برترین های کار و کسبعمومی

صفر تا صد تبدیل پشت بام به یک روف گاردن زیبا

صفر تا صد ساخت روف گاردن

در جامعه مدرن امروزی، اصطلاح شناخته شده است. روف گاردن ، محیط بدون استفاده پشت بام را به باغی کوچک تبدیل می‌کند. در این مقاله، با صفر تا صد ساخت روف گاردن و مراحل اجرای روف گاردن آشنا می شویم. شاید برایتان سوال پیش بیاید که چگونه فضای پشت بام را به روف گاردن زیبا تبدیل کنیم؟ قبل از هر چیز باید بگوییم که مهم نیست پشت بام شما بزرگ است یا کوچک؛ فضای سبز پشت بام در هر صورت قابلیت اجرا دارد. کافیست کمی خلاقیت داشته باشید و تجهیزات مربوط به آن را، با توجه به اندازه پشت بام فراهم کنید. تجهیزات و متریالی که برای تبدیل پشت بام به روف گاردن نیاز دارید، شامل و صندلی‌ها، کفپوش، انواع گل و گیاه و … است. در این مقاله با نحوه تبدیل پشت بام به روف گاردن و ساخت روف گاردن آشنا خواهیم شد.

اجرای روف گاردن در تهران |روف گاردن چیست

تبدیل پشت بام به روف گاردن

اگر می‌خواهید از محیط یکنواخت و بی‌روح آپارتمان رها شوید؛ و از محیط پشت بام به بهترین شکل استفاده کنید، پیاده‌سازی روف گاردن را به شما پیشنهاد می‌کنیم. و   با معادل های فارسی باغ بام و ، روش هایی برای سرسبزتر و زیباتر کردن پشت بام هستند. در این روش با کمک ابزارهایی مانند گل و گیاه، محیط بی‌استفاده و دلگیر پشت بام را می‌توانید به بهشتی کوچک در آسمان تبدیل کنید. مهم نیست ارتفاع و اندازه ساختمان شما چقدر باشد، روف گاردن در هر محیطی قابل اجراست. پشت بام یک خانه دو طبقه یا دهمین طبقه از یک ساختمان را می‌توانید به باغی کوچک تبدیل نمایید. در ادامه به صفر تا صد مراحل ساخت روف گاردن می‌پردازیم.

مراحل مهم ساخت روف گاردن

اولین قدم برای تبدیل پشت بام به روف گاردن، بررسی قابلیت تحمل وزن بام است.  از آن جایی که برگشتن به مرحله عقب در هزینه‌بر و سخت است؛ باید در همان مرحله اول، یعنی قبل از شروع، فکر همه چیز را کرد. و متریال و طرح روف گاردن خود را بسیار با دقت و باحوصله انتخاب نمایید. بعد از بررسی سازه و ایمنی، مراحل بعدی ساخت روف گاردن شامل ایجاد یک طرح اولیه، انتخاب متریال مناسب با اندازه روف گاردن و انتخاب گل و گیاه مناسب محل زندگی شما از نظر شرایط آب هوایی است.

بررسی تحمل وزن

اگر تصور می کنید که پشت بام‌ها از نظر تحمل وزن، بسیار قوی هستند؛ و شما هر چیزی را می‌توانید در آن جا قرار دهید، باید بگوییم که این تصور صحیح نیست. هر پشت بام با توجه به سازه و متریال به کار برده شده در آن، دارای تحمل وزن خاصی است. قبل از فضای سبز در پشت بام، باید با روش‌های تخصصی، از این موضوع مطلع شوید. و اطمینان حاصل کنید که مجموع وزن متریال انتخابی شما، به سقف خانه آسیب نخواهد رساند. به طور مثال در صورت استفاده از درختان بزرگ با وزن سنگین، پیاده سازی استخر در روف گاردن و … به تحمل وزن بالایی نیاز خواهید داشت.

اگر این مرحله را به درستی اجرا نکنید، در حین پیاده سازی، با مشکلات جبران ناپذیری مواجه خواهید شد. که حتی جان شما را به خطر خواهد انداخت. ولی اگر به فکر با متریال سبک هستید و اطمینان خاطر دارید که وزن متریال انتخابی به پشت بام شما آسیب نمی رساند، این مرحله تنها با یک بررسی فنی قابل تایید است.

ایزولاسیون

یکی از مراحل مهمی که برای تبدیل پشت بام به روف گاردن باید انجام داد، مرحله ایزولاسیون یا عایق بندی رطوبتی است. برای عایق بندی کلی بام معمولا از ایزوگام و قیرگونی استفاده می شود. با ایزوگام یا قیرگونی کردن پشت بام، مقاومت سقف در برابر رطوبت را افزایش می‌دهد. چالشی در با انجام این عمل با آن مواجه خواهید شد، این است که با اعمال این نوع ایزولاسیون سقف شما در برابر نفوذ ریشه عایق بندی نمی شود. بنابراین برای تبدیل پشت بام به روف گاردن، باید ایزولاسیون مخصوص روف گاردن با لایه بندی ویژه را انجام دهید. این نوع ایزولاسیون، باید ضدآب و ضدریشه باشد تا آسیب نبیند. برای اطلاعات بیشتر در این مورد می توانید از استفاده کنید. و یا از متخصصان شرکت مشورت کنید.

ایجاد طرح اولیه

قبل از اجرای فضای سبز در پشت بام، بهتر است طرح اولیه داشته باشید. می توانید تصورات خود را به صورت شماتیک در کاغذ رسم کنید. با این روش یک الگو برای انتخاب متریال، گیاهان و روف گاردن خواهید داشت. برای طراحی های حرفه ای تر می‌توانید به صورت تخصصی از طراحان اسپینگر کمک بگیرید. و حتی نمونه ی را بررسی کنید.

انتخاب نقطه کانونی

معمولا در طراحی هر فضایی، یک نقطه به عنوان نقطه کانونی انتخاب می شود. مثلا در خیلی از منازل، تلویزیون به عنوان یک نقطه کانونی در نظر گرفته می شود. در روف گاردن نیز انتخاب یک نقطه کانونی، خالی از لطف نیست. یک آبنمای مرکزی، فضای نشیمن یا شومینه می تواند به عنوان نقطه مرکزی در نظر گرفته شود. شاید برایتان سوال پیش بیاید که انتخاب نقطه کانونی در روف گاردن، چه تاثیر مثبتی دارد؟ در جواب این سوال باید بگوییم که با این کار می‌توانید به طراحی خود جهت بدهید. مثلا استفاده از آبنما، درخت بزرگ، مجسمه و … به عنوان نقطه کانونی، امکان‌پذیر است.

انتخاب گل و گیاه

یکی از اصلی‌ترین اجزا و متریالی که برای زیبایی و سرسبزی محیط پشت بام مورد استفاده قرار می‌گیرد، گل و گیاه است. انتخاب گل و گیاه بستگی به آب و هوای محل زندگی شما دارد. هر گیاه در محیط خاصی، قابلیت رشد دارد. و اگر در محل نامناسبی کاشته شود، آسیب خواهد دید. در انتخاب گل و گیاه می‌توانید از فروشندگاه این حوزه، راهنمایی لازم را دریافت نمایید. هر چقدر میزان انتخاب گل و گیاه شما مناسب تر باشد، سال‌های طولانی‌تری می‌توانید روف گاردن خود را حفظ کنید.

برخی از گل و گیاه‌‏ها زینتی هستند. و برای زیبایی و افزایش اکسیژن محل زندگی شما کاربرد دارند، ولی برخی دیگر کاملا کاربردی هستند. مثلا کاشت سبزیجات خانگی، هم زیبایی پشت بام را افزایش خواهد داد. و هم می‌توانید از گیاهان ارگانیک برای پخت غذا و مصرف روزانه استفاده کنید. انتخاب هر یک به نیاز شما بستگی دارد که باید در طراحی فضای سبز در پشت بام در نظر بگیرید.

توجه به حریم خصوصی

توجه به حریم خصوصی، در فرهنگ ایرانی اهمیت دارد. پشت بام معمولا یک فضای مرتفع به شمار می‌آید که احتمال دیدِ همسایگان وجود دارد. بهتر است قبل از طراحی فضای سبز در پشت بام، مسئله حریم شخصی را رعایت کنید. مثلا اگر میزان دید به پشت بام شما زیاد است و شما از این موضوع ناراضی هستید، می‌توانید پشت بام خود را با دیوارهای مرتفع بپوشانید. ممکن است ارتفاع ساختمان شما زیاد باشد و حریم شخصی ساختمان‌های کم ارتفاع‌تر به خطر بیفتد، در این حالت هم بهتر است دیوارهای روف گاردن را مرتفع بسازید.

نکات مهم در ساخت روف گاردن

توجه به برخی از مسائل، عمر مفید روف گاردن شما را بیشتر می‌کند .و منجر به تجربه حس آرامش، نشاط و سرزندگی آن و در حالت کلی، زیباتر شدن روف گاردن می‎گردد. انتخاب ترکیب رنگ، انتخاب متریال مناسب، نورپردازی و توجه به هماهنگی اجزای روف گاردن، جزو این نکات مهم هستند. در ادامه بحث صفر تا صد ساخت روف گاردن، به تشریح هر یک از این موارد می‌پردازیم.

انتخاب ترکیب رنگ

با دنیای رنگ‌ها، آشنا هستید؟ هر رنگ، مفهوم جدیدی به زندگی شما خواهد بخشید. برخی از رنگ‌ها مانند رنگ آبی، آرامش‌بخش هستند و برخی دیگر مانند رنگ قرمز، شادی و نشاط را در شما زنده می‌کنند. هدف شما از تبدیل پشت بام به روف گاردن چیست؟ تجربه آرامش بیشتر یا افزایش نشاط زندگی؟ با توجه به هدف خود، یکی از رنگ‌ها را انتخاب کرده و ترکیب رنگ مناسب و یکنواختی را در پشت بام خود پیاده کنید. همچنین برخی از رنگ‌ها محیط روف گاردن شما را بزرگ‌تر نشان خواهند داد و برخی دیگر برعکس عمل می‌کند، بهتر است در مورد این موضوع هم تحقیقاتی به عمل آورید.

انتخاب متریال مناسب

المان‌هایی که می‌توانید برای تبدیل پشت بام به روف گاردن استفاده کنید، شامل انواع درخت، گل و گیاه، آبنما، استخر، آلاچیق، مجسمه‌های بزرگ، ، کفپوش، مبلمان و … است. انتخاب هر یک از متریال‌ها به سلیقه شخصی شما و شکل طراحی بستگی دارد. نکاتی که در انتخاب متریال باید به آن توجه کنید، میزان گرد و غبار، آب و هوا، بارندگی، نور خورشید، باد و … است. متریال‌های انتخابی شما باید تحمل زیادی در برابر نکات ذکر شده، داشته باشند.

نورپردازی مناسب و زیبا

نورپردازی، عضو جدایی ناپذیر روف گاردن شماست. هر چقدر میزان نورپردازی را بیشتر کنید، زیبایی روف گاردن شما نیز به همان مقدار افزایش خواهد یافت. انواع نورپردازی‌های مختلف مانند: چراغ‌های کوتاه، چراغ‌های بلند، لامپ‌های متری و … برای روشنایی هر چه بیشتر روف گاردن شما کاربرد دارند.

هماهنگی در روف گاردن

به عنوان نکته آخر، در طراحی فضای سبز در پشت بام ، به میزان هماهنگی در آن دقت کنید. متریال انتخابی مثل مبلمان، کف پوش، دیوار پوش و … از نظر رنگ و چیدمان، باید در هماهنگی خاص با یکدیگر قرار گیرند. در این مقاله با صفر تا صد ساخت روف گاردن آشنا شدیم. و نکات مهم در هنگام پیاده‌سازی روف گاردن را بررسی کردیم. نظر شما در مورد تبدیل شدن پشت بام به روف گاردن چیست؟ آیا این تکنیک، مورد پسند شماست؟ ممنون که تا آخر این مقاله، همراه ما بودید.

دکمه بازگشت به بالا