و روشن‌تر، تصمیم به مهاجرت گرفته‌اید. اما در این میان، همواره یک مانع بزرگ جلوی خود دیده‌اید؛ خدمت سربازی! بسیاری از کسانی که تصمیم به مهاجرت، به خصوص مهاجرت به ترکیه را گرفته‌اند، همیشه برایشان سوال بوده که آیا اقامت ترکیه بدون پایان خدمت ممکن است یا نه؟

در این مقاله ما به عنوان یک راهنمای زندگی در ترکیه، قصد داریم تا درباره‌ی مهاجرت به ترکیه بدون پایان خدمت برایتان صحبت کنیم. به علاوه بررسی خواهیم کرد که چرا مهاجرت به کشور ترکیه به نفع ما خواهد بود و البته اینکه از چه راه‌هایی می‌توان اقامت و یا شهروندی این کشور را به دست آورد. با ما همراه باشید.

چرا ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرت انتخاب کنیم؟

در اولین قدم، قبل از پرداختن به موضوع کسب اقامت ترکیه بدون پایان خدمت، ابتدا باید بدانیم که اصلا چرا باید کشور ترکیه را به عنوان مقصد مهاجرتی خود انتخاب کنیم. چه دلایلی وجود دارند که افراد را تا به این حد برای اخذ شهروندی ترکیه مشتاق می‌کنند؟ در این بخش، با نگاهی اجمالی، به این موضوع خواهیم پرداخت و مهم‌ترین دلایل انتخاب ترکیه به عنوان یک مقصد مهاجرتی را برایتان بر خواهیم شمرد.

• نزدیکی جغرافیایی و فرهنگی

شاید یکی از مهم‌ترین دلایلی که باعث می‌شود افراد بسیاری برای کسب اقامت ترکیه اقدام کنند، نزدیکی این کشور به ایران، از نظر تاریخ و فرهنگ است. ایران و ترکیه، دو کشور همسایه هستند و البته پیشینه‌ی تاریخی مشترکی نیز دارند. فرهنگ و آداب و رسوم این دو کشور بسیار به هم نزدیک است؛ به همین دلیل ایرانیان در ترکیه بسیار احساس راحتی خواهند کرد.

به علاوه، نزدیکی جغرافیایی این دو کشور هم باعث شده تا رفت و آمد برای ما ایرانی‌ها بسیار آسان باشد. و در آخر مهم‌ترین نکته اینکه سفر به ترکیه از ایران، بنا بر عهدنامه‌ی مودت، نیازی به ویزا ندارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله انواع ویزاهای ترکیه را مطالعه کنید.

• اقتصاد پویا و هزینه زندگی کمتر

از دیگر دلایلی که مهاجرت به ترکیه را بسیار بین ایرانیان محبوب کرده، مسائل مالی و اقتصادی در کشور ترکیه است. باید بدانید که هزینه های زندگی در ترکیه، نسبت به کشور خودمان بسیار کمتر است؛ هرچند ممکن است در بعضی از شهرها، چندان تفاوتی با ایران نباشد. اما نباید از این مورد احساس نگرانی کرد.

    اقتصاد کشور ترکیه نسبت به ایران بسیار آزادتر و البته پویاتر است و فرصت‌های بسیاری برای اشتغال و موفقیت در ان وجود دارد. به علاوه، نسبت درآمد و خرج در این کشور بسیار منطقی‌تر خواهد بود و میزان تورم هم چندین درصد از ایران کمتر است.

• جاذبه‌های طبیعی و تاریخی

و در آخر، از دیگر دلایلی که ایرانیان را برای کسب اقامت ترکیه مشتاق می‌کند، می‌توان به جاذبه‌های طبیعی و تاریخی این کشور اشاره کرد. روزگاری این کشور، به خصوص شهر استانبول، پایتخت جهان شناخته می‌شد و هزاران رنگ و فرهنگ و نژاد در آن زندگی می‌کرد. آثار آن تنوع و شکوه هنوز هم در جای جای ترکیه به چشم می‌خورد؛ این کشور پر است از آثار و بناهای تاریخی که هر کدامشان داستانی جداگانه دارند.

به علاوه، ترکیه به عنوان یک کشور مدیترانه‌ی، هم آب و هوای خوبی دارد، هم سواحل زیبا و منحصر به فردی دارد و هم اینکه طبیعت آن بکر و چشم‌نواز است.

مهاجرت به ترکیه بدون کارت پایان خدمت

از بزرگترین موانعی که پیش روی هر مردی قرار دارد، خدمت سربازی است. خدمت سربازی همیشه‌ی خدا، بزرگترین دغدغه‌ی کسانی بوده است که قصد مهاجرت و خروج از کشور را داشته‌اند. به محض اینکه شما پایتان را از 18 سالگی به این طرف بگذارید، موضوع سربازی در ذهنتان نقش خواهد بست و چه بسا که به کابوس خیلی از افراد هم تبدیل شود. البته این موضوع همیشه هم جای نگرانی ندارد و بعضی اوقات با گواهی اشتغال به تحصیل، قابل چشم‌پوشی خواهد بود.

حال بزرگترین سوال کسانی که می‌خواهند به ترکیه مهاجرت کنند، این است که آیا اقامت ترکیه بدون پایان خدمت هم ممکن است؟ البته باید گفت که این کار شدنی و انکان‌پذیر است. کسانی که قصد دارند به ترکیه مهاجرت کنند و یا به تحصیل در ترکیه بپردازند، می‌توانند بدون داشتن کارت پایان خدمت هم کشور را ترک نمایند. البته ترک کشور بدون اتمام خدمت سربازی، شرایط و ضوابط خود را دارد که باید آن‌ها را در نظر داشت.

اقامت ترکیه بدون پایان خدمت چه شرایطی دارد؟

هر مردی که سن او از 18 سال گذشته باشد، باید برای خروج از کشور، یا سربازی‌اش را تمام کرده باشد و یا کارت پایان خدمت داشته باشد. به صورت کلی اگر سوال شود که آیا مهاجرت به ترکیه بدون پایان خدمت ممکن است یا نه، باید گفت که جواب مثبت است. شما می‌توانید با سپردن وثیقه به دولت، بدون کارت پایان خدمت هم نسبت به مهاجرت اقدام کنید.

به طور کلی می‌توان اینطور گفت که برای مهاجرت به ترکیه، لازم است تا مدارکی که وضعیت‌تان را در حال حاضر، روشن و مشخص می‌کند به دولت ارائه دهید. مدارکی اعم از برگه اشتغال به تحصیل، وثیقه، ضمانت‌نامه و البته مبلغی برای کارهای اداری، از جمله مدارکی است که در این روند به همراه داشته باشید.

برای مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه بدون پایان خدمت، باید شرایط زیر را دارا باشید:

 • غیبت سربازی نداشته باشید.
 • دانش‌آموز، دانشجو، طلبه و یا فارغ التحصیل باشید.
 • در سنوات ارفاقی تحصیل قرار نداشته باشید.
 • وثیقه‌ی مورد نیاز را به سازمان وظیفه پرداخات کرده باشید.
 • گواهی اشتغال به تحصیل داشته و یا درخواست مجوز خروج از کشور را ثبت کرده باشید.

و اما درباره‌ی نوع و مقدار وثیقه باید گفت که بسته به نوع هر سفر، میزان وثیقه نیز متغیر و متفاوت خواهد بود. توجه داشته باشید که سپردن وثیقه و خروج از کشور اعتبار مشخصی دارد. عدم حضور پس از پایان اعتبار، به منزله‌ی ضبط وثیقه به نفع دولت خواهد بود.

