علمی و پزشکی

یک ایرانی در جایگاهی برابر با اینشتین و گراهام‌بل

به گزارش خبرگزاری patc، موسسه بنجامین فرانکلین، برندگان جایزه فرانکلین در سال 2023 را اعلام کرد. این جایزه به خاطر دستاوردهای چشمگیر برترین محققان و دانشمندان به آنها اهدا می‌شود.

در لیست برندگان این جایزه، نام یک دانشمند ایرانی نیز به چشم می‌خورد: دکتر نادر انقطاع که در شاخه مهندسی الکترونیک این مدال را دریافت کرده است

نادر انقطاع دانشمندی ایرانی- آمریکایی است که در دانشگاه پنسیلوانیای آمریکا در رشته مهندسی برق و سیستم‌ها مشغول به کار است. او بنیان‌گذار حوزه متاترونیک نوری است؛ شاخه‌ای که نانوالکترونیک ونانوفوتونیک را با یکدیگر ادغام کرده است. دکتر انقطاع بعد از اعلام نامش به‌عنوان برنده این جایزه، این افتخار را بزرگترین تحسین برای تلاش‌هایش عنوان کرده.

لیز مگیل، رئیس دانشگاه پنسیلوانیا نیز در این رابطه گفته:«پروفسور انقطاع در شاخه فرامواد و نانو اپتیک یک پیشگام بزرگ است و راه را برای قابلیت‌های انقلابی در آینده باز می‌کند.»

Engheta.jpg

مدال بنجامین فرانکلین، یکی از قدیمی‌ترین جوایز در حوزه علم و فناوری در آمریکا و دنیاست که پیش از این افراد بزرگی مثل اینشتین، تسلا، پیر و ماری کوری، اورویل رایت (یکی از برادران رایت) و الکساندر گراهام بل نیز موفق به دریافت این جایزه شده بودند.

این صد و نود و نهمین سالی است که این موسسه، از بزرگترین چهره‌ها در عرصه علم، مهندسی و صنعت تقدیر می‌کند. کسانی که الگوهای بزرگی برای نسل بعدی پیشگامان در عرصه علم خواهند بود و با تلاش‌ها و زحمات‌شان آینده بهتری را برای همه ما رقم می‌زنند.

مراسم اهدای جوایز موسسه فرانکلین در روز پنجشنبه 27 آوریل سال 2023 برگزار خواهد شد.

منبع: fi.edu

مترجم:‌ غزال زیاری

۵۸۵۸

دکمه بازگشت به بالا