برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

چگونه النگوی کج شده را درست کنیم؟

برخی از النگوها در صورت استفاده مداوم یا عدم مراقبت، دچار تغییر شکل و خم شدگی می شوند. در این صورت تعمیر النگوی طلا برای النگوهایی که به علت فرسودگی یا اعمال فشار به آنها کج شده اند، ضروری است. اما سوالی که ممکن است برای بسیاری از افراد پیش آید، این است که آیا تعمیر النگو خم شده ممکن است؟  در ادامه با ما در جواهر فروشی مشهد همراه باشید تا اطلاعاتی را در این زمینه به دست آورید …

اگر با مشکل کج شدن النگوی خود مواجه شده اید، قبل از اینکه به تعمیر آن فکر کنید، باید مدل، عیار و نگین های نصب شده بر روی النگو را در نظر داشته باشید. سهولت تعمیر النگوی طلا و میزان بهبودی آن به عیار یا آلیاژ به کار رفته در طلا، طرح النگو و ماهیت خمش بستگی دارد. النگو هایی با عیار بالا که خلوص طلای به کار رفته در آنها بیشتر است، نرم تر هستند و تعمیر آنها راحت تر است. و النگوهایی از جنس پلاتین استحکام بالاتری دارند. به همین جهت تعمیر و صاف کردن آنها نیز سخت تر بوده و حتی ممکن است در طی فرآیند صاف کردن دچار شکستگی شوند.

سنگ ها و نگین ها در مانند یا هنگام تعمیر، ممکن است شل شوند. تعمیر این مدل النگوها بسیار سخت و هزینه بر است. اما النگوهای صاف و بدون نگین راحت تر تعمیر می شوند و هزینه زیادی برای تعمیر آنها لازم نیست. بنابراین یک جواهرساز با در نظر گرفتن پیچیدگی تنظیمات و استحکام النگو، گزینه های مختلفی را برای تعمیر النگو به شما پیشنهاد می دهد. قبل از خرید طلا با ما در ادامه مقاله همراه باشید تا روش های تعمیر النگو را بررسی کنیم.

النگو فنری بهتر است یا خشک |النگو کج شده

روش های تعمیر النگوی طلا

1. تعمیر النگو خم شده با استفاده از سنبه

سنبه ابزاری است که برای تعمیر النگو طلا و تغییر شکل آن استفاده می شود. طلاسازها ممکن است برای صاف کردن النگوی خم شده از سنبه استفاده کنند. با قرار دادن النگو بر روی سنبه و اعمال ضربه های آرام به آن توسط چکش جواهرات، به محل خم شدگی فشار وارد می شود تا به شکل اولیه خود بازگردد. گاهی نیز برای نرم شدن فلز طلا و تغییر شکل راحت تر، به النگو حرارت داده می شود.

2. روش آبکاری برای تعمیر النگو طلا

اگر النگوی شما خیلی نازک و کج و معوج شده باشد، طلاساز ممکن است از روش آبکاری برای تعمیر استفاده کند. این روش هزینه بیشتری در بردارد. در این روش النگو را برش می دهند و قسمت هایی از آن را به طور کامل جایگزین می کنند. طلاساز طلای هم رنگ و هم ضخامت النگو را انتخاب کرده و با استفاده از لحیم کاری، قطعه جدید را به النگو متصل می کند. این فرآیند باید حتما توسط طلاسازهای حرفه ای و ماهر انجام شود و از قبل باید در مورد هزینه آن بررسی کنید.

3. تعمیر النگوی طلا با دستگاه

تغییر شکل در ساختار دایره ای النگوهای خم شده را می توان با استفاده از دستگاه های مخصوصی که برای این کار طراحی شده اند، اصلاح کرد. این دستگاه دارای ابزاری مخروطی شکل است که با قرار دادن النگو بر روی شیارهای دستگاه و اعمال فشار به النگو می توان آن را به شکل دایره ای اولیه درآورد. سایزهای مختلف النگو را می توان با این ابزار، تعمیر کرد و به شکل گرد در آورد.

آیا می توان النگوی خم شده را تعمیر کرد؟

اگر النگو از جنس طلا با عیار بالا باشد، نرم تر است و بیشتر در معرض خم شدن قرار دارد. این النگوها همانطور که قابلیت خم شدن بیشتری دارند، قابلیت تعمیرپذیری بالاتری نیز دارند. چون فلز این النگو نرم تر است، شکل پذیری بیشتری دارد و در صورت نیاز به تعمیر، راحت تر تعمیر می شوند.

پلاتین و طلای سفید از دوام بیشتری برخوردارند، اما در صورت آسیب دیدن به راحتی قابل تعمیر نیستند. هرچند این النگوها دیرتر دچار خمیدگی می شوند ولی تعمیر آنها بسیار سخت تر است. طلاهای ساخته شده از پلاتین معمولا خم نمی شوند، بلکه می شکنند. در اینصورت به جای آبکاری قسمت خمیدگی، باید قسمت شکسته شده آبکاری شود که هزینه بیشتری را در بردارد. بنابراین امکان تعمیر النگوی خم شده وجود دارد و این امر در مورد النگوهایی با عیار بالا راحت تر و کم هزینه تر است.

با کاهش خرید و فروش طلاهای قدیمی و یادگاری و همچنین استفاده طولانی از آنها، نیاز به تعمیرات طلا احساس می شود. یکی از مصنوعات بسیار پرکاربرد در میان بانوان است که اگر به صورت مداوم استفاده شود و از آن مراقبت های لازم صورت نگیرد، دچار خم شدگی می شوند. مراجعه به تعمیرکاران حرفه ای و ماهر طلا و جواهرات، بهترین گزینه برای تعمیر النگوی طلا است.

نکته مهمی که در مراجعه به تعمیرکاران طلا باید در نظر داشته باشید، اعتبار آنهاست. تعمیر مصنوعات طلا و جواهرات ممکن است با تغییر وزن همراه باشد و قابل اعتماد بودن تعمیرکار حرف اول را می زند. بنابرایطلا و جواهرات از آن دسته زیورآلاتی هستند که بسیار مورد توجه افراد می‌باشد و علاوه بر استفاده از آن به منظور زیبایی، برای سرمایه‌گذاری نیز عاملی مهم محسوب می‌شوند. در میان انواع طلا، النگوها از اکسسوری‌هایی هستند که اکثر خانم‌ها به داشتن آن علاقه دارند و مدل‌ها و طرح‌های متفاوت آن سبب شده که انتخاب آن برای هر سلیقه‌ای راحت‌تر باشد.

النگوها زیورآلاتی هستند که به صورت ظریف و پهن و بدون قفل بر روی مچ دست قرار می‌گیرد. نگهداری از این زیورآلات پرطرفدار بسیار مهم است که باید آن را بدانیم. قبل از اینکه النگو را خریداری و استفاده کنید، مقاله را مطالعه فرمایید. در این مقاله سعی داریم به یکی از این موارد مانند اینکه چگونه النگو را صاف کنیم، بپردازیم. با ما همراه باشید تا راه‌های برطرف کردن آن را برای شما بازگو کنیم.

دلایل آسیب دیدگی و خم شدن النگوی طلا

قبل از اینکه نحوه تعمیر النگو آسیب دیده را بررسی کنیم، باید به دلایل اصلی آسیب دیدگی و خم شدن النگو اشاره کنیم. دلایل خم شدن النگو متفاوت است و ممکن است زمانی اتفاق بیفتد که جسمی سنگین با آن برخورد کرده باشد و سبب ایجاد ترک یا شکستی در النگو شود. در ادامه با ما همراه باشید تا قبل از اینکه بگوییم چگونه النگو را صاف کنیم، به دلایلی در مورد آسیب دیدگی النگو طلا اشاره کنیم.

• ضربه و فشار به النگو

ضربه و فشاری که به النگو وارد می‌شود سبب خم شدن آن خواهد شد و باعث تغییر شکل در النگو می‌شود.

• عیار طلای بکار رفته در النگو

اگر النگویی با عیار بالا خریداری کنید، حواستان باشد به دلیل اینکه طلا با عیار بالا از فلزات کمتری در آن استفاده شده است نرم تر است و بیشتر باعث خم شدن النگو می‌شود. بنابراین اگر خواستید بدانید که چگونه النگو را صاف کنیم، باید بدانید که به دلیل عیار بالا و نرم بودن تعمیر این نوع از النگو نیز راحت تر است. اما النگوهایی که عیار پایین تری دارند درست است که از دوام بیشتری برخورد دارند اما در صورت اسیب دیدن به راحتی قابل تعمیر نیستند.

• سایز نامناسب النگو

یکی از دلایل دیگری که می تواند به النگو آسیبی برساند و باعث خم شدن، ترک خوردن و شکسته شدن النگو می شود سایز نامناسب آن است. اگر النگو به دستتان بزرگ باشد امکان گیر کردن آن به هر جایی وجود دارد و در نتیجه سبب آسیب دیدن النگو می شود.

• نوع مدل و طراحی النگو

النگوهایی که به صورت تو خالی و ظریف طراحی شده اند به دلیل اینکه ضخامت کمتری دارند بنابراین سریع تر آسیب می بینند. همچنین تعمیر النگوهای نگین‌دار و دارای سنگ نیز نسبت به النگوهای ساده سخت‌تر است و تعمیر آن هزینه زیادی دارد.

• تغییر سایز النگو

تغییر اندازه یا سایزالنگو به دلایلی مانند کاهش سایز آن باعث آسیب دیدن طلا می شود به این دلیل که وقتی النگوی خود را برای کاهش سایز به طلاسازی می برید تا اندازه ی آن را تغییر دهد النگو را برش می دهند و دوباره درست می کنند. این کار سبب نازک شدن آن قسمت از النگو که آسیب دیده است، می شود و در صورت درست مراقبت نکردن باعث آسیب دیدگی آن می شود.

• مراقبت نکردن از النگوی طلا

بهتر است در هنگام فعالیت های ورزشی و یا کار های سنگین النگو را از دست خود خارج کنید. همچنین زمانی که با وسایل تیز کار می کنید و یا در هنگام کار با مواد شیمیایی حتما روی النگو را بپوشانید و یا در صورت امکان ان را از دست خارج کنید.

• درست انداختن و درآوردن النگوی طلا

یکی دیگر از دلایلی که سبب آسیب دیدن و خم شدن النگوی طلا می شود و ما مجبور می‌شویم که بدانیم چگونه النگو را صاف کنیم، نحوه ی درست انداختن و درآوردن آن است. زیرا هر گونه فشار اضافی به النگو باعث خم شدن آن می شود بنابراین بهتر است از یک کیسه ی پلاستیکی برای انجام این دو کار کمک بگیرید.

نحوه تعمیر و فرم دهی به النگوی آسیب دیده

بعد از اینکه دلایلی را که سبب شده بود النگو آسیب ببیند و تغییر شکل دهد، بیان کردیم. اکنون درباره اینکه چگونه النگو را صاف کنیم، مطالبی را شرح می‌دهیم. النگوها به همان صورت که خم می شوند و آسیب می‌بینند، قابلیت تعمیر پذیری نیز دارند. در ادامه درباره نحوه تعمیر النگوی طلا و فرم دهی به آن اشاره خواهیم کرد.

• تعمیر النگو با استفاده از سنبه

طلاسازها برای صاف کردن بعضی از النگوهای خم شده از سنبه استفاده می کنند. سنبه ابزاری است که برای تعمیر النگو و تغییر شکل آن استفاده می شود. به این صورت که النگو را بر روی سنبه قرار می دهند و توسط چکش جواهرات به محل خم شدگی آن ضربه هایی می زنند تا النگو به شکل اولیه خود بازگردد.

• تعمیر النگو طلا با روش آبکاری

یکی دیگر از روش‌ها که در مورد اینکه چگونه النگو را صاف کنیم، می‌توان توضیح داد، روش آبکاری می‌باشد. در مواقعی که النگو خیلی نازک باشد و بیش از حد خم شده باشد طلاساز از این روش برای تعمیر آن استفاده می کند. در این روش قسمتی از النگو را که آسیب دیده و خم شده است را برش می دهند و قطعه ی جدیدی را به النگو اضافه می کنند. توجه داشته باشید که انجام این کار باید توسط طلاساز ماهر صورت پذیرد.

تعمیر النگو طلا با دستگاه

دستگاه‌هایی برای تعمیر و فرم دهی النگوهای آسیب دیده طراحی و ساخته شده است که از این روش النگو های خم شده را می توان دوباره به شکل اول در آورد و دیگر این نگرانی که چگونه النگو را صاف کنیم، وجود ندارد. این دستگاه ها به صورت مخروطی شکل هستند که با قرار دادن بر روی شیارهای دستگاه و و فشار وارد شده به النگو می توان آن را تعمیر کرد این دستگاه قابلیت تعمیر سایزهای مختلف النگو را دارد و می توان آن را به شکل دایره ای در آورد.

دکمه بازگشت به بالا