به موارد زیر دقت کنید:

 • 5 میلیون وثیقه برای سفرهای علمی
 • 8 میلیون تومان برای سفرهای نیمه علمی
 • 15 میلیون تومان برای سفرهای غیرعلمی
 • 5 میلیون تومان برای سفرهای مطالعاتی
 • 500 هزاز تومان برای سفرهای زیارتی

مراحل خروج از کشور بدون کارت پایان خدمت

حال که دانستیم مهاجرت به ترکیه بدون پایان خدمت هم ممکن است، اکنون باید بدانیم که چه مراحلی را باید برای اخد مجوز خروج طی کرد:

 • به سازمان نظام وظیفه دانشگاه و یا محل زندگی خود مراجعه کنید.
 • می‌توانید پس از دریافت کد سخا از پلیس +10 به وبسایت نظام وظیفه نیز مراجعه کنید.
 • مدارک مورد نیاز (اشتغال به تحصیل و…) را به آن‌ها ارائه دهید.
 • منتظر بمانید تا درخواست شما بررسی، رد و یا تایید شود.
 • پس تاییدی نسبت به سپردن وثیقه اقدام کنید.
 • در صورت نبود هیچگونه مانع و مشکل، پلیس گذرنامه ناجا، گذرنامه‌ی شما را صادر خواهد کرد.

حال باید چند نکته را در نظر داشته باشید. گذرنامه‌ای که بدون کارت پایان خدمت برای شما صادر می‌شود، دارای مدت اعتبار مشخصی است. اگر تا پایان زمان مشخص شده به کشور بازنگردید، وثیقه‌ی شما به نفع دولت ضیط خواهد شد.

به علاوه، اگر برای ثبت بازگشت خود حاضر نشوید و یا با تاخیر نسبت به آن اقدام کنید، به مدت 6 ماه تا 1 سال ممنوع‌الخروج خواهید شد. و در آخر اینکه باید بدانید اقامت ترکیه بدون پایان خدمت نیازی به ویزا نخواهد داشت.

کدام نوع اقامت ترکیه از همه بهتر است؟

در بخش پایانی این مقاله، خوب است اندکی هم از انواع اقامت ترکیه برای شما مخاطب عزیز صحبت کنیم. حال که از سیر تا پیاز روند مهاجرت به ترکیه بدون پایان خدمت آگاه هستیم، بد نیست اندکی هم در این باره بخوانیم.

1. اقامت تحصیلی در ترکیه

یکی از آسان‌ترین راه‌هایی که می‌تواند مهاجرت به ترکیه را برای شما هموار کند، کسب اقامت از طریق تحصیل در ترکیه است. شاید اصلاع نداشته باشید، اما تعدادی از بهترین دانشگاه‌های دنیا، در کشور ترکیه و در شهر استانبول قرار دارند. به علاوه، تحصیل در ترکیه نسبت به بسیاری از کشورهای اطراف و اروپا، ارزان‌تر و به صرفه‌تر نیز هست. حتی در این راه می‌توانید بورسیه و فاند نیز دریافت کنید و هزینه‌هایتان را حسابی کاهش دهید.

2. اقامت کاری در ترکیه

همانطور که در ابتدای مقاله اشاره کردیم، اقتصاد ترکیه بسیار پویا است و فرصت‌های شغلی در آن بسیار زیاد است. کار در ترکیه به منزله‌ی یک سکوی پرتاب برای شانس‌ها و موفقیت‌های بیشتر خواهد بود. کسب اقامت کاری ترکیه، یکی دیگر از راه‌های مهاجرت به این کشور است. البته باید به زبان ترکی مسلط باشید و تا قبل از به پایان رسیدن اقامت 90 روزه در ترکیه که به ویزا نیازی ندارد، نسبت به یافتن شغل اقدام کنید.

3. کسب اقامت از طریق سرمایه‌گذاری

بدون شک گرفتن شهروندی کشور ترکیه از راه سرمایه‌گذاری، از آسان‌ترین راه برای مهاجرت به این کشور خواهد بود. در این روش تنها چیزی که به آن نیاز خواهید داشت، سرمایه و تمکن مالی مورد نیاز است. شما به چند طریق می‌توانید در ترکیه سرمایه‌گذاری کنید.

معمولا ثبت شرکت در ترکیه و یا خرید ملک در این کشور، از محبوب‌ترین راه‌ها برای سرمایه گذاری در ترکیه هستند. اگر قصد ثبت شرکت را دارید، ارزش شرکت شما باید حدود 1.5 میلیون لیر و اگر قصد خرید ملک را دارید، ارزش ملک شما باید 250 هزار دلار باشد.

معافیت سربازی در ترکیه

یکی از نکاتی که معمولا به هنگام اخذ شهروندی ترکیه برای اعضای خانواده نادیده گرفته می‌شود، مسئله سربازی در ترکیه است. باید بدانید فرزندانی که به واسطه شهروندی والدین خود، در قبل از 18 سالگی تابعیت ترکیه را به دست می‌آورند، باید خدمت سربازی را همچون شهروندان ترکیه؛ در این کشور نیز بگذرانند. سن ورود به خدمت سربازی در ترکیه، 21 سال است و طول مدت آن نیز، حدودا 6 ماه است.

البته معافیت از این خدمت نیز وجود خواهد داشت، بهتر است بدانید که:

 • امکان خرید خدمت سربازی در ترکیه وجود دارد.
 • هزینه‌ی خرید خدمت سربازی در ترکیه، در حدود 37 هزار لیر است.
 • در صورت خرید، حضور در دوره‌ی آموزشی همچنان الزامی است، اما طول آن فقط 1 ماه است.
 • در صورت قبولی در دانشگاه، فرد تا پایان دوره تحصیل، از خدمت سربازی معاف خواهد بود.
 • اگر فرد بعد از 21 سالگی شهروند ترکیه شود، در صورت گذراندن سربازی در کشور خودش، از سربازی در ترکیه معاف خواهد بود.

سخن پایانی

از بزرگترین موانعی که برای مهاجرت همیشه پیش روی جوانان وجود داشته و از قرار معلوم تا سال‌های زیادی وجود هم خواهد داشت، مسئله‌ی سربازی است. خدمت سربازی شاید بزرگترین سد خروج از کشور و مهاجرت باشد که فکر و ذهن بسیاری از جوانان را به خود مشغول کرده است.

اما باید بدانید که گذشتن و حل این موضوع، غیر ممکن نیست. سپردن وثیقه و اخذ مجوز به دنبال آن، از راه‌هایی است که می‌توان بدون کارت پایان خدمت هم کشور را ترک کرد.

در این مقاله از سیر تا پیاز مهاجرت و اخذ اقامت ترکیه بدون پایان خدمت را بررسی کردیم. کسب این مجوز البته شرایط و قوانین مربوط به خود را دارد که در طی مقاله به آن‌ها پرداختیم. به علاوه، از دلایل محبوبیت ترکیه به عنوان یک مقصد مهاجرتی برای ایرانیان حرف زدیم. گذشته از آن، تعدادی از آسان‌ترین راه‌های مهاجرت به ترکیه را نیز به شما معرفی کردیم.

حال زمان ان است که به تبادل نظر بپردازیم، شما درباره‌ی مهاجرت به ترکیه بدون پایان خدمت چه فکر می‌کنید؟

سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت

ترکیه کشوری دوست داشتنی و زیبا برای سفر می‌باشد. اما اگر مشمول خدمت سربازی باشید، گرفتن پاسپورت برای شما با دیگران فرق خواهد کرد. برای آگاهی از مراحل گرفتن پاسپورت بدون کارت پایان خدمت با ما همراه باشید.

سربازی مانع همیشگی

پسران پس از 18 سال که بهانه‌ی محکمی برای معاف شدن دائم نداشته باشند، مشمول به حساب می‌ِآیند. آن‌ها می‌توانند با ورود به دانشگاه و تحصیل از معافیت تحصیلی برخوردار شوند اما بلافاصله پس از اتمام دوران سنوات، معافیت آن‌ها نیز باطل خواهد شد. پس از این دوران هر روز تاخیر در معرفی غیبت محسوب می‌شود. اگر قصد دارید بدون کارت پایان خدمت سفر کنید، اولین نکته نداشتن هیچ‌گونه غیبتی خواهد بود.

وثیقه

نداشتن غیبت شرط لازم برای گرفتن اجازه‌ی خروج از کشور است، اما وثیقه شرط کافی خواهد بود. نظام وظیفه برای هر نوع از سفر‌های خارجی (ورزشی، علمی، تحقیقاتی، زیارتی و برای شرکت در مراسم)مبلغ مشخصی را تعیین کرده است. این مبالغ را می‌توانید در مقاله‌ی وثیقه‌ی خروج از کشور ببینید. این وثیقه زمانی که درخواست خروج از کشور شما مقبول واقع شود دریافت شده و پس از بازگشت به موقع شما، پس داده می‌شود. این وثیقه‌ها به‌صورت سپرده‌ی نقدی دریافت خواهد شد.

ثبت درخواست

پس از دریافت کد سخا از پلیس+10 و ثبت درخواست خروج از کشور در پرتال جامع سازمانی وظیفه‌ی عمومی، لازم است مدتی صبر کنید. در این مدت درخواست شما بررسی شده و سپس ردی یا قبولی اعلام خواهد شد. فراهم آوردن اطلاعات دقیق و درست در درخواست، شانس شما را برای موفقیت و گرفتن پاسپورت بالا خواهد برد.

پس از اعلام قبولی درخواست خروج از کشور شما، به سازمان وظیفه‌ی عمومی فراخوانده می‌شوید، در این مرحله باید وثیقه‌ی مورد نظر را متناسب با نوع سفرتان قرار داده و برای دریافت پاسپورت اقدام نمایید. گفتنیست زمان‌بندی این عملیات احتمال تاخیر دارد. برای همین بهتر است چند ماه قبل از سفرتان اقدام کنید تا با خیال راحت و بدون به‌هم‌ریختن برنامه‌ها به سفر بروید.

برای سوالات بیشتر می‌توانید با ما ارتباط بگیرید یا به سوالات متداول رجوع کنید.

سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت چگونه است؟

یکی از مانع های همیشگی که بسیاری از افراد برای رفتن به سفرهای خارجی با آن مواجه می‌شوند نداشتن کارت پایان خدمت است، اکثرا پسرانی که سن 18 سال خود را رد کرده باشند و معافیت دائم خود را نیز دریافت نکرده باشند می توانند تا زمان تحصیل خود از سربازی رفتن معاف شوند اما بعد از آن برای هرگونه سفر خارج از کشور امکان دارد تا با مشکلات متعددی مانند منع خروج از کشور مواجه شوند؛ در ادامه قصد داریم تا نحوه سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت را برای شما عزیزان شرح بدهیم تا در صورت قرار گرفتن در این موقعیت از راهکار مناسب استفاده نمایید.

سفر به ترکیه با استفاده از گواهی اشتغال به تحصیل

همانطور که در متن اشاره کوچکی شد یکی از روش هایی که با استفاده از آن می‌توان بدون داشتن کارت پایان خدمت و سربازی به کشور ترکیه اقامت کرد ارائه دادن گواهی اشتغال به تحصیل است که برای دریافت این گواهی باید ابتدا مراحل قبولی در دانشگاه های کشور ترکیه را طی نمایید.

توجه داشته باشید که برای سفر و اقامت به ترکیه با این شرایط فرد نباید دارای هیچ گونه غیبتی باشد و در غیر این صورت سفر و اقامت به ترکیه برای این افراد امکان پذیر نمی‌باشد.

یکی از روش های خارج شدن از کشور برای کسانی که به سربازی نرفته اند پرداخت کردن وثیقه است، در این صورت فردی که مشمول به گواهی نظام وظیفه است قبل از خرج خود باید حسابی را در بانک معتبر کشور خود باز کند و با پرداخت کردن وثیقه به کشور ترکیه سفر کند.

بعد از برگشت فرد از سفر به ترکیه بدون سربازی در عرض 48 ساعت مبلغ پرداخت شده به حساب فرد باز میگردد اما بهتر است بدانید که این قانون برای تمام کشورها متفاوت می‌باشد و برای اطلاع دقیق آن می‌توانید از مراجع قانونی استعلام دقیق بگیرید.

توجه: در صورت بازنگشتن فرد مشمول به گواهی پایان خدمت وثیقه فرد به نفع دولت ضبط می‌شود و به فرد بازگردانده نمی‌شود.

برای اخذ مجوز باید به کجا مراجعه کرد؟

شاید برای شما این سوال بوجو بیاید که برای دریافت کردن مجوز و پرداخت کردن وثیقه به چه صورت اقدام کرد؟ برای انجام این کار اولین کاری که می‌تونید انجام بدهید مراجعه به یکی از دفاتر پلیس + 10 است و پس از آن باید کد سخا یا همان وضعیت مشخص کننده فرد دریافت بشود.

بعد از دریافت کردن کد سخا فرد باید نام مرکز علمی خود و تاریخ سفر را اعلام نماید و بعد از 24 تا 48 ساعت بعد از تایید نامه سفر به ترکیه بدون کارت خدمت باید وثیقه مشخص شده واریز بشود.

نکات مهم در هنگام سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت

باید توجه داشته باشید که در هنگام سفر به ترکیه بدون گذراندن سربازی نکاتی وجود دارد که توجه کردن به آن بسیار مهم و الزامی است، در ادامه این نکات به طور کامل برای شما دوستان عزیز شرح داده شده است:

 • وثقه پرداخت شده به فرد مشمول باز گردانده نمی‌شود.
 • برای سفر به ترکیه برگه خدمت باید بدون هیچ گونه غیبتی باشد.
 • دریافت قبولی دانشگاه های کشور ترکیه
 • شرایط سفر بدون کارت پایان خدمت شامل طلبه ها و روحانیون نیز می‌باشد.
 • فرد باید از شرایط تحصیلی مشخصی و مطلوبی برخوردار باشد.

سربازی رفتن یکی از وظایف الزامی برای تمام پسران بعد از سن 18 سالگی می‌باشد و تنها تعدادی افراد که دارای شرایط خاصی هستند از خدمت معاف می‌شوند؛ بعد از تمام شدن سن 18 سالگی وظیفه خدمت کردن بر عهده تمام پسران است و شرایط سنی خاصی برای آن‌ها در نظر گرفته نشده است.

به طور کلی افراد زیر 18 سال میتوانند بدون هیچ گونه محدودیتی بلیط هواپیما و قطار خود را تهیه کنند و به کشورهای خارجی نیز سفر نمایند اما بعد ورود به سن قانونی دریافت کارت پایان خدمت برای سفر به ترکیه الزامی است.

خلاصه مطلب

امروزه یکی از مشکلات متعددی که افراد مشمول به کارت پایان سربازی با آن مواجه هستند منع خروج به خارج از کشور است، بهتر است بدانید که روش هایی وجود دارد که می‌توان با بکارگیری آن به کشورهای خارجی همچون ترکیه سفر و همچنین اقامت کرد؛ ما در این مطلب به نحوه سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت پرداخته ایم. چنانچه سوالی در خصوص خرید ملک در ترکیه توسط افراد مهاجر بدون کارت پایان خدمت دارید، در قسمت کامنت ها ذکر کنید تا تیم گلدن کی در اسرع وقت پاسخگو باشند.

سوالات متداول سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت

چه روش هایی برای سفر به ترکیه بدون داشتن کارت اتمام خدمت وجود دارد؟

برای سفر کردن به کشور ترکیه بدون داشتن کارت سربازی می‌توان از روش هایی همچون گذاشتن وثیقه و همچنین استفاده از گواهی اشتغال به تحصیل استفاده کرد.

سفر به ترکیه بدون کارت پایان خدمت چه شرایطی دارد؟

بهتر است بدانید که سفر کردن به ترکیه بدون داشتن کارت گذراندن سربازی شرایطی دارد که این شرایط شامل مواردی همچون نداشتن غیبت در دوران سربازی، داشتن وضعیت مالی مناسب برای پرداخت وثیقه، داشتن مدارک قبولی داشتن دانشگاه های ترکیه و … می‌باشد.

شرایط سنی برای کسانی که به سربازی نرفتند چه می‌باشد؟

پسرانی که وارد سن قانونی شده اند باید دوره خدمت خود را بگذرانند و تنها افرادی که از شرایط خاصی برخوردار هستند از گذراندن این دوران منع می‌شوند، به طور کلی گذراندن دوران سربازی شرایط سنی خاصی ندارد و بعد از سن 18 سالگی باید برای دریافت کارت پایان خدمت و گذراندن دوره ها اقدام کرد.

دکمه بازگشت به بالا