علمی و پزشکی

پس از مصرف این مواد هرگز مسواک نزنید

آفتاب‌‌نیوز :

متخصص دندانپزشکی ترمیم و زیبایی گفت: بعد از خوردن ترشیجات، مینای دندان نرم می‌شود و در صورت استفاده از مسواک و خمیر دندان به سادگی ساییده شده و آسیب می‌بیند.

فرزانه شیرانی در مورد اهمیت حفظ مینای دندان اظهار کرد: مینای دندان به عنوان سخت‌ترین بافت بدن و لایه‌ای غنی از مواد معدنی استقامت زیادی در برابر مواد اسیدی و نیروی‌های وارده به دندان دارد و از عاج زیرین محافظت می‌کند؛ بنابراین حفاظت از آن در سلامت دندان‌ها موثر است.

وی ادامه داد: مصرف زیاد و مداوم مواد ترش و اسیدی همچون لواشک صنعتی و ترشک ها، مینای دندان را به شدت در برابر انحلال قرار می‌دهد و ضخامت آن را کم می‌کند، بنابرین این آگاهی باید در جامعه ایجاد و از مصرف بیش از حد ترشیجات پرهیز شود.

متخصص دندانپزشکی ترمیم و زیبایی افزود: در صورت مصرف ترشی نباید بلافاصله بعد از آن مسواک زد، زیرا در این حین مینای دندان نرم شده و مسواک و خمیر دندان نیز که حاوی مواد ساینده هستند باعث سایش بیشتر آن می‌شود. باید دهان را با آب شرب شسته و از آدامس‌های بدون قند استفاده کردو در واقع جویدن این نوع آدامس باعث ترشح بیشتر بزاق و برگشت مواد معدنی به مینای دندان می‌شود.

شیرانی ادامه داد: مواد غذایی و قندی باقی مانده روی دندان مورد مصرف میکروب‌ها قرار گرفته و اسید تولید می‌کنند و به مرور زمان و در صورت رعایت نکردن بهداشت صحیح دهانی، اسید تولیدی باعث تخریب مینای دندان و در نهایت پوسیدگی دندان می‌شود.

وی افزود: مشکلات گوارشی و برگشت اسید معده در دهان به شدت مینای دندان را در معرض انحلال و تخریب قرار می‌دهد. ترمیم دندان در صورت وجود مشکلات گوارشی فایده‌ای ندارد و تخریب مینای دندان ادامه می‌یابد. به همین خاطر این افراد باید پیش از رسیدگی به مینای دندان، مشکل گوارشی خود را حل کنند.

متخصص دندانپزشکی ترمیم و زیبایی تصریح کرد: با انحلال کامل مینای دندان لایه نازکی روی عاج قرار می‌گیرد و با ادامه این روند عاج دندان به محیط دهان باز می‌شود. در این حالت مینای دندان دیگر در مقابل عوامل مخرب مقاوم نیست و سایش و حساسیت شدید دندانی ایجاد می‌شود، بنابراین استقامت و طول عمر دندان‌ها به شدت کاهش می‌یابد، در این مدت دردی حس نمی‌شود و با ایجاد حفره و شکستگی در دندان و گسترش آن باعث سوراخ شدن و در نهایت از بین رفتن دندان می‌شود.

شیرانی ادامه داد: در صورت نمود حفره‌های میکروسوپی روی مینای دندان می‌توان با استفاده از مسواک میکروب‌ها حذف کرد و با رسوب خمیر دندان حاوی فلوراید و مواد معدنی بزاق دهان حفره‌های میکروسکوپی ترمیم می‌شود.

وی با بیان اینکه ترک‌های مینایی بسیار شایع است ادامه داد: علت ترک‌های مینایی در دندان مصرف همزمان مواد خیلی گرم و خیلی سرد یا اصابت ضربه‌ای است، البته خطر حادی وجود ندارند و در صورت افزایش ترک‌ها روی دندان و ایجاد حساسیت و درد و اختلال در جویدن باید به دندان پزشک مراجعه و اقدامات لازم جهت ترمیم انجام شود.

متخصص دندانپزشکی ترمیم و زیبایی افزود: قند‌های مصنوعی ۵ کربنی مورد استفاده میکروب‌ها قرار نمی‌گیرد حتی در کاهش میکروب‌های دهان موثر است، اما میکروب‌ها قند‌های ۶ کربنه موجود در قند‌های طبیعی مثل خرما و میوه‌ها و قند‌های غیر طبیعی موجود در شیرینی‌ها را تجزیه می‌کنند، البته خوراکی‌های حاوی قند‌های طبیعی دارای فیبر و مواد معدنی برای بدن مفید است.

شیرانی ادامه داد: مینای دندان بعد از تشکیل در دوران جنینی و موجود در فک نوزاد تازه متولد شده دیگر قابل بازسازی نیست و بعد از نمود دندان در دهان کودکان، با استفاده بزاق مستحکم می‌شود باید کودک در رده سنی ۶ تا ۱۲ سال باید تحت نظر داندانپزشک باشد که در صورت لزوم اقدامات پیشگیرانه انجام شود.

وی افزود: بزاق حاوی مواد معدنی به عنوان عامل اصلی محافظت در کنار دندان‌ها است و مینای دندان افرادی که دارای خشکی دهان به علت عوارض مصرف برخی دارو‌ها در معرض آسیب است و باید به بهداشت و افزایش بزاق دهان توجه کنند.

متخصص دندانپزشکی ترمیم و زیبایی با بیان اینکه خدمات کلینیکی دندان برای اکثر مردم گران است افزود: مهمترین و بهترین راه پیشگیری استفاده از مسواک و نخ دندان به موقع و صحیح و قبل از خواب شبانه برای حذف میکروب‌ها و اسید‌های مخرب است.

وی افزود: استعداد پوسیدگی و وضعیت دندان در آینده مربوط ژنتیک فرد و شکل و ساختار دندان والدین و مواد معدنی رسوبی در ساختار اولیه است و تغذیه مناسب مادر در دوران بارداری و شیرخوارگی و در تشکیل و تقویت مینای دندان موثر است و افراد مستعد پوسیدگی مینای دندان باید با تدابیر بهداشتی در حفظ بهتر آن بکوشند.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا