برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

آیا درخت پسته بدون پیوند بار می‌دهد؟

با توجه به طرفداران بالای پسته، این آجیل خوشمزه و صادراتی امروزه افراد بسیاری هستند که به دنبال خرید نهال پسته با میزان باردهی بالا هستند و یکی از مهم‌ترین راهکارهایی که کارشناسان فروش نهال پسته در نهالستان برتر نهال به آنها ارائه می‌دهند، خرید ارقام نهال پیوندی است.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد |باردهی درخت پسته بعد از پیوند

حال ممکن است این سوال در ذهنتان ایجاد شود که مگر درختان پسته بدون پیوند زدن باردهی نخواهند داشت؟ پاسخ این سوال بلی است اما از آن جایی که باغداران همواره به دنبال باردهی بیشتر درختان پسته هستند و علاوه بر کیفیت محصولات، کمیت را نیز در نظر می‌گیرند تا به سود بیشتری نیز دست یابند، بهتر است تا به دنبال خرید نهال پسته پیوندی باشند.

مقایسه باردهی درختان پسته پیوندی و بذری

یکی از مزایایی که خرید نهال پسته پیوندی و کاشت و پرورش آن نسبت به سایر ارقام نهال پسته دارد، میزان باردهی درخت پسته به صورت پیوندی سالانه خواهد بود؛ به گونه‌ای که یک درخت پسته پس از رسیدن به سن بلوغ در حدود ۱۵ الی ۲۰ کیلوگرم باردهی خواهد داشت اما ارقام نهال پسته پیوندی پس از رسیدن به بلوغ حدود سه برابر مقدار گفته شده باردهی خواهد داشت و علاوه بر مقادیر گفته شده، کیفیت محصولات و طعم آنها نیز بسیار مطلوب‌تر و بازار پسندتر خواهد بود و محصولاتی درشت و صادراتی خواهیم داشت.

تمامی ارقام نهال پسته‌ای که با شیوه پیوند زدن تکثیر یافته‌اند علاوه بر زمان بازدهی کوتاهی که دارند، دارای عمر اقتصادی بیشتری نیز خواهند بود و این به معنی افزایش سودآوری باغدار در طی سالیان متمادی در نواحی سردسیری و گرمسیری خواهد بود.

پس از گذشت حدودا ۳ الی ۴ سال از کاشت ارقام نهال پسته پیوندی که با نوین‌ترین شیوه‌ها اصلاح نژاد شده‌اند می‌توان انتظار دریافت توجیه اقتصادی و کسب سود بالا از این درختان را داشت.

چرا باید نهال پسته پیوندی بخریم؟

سوال رایجی که باغداران عزیز و محترم از کارشناسان فروش نهال پسته می‌پرسند، این است که چرا توصیه می‌کنید که نهال پسته پیوندی بخریم؟ همانگونه که می‌دانید نهال پسته برای پرورش نیاز به شرایط ایده‌آلی اعم از قرار گیری در محیط و اقلیمی سازگار، خاک مناسب، منابع آبی غنی و… دارد که ممکن است باغدار شرایط فراهم کردن تمامی این نیازها را نداشته باشد و در چنین شرایطی درختان پسته نیز باردهی مطلوب نخواهند داشت، پس توصیه می‌شود که اگر امکان کاشت نهال پسته در شرایط ایده‌آل را ندارید اقدام به خرید نهال پسته پیوندی کنید‌.

ارقام نهال پسته پیوندی علاوه بر این که باردهی مطلوب‌تری سالیانه در واحد هکتار خواهند داشت، سازگاری بیشتری نیز با شرایط محیطی و تنش‌های آب و هوایی خواهند داشت، همچنین امکان سازگاری با کم آبی، خاک نامناسب و شور و یا حتی مصونیت بیشتر با آفات را نیز خواهند داشت.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد |باردهی درخت پسته بعد از پیوند

نحوه پیوند نهال پسته

روش پیوند نهال پسته نیز شرایط خاص خود را می‌طلبد و با افزایش آگاهی در این زمینه می‌توانیم عملکرد صحیح‌تری نیز داشته باشیم.

در این روش از یک درخت پسته با سیستم ریشه‌ای قوی به عنوان پایه و شاخه‌ی درختی با محصولات مرغوب به عنوان پیوندک کمک گرفته می‌شود و به کمک یک برش اصولی در میانه پایه و قرار دادن اریب پیوندک در آن میان و استفاده از چسب‌های مخصوص برای اتصال محکم‌تر، نهال جدیدی تهیه خواهد شد که هم از نظر سیستم ریشه و هم از نظر کیفیت محصولات دارای ویژگی‌های بسیار مطلوبی است. نوین‌ترین شیوه‌های پیوند درختان پسته عبارتند از:

  • پیوند لوله‌ای که یکی از رایج‌ترین و ساده‌ترین روش‌ها برای پیوند درختان پسته است که غالبا برای درختان پایه معمولی به کار می‌رود و بهتر است شرایط محیطی مهیا باشد و دمای هوا بیش از ۳۵ درجه سانتی گراد نباشد.
  • پیوند شکمی نیز یکی دیگر از شیوه‌های رایج پیوند پسته در ایران است که در شرایط محیطی سخت و هوای گرم‌تر جوابدهی بهتری نسبت به پیوند لوله‌ای خواهد داشت.
  • پیوند اسکنه‌ای از دو روش قبلی کمتر به کار گرفته می‌شود و بهتر است از قسمت‌هایی همچون تاج درخت با قطر مناسب به عنوان پیوندک استفاده نمود تا امکان احیای باغات فرسوده وجود داشته باشد.

ایا درخت پسته بدون پیوند بار میدهد |باردهی درخت پسته بعد از پیوند

نتیجه گیری

آموختیم که نهال پسته در حالت عادی نیز باردهی خواهد داشت اما ممکن است این نهال در شرایطی همچون تنش‌های محیطی، کم آبی و نوسانات دمایی نتواند عملکرد خوبی داشته باشد و باردهی آن در طی همان سال و سال‌های بعدی تحت تاثیر قرار بگیرد، لذا بنا به توصیه کارشناسان برتر نهال با خرید ارقام نهال پسته پیوندی همچون نهال پسته اکبری و نهال پسته اسرائیلی، می‌توانید عملکرد و باردهی درختان پسته را بهبود بخشید‌ و علاوه بر افزایش کیفیت محصولات تنوع بیشتری از این محصول پر طرفدار را به بازار عرضه نمایید.

ناگفته نماند که پروش و کاشت این ارقام نهال نسبت به قیمت نهال پسته بسیار مقرون به صرفه خواهد بود اما باید دقت داشته باشید که این محصول را از نهالستان‌های معتبر و حرفه‌ای خریداری نمایید تا از شرایط پرورش اولیه آن خیالتان آسوده باشد.

تماس با پالیز نهال: 09144501003

تماس با برتر نهال:  09141832393

دکمه بازگشت به بالا