برترین های کار و کسبعمومی

آیا طلای واقعی پوست را سبز می کند؟

آیا طلای 14 عیار پوست را سبز می کند؟

طلای 14 عیار به طلایی اطلاق می شود که از 14 قسمت طلای خالص و ده قسمت آلیاژی تشکیل شده است. در نتیجه، طلای 14 عیار شامل ده فلز غیرطلا مانند مس، نقره، نیکل، برنز، روی و فلزات دیگر است. طلای 14 عیار دارای استحکام و دوام کافی برای ماندگاری طولانی مدت بدون نیاز به آبکاری است.

از آنجایی که طلای 14 عیار از ده قسمت فلز غیرطلا تشکیل شده است، باعث تغییر رنگ پوست می شود. خود طلا به راحتی با سایر مواد شیمیایی واکنش نمی دهد. با این حال، فلزات دیگر ممکن است اکسید شوند و منجر به تغییر رنگ پوست شما یا تغییر طلا به طلا سبز شود. طلای سفید با روکش رودیوم به دلیل ماهیت مقاوم در برابر کدر شدن، تغییر رنگ نمی دهد.

آیا جواهرات طلای 18 و 22 عیار لکه دار می شوند؟

طلای 18 عیار از 75 درصد طلا و 25 درصد آلیاژ فلز غیرطلا تشکیل شده است، در حالی که طلای 22 عیار از 22 قسمت طلای خالص و دو قسمت آلیاژ تشکیل شده است. اغلب، حلقه‌ها، ساعت‌ها، گردن‌بندها و دستبندهای طلا را می‌بینید که از طلای ۱۸ عیار ساخته شده‌اند، زیرا تصفیه‌شده‌ترین و کاربردی‌ترین شکل طلای موجود در بازار است.

در برخی موارد، ممکن است جواهرات طلای 22 عیار نیز پیدا کنید، اما به اندازه طلاهای 18 عیار در دسترس نباشند. جواهرات طلای 18 و 22 عیار ظاهری پر جنب و جوش و زرد دارند و از خالص ترین شکل های طلای موجود در صنعت جواهرسازی هستند. در نتیجه، خطر فلزات مضر مورد استفاده در ساخت آنها کاهش می یابد.

مقدار فلز مس یا نیکل مخلوط شده با طلا اغلب بسیار کم است تا باعث تحریک یا تغییر رنگ پوست شود. با این حال، ممکن است نیاز داشته باشید که قطعه را اغلب جلا دهید تا ظاهر درخشان خود را حفظ کنید.

علت سبز شدن پوست با طلا و زیورآلات

شاید برای شما هم پیش‌آمده باشد که برخلاف انتظارتان وقتی زیورآلات طلا را از دست و گردنتان در می‌آورید متوجه رنگ سبزی بر روی پوستتان شوید. به طور کلی عموم مردم بر این باورند که زیورآلات ارزان‌قیمت و بدلی با اکسیداسیون باعث ایجاد رد سبزی بر روی پوست می‌شوند و این واکنش از فلز ارزشمند و گران‌قیمتی مانند طلا به دور است.

برخلاف تصور عمومی باید بگوییم که زیورآلات طلا هم ممکن است از خودشان رد سبزی بر روی پوست شما باقی بگذارند. در واقع این رد سبز ناخوشایند نتیجه یک واکنش شیمیایی در ترکیب آلیاژ فلزاتی است که برای ساخت زیورآلات به کار رفته‌اند. اساساً، نوع فلز جواهرات و واکنش آن در صورت مخلوط شدن با اسیدهای پوستی یا لوسیون‌های بدن یا آب این رد سبز رنگ طلا را بر روی پوست شما ایجاد می‌کند.

اما آیا باید تمام زیورآلاتی را که باعث تغییر رنگ پوست شما می‌شوند، دور بریزید؟ قطعاً پاسخ این سؤال منفی است. ما اینجاییم تا به شما توضیح دهیم چرا جواهرات پوست شما را سبز می‌کنند و چگونه می‌توان از شر این رد سبز رنگ خلاص شد.

مس، مقصر اصلی

مقصر اصلی سبز شدن پوست پس از استفاده از زیورآلات وجود فلزی به نام «مس» است. وقتی اسیدهای موجود در پوستِ عرق کرده با مس موجود در طلا و جواهرات ترکیب می‌شود باعث زنگ زدن مس می‌شود و نمک‌های مسی تولید می‌کند. نمک‌های مسی اغلب یا به رنگ آبی هستند یا سبز. این نمک‎‌ها یک لایه سبز رنگ روی جواهر بر جا می‌گذارند و همین لایه به پوست منتقل می‌شود و به صورت سایه سبز نمایان می‌شود. در تابستان‌ها این وضعیت تشدید می‌شود. چون در تابستان پوست بیشتر عرق می‌كند و نمك موجود در عرق بدن به این روند شدت می‌بخشد.

بعضی از مردم شاید تصور کنند که پوستشان به مس حساسیت دارد و به همین خاطر است که پس از استفاده از طلا و جواهر سبز می‌شود. اما واقعیت این است که وقتی انسان عرق می‌کند، عناصر موجود در عرق بدن با مسِ موجود در طلا وارد واکنش شمیایی می‌شوند و این لکه‌ها را بر جا می‌گذارد. یعنی به آلرژی ارتباطی ندارد، مگر اینکه محل رنگی با خارش یا دانه‌های قرمز همراه باشد که در این صورت لازم است به پزشک مراجعه کنید و مطمئن شوید به مس حساسیت ندارید.

عیار طلا

طلای باکیفیت مثل طلای ۱۸ عیار، خیلی كمتر از عیارهای پائین اکسیده می‌شود. به همین خاطر است که معمولاً طلاهای بالای ۱۸ عیار رد سیاه یا سبز از خود به جا نمی‌گذارند. از آنجا که طلای ۲۴ عیار فلز بسیار نرمی است، آن را با دیگر فلزها همچون مس و نیکل ترکیب می‌کنند تا استحکام لازم برای ساخت جواهرات را پیدا کند.

اصولاً از مس با کیفیت برای این منظور باید استفاده شود. اما برخی از سازندگان برای ساخت طلای ۱۸ عیار به جای استفاده از مس با کیفیت از مس بی‌کیفیت استفاده می‎‌کنند؛ در نتیجه، با شکل‌گیری کوچکترین رطوبتی روی طلا، ردی سبز رنگ از ان روی پوست انسان به جا می‌ماند. یعنی هرچه عیار طلا پایین‌تر باشد امکان گذاشتن رد سیاهی که بر پوست می‌گذارد بیشتر است.

کم خونی

بد نیست بدانید علت سبز شدن پوست با طلا گاهی به کمبود آهن یا کم‌خونی افراد مربوط است. به این صورت که کمبود آهن باعث اسیدی شدن خون می‌شود. هر چقدر PH خون اسیدی‌تر باشد، به دلیل وجود مس یا نیکل در آلیاژ طلا، واکنش بین پوست و طلا رخ می‌دهد و موجب سبز یا سیاه شدن پوست می‌شود.

مواد آرایشی و بهداشتی

برخی از عوامل بیرونی هم سبب سیاه شدن رنگ پوست با طلا می‌شوند. از جمله می‌توان به آنتی‌بیوتیک‌ها، باقی‌مانده مواد صابونی، عطرها، انواع ادکلن‌ها و مواد شوینده اشاره کرد. این مواد باعث ایجاد واکنش‌های آلرژیک و شیمیایی می‌شوند و در نهایت شما شاهد سیاه شدن پوست خود با طلا خواهید بود.

سبز‌شدن پوست توسط مس چیز بدیه؟

خب مسلما این تغییر رنگ ظاهر خوشایندی نداره اما سوال اینه که خطری هم برای سلامتی ما داره؟

جواب منفیه. حتی ثابت شده که فر‌آیند اکسید‌شدن و واکنش های شیمیایی که منجر به سبز‌شدن پوست میشن، مزایایی هم برای سلامتی دارن. برای مثال، کمک به بهبود گردش خون و آرتروز از جمله این مزایا هستن.

تحقیقات نشون داده که مس یکسری خاصیت‌های درمانی داره. برای مثال مس یکی از مواد معدنی مورد نیاز بدنه و استفاده از جواهرات مسی باعث جذب آرام مس در بدن میشه که شیوه درستی برای جذب فلز در بدنه. همچنین مس برای درمان و پیشگیری از آرتروز، انواع سر‌درد، درد‌های مفاصلی و خیلی از مشکلات دیگر مفیده.

توجه داشته باشین که اکسید‌شدن مس (در هنگام قرار‌گیری در معرض هوا) چیز مطلقا بدی نیست. مثلا لایه اکسید مس که به رنگ سبز روی ناودون‌ها، شیروونی‌ها و … مسی دیده میشه، مثل لایه‌ای محافظه که از خوردگی آن‌ها در آینده جلوگیری میکنه.

نکاتی برای جلوگیری از سبز شدن طلا و جواهر

    تا حد امکان از خرید زیورآلات مسی خودداری کنید یا فقط آن‌ها را به صورت محدود و برای مدت‌زمان کوتاه بپوشید. همچنین هنگام خرید طلا به درصد نقره موجود در عیار طلا توجه داشته باشید. این اتفاق در زیورآلات رزگلد با عیار پایین بیشتر اتفاق می‌افتد.

    جواهرات خود را با رودیم آبکاری کنید، رودیم که یک لایه محافظتی بین جواهرات و پوست شما ایجاد می‌کند و همچنین باعث افزایش طول عمر جواهرات شما می‌شود.

    سعی کنید در روزهای گرم از زیورآلاتی که سابقه ایجاد رد سبز بر روی پوست شما را دارند استفاده نکنید، زیرا تعریق دلیل اصلی اکسید شدن فلزات موجود در ترکیب آلیاژ طلا و ایجاد رد سبز بر روی پوست شماست.

    هنگام شنا از جواهرات و زیورآلات طلا استفاده نکنید. کلر و مس معمولاً وارد واکنش شدیدی یا یکدیگر می‌شود. همچنین حواستان باشد که هنگام تمیز کردن، جواهرات از مواد شوینده حاوی کلر استفاده نکنید چراکه کلر موجود در ماده شوینده می‌تواند باعث ایجاد رد سبز رنگ طلا هنگام استفاده از جواهرات شود.

در آخر اضافه کنیم که بسیاری از فلزات و آلیاژها هنگام ترکیب با تعریق پوست باعث ایجاد رد سبز رنگ طلا می‌شوند. با این حال، این تغییر رنگ پوست دائمی و مضر نیست. شما می‌توانید با رعایت همین چند نکته ساده ایجاد رد سبز بر روی پوست را به حداقل برسانید و از پوشیدن زیورآلات طلای خود لذت ببرید.

دکمه بازگشت به بالا