برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۰ با پاسخنامه

دانلود دفترچه سوالات عمومی و اختصاصی کنکور انسانی ۱۴۰۱

با رقابت بین بیش 282 هزار داوطلب برگزار شده است. دفترچه سوالات عمومی ( دفترچه شماره 1) شامل 100 سوال است که داوطلبان باید در مدت 75 دقیقه بدان پاسخ دهند. پس از اتمام مهلت پاسخگویی، دفترچه سوالات تخصصی توزیع می‌شود که دواطللبان باید در مدت 165 دقیقه به 180 سوال دروس تخصصی پاسخ دهند. لازم به ذکر است دو دفترچه سوال همراه با یک برگه پاسخنامه هستند. در دفترچه سوالات عمومی کنکور انسانی باید به صد سوال از ادبیات فارسی،عربی، معارف و زبان انگلیسی جواب دهید و در مجموع 75 دقیقه برای پاسخ‌گویی به این سوالات زمان دارید. پس از آنکه مهلت 75 دقیقه‌ای تمام شد. مراقبان جلسه دفترچه عمومی را از شما می‌گیرند و سپس دفترچه سوالات اختصاصی (دفترچه شماره دو) توزیع می‌شود.

دفترچه اختصاصی کنکور انسانی (دفترچه شماره دو) شامل 180 سوال از درس‌های ریاضی، اقتصاد، زبان و ادبیات فارسی، عربی، تاریخ، جغرافیا، علوم اجتماعی، فلسفه و منطق و روانشناسی است. به شما 165 دقیقه مهلت داده می‌شود تا به این 180 سوال پاسخ دهید. ساعاتی پس از برگزاری آزمون انسانی و در ساعت 14 همان روز بر روی خروجی سایت سازمان سنجش قرار گرفت که در ادامه می توانید دفترچه سوالات عمومی و تخصصی را دانلود کنید. همچنینی لینک دانلود نمونه سوال شیمی دهم نوبت دوم و نمونه سوال ریاضی یازدهم تجربی نوبت دوم با پاسخنامه هم اکنون در سایت درس جت موجود می باشد.

پاسخ سوالات کنکور انسانی ۱۴۰۱ |پاسخنامه تشریحی کنکور انسانی ۱۴۰۱

دانلود پاسخنامه کلیدی کنکور انسانی

در ادامه به بررسی هر یک از دروس در کنکور انسانی  میپردازیم:

ادبیات عمومی کنکور انسانی

زبان و ادبیات فارسی با ضریب چهار بالاترین ضریب را در میان سوالات عمومی کنکور سراسری دارد. از این رو می‌توان گفت ادبیات اثرگذارترین درس در دفترچه سوالات عمومی کنکور است. در کنکور سراسری همچون سال‌های گذشته 25 سوال از 100 سوال دروس عمومی مربوط به ادبیات است و مدت زمان تقریبی پاسخگویی بدین سوالات بنا  بر آنچه که روی دفترچه سوالات آمده 18 دقیقه است.

درس ادبیات کنکور انسانی 1400، در سطح قابل پیش بینی و خوبی بود. به طور کلی سوالات ادبیات به جند دسته کلی لغت و املا، آرایه‌های ادبی، تاریخ ادبیات، دستور زبان و قرابت معنایی تقسیم می‌شود.

زمان در نظر گرفته شده برای درس ادبیات 18 دقیقه می باشد که این زمان متناسب با سوالات نبوده و به خصوص در بخش آرایه های ادبی وجود دو سوال شمارشی ، زمان پاسخگویی به سوالات را افزایش داده است.

سوالات بخش لغت قابل انتظار بود و می توان این بخش را متوسط رو به ساده ارزیابی کرد اما در بخش املا ، واژگان هم آوا و مشابهت های املایی مورد توجه قرار گرفته بود که بدون فهم معنای صورت سوال قابل پاسخگویی نیست.

بخش آرایه های ادبی سطح دشواری دارد و از آرایه های تشبیه ، ایهام و استعاره بیشتر استفاده شده است.سوالات بخش قرابت معنایی هم ، سوالات خوب و معقولی هستند.

درس ادبیات کنکور انسانی 1400 در کل برای داوطلبان قابل انتظار بوده است و با مطالعه مناسب قابل پاسخگویی بوده است.

در ادامه می توانید نموداری را مشاهده کنید که میزان دشواری را از دید داوطلبان نشان می‌دهد.

عربی عمومی کنکور انسانی

در ادامه این پست را برای داوطلبان آماده کرده‌ایم . درس عربی عمومی  شامل 25 سوال از مباحث  ترجمه و تعریب ، قواعد و تحلیل صرفی است. عربی همچون زبان انگلیسی در میان دروس عمومی ضریب دو را داراست .

در تست‌های عربی عمومی کنکور انسانی، تست‌های مربوط به ترجمه بیش از هر نوع تست دیگری به چشم می آمد. از مجموع بیست و پنج سوال عربی عمومی، ده سوال از نوع ترجمه بودند. در تست‌های ترجمه، عموما ترجمه صحیح یک جمله یا عبارت عربی از داوطلب خواسته می‌شود.

سوالات مربوط به ترجمه در کنکور انسانی به نسبت سوالات دشواری بودند. بعد از ترجمه، سوالات مربوط به قواعد تعداد بیشتری تست را به خود اختصاص می‌دادند. برای تسلط به تست‌های قواعد، خواندن دقیق تمرین‌ها و مثال‌های خود کتاب درسی را از قلم نیاندازید.

سوالات درک مطلب سطح متوسط رو به دشواری دارند و شامل دو سوال ساده ، یک سوال متوسط و یک سوال دشوار هستند.

سوالات اعراب و تحلیل صرفی ، سوالات بسیار ساده ای هستند و داوطلبان به راحتی قادر به پاسخگویی به آن ها هستند.

یک سوال واژگان که در این درس مطرح شده است به صورت ترکیبی از مترادف و متضاد و مفرد و جمع است.

درس عربی کنکور انسانی 1400 ، در سطح متوسط و قابل انتظاراست . زمان در نظر گرفته شده برای درس عربی 25 دقیقه است .

نتایج نظرسنجی از دواطلبین کنکور انسانی در خصوص سطح سوالات عربی در کنکور تجربی را می توانید به صورت نمودار  مشاهده کنید.

فرهنگ و معارف اسلامی کنکور انسانی

 دینی سومین درس در دفترچه سوالات عمومی کنکور انسانی است که 25 سوال از 100 سوال عمومی بدان اختصاص دارد که  شامل 14 سوال از آیه ، 6 سوال از متن ، 2 سوال از شعر و 3 سوال از احادیث است و مطابق با آنچه که بر روی دفترچه ذکر شده مدت زمان تقریبی پاسخگویی به سوالات آن 17 دقیقه میباشد.چیدمان سوالات این درس به ترتیب پایه مرتب شده اند. معارف پس ادبیات در بین درس عمومی بیشترین ضریب یعنی ضریب 3 را داراست.

این درس شامل 14 سوال تک قسمتی و 11 سوال دو قسمتی است و نکته قابل توجه این است که امسال سوال سه قسمتی مطرح نشده است.

بیشترین سوالات از پایه دوازدهم مطرح شده است که شامل 9 سوال می شود و از همه دروس پایه دوازدهم به جز درس 5 سوال طرح شده است.

در درس دین و زندگی 4 سوال ترکیبی طراحی شده است که 3 سوال آن از بین درس های یک پایه  و یک سوال از بین دروس دهم و دوازدهم است.

درس دین و زندگی هر سال به سمت مفهومی شدن می رود و طراحان تمایل به طرح سوالات مفهومی دارند و برای حل سوالات دینی باید ارتباط بین مفاهیم دروس و آیات را درک کنید.

در ادامه نمودار نظرسنجی در خصوص سطح را می‌بینید.

زبان انگلیسی کنکور انسانی

زبان انگلیسی آخرین درس دفترچه سوالات عمومی است . از سوال 75 تا 100 دفترچه سوالات عمومی بدین درس با ضریب دو اختصاص دارد شامل مباحث گرامر ، واژگان ، درک مطلب و کلوز تست می شود . می دانیم که لغات فقط از کتاب درسی مطرح نمی شود و فراتر از کتاب درسی می رود که با مطالعه منابع مناسب دیگر می توانید از پس آن بربیایید.. مدت زمان پیشنهادی پاسخگویی به سوالات آن 20 دقیقه می‌باشد.

سوالات مربوط به گرامر، لغت، درک مطلب و کلوزتست ها (close test) از انواع سوالاتی هستند که در کنکور زبان مطرح می‌شوند.

close test به آن دسته از سوالاتی گفته می‌شود که داوطلب باید جای خالی در یک متن را با لغت و یا فعل مناسب پر کند. می توان این دسته از سوالات را در دسته سوالات مربوط به لغت و یا گرامر نیز جای داد.

در بخش گرامر ، سطح سوالات متوسط است و سوال چالشی وجود ندارد و تنها نکته جالب توجه در این بخش طرح سوالی از پایه هشتم است.

8 سوال بخش واژگان سطح خوبی دارند و سوال چالشی در این بخش به چشم نمی خورد.

سوالات کلوز تست سطح متوسطی دارند و یک سوال چالشی در این بخش وجود دارد که سوال 92 است و بیش از 90 درصد پاسخ دهندگان گزینه 1 را انتخاب کرده اند اما  به نظر می رسد گزینه صحیح ، گزینه 3 باشد.

در ادامه می‌توانید نموادری را مشاهده کنید که بیانگر نتایج نظر سنجی از دواطلبان کنکور انسانی  در خصوص سطح سوالات زبان کنکور انسانی است.

ریاضی کنکور انسانی

ریاضی اولین درس از دفترچه سوالات تخصصی کنکور انسانی است . این درس 20 سوال از 180 سوال تخصصی کنکور انسانی را به خود اختصاص می دهد که به دواطلبین پیشنهاد شده که در مدت زمان تقریبی 25 دقیقه به سوالات آن پاسخ گویند.هرچند بسیاری از داوطلبان یعنی حدود 90 درصد داوطلبان سوالات ریاضی کنکور انسانی را  بسیار فراتز از حد انتظار سخت دانسته‌اند

رویکرد این درس در کنکور 1400 تغییر کرده است و سوالات مطرح شده متناسب با تمرین های کتاب درسی نیست و سطح بسیار دشوارتری دارند.

به جز سوالات 108 ، 111 ، 113 ، 114 ، 116 ، 117 و 119 که مشابه تمرینات کتاب درسی و کنکور های گذشته هستند ، سایر سوالات مفهومی و خلاقانه طراحی شده اند.

سوالات 103 ، 104 ، 106 و 109 به صورت ترکیبی از چند مبحث مطرح شده است. سوال 107 ، سوالی چالشی و سخت است که دبیران در پاسخگویی به آن اختلاف نظر دارند.

کسب درصد خوب در درس ریاضی فقط با تمرین زیاد به دست می آید ، همچنین اکتفا کردن به کتاب درسی پاسخگوی سوالات کنکور نیست و شما باید از منابع مناسب دیگر کمک بگیرید.

در نمودار زیر نتایج نظرسنجی از داوطلبین را در خصوص میزان دشواری می توانید مشاهده کنید.

اقتصاد کنکور انسانی

اقتصاد با 15 سوال و مدت زمان پیشنهادی 10 دقیقه برای پاسخگویی دومین درس در دفترچه سوالات تخصصی کنکور انسانی است. تمامی سوالات این بخش براساس مباحث و تمرینات کتاب درسی است و تنها یک سوال خارج از مطالب کتاب درسی مطرح شده است

اقتصاد همچون ریاضی درسی است که خیلی به مذاق داوطلبین کنکور این رشته خوش نمی‌آید، اما یادتان باشد تک تک درس‌ها و تک تک تست‌های آزمون بر روی رتبه شما اثر گذار است، پس هیچ درسی را دست‌کم نگیرید.

سوالات درس اقتصاد به دو دسته کلی تست‌های محاسباتی و تست‌های حفظی و مفهومی تقسیم می‌شوند. می‌توانیم این نوید را به شما بدهیم که تست‌های محاسباتی اقتصاد بسیار مشابه هستند. بنابراین با تمرین و زدن تست زیاد در این درس می‌توانید درصد قابل قبولی کسب کنید.

تعداد سوالات مسائل کاهش و تعداد سوالات مفهومی افزایش یافته است. 6 سوال به صورت مستقل از مباحث کتاب درسی ، 4 سوال به صورت ترکیبی و 5 سوال مسئله مطرح شده است.

بیشترین تعداد سوال مربوط به بخش آشنایی با اقتصاد و اعداد 7 سوال است.

به طور کلی سطح درس اقتصاد متوسط رو به ساده است و 45 درصد داوطلبان آن را متوسط ارزیابی کرده اند.

در نمودار زیر نتایج نظرسنجی از داوطلبین را در خصوص میزان دشواری می توانید مشاهده کنید.

ادبیات اختصاصی کنکور انسانی

 ادبیات اختصاصی از جمله مهمترین دروس کنکور انسانی است که بیشترین تعداد سوال یعنی 30 سوال با مدت زمان پیشنهادی 30 دقیقه برای پاسخگویی بدان را به خود اختصاص می‌دهد.درس ادبیات اختصاصی امسال کاملا در حد انتظار است و داوطلبان می توانند با قاطعیت به سوالات پاسخ دهند.

سوالات ادبیات کنکور انسانی در دفترچه عمومی بر مبنای کتاب زبان و ادبیات فارسی مطرح می‌شود در حالی که سوالات ادبیات  دفترچه اختصاصی بر مبنای کتاب علوم و فنون ادبی طرح می‌شوند. هر چند این دو درس کاملاً جدا از هم نیستند.

تست‌های ادبیات اختصاصی همان دسته‌بندی ادبیات عمومی را دارند با این تفاوت که در اینجا عروض و قافیه اضافه می‌شود اما در عوضی تستی از دستور زبان نداریم.

بخش آرایه های ادبی سطح متوسط رو به دشوار دارد که بیشتر توجه به آرایه های بیانی ، به خصوص مجاز و استعاره است.

سوالات قافیه نسبت به سال های گذشته ساده تر بودند و سوالات بخش عروض هم ساده و متناسب هستند و نسبت به سال های گذشته بسیار ساده تر طراحی شده اند و تنها سوال 160 کمی سطح بالاتری نسبت به باقی سوالات دارد.

تعداد سوالات مفهومی در بخش سبک شناسی کم است.

در نمودارهای زیر می توانید نتایج نظرسنجی در خصوص را مشاهده کنید.

عربی اختصاصی کنکور انسانی

عربی با 20 سوال سوال و مدت زمان پیشنهادی 20 دقیقه برای پاسخگویی چهارمین درس در دفترچه سوالات تخصصی کنکور انسانی است. عربی اختصاصی که جزء دروس تخصصی است نسبت به عربی عمومی دشوارتر و تخصصی تر است. اما 51 درصد داوطلبان این درس را در حد انتظار ارزیابی کرده اند.

هرچند دانش‌آموزان رشته انسانی تنها یک کتاب درسی عربی دارند اما باید در دو بخش جداگانه به سوالات این درس پاسخ دهند؛ یکبار در دفترچه سوالات عمومی و باردیگر در دفترچه سوالات اختصاصی کنکور.

سوالات عمومی عربی برای دانش‌آموزان انسانی به نسبت ساده‌تر است اما سوالات عربی اختصاصی دشوارتر است و پیچیدگی بیشتری دارد.

تاریخ و جغرافیا کنکور انسانی

تاریخ و جغرافیا در هر یک شامل 15 سوال و در مجموع 30 سوال می باشند که مدت زمان پیشنهادی برای پاسخگویی به سوالات این دو درس در مجموع برابر با 25 دقیقه پیشنهاد شده است

تاریخ و جغرافیا در کنکور انسانی هر کدام 15 سوال و در مجموع سی سوال دارند. مهلت پیشنهادی به مجموع سوالات این دو درس نیز 25 دقیقه است.

تاریخ

15 سوال از درس تاریخ مطرح می شود که از هر پایه به تعداد مساوی و 5 سوال است.

سوالات 190 ، 196 ، 197 ، 198 و 200 تیپ جدید سوال هستند و سوال 190 ، سوالی ترکیبی است که در کنکور های نظام قدیم و جدید بی سابقه است.  درسوال 197 می توان هر چهار گزینه رو پاسخ در نظر گرفت که سوال مناسبی نیست و نیاز به دقت بسیار زیادی دارد. سوال 198 هم دو قسمتی است که نمونه آن سابقه نداشته است.

سوالات تاریخ دهم به جز یک سوال همگی حفظی هستند که داوطلبان برای پاسخگویی به آن ها باید خط به خط کتاب درسی را حفظ باشند. سوال آخر یازدهم هم سوالی حفظی است با این تفاوت که طراح دقت بسیاری در طراحی آن به خرج داده و از حالت استاندارد خارج شده است.

سوال اول تاریخ دوازدهم هم از دو قسمت کتاب طراحی شده است و دشوار محسوب می شود.

سوالات درس تاریخ نسبت به سال های گذشته دشوارتر ارزیابی می شود و تحولات اساسی در این درس به چشم می خورد برای مثال طرح سوالات ترکیبی ، طرح سوالات دو بخشی که تا کنون دیده نشده است و نمونه سوالی که از داوطلب در صورت سوال گزینه غلط را می خواهد.

جغرافیا

درس جغرافیا هم مانند تاریخ دارای 15 سوال می باشد که سهم هر پایه 5 سوال است.

نکته جالب توجه و جدیدی که در این درس به چشم می خورد ، بهره گیری از تصاویر کتاب درسی در طراحی 5 سوال است که تا کنون بی سابقه بوده است.

سوالات 203 ، 208 ، 210 و 212 باعث  دشوار شدن و وقت گیر شدن این درس هستند. همچنین سوالات 201 ، 203 ، 207 ، 208 و 210 دشوار ترین سوالات در این درس هستند که مستلزم درک کامل مفاهیم و ارتباط میان آن ها می باشد.

سوالات 201 ، 203 ، 207 و 208 کاملا مفهومی هستند. همچنین همه سوالات دارای گزینه های طولانی و مفهومی هستند و از عبارت های کوتاه استفاده نشده است.

به طور کلی درس تاریخ و جغرافیا دشوار ارزیابی شده است و تغییراتی که در این درس ایجاد شده ، بیانگر آن است که با مطالعه گذرا داوطلبان قادر به پاسخگویی به سوالات نیستند و باید مطالب را به صورت مفهومی خوانده و به ارتباط بین مطالب توجه ویژه ای داشت. همچنین در درس جغرافیا اشکال و نمودار ها اهمیت بسیاری دارند.

دکمه بازگشت به بالا