علمی و پزشکی

چند روش کاربردی برای درمان سرفه

آفتاب‌‌نیوز :

بهترین درمان برای سرفه به کشف علت اصلی آن بستگی دارد. علل احتمالی زیادی برای سرفه وجود دارد که از آن جمله می‌توان به آلرژی، عفونت و رفلاکس اسید اشاره کرد. برخی از دارو‌های طبیعی ممکن است به تسکین سرفه کمک کنند. با این حال، مهم است که به یاد داشته باشید که سازمان دارو و غذای آمریکا نظارتی بر گیاهان و مکمل‌های آن‌ها ندارد، بنابراین افرادی که از این دارو‌ها استفاده می‌کنند در معرض خطر استفاده از محصولات با کیفیت پایین و ناخالصی‌ها قرار گیرند.

افرادی که می‌خواهند از دارو‌های طبیعی برای درمان سرفه خود استفاده کنند باید در مورد منابع و برند این دارو‌ها تحقیق کنند. آن‌ها همچنین باید بدانند که برخی از گیاهان و مکمل‌ها می‌توانند با دارو‌ها تداخل داشته باشند که ممکن است منجر به بروز عوارض جانبی ناخواسته شود. با این حال بیاد داشته باشید که اگر سرفه شدید است یا بیش از چند هفته ادامه دارد، لازم است که به دنبال مشاوره پزشکی باشید.

مردم از طیف وسیعی از دارو‌های طبیعی برای درمان سرفه مداوم استفاده می‌کنند که در این گزارش به چند مورد آن‌ها اشاره شده است.

چای عسل

بر اساس برخی تحقیقات، عسل سرفه را تسکین می‌دهد. برای استفاده از عسل به منظور درمان سرفه، ۲ قاشق چایخوری عسل را با آب گرم یا یک چای گیاهی مخلوط کنید. این مخلوط را یک یا دو بار در روز بنوشید. با این حال بیاد داشته باشید که به کودکان زیر ۱ سال عسل ندهید.

زنجبیل

زنجبیل ممکن است سرفه‌های خشک یا آسمی را کاهش دهد، زیرا دارای خواص ضد التهابی است. همچنین ممکن است حالت تهوع و درد را تسکین دهد. یک مطالعه نشان می‌دهد که برخی از ترکیبات ضد التهابی موجود در زنجبیل می‌توانند غشا‌های موجود در مجاری هوایی را شل کنند که موجب کاهش سرفه می‌شود. 

با افزودن ۲۰ تا ۴۰ گرم برش‌های زنجبیل تازه به یک فنجان آب داغ، یک چای تسکین دهنده زنجبیل دم کنید. اجازه دهید چند دقیقه قبل از نوشیدن دم بکشد. برای بهبود طعم و تسکین بیشتر سرفه، عسل یا آب لیمو را اضافه کنید. توجه داشته باشید که در برخی موارد، چای زنجبیل می‌تواند باعث ناراحتی معده یا سوزش سر دل شود.

نوشیدن مایعات

هیدراته ماندن برای افرادی که سرفه می‌کنند یا سرما خوردگی دارند حیاتی است. تحقیقات نشان می‌دهد که نوشیدن مایعاتی که میزان دمای آن‌ها به اندازه دمای اتاق باشد، سرفه، آبریزش بینی و عطسه را کاهش دهد. با این حال، افرادی که علائم اضافی سرماخوردگی یا آنفولانزا دارند ممکن است از گرم کردن نوشیدنی‌های خود سود ببرند. همان مطالعه گزارش می‌دهد که نوشیدنی‌های گرم علائم بیشتری از جمله گلودرد، لرز و خستگی را کاهش می‌دهند.

بخور گرفتن

سرفه مرطوب، که باعث تولید مخاط یا خلط می‌شود، ممکن است با بخار بهبود یابد. دوش یا حمام آب گرم بگیرید و اجازه دهید حمام پر از بخار شود. چند دقیقه در این بخار بمانید تا علائم فروکش کنند. بعد از آن یک لیوان آب بنوشید تا خنک شوید و از کم آبی بدن جلوگیری شود.

روش دیگر، یک کاسه بخار درست کنید. برای این کار یک کاسه بزرگ را با آب داغ پر کنید. گیاهان یا روغن‌های ضروری مانند اکالیپتوس یا رزماری که ممکن است احتقان را تسکین دهد به آن اضافه کنید. روی کاسه خم شوید و یک حوله روی سر خود قرار دهید. بخار را به مدت ۵ دقیقه استنشاق کنید. 

ریشه گل ختمی

ریشه گل ختمی گیاهی است که سابقه طولانی استفاده به عنوان درمان سرفه و گلودرد دارد. این گیاه به دلیل محتوای لیزاب یا موسیلاژ بالایی که دارد می‌تواند تحریک ناشی از سرفه را کاهش دهد. لیزاب یا موسیلاژ ماده غلیظ و چسبنده‌ای است که گلو را می‌پوشاند.

یک مطالعه کوچک نشان داد که یک شربت گیاهی سرفه حاوی ریشه گل ختمی، همراه با آویشن و پیچک، به طور موثری سرفه‌های ناشی از سرماخوردگی و عفونت‌های مجاری تنفسی را تسکین می‌دهد. پس از ۱۲ روز مصرف شربت، ۹۰ درصد از شرکت کنندگان اثربخشی آن را خوب یا بسیار خوب ارزیابی کردند.

ریشه گل ختمی به صورت سبزی خشک یا چای کیسه‌ای نیز موجود است. برای استفاده از ریشه گل ختمی برای درمان سرفه کافی است که آب داغ را به ریشه گل ختمی به صورت سبزی خشک یا چای کیسه‌ای اضافه کنید و سپس اجازه دهید که خنک شود. هر چه ریشه گل ختمی بیشتر در آب بماند، موسیلاژ یا لیزاب بیشتری در نوشیدنی وجود خواهد داشت.

عوارض جانبی مصرف نوشیدنی گل ختمی می‌تواند شامل ناراحتی معده باشد، اما با نوشیدن مایعات اضافی می‌توان با این عارضه مقابله کرد.

غرغره آب نمک

این درمان ساده یکی از موثرترین درمان‌ها برای درمان گلودرد و سرفه مرطوب است. آب نمک، خلط و مخاط پشت گلو را کاهش می‌دهد که می‌تواند نیاز به سرفه را کاهش دهد. برای این منظور نصف قاشق چایخوری نمک را در یک فنجان آب گرم هم بزنید تا حل شود. قبل از استفاده از آن برای غرغره، اجازه دهید محلول کمی خنک شود. اجازه دهید مخلوط برای چند لحظه پشت گلو بماند و بعد تف کنید. هر روز چند بار با آب نمک غرغره کنید تا سرفه بهبود یابد.

از دادن آب نمک به کودکان کوچکتر خودداری کنید، زیرا ممکن است نتوانند به درستی غرغره کنند و بلعیدن آب نمک می‌تواند خطرناک باشد.

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا