علمی و پزشکی

5 درمان خانگی برای سرفه

بر اساس یک گزارش واضح، سرفه مزمن گاهی اوقات می تواند منجر به استفراغ، افسردگی و در موارد شدید، شکستگی دنده شود. این نوع سرفه به سرفه هایی گفته می شود که در بزرگسالان بیش از هشت هفته و در کودکان بیش از چهار هفته طول بکشد. این مشکل می تواند با علائم دیگری نیز رخ دهد. علائم شامل آبریزش یا گرفتگی بینی، احساس آب در پشت گلو، گلودرد مکرر، تحریک پذیری، تنگی نفس و مشکل در تنفس، سوزش سر دل یا طعم تلخ در دهان و گاهی اوقات سرفه خونی است.

اگر چندین هفته است که خلط یا خون سرفه می کنید و اگر این سرفه باعث ایجاد مشکل در خواب یا اختلال در زندگی اجتماعی و کاری شما می شود، باید به پزشک مراجعه کنید.

سرفه‌های گاه به گاه طبیعی است و به شفافیت و پاکسازی ریه‌ها و جلوگیری از عفونت کمک می‌کند، اما سرفه‌هایی که برای چندین هفته ادامه می‌یابند نشانه‌ای از یک مشکل جدی است، از جمله:

ترشحات حلق: علل شایع این التهاب عبارتند از: آلرژی، رینیت فصلی، التهاب حلق و حنجره و سینوزیت. این شیرینی ها گیرنده های حلق را تحریک می کنند و سرفه ایجاد می شود. به این بیماری سندرم سرفه راه هوایی فوقانی نیز می گویند.

_ قفسه سینه: خس خس مرتبط با آسم با تغییرات فصلی همراه است و اغلب پس از عفونت دستگاه تنفسی فوقانی، قرار گرفتن در معرض هوای سرد یا قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی بدتر می شود.

بیماری ریفلاکس معده به مری: در بیماری، اسید معده منجر به سرفه مزمن می شود.

_ بیماری ها: آسم می تواند پس از علائم سرماخوردگی، آنفولانزا، ذات الریه و سایر بیماری های دستگاه تنفسی فوقانی ایجاد شود.

_ داروهای فشار خون بالا: این دارو می تواند در برخی افراد باعث سرفه شود.

_ برونشیت مزمن: این التهاب منجر به گیجی، تنگی نفس، تنگی نفس و سرفه های طولانی می شود. اکثر افراد مبتلا به برونشیت مزمن سیگاری فعلی یا سابق هستند.

افراد سیگاری یا سیگاری های سابق سرفه مزمن دارند. قرار گرفتن در معرض دود و افرادی که سیگار می کشند نیز از سرفه و آسیب ریه رنج می برند.

آنتی هیستامین ها و ضداحتقان ها، داروهای آسم، آنتی بیوتیک ها، آنتی اسیدها و سرکوب کننده های سرفه از جمله داروهایی هستند که ممکن است برای تسکین سرفه تجویز شوند.

5 درمان خانگی برای سرفه دریابید که چه چیزی باعث سرفه می شود

راه حل های مراقبت در منزل

به گفته دفتر آموزش و ارتقای سلامت وزارت بهداشت، در بسیاری از موارد، فعالیت های شما در خانه می تواند به کاهش بیماری سل کمک کند.

اجتناب از مواد حساسیت زا: اگر سرفه مزمن دارید، سعی کنید از چیزهایی که سرفه را بدتر می کنند، مانند عطرها یا محصولات پاک کننده، اجتناب کنید.

_ ترک سیگار: علت اصلی برونشیت سیگار کشیدن است که ریه ها را تحریک می کند و باعث سرفه می شود.

برای کاهش رفلاکس: خوردن وعده های غذایی کوچک و بالا بردن سر هنگام خواب می تواند از رفلاکس و سرفه های بعدی جلوگیری کند.

– آب سرد ننوشید: از نوشیدنی های سرد مخصوصاً هنگام خواب باید پرهیز کرد و بهتر است در هنگام سرفه از مصرف غذاهای سرخ کردنی و غذاهای اسیدی مانند ترشیجات پرهیز شود.

– استفاده از بخور: استفاده از بخور برای مرطوب کردن هوا و کاهش مشکلات تنفسی توصیه می شود. همچنین در مواقع آلودگی هوا بهتر است بعد از بازگشت به منزل بینی خود را بشویید و با آب زلال بخور انجام دهید.

دکمه بازگشت به بالا