عمومیبرترین های کار و کسب

ورق گالوانیزه برای تولید رابیتس

از رابیتس گالوانیزه چه می دانید؟

رابیتس گالوانیزه یا Flat ribbed galvanized expanded metal lath  ورقی فولادی است که دارای چشمه هایی به شکل های مشخص است. از رابیتس به طور عمده در عملیات ساختمانی و به منظور نگه داشتن ملات بر روی دیوار یا سقف و ستون استفاده می شود. رابیتس به دلیل مقاومت در برابر خوردگی از جنس گالوانیزه ساخته می شود.

رابیتس گالوانیزه یا Flat ribbed galvanized expanded metal lath  محصول فولادی تولید شده از ورق گالوانیزه به منظور استفاده در پروژه های ساختمانی می باشد. وظیفه اصلی رابیتس نگهداشتن ملات گچ بر روی دیوار یا ستون می باشد. بدون استفاده از رابیتس، گچ کاری بر روی دیوار محدود و مشکل تر خواهد شد. ضخامت رابیتس معادل ورق گالوانیزه ای است که رابیتس از آن تولید شده. ابعاد رابیتس نیز همانند بیان می گردد.

با توجه به این موضوع تعیین میگردد که رابیتس سبک باشد یا رابیتس سنگین. نوع سنگین رابیتس در دامنه ی وزنی هر برگ 1000 تا 1400 گرم قرار دارد.  تقسیم بندی رابیتس علاوه بر اینکه بر اساس وزن رابیتس صورت میگیرد می تواند با توجه به تعداد ستون و چشمه انجام گردد. کاربرد اصلی رابیتس سوار کردن ملات اعم از سیمان یا گج می باشد.

این کاربرد می تواند در ساخت سقف های کاذب، سیمان یا گچ کاری بر روی ستون ها و … باشد. رابیتس را به این منظور از ورق قطعات , ورق گالوانیزه تولید می کنند که مقاومت به خوردگی بالایی داشته باشد. گاهی در ساختمان سازی از توری های مرغی به جای رابیتس استفاده می شود اما باید به این نکته توجه داشت که رابیتس از مقاومت بسیار بالاتری نسبت به توری مرغی برخوردار است.

تاریخچه رابیتس

در ساخت بناها همواره سوار کردن ملات یکی از موارد مهم برای سازندگان بوده است. در گذشته از ابتدایی ترین امکانات برای این منظور بهره می گرفتند. برای مثال در مناطق جنوبی، دیوارِ مابین دو ستون را با استفاده از نی های نازک حجم داده و سپس اقدام به ملات کشی می نمودند. به این صورت که ابتدا با استفاده از نی و طناب های طبیعیِ بافته شده، یک شبکه توری مانند تشکیل می دادند، این شبکه توری جهت نگهداشتن ملات تا هنگامی که سفت و محکم شود کارآیی داشت.

در برخی دیگر از مناطق برای سوار کردن ملات از توری های موجود استفاده می نمودند. توری هایی که گاه بوسیله ی بوریا بافته می شد و گاه با استفاده از شاخ و برگ درختان تولید می گردید. از زمانی که توری فلزی تولید شد، این محصول را نیز در مناطقی به عنوان نگهدارنده گچ و پلاستر به کاربردند.

اما با پیشرفت تکنولوژی خصوصا در زمینه محصولات فولادی، تولید ورق گالوانیزه و همچنین پیشرفت دستگاه های برش و کشش به صورت دقیق، استفاده از رابیتس گالوانیزه رواج بسیاری پیدا کرد.

مشخصات شیمیایی و فیزیکی رابیتس

همانگونه که گفته شد رابیتس از ورق گالوانیزه تولید می گردد. لذا می توان به عنوان مشخصات شیمیایی رابیتس ها به مشخصات ورق گالوانیزه مراجعه نمود. یکی از استانداردهایی که می توان برای مشخصات شیمیایی گالوانیزه مورد بررسی قرار داد عبارتست از که الزامات لازم برای مفتول های گالوانیزه را ارائه داده است. اما در خصوص مشخصات فیزیکی رابیتس چند نکته می بایست مد نظر قرار گیرد:

  • ابعاد رابیتس عموما به صورت ورق هایی با طول 2.40 و عرض 0.6 متر و ضخامت 0.45 میلیمتر تولید می گردد.
  • وزن رابیتس که با توجه به ضخامت ورق گالوانیزه از 300 گرم تا 1400 گرم می تواند باشد.
  • تعداد ستون های موجود در رابیتس که تعداد رایج آن 9، 11 و یا 13 ستون می باشد.
  • چشمه ها در اشکال لوزی، شش ضلعی و یا متوازی الاضلاع، تولید می شود.
  • تعداد چشمه ها که عموما 2، 3 و یا 4 چشمه می باشند.

فلسفه ی استفاده از رابیتس در یک بنا، سوار کردن ملات می باشد. اما این موضوع در موارد زیادی می تواند کاربرد داشته باشد که مهمترین آنها عبارتند از: تولید سقف رابیتس، سقف کاذب، گچ کاری و ابزار سقف، سوار کردن ملات بر روی تیرآهن و آرماتور، پوشاندن بتن سیمانی با ملات، نصب پلاستر، ترمیم دیوارهای ترک خورده، دکوراسیون آشپزخانه، استفاده از رابیتس برای زیباسازی نمای آشپزخانه اوپن و ساخت حجم های سیمانی و گچی برای نور مخفی در سالن.

برای اجرای رابیتس گالوانیزه در ساختمان الزاماتی وجود دارد که این الزامات را می توان در مشاهده نمود. در اینجا بد نیست باهم مطلب مختصری در مورد اجرای سقف رابیتس بخوانیم.

سقف رابیتس یکی از کاربردهای رابیتس گالوانیزه

در صنعت ساختمان سازی تکمیل دیوار و سقف به خودی خود یکی از مراحل مهم به حساب می آید. هر چقدر بتوان سرعت تکمیل دیوار و سقف را افزایش داد عملا سرعت پروژه را با افزایش قابل توجهی روبرو کرده ایم. سقف کاذب از جمله مواردی است که می تواند علاوه بر حفظ کیفیت بالا و ایجاد امکانات بیشتر در ساختمان سازی، سرعت پروژه را افزایش دهد. سقف کاذب با استفاده از رابیتس گالوانیزه، میلگرد، نبشی، سیم مفتول و ساخته می شود.

دراین سقف ها از میلگرد به صورت عمودی جهت نگهداشتن رابیتس استفاده می گردد. میلگردهای افقی نیز به عنوان نگهدارنده به میلگردهای عمودی و رابیتس ها متصل می گردند. با استفاده از سیم مفتول این سه آیتم را به هم متصل می نمایند. در تصویر شماره 2 علاوه بر کاربرد رابیتس گالوانیزه در سقف کاذب رابیتس، نمونه هایی از دیگر کاربردهای رابتیس گالوانیزه را مشاهده می کنیم. اگر سقف رابیتس را به اجزای مشخصی تقسیم بندی کنیم این اجزا عبارت خواهند بود از میلگردهای آویز، نبشی های باربر، ، اندود گچ و سیمان و از همه مهمتر رابیتس گالوانیزه.

نحوه تولید رابیتس گالوانیزه

کلیپ شماره 1 به خوبی نحوه تولید رابیتس گالوانیزه را به تصویر کشیده است. همگانگونه که در این کلیپ می بینیم ابتدا ورق گالوانیزه با عرض مشخص به صورت کلاف در آمده و در ابتدای خط تولید رابیتس قرار می گیرد. ابتدا در ایستگاه نورد ابتدایی تاب گیری شده و اعوجاج آن گرفته می شود.

پس از آن با گذشتن از قالب های فشاری محل ستون های آن مشخص و بخشی از شکل دهی انجام می گردد. در مرحله بعد ستونها عمق بیشتر پیدا نموده و محل چشمه ها برشکاری می گردد. در ایستگاه بعدی ورق تحت کشش، البته به صورت جزء جزء قرار می گیرد. با بیشتر شدن کشش چشمه ها باز شده و عرض ورق نوار بری شده بیشتر می گردد. در 3 ایستگاه بعدی شگل گیری چشمه ها و کشش کامل بر روی ورق اعمال شده و در نهایت رابیتس  گالوانیزه تولید می گردد.

در پایان این بخش قصد داریم در خصوص نکاتی را مطرح کنیم که در هنگام خرید رابیتس گالوانیزه باید در نظر گرفته شود. از آنجایی که قیمت رابیتس گالوانیزه نسبت به دیگر مصالح کمابیش بالاست در هنگام تهیه آن می بایست نکاتی را مد نظر قرار داد تا از تحمیل هزینه های اضافی بر پروژه جلوگیری نماییم.

نکاتی که در هنگام خرید رابیتس گالوانیزه باید در نظر گرفته شود

متناسب بودن تعداد رابیتس خریداری شده با متراژِ کاری

مساحتی که هر برگ رابیتس پوشش می دهد در حدود 1.44 متر مربع می باشد. این عدد به دلیل استاندارد طول و عرض رابیتس های رایج در بازار می باشد. معمولا رابیتس گالوانیزه را در ابعاد 0.6×2.4  تولید می کنند لذا این مساحت تقریبا برای بیشتر رابیتس ها ثابت می باشد. بنابراین برای خرید رابیتس متراژ دقیق کار را باید برآورد نموده و با رواداری محدودی اقدام به خرید نماییم.

رعایت محدودیت های وزن رابیتس

همانگونه که گفته شد رابیتس در انواع سبک و سنگین تولید می شود. با توجه به اینکه وزن رابیتس به طور مستقیم در وزن دیوار یا سقف تاثیر گذار است ، در مواردیکه حجم کاربرد رابیتس مقدار قابل توجهی می باشد، بایستی تا حد امکان از رابیتس سبک استفاده نمود. در عوض در جاهایی می توان از رابیتس های سنگین استفاده نمود که به لحاظ ایمنی مشکلی ایجاد نمی گردد. نمونه ی از  این دو کاربردرا  می توان استفاده از رابیتس سبک در سقف کاذب رابیتس و استفاده از رابیتس سنگین در حجم سازی برای نور مخفی ساختمان، برشمرد.

در بعضی موارد تولید کنندگان رابیتس برای کاهش هزینه خود از ورق گالوانیزه قیمت پایین استفاده می کنند. تاثیر مستقیمی در قیمت نهایی رابتیس دارد لذا اگر ورق گالوانیزه ارزان قیمت روز آهن استفاده گردد عملا تولید و فروش رابیتس با صرفه بیشتری خواهد بود. اما باید توجه داشت ارزان بودن به معنی کیفیت پایین‌تر آن خواهد بود. زمانی که ورق گالوانیزه کیفیت پایین داشته باشد عملا کیفیت گالوانیزاسیون آن نامطلوب است و در نتیجه رابیتس تولیدی از کیفیت پوشش دهی مناسبی برخوردار نیست. لذا در هنگام خرید رابیتس باید دقت نمود علائمی از زنگ زدگی بر روی برگ های رابیتس گالوانیزه مشاهده نگردد. وجود زنگ زدگی به صورت محدود نشان دهنده ی نامطلوب بودن کیفیت رابیتس گالوانیزه می باشد.

همانطور که گفته شد رابیتس به دو دسته سبک و سنگین تقسیم بندی می شود. همچنین رابیتس ها از نظر تعداد ستون می توانند متفاوت باشند. نکته ی قابل توجه این است که تعداد ستون رابیتس نقشی در قیمت آن ندارد و آنچه قیمت رابتیس را تایین میکند سبک یا سنگین بودن آن است.

در واقع مقدار ورقی ست که برای ساخت آن مصرف شده است. هر چه رابیتس سنگین تر باشد قیمت آن نیز بیشتر است. برای برخی از کاربردها مانند استفاده در نمای ساختمان باید از رابیتس های سنگین استفاده کرد چرا که رابیتس باید توانایی تحمل وزن سنگ های نما را داشته باشد اما برای برخی از کاربردهای دیگر مانند رابیتس کاری سقف می توان از نمونه های سبک‌تر که انعطاف بیشتری دارند استفاده نمود. البته لازم به ذکر است که معمولا رابیتس های با 13 ستون سنگین تر از رابیتس های 9 ستونه است.

رابیتس گالوانیزه چه نوع محصولی است؟

رابیتس گالوانیزه یک محصول فولادی ساخته‌شده از ورق گالوانیزه برای استفاده در پروژه‌های ساختمانی است. وظیفه اصلی رابیتس حفظ ملات گچ بر روی دیوار یا ستون است. بدون استفاده از ، گچ کاری روی دیوار محدود و دشوارتر خواهد بود. ضخامت رابیتس  برابر باضخامت ورق گالوانیزه‌ای است که رابیتس  از آن ساخته‌شده است. ابعاد  رابیتس به‌صورت ورقه‌ای گالوانیزه نیز بیان می‌شود. رابیتس  ها با توجه به رابیتس  های سبک یا رابیتس های سنگین قیمت‌گذاری می‌شوند.

وزن نوع سنگین رابیتس  از 1000 تا 1400 گرم در هر برگ است. تقسیم‌بندی رابیتس علاوه بر این، به وزن مش رابیتس بستگی دارد، می‌توان با توجه به تعداد قطب‌ها و فنرها انجام داد. کاربرد اصلی رابیتس  در نصب ملات است، چه سیمان و چه گاز. این کاربرد می‌تواند در ساخت سقف‌های کاذب ()، سیمان یا گچ بر روی ستون‌ها و غیره باشد. محصولات رابیتس پایتخت ، ایران رابیتس و رابیتس مسعود برای مقاومت در برابر خوردگی بالا از آهن گالوانیزه ساخته‌شده است.

نکات مشخصات فیزیکی رابیتس

ابعاد رابیتس به‌طورکلی در ورق‌هایی به طول 2.40 متر، عرض 0.6 متر و ضخامت 0.45 میلی‌متر تولید می‌شود.

وزن رابیتس  که بسته به ضخامت ورق گالوانیزه می‌تواند از 300 گرم تا 1400 گرم باشد.

تعداد ستون‌ها در رابیتس ها، تعداد مشترک 9، 11 یا 13 ستون است.

چشمه‌ها به‌صورت لوزی، شش‌ضلعی یا موازی ساخته می‌شوند.

تعداد چشمه‌ها که به‌طورکلی از 2، 3 یا 4 چشمه تشکیل‌شده است.

کاربرد راویز گالوانیزه ارزان

فلسفه استفاده از رابیتس  در ساختمان نصب ملات است؛ اما در بسیاری از موارد قابل‌استفاده است که مهم‌ترین آن‌ها عبارت‌اند از: تولید سقف رابیتس، سقف کاذب، ابزار گچ کاری و سقف سازی، نصب ملات بر روی تیر و آرماتور، پوشش بتن با ملات، نصب گچ، ترمیم دیوارهای ترک‌خورده، آشپزخانه تزئین و استفاده از رابیتس برای زیباسازی نمای آشپزخانه روباز و ساخت مقادیر سیمان و گچ نور پنهان در سالن.

راویز سقف  یکی از کاربردهای رابیتس های گالوانیزه است

در صنعت ساخت‌وساز، اتمام دیوارها و سقف‌ها یکی از مهم‌ترین مراحل است. به همان اندازه که می‌توانیم سرعت تکمیل دیوار و سقف را افزایش دهیم، قبلاً نیز افزایش چشمگیری در سرعت پروژه دیده‌ایم. سقف‌های معلق ازجمله عناصری هستند که علاوه بر حفظ کیفیت بالا و ایجاد امکانات بیشتر در ساخت، می‌توانند سرعت پروژه را افزایش دهند. سقف‌های معلق با استفاده از رابیتس  گالوانیزه، میلگرد، سیم مفتول  ساخته می‌شوند.

در این سقف‌ها از میلگرد به‌صورت عمودی برای نگهداری رابیتس  ها استفاده می‌شود. میله‌های تقویت‌کننده افقی نیز به‌عنوان نگهدارنده به میله‌های تقویت‌کننده عمودی و رابیتس  متصل می‌شوند. با استفاده از سیم، این سه عنصر به هم متصل می‌شوند.

استاندارد رابیتس گالوانیزه

رابیتس گالوانیزه استاندارد 60 در 230 الی 240 سانتی متر می باشد.

یک رابیتس به اندازه 1 متر و 43 سانت را می پوشاند. در بازار برخی از ابعاد 60 در 2 متر و 210 سانتی متر نیز موجود می باشد.

قیمت آنها نسبت به رابیتس های استاندارد نیز ارزان تر می باشد.

خریداران به دلیل عدم آگاهی از نوع و جنس رابیتس استاندارد و اینکه ارزان تر است نیز خریداری می کنند و این ارزانی باعث می شود که تعداد بیشتری رابیتس خریداری شود و باعث ضرر خریدار می شود.

جنس مواد اولیه

مواد اولیه رابیتس به دو صورت می باشد رابیتس گالوانیزه و ورق کالوانیوم.

بهترین نوع ورق استیل  در تولید رابیتس ورق گالوانیزه می باشد.

رابیتس گالوانیزه به هیچ وجه رنگ نمی شود و هیچ گونه تغییر ظاهری و کیفیتی در خود نشان نمی دهد.

ورق های گالوانیوم از ورق های گالوانیزه تقریبا 10 درصد اررزان تر است ولی به سرعت حالت ظاهریی خود را از دست می دهد و زنگ میزند. ورق های گالوانیزه رنگ طوسی کم رنگی دارند که آنها را می توان از طریق طاهر آن مشخص کرد.

نکات ضروری درهنگام خرید رابیتس

1.عدم پارگی بین بسته های رابیتس

2.وزن رابیتس

3.ابعاد استاندارد

4.صاف بودن و عدم تابیدگی

5.تعداد داخل هر بسته ( بسته های رابیتس 6 تایی هستند)

انواع رابیتس

رابیتس 9.11.13.15 ستون

رابییتس 9 ستون از وزن 270 گرم الی 900 گرم نیز تولید می شود ولی بیشترین وزن مصرفی رابیتس 9 ستون 370 گرم الی 650 می باشد.

کاربرد اصلی رابیتس 9 ستون شکست بتن است.

بین  رابیتس گالوانیزه 11.13.15 ستون بیشترین مصرف در بازار ایران  13 ستون نیز می باشد.

که ازوزن 500 گرم الی 1500 گرم نیز شروع می شود بسته به نوع  رابیتس گالوانیزه  بر اساس وزن آن را در جاهای مورد نظر بر اساس کاربرد مصرف می کنند.

اندازه چشمه های  رابیتس

هرچه اندازه فاصله بین چشمه های ستون ها کوچکتر باشد رابیتس از کیفیت بالاتری برخوردار است و در هنگام کار کردن در ساختمان ازگچ کمتری استفاده می شود. چون گچ و … از بین چشمه ها به راحتی عبور داده نمی شوند و باعث می شود از سنگینی بیش از حد سازه جلوگیری کند.

ردیف                            نوع رابیتس

1

رابیتس  13 ستون 580

2

رابیتس  13 ستون 770

3

رابیتس  13 ستون 800

4

رابیتس  13 ستون 830

5

رابیتس  13 ستون 850

6

رابیتس  13 ستون 870

7

رابیتس  13 ستون 900

8

رابیتس  13 ستون 920

9

رابیتس  13 ستون 950

10

رابیتس  13 ستون 980

11

رابیتس  13 ستون 1030

12

رابیتس  13 ستون 1060

13

رابیتس  13 ستون 1080

14

رابیتس  13 ستون 1110

15

رابیتس  13 ستون 1200

16

رابیتس  13 ستون 1300

سقف رابیتس یکی از کاربردهای رابیتس های گالوانیزه است

در صنعت ساختمان سازی ، اتمام دیوارها و سقف ها یکی از مهمترین مراحل است. تا آنجا که می توانیم سرعت تکمیل دیوار و سقف را افزایش دهیم، قبلاً نیز افزایش چشمگیری در سرعت پروژه دیده ایم. سقف های آویز از جمله عناصری است که می تواند باعث افزایش سرعت پروژه و همچنین حفظ کیفیت بالا و ایجاد امکانات بیشتر در ساخت شود. سقف های معلق با استفاده از رابیتس گالوانیزه ، میلگرد و سیم مفتول ساخته می شوند.

در این سقف ها از میلگرد به صورت عمودی برای نگهداری رابیتس ها استفاده می شود. میله های تقویت کننده افقی نیز به عنوان سرور به میله های تقویت کننده عمودی و رابیتس متصل می شوند. با استفاده از سیم ، این سه عنصر به هم متصل می شوند.  اگر سقف رابیتس را به اجزای خاصی تقسیم کنیم ، آنگاه این قطعات میلگرد معلق ،  طناب های سیم گالوانیزه ، پوشش گچ و سیمان و از همه مهمتر رابیتس های گالوانیزه معلق می شوند.

در این پاراگراف نکاتی را که باید هنگام خرید رابیتس های گالوانیزه رعایت شود، بحث خواهیم کرد. از آنجا که قیمت رابیتس  گالوانیزه از قیمت سایر مواد بالاتر است ، هنگام تهیه آنها ، باید نکاتی را در نظر بگیریم تا از تحمیل هزینه های اضافی به پروژه جلوگیری کنیم.

نسبت تعداد رابیتس خریداری شده به منطقه کار

مساحت تحت پوشش هر ورق خرگوش تقریباً 1.44 متر مربع است. این رقم به دلیل طول و عرض استاندارد رابتیس های رایج در بازار است. رابیتس های گالوانیزه معمولاً با ابعاد 0.6×2.4 تولید می شوند ، بنابراین این منطقه برای اکثر رابیتس ها تقریباً ثابت است. بنابراین ، برای خرید رابیتس ، باید منطقه دقیق کار را تخمین زده و سپس اقدام به خرید کنیم.

به محدودیت وزن رابیتس  پایبند باشید

همانطور که گفته شد ، رابتیس ها هم در گونه های سبک و هم در گونه های سنگین تولید می شوند.از آنجا که وزن رابیتس ها مستقیماً بر وزن دیواره یا سقف تأثیر می گذارد ، در مواردی که حجم استفاده از رابیتس ها زیاد است ، باید تا حد ممکن از رابیتس های سبک تری استفاده شود. از رابیتس های سنگین می توان در مکانهایی استفاده کرد که مسئله ایمنی ندارند.

رابتیس گالوانیزه با کیفیت

در برخی موارد ، تولید کنندگان رابیتس از ورقهای گالوانیزه ارزان قیمت برای کاهش هزینه های خود استفاده می کنند. قیمت ورق گالوانیزه تأثیر مستقیمی بر قیمت نهایی رابیتس دارد ، بنابراین در صورت استفاده از ورق گالوانیزه ارزان ، تولید و فروش  رابیتس مقرون به صرفه خواهد بود.

اما شایان ذکر است که ارزان بودن ورق های گالوانیزه به معنای کیفیت پایین آنها است. وقتی ورق گالوانیزه از کیفیت پایینی برخوردار باشد ، کیفیت گالوانیزه آن عملاً نامطلوب است و در نتیجه ، ماده رابیتس تولید شده از کیفیت پوشش خوبی برخوردار نیست. بنابراین ، هنگام خرید گالوانیزه ، مراقب باشید که هیچ نشانه ای از زنگ زدگی در ورق های رابیتس گالوانیزه دیده نشود. وجود محدود زنگ زدگی نشانگر کیفیت پایین رابیتس های گالوانیزه است.

رابیتس چیست؟

این توری در واقع هر گونه کالایی می باشد که از کشش عرضی و پرس  تولید شود. این محصول پس از گذشتن از مراحل مختلف برش، آماده می شود. سپس از آن، به صورت های مختلف استفاده می شود. ورق راویز، فولادی و تور مانند است که از ورق گالوانیزه ضخامت 0.25 تا 0.5 میلیمتر درست می شود.

رابیتس با  یا همان سیم رابیتس بندی و یا مفتول سیاه به شکل لایه به شبکه فرعی متصل می گردد. این موضوع در راویز آماده، باعث عدم ترک خوردگی گچ یا سیمان در سطح می گردد. برش و فرم دادن به این محصول در کار های گچ کاری زینتی، آسان است. راویز برای سقف های کاذب و تزئین ساختمان مناسب بوده و معمولاً برای کاربرد گچ کاری استفاده می شود.

تاریخچه رابیتس

نوع فلزی، از اواخر قرن نوزدهم مورد استفاده قرار می‌گرفته است. امروزه راویز، با استفاده از گچ درسازه های خانگی و تجاری مصرف می شود. ورق گالوانیزه علاوه بر ارائه یک شبکه که گچ آن را بپوشاند، قدرت و استحکام را اضافه می کند. این مورد شبیه به نحوه استفاده از  برای تقویت برخی از بنا های بتنی و سنگ تراشی است.

موارد استفاده از راویز

کاربرد های مختلفی از راویز همان طور که اشاره شد، دیده می شود که در زیر می خوانید:

سقف کاذب

در سقف های کاذب، گچ کاری و گچ بری، پوششی برای تیر آهن و آرماتور ها استفاده می شود.

نماسازی

دیگر کاربرد های آن دکوراسیون و آرک آشپزخانه، رابیتس بندی (آرک، لوستر سقفی و نور مخفی). در موارد خاص برای نماسازی گالری تصاویر و تاسیسات نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

رابیتس یونولیت

یکی دیگر از جا هایی که از این توری استفاده می شود، برای یونولیت سقف می باشد. اصطلاحاً به این نوع، راویز یونولیت نیز می گویند.

راویز برجسته

نوع برجسته در دهانه های بزرگ تر به کار رفته و جهت اندود کاری روی کانال های کولر استفاده می‌شود.

چگونه با رابیتس گچ کاری کنیم؟

برای ایجاد طرح های مختلف و متناسب با سلیقه مشتری از این محصول استفاده می شود. همچنین برای طرح های مشبک و مارپیچی روی سقف که به صورت نور مخفی استفاده می شود، کاربرد دارد. این کار به سادگی و راحتی نصب و انجام می گیرد. طراحی مختلف فیزیکی راویز به صورتی انجام می گیرد که سیمان و شن ها به راحتی به آن بچسبد. در صورتی این روش امکان پذیر است که مشکلی در کار با آن وجود نداشته باشد.

رابیتس کاری

طریقه استفاده از این محصول به ۲ عامل بستگی دارد:

  • محل استفاده رابیتس
  • کاربرد گچ کاری

همانطور که تا الان متوجه شده اید، این محصول نقش پایه را برای گچ کاری ایفا می کند. به این صورت که پس از سفارش راویز و به شکل مورد نظر درآورده شدن، کافیست برای گچ کاری آن را با چند لایه بپوشانید.

رابیتس منعطف است!

ویژگی انعطاف پذیری این محصول در گچ کاری باعث می شود که کاربرد های دیگر آن نیز بیشتر دیده شوند. به عنوان مثال، این امکان را فراهم می کند تا از درون آن سیم کشی برق عبور کند. این موضوع به ایجاد نور مخفی در سازه گچی کمک می کند. این حالت برخلاف گچ کاری کلی، در سازه هایی که از این محصول بهره می برند، فضای خالی داریم.

خرید رابیتس فلزی

رابیتس فلزی گسترده، یک ورق نازک فلزی شکسته و گسترش یافته است. این نوع سوراخ های الماس شکل را تولید می کند. این راویز از فلزی با دنده V شکل که آن را سخت تر می کند، طراحی شده است. این نوع فاصله بزرگتر بین قاب های فریم ایجاد کند.

ابعاد رابیتس

راویز در ابعاد ۶۰ *۲۴۰ سانتی متر تولید و به فروش می رسند. مساحتی در حدود ۱.۴۴ متر دارند و پوششی به همین مساحت را به سقف ارائه می دهد. با در نظر گرفتن قدرت تحمل آن، این مقدار معمولا ۱.۴ متر محاسبه می شود. با تقسیم کردن متراژ کاری بر این عدد، می توان تعداد موردنیاز را بدست آورد. این کار از تحمیل هزینه اضافی به سازندگان جلوگیری می کند.

انواع رابیتس

در اینجا مفصل تر به انواع راویز می پردازیم. در کل انواع آن را بر اساس ۲ فاکتور تقسیم می‌کنند:

انواع رابیتس بر مبنای ستون

اگر به اشکال متفاوت این توری نگاهی انداخته باشید، حتما متوجه موضوعی شده اید. با دقت در شکل می فهمید ورق های آن از تعدادی ردیف تشکیل شده اند. به این ردیف های روی راویز، ستون می گویند. این محصول با توجه به تعداد ستون های به کار رفته در آن در نظر گرفته می شوند. به عنوان مثال، ۱۳ نمایانگر وجود ۱۳ ستون در آن است. با توجه به تعداد ستون انواع متفاوتی از این محصول را داریم.

برای مثال، می توان به انواع ۹، ۱۱، ۱۳ و ۱۷ اشاره کرد که هرکدام  کاربرد مخصوص خود را دارند.

راویز چند ستون برای چه کاری؟

به عنوان مثال، از مدل ۱۳ ستون برای نمای ساختمان استفاده می شود. در این دسته بندی هنگام خرید باید دقت کنید که وزن الزاماً ارتباطی به ستون ندارد. به عنوان مثال، ۱۱ ستون فوق سنگین می تواند از ۱۳ سبک، سنگین تر باشد.

دسته بندی راویز بر اساس راویزکاری

توری یاد شده انواع مختلفی دارد و وزن های آن متفاوت می باشد. شما برای ساختمان خود، باید از رابیتس کار بپرسید که به چه نوع و چه وزنی نیاز دارد.

وزن رابیتس

راویز وزن های مختلفی دارد. از وزن ۴۰۰ گرم شروع و تا ۱۴۰۰ گرم موجود می باشد. این اوزان دو نوع سنگین و سبک دارند.

انواع راویز بر مبنای وزن

این وزن به جنس و ضخامت ورقه ای که از آن ساخته شده است بستگی دارد. به همین دلیل هم در انواع چند ستونی آن (به عنوان مثال ۹ ستونی) انواع مختلفی داریم. انواع آن شامل سبک، نیمه سنگین، سنگین و فوق سنگین. شما بر اساس نیاز باید به تهیه آنها اقدام کرد. برای تکمیل مبحث وزن، مثال زیر از مدل از نوع ۱۳ ستونی توجه کنید: – وزن نوع ۱۳ ستونی سبک حدود ۸۶۰ گرم است. در صورتی که وزن همین مدل ۱۳ ستونی اما فوق سنگین حدود ۱۰۸۰ گرم است. با بررسی دو مورد بالا، تفاوت بین نوع سبک و سنگین آن به وضوح مشاهده می شود.

قیمت رابیتس و عوامل موثر بر آن

عوامل مختلفی در قیمت رابیتس تاثیر دارد، اما اگر بخواهیم به صورت کلی بیان کنیم یکی از مهمترین آنها ورق گالوانیزه می باشد. همانطور که قبلا توضیح دادیم راویز از ورق گالوانیزه تشکیل می‌شود و قیمت ورق گالوانیزه روی قیمت رابیتس تاثیر مستقیم دارد و هر چه قیمت آن بالاتر برود قیمت راویز هم افزایش پیدا می‌کند.

نکات استفاده از توری رابیتس

آزمایش ها نشان داده اند که ظرفیت ساختاری لبه این محصول، با حمایت کمتر رشته سیم ها، متصل است. به همین دلیل به مراتب قدرت تحمل بار کم تری را  نسبت به نقاط مرکزی راویز دارد.

بهترین نوع را انتخاب کنید!

انتخاب یک توری با نوع مناسب آن موجب پیوستگی عمومی دیوار می شود. این کار باعث می شود از هرگونه ترک خوردگی و جدا شدگی در کار جلوگیری شود. تناسب تعداد خریداری شده راویز بخاطر اینکه ابعاد ۲.۴۰ * ۰.۶ سانتیمتر می باشد، سایز اتصال دهنده مهم است . برای نصب مستقیم به سایر اعضای قاب، از قاب C 1063 استفاده می شود . این قاب اجازه می دهد تا سقف برای کار های افقی و زاویه دار آماده شود.

چرا باید رابیتس را از ورق گالوانیزه تولید کرد؟

یکی از سوالات رایج که در ذهن کاربر وجود دارد، این است که چرا حتما باید برای تولید این محصول از ورق گالوانیزه استفاده نمود. با توجه به این که استفاده از این نوع ورق می تواند قیمت این محصول را افزایش دهد، از این رو ممکن است این چالش به وجود آید که چرا باید حتما از ورق گالوانیزه استفاده کنیم.

یکی از مواردی که در تمام کاربردهای آن مطرح است، همجواری آن با سایر مواد و مصالح به ویژه مصالح ساختمانی اعم از بتن و گچ می باشد. این مواد هر یک می توانند رطوبت بسیار زیادی داشته باشند. از این رو اگر رابیتس در برابر رطوبت، زنگ زدگی و خوردگی مقاوم نباشد، عملا بعد از گذشت مدت کوتاهی کیفیت خود را از دست داده و ممکن است شاهد بروز مشکلاتی در اجرا باشیم. از این رو صنعت گران با استفاده از ورق گالوانیزه به عنوان ماده اولیه سعی می کنند تا این محصول را در برابر رطوبت و نم مقاوم نموده و بالاترین سطح کیفیت را برای آن ایجاد نمایند. عدم استفاده از ورق گالوانیزه عملا این محصول را از رده خارج خواهد کرد.

تاثیر کیفیت اجرا بر عملکرد راویز

به بررسی نحوه استفاده از این محصول در بخش های مختلف ساختمان پرداختیم. با توجه به این که راویز در بخش های بسیار متنوعی کاربرد داشته و می توان از آن استفاده نمود، از این رو لازم دانستیم که یادآوری کنیم که از راویز باید در شرایط مطلوبی استفاده کرد. کیفیت نصب و اجرای آن در ساختمان جدای از بحث شرایط خود ساختمانی، تاثیر بسیار زیادی روی کیفیت این محصول نیز دارد. اگر به خوبی آن را اجرا نکنید، ممکن است خیلی زود ناچار به جایگزین کردن آن شده و با مشکلاتی در اجرای آیتم های مورد نیاز خود در ساختمان روبرو باشید.

مزیت های رابیتس

مهمترین مزیت رابیتس، فراهم شدن و نصب سریع آن است. با توجه به توضیحات بالا، مخصوصاً در کاربرد مربوط به گچ کاری، به افزایش سرعت کار کمک می کنند.

امکان اجرای کار با نیروی غیر ماهر

انعطاف در شکل گیری جهت کسب رضایت مشتری

با توجه به تفاوت همرفت گرمایی بین گچ و راویز، ممکن است لایه گچی ترک بخورد.

شدت صدای اطراف را خیلی کم نمی کند.

جمع بندی نهایی

در انتها از وقتی که جهت خواندن این مطلب گذاشتید، سپاس فراوان داریم. شرکت آهن سازان آرکا (آهن تخفیف) نمایندگی دو کارخانه رابیتس مسعود و ایران را برعهده دارد. شما عزیزان می توانید آخرین قیمت رابیتس و مشاوره رایگان در مورد خرید رابیتس را از کارشناسان فروش ما در شرکت آهن سازان آرکا (آهن تخفیف) دریافت کنید

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا