برترین های کار و کسبعمومی

کاربرد دستگاه شناسایی موبایل در مدرسه و کنکور

در مورد اهمیت دستگاه موبایل یاب در مدرسه، این دستگاه می‌تواند به عنوان یک ابزار کارآمد برای جلوگیری از ورود اشیاء ممنوعه به مدرسه و همچنین جلوگیری از تقلب در آزمون‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرد. اشیاء ممنوعه شامل موبایل، دستگاه های الکترونیکی مانند ساعت و خودکار هوشمند، فلش، هندزفری و سایر لوازمی است که توسط دانش آموزان برای تقلب در امتحانات و یا داخل مدرسه استفاده می‌شود. دستگاه شناسایی موبایل به راحتی این وسایل را تشخیص می‌دهد و با استفاده از آن جلوی ورود غیر مجاز گوشی و سایر تجهیزات ممنوعه به داخل مدرسه یا سالن امتحانات (کنکور) گرفته می‌شود و به عنوان یک ابزار مطمئن در بازرسی بدنی کنکور مورد استفاده قرار می‌گیرد.

شناسایی موبایل با راکت فلزیاب و دستگاه فرکانس یاب

دستگاه شناسایی موبایل چیست؟

دستگاه موبایل یاب مدارس یک نوع راکت بازرسی بدنی است که بر اساس شناسایی فلز کار می‌کند و در اصل فلزیاب است. این دستگاه‌ها بیشتر در اماکن امنیتی مانند فرودگاه برای جلوگیری از ورود اشیاء خطرناک مانند چاقو، اسلحه و … استفاده می‌شود. در بسیاری از مدارس نیز برای تشخیص و جلوگیری از ورود گوشی‌های همراه به مدرسه از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود. البته از دستگاه های سیگنال یاب هم برای شناسایی موبایل استفاده می‌شود.

انواع دستگاه شناسایی موبایل

دستگاه های شناسایی موبایل شامل دو گروه هستند : راکت بازرسی فلزیاب و دستگاه سیگنال یاب. در حال حاضر این دو گروه کاربرد زیادی دارند و با شروع فصل امتحانات استفاده از آنها در مدرسه ها، دانشگاه ها و سالن های امتحانات مثل کنکور رواج بیشتری یافته است. هر کدام از این دستگاه ها عملکرد متفاوتی دارند، اما هر دوی آنها موبایل را شناسایی می‌کنند و از این جهت مشابه یکدیگرند.

بازرسی کنکور نی نی سایت |بهترین راکت بازرسی بدنی

این دستگاه چگونه کار می‌کند؟

گفتیم که دستگاه شناسایی موبایل شامل دو گروه راکت بازرسی بدنی و سیگنال یاب است. نحوه عملکرد هر دستگاه با دیگری متفاوت است. پس ما به طور خلاصه نحوه کار هر یک را جداگانه توضیح می‌دهیم.

راکت موبایل یاب چطور کار می‌کند ؟

راکت موبایل یاب یک نوع دستگاه فلزیاب است که برای شناسایی فلزات کاربرد دارد. این دستگاه‌ها بر اساس ایجاد میدان‌های مغناطیسی کوچک، فلزات را شناسایی می‌کنند. از آنجایی که در ساخت لوازم الکترونیکی مانند موبایل از فلز استفاده شده است، این لوازم را هم شناسایی می‌کند.

دستگاه موبایل یاب مدارس برای شناسایی گوشی‌های همراه و دیگر اشیاء فلزی کاربرد دارد. در صورت شناسایی موبایل، به صورت صوتی و لرزشی هشدار می‌دهد و به این صورت شما متوجه می‌شوید که آن شخص موبایل به همراه دارد.

دستگاه سیگنال یاب موبایل چطور کار می‌کند ؟

دستگاه سیگنال یاب با آنتن‌هایی که دارد، امواج مخابراتی از جمله خطوط تماس، پیامک و اینترنت را شناسایی می‌کند، پس توانایی شناسایی انواع دستگاه هایی بیسیم مانند موبایل، ساعت هوشمند، هندزفری بیسیم، دوربین مخفی و … را دارد. به این دستگاه فرکانس یاب یا ردیاب امواج موبایل هم می‌گویند.

آیا این دستگاه‌ها فقط برای شناسایی موبایل کاربرد دارند؟

مهم‌ترین کاربرد دستگاه شناسایی موبایل همانی است که مد نظر ماست یعنی تشخیص موبایل و جلوگیری از ورود آن به داخل مدرسه یا داخل سالن امتحان کنکور. اما این دستگاه ها کاربردهای دیگر هم دارند. در ادامه به مهمترین آنها اشاره می‌کنیم :

کابرد راکت بازرسی بدنی

این دستگاه‌ها بیشتر در اماکن امنیتی مانند فرودگاه برای جلوگیری از ورود اشیاء خطرناک مانند چاقو، اسلحه و غیره استفاده می‌شود. در بسیاری از مدارس نیز برای تشخیص و جلوگیری از ورود گوشی‌های همراه دانش آموز و دانشجو به مدرسه از این دستگاه‌ها استفاده می‌شود.

 • شناسایی انواع ابزار خطرناک مانند اسلحه، چاقو، بمب در سازمان‌های دولتی، فرودگاه و اماکن امنیتی
 • شناسایی و پیشگیری از سرقت سیم و کابل، شیرآلات، پیچ و مهره و اقلام مشابه در کارخانه های تولیدی و صنعتی
 • تشخیص موبایل و دوربین جهت جلوگیری به محوطه داخل استخر
 • جلوگیری از خروج طلا و نقره از کارگاه های طلاسازی و نقره سازی
 • جلوگیری از ورود موبایل و سایر تجهیزات ممنوعه به داخل مدرسه، دانشگاه یا کنکور

کاربرد دستگاه سیگنال یاب

در محیط‌هایی که امنیت اطلاعاتی اهمیت دارد، این دستگاه می‌تواند به عنوان یک آشکارساز سیگنال RF استفاده شود. با استفاده از این دستگاه، می‌توان تجهیزات شنودی و استراق سمع مختلف مانند مکان‌یاب یا  GPS، ردیاب خطا، دوربین بی‌سیم و سایر تجهیزات بی‌سیم را به دقت تشخیص داد.

دستگاه سیگنال یاب موبایل، علاوه بر شناسایی امواج رادیویی تولید شده توسط تجهیزات بی‌سیم مانند گوشی موبایل، برای کاربردهای دیگری نیز استفاده می‌شود. به عنوان مثال این دستگاه در سالن‌های امتحانات کنکور به منظور شناسایی تجهیزات بی‌سیم غیرمجاز مانند گوشی موبایل استفاده می‌شود. همچنین، این دستگاه در محیط‌هایی مانند منزل، محل کار، خودرو، رستوران، هتل، سالن‌های پذیرایی، دانشگاه، استخر و مکان‌های عمومی و خصوصی نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد.

 • شناسایی و جلوگیری از ورود موبایل و وسایل بیسیم ممنوعه به داخل سالن کنکور و یا محوطه مدارس
 • شناسایی دستگاه شنود یا دوربین مخفی در جلسات مهم و ادارات
 • شناسایی دستگاه ردیاب (gps) در داخل ماشین
 • شناسایی دوربین مخفی در اتاق پرو
 • شناسایی دوربین مخفی در هتل ها

آیا امکان دور زدن موبایل یاب هست؟

در مورد دور زدن راکت موبایل یاب، باید گفت که این دستگاه‌ها برای جلوگیری از دور زدن، با حساسیت بالا طراحی شده‌اند و امکان دور زدن آن‌ها وجود ندارد. به طور کلی امکان دور زدن راکت بازرسی بدنی که فلزیاب است، وجود ندارد. اگر موبایل خاموش هم باشد شناسایی می‌شود. اما در مورد دستگاه های سیگنال یاب، اگر موبایل خاموش شود و یا در حالتی قرار بگیرد که امواجی نداشته باشد (مانند حالت هواپیما)، ممکن است توسط سیگنال یاب شناسایی نشود.

بهترین مدل‌های موبایل یاب در بازار کدامند ؟

ما در این بخش فقط چند مدل از بهترین مدل های دستگاه شناسایی را به صورت خلاصه معرفی می‌کنیم. اما بررسی بیشتر را خودتان انجام دهید و به معرفی ما بسنده نکنید.

چند مدل راکت بازرسی بدنی

 • راکت D100E
 • راکت MD101 و MD102
 • راکت Super Scanner
 • راکت Garret

چند مدل دستگاه فرکانس یاب

 • دستگاه K18
 • دستگاه K68
 • دستگاه K88

راکت بازرسی بدنی بهتر است یا سیگنال یاب ؟

هر کدام از این دستگاه‌ها ماهیت عملکردی خاص خود را دارند. راکت بازرسی فلزیاب است و دستگاه سیگنال یاب امواج را پیدا می‌کند. پیشنهاد ما اینست که از هر دو دستگاه در کنار هم استفاده کنید تا کارایی بیشتری داشته باشند و بهتر نتیجه بگیرید.

جمع بندی

در کارآمد بودن دستگاه های شناسایی موبایل هیچ تردیدی نیست و با توجه به نزدیک بودن ایام کنکور سراسری، این دستگاه ها بهترین ابزار برای پیدا کردن موبایل و سایر وسایلی که برای تقلب استفاده می‌شوند، هستند.

پس توصیه می‌کنیم با خرید این ابزار امنیت برگزاری سالم امتحانات نهایی و کنکور را فراهم آورید.

دکمه بازگشت به بالا