برترین های کار و کسبعمومی

سوالات قبل خرید کلاچ برقی اهاکو

کلاچ اتوماتیک یا کلاچ برقی چیست؟

بسیاری از افراد ساکن کلان شهر‌ها از معضل ترافیک و شلوغی رنج می‌برند. شرکت‌های خلاق در حوزه تولید لوازم خودرو برای رفع این مشکل راه‌حلی به نام کلاچ‌های برقی را کشف کردند. کلاچ اتوماتیک در واقع نوعی دستگاه الکترومکانیکی است که با نصب روی انواع خودرو، شما را از معضل کلاچ و ترمز در ترافیک‌های طویل نجات خواهد داد. سیستم کلاچ اتوماتیک اهاکو یا کلاچ برقی مکانیزمی شبیه به گیربکس‌های اتوماتیک دارد. تنها تفاوت گیربکس اتوماتیک با کلاچ برقی در این است که پس از حرکت خودرو دیگر نیازی به کلاچ و ترمز نیست و دنده به صورت تمام اتوماتیک تعویض می‌شود. اما در سیستم کلاچ اتوماتیک، کلاچ‌گیری به صورت اتوماتیک انجام شده و راننده شخصا باید دنده را به صورت دستی عوض کند.

بهترین کلاچ برقی |تنظیم کلاچ برقی اهاکو

نحوه کارکرد کلاچ هوشمند چگونه است؟

با توجه به توضیحات ارائه شده، کلاچ هوشمند یا برقی فقط عمل کلاچ گیری را به صورت خودکار انجام می‌دهد و دیگر نیازی به نیم‌کلاچ کردن برای تعویض دنده (که توسط پا انجام می‌شود) نخواهید داشت.

شاید برایتان سوال شده باشد که این کلاچ‌های هوشمند چگونه کار می‌کنند و مکانیزم عملکرد کلاچ برقی به چه صورت است؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم که سیستم کلاچ هوشمند از ECU خودرو اطلاعات دور موتور را می‌گیرد تا در زمان زیاد شدن دور موتور خودرو به صورت اتوماتیک عمل نیم‌کلاچ را انجام دهد. هنگامی که دور موتور به بالاترین میزان برای تعویض دنده برسد، عمل نیم‌کلاچ در سیستم هوشمند به صورت خودکار به عمل کلاچ تبدیل می‌شود تا راننده بتواند دنده را به صورت دستی تغییر دهد. هر‌گاه دور موتور کم شود، سیستم هوشمند کلاچ خودرو را به صورت اتوماتیک رها می‌کند.

اگر کلاچ برقی خود را از برند‌های معتبری مانند ایران کلاچ و اتاکو تهیه نمایید، علاوه بر عمل کاهش و افزایش دنده، در صورت قرار گرفتن خودرو در شیب عمل نیم‌کلاچ را انجام داده و یا به هنگام ترمز ناگهانی عمل کلاچ‌گیری برای تعویض معکوس دنده صورت می‌گیرد.

مزایای استفاده از کلاچ هوشمند

تا به این‌جا متوجه مکانیزم و نحوه عملکرد سیستم کلاچ‌های هوشمند یا اتوماتیک شدید. بهره‌گیری از این این سیستم در خودرو موجب راحتی فرایند رانندگی برای راننده خواهد شد و از طرفی خستگی راننده را تا حد زیادی کاهش می‌دهد. علاوه بر بدیهی‌ترین مزایا، استفاده از این کلاچ‌ها موجب افزایش طول عمر صفحه کلاچ و همچنین کاهش میزان مصرف سوخت در خودرو خواهد شد.

از آن‌جا که قیمت آن نسبت به گیربکس معمولی بسیار مناسب است بسیاری از صاحبین خودرو علاقه دارند تا از این کلاچ‌های هوشمند برای خودروی‌ خود استفاده کنند. این کلاچ‌ها در مسیر‌های شلوغ و پر ترافیک به صورت اتوماتیک کلاچ‌گیری می‌کنند و در مسیر‌های شیب دار و سربالایی‌ها نیز به صورت اتوماتیک نیم‌کلاچ می‌گیرند. با استفاده از این کلاچ‌ها می‌توانید گیربکس خود را به گیربکس اتوماتیک AMT ارتقا دهید.

مزایای کلاچ برقی برای خودرو چیست؟

همچنین استفاده از این کلاچ هوشمند سبب می‌شود تا نیازی به تغییر گیربکس و دیفرانسیل ماشین نداشته باشید. این کلاچ‌ها شرایط رانندگی را برای معلولین و جانبازان محترم معمولی می‌کنند و تمام افراد می‌توانند با استفاده از آن، بدون محدودیت رانندگی کنند. استفاده از انواع کلاچ‌های هوشمند (مخصوصا تولیدات ایران کلاچ و اتاکو) موجب افزایش طول عمر و ماندگاری صفحه و دیسک کلاچ خودرو خواهد شد. از طرفی مانع از بروز عوارض جسمانی از قبیل کمر‌درد و زانو درد حاصل از رانندگی خواهند شد. شما می توانید این کلاچ‌ها را در موقیعت نیم‌کلاچ تنظیم کنید. سیستم این کلاچ‌ها در اثر شتاب اولیه خودرو تغییر نخواهند کرد. از طرفی این کلاچ‌ها هزینه نگه‌داری ندارندو بسیار ساده روی خودرو نصب می‌شوند.

معایب استفاده از کلاچ هوشمند چیست؟

معایب کلاچ برقی علی رغم مزایای بسیار آن کم نیست، انجام اشتباهات در این سیستم موجب کاهش راندمان کلاچ‌های برقی می‌گردد. در مطلبی دیگر به این موضوع که چرا کلاچ برقی ماشین شمارا از بین می برد دقیق تر به معایب کلاچ برقی اشاره کرده ایم. در ادامه‌ی این بند به اشتباهاتی که موجب کاهش راندمان این سیستم می‌شود و کاستی‌هایی که خود این سیستم دارد اشاره خواهیم کرد.

مهم‌ترین موضوع از معایب کلاچ برقی، در صورت عدم استفاده صحیح کلاچ توسط راننده است. اگر راننده از کلاچ هوشمند نصب شده بر خودروی خود درست استفاده نکند سیستم کلاچ دچار نقص خواهد شد. اگر راننده به صورت سرخود و بی‌مورد از کلاچ استفاده کند ممکن است سیستم کلاچ هوشمند دچار آسیب شود. راننده باید با رعایت اصول دنده را تعویض کند تا سیستم کلاچ به اصطلاح هنگ نکند تا بتواند کار خود را انجام دهد. اگر با استفاده از کلاچ در سربالایی توقف کنید، سیستم کلاچ دچار آسیب می‌گردد. اگر تعویض دنده به صورت اصولی صورت نگیرد امکان سوختن قطعات الکترونیکی سیستم کلاچ اتوماتیک وجود دارد. بهتر است سیستم توسط یک تکنسین یا کارشناس مجرب بر روی خودرو نصب گردد چرا که نصب اشتباه موجب سوختن قطعات سیستم خواهد شد.

بهتر است توجه داشته باشید که مزایای کلاچ برقی بسیار بیشتر از معایب آن است و بیشتر به حوزه‌ی خطاهای انسانی مرتبط است. اگر نحوه‌ی رانندگی خود را اصولی در پیش بگیرید و دستگاه کلاچ اتوماتیک را توسط یک کارشناس مجرب روی ماشین نصب کنید، بسیاری از معایب آن به طور کامل از بین می‌رود.

ویژگی های بهترین کلاچ برقی (کلاچ اتوماتیک) چیست؟

یکی از خصوصیت های بسیار مهم آپشن های استفاده شده در خودرو، این است که استفاده از آن، تداخلی در عملکرد خودرو ایجاد نکند. به عبارت دیگر، نباید آپشن استفاده شده از نظر الکترونیکی برای سایر سیستم های برقی و الکترونیکی تداخل ایجاد کند. به اصطلاح نباید در استاندارد 52 گانه خودرویی خللی ایجاد گردد.

آنچه مسلم است امکان بررسی دقیق این موضوع از طریق مالکان خودرو میسر نیست لذا می توان از تجربه کاری شرکت سازنده و تاییدیه های اخذ شده به این مهم پی برد.

یکی از مهمترین گواهی نامه های موجود برای استفاده از کلاچ اتوماتیک، اخذ تاییدیه های پلیس راهور ناجا می باشد. با توجه به اهمیت دستگاه کلاچ برقی، پلیس راهور در این قضیه ورود نموده و شرکت های تولید کننده را مورد بررسی قرار داده است. با توجه تاییدیه های موجود، تنها شرکتی که توانسته این گواهی نامه را اخذ کند، کلاچ برقی شرکت اتاکو می باشد.

سوالات متداول درباره کلاچ برقی

سوالات زیادی برای شما قبل از خرید کلاچ دستی پیش می آید که ما به پاسخ به این سوالات می پردازیم .پس  از انتخاب و تهیه خودرو با درنظر گرفتن سطح درآمد و نوع شیوه زندگی خود، نوبت به انتخاب آپشن های مناسب جهت افزایش امنیت و راحتی در حین استفاده از آن می باشد. یکی از این آپشن ها، سیستم کلاچ برقی (با نام تجاری کلاچ اتوماتیک) می باشد. در این نوشته سوالات متداول کلاچ برقی را همراه با پاسخ برای شما مینویسم امیدوارم براتان مفید باشد اگر سوالی داشتید که پاسخش را اینجا پیدا نکردید در قسمت نظرات (در پایین صفحه) بنویسید در اولین فرصت پاسخ خواهم داد.

کلاچ برقی یا کلاچ اتوکاتیک یا کلاچ هوشمند چه فرقی با هم دارند؟

همه این عبارت ها اسم هایی هستند برای سیستم کلاچ برقی سیستمی که بعد از نصب بر روی ماشین شما به کلاچ گیری با پا پایان میدهد! برای اطلاعات بیشتر این مطلب را ببینید : کلاچ برقی چیست؟

سیستم کلاچ برقی چطور کار می کند ؟

کلاچ برقی اتاکو در ترافیک های سنگین شهری، مثل خودروهای گیربکس اتوماتیک عمل میکند یعنی پس از قراردادن ماشین در دنده ۱ با گرفتن ترمز، خودرو متوقف و با رها کردن آن خودرو به آرامی شروع به حرکت مینماید و نیاز به کلاچ گرفتن نیست! وقتی ماشین متوقف شود، کلاچ گیری و خلاص کردن دنده به صورت اتوماتیک انجام می شود.

تفاوت این سیستم و ماشین اتوماتیک چیست ؟

کلاچ برقی ,کلاچ پایی خودوری شما را به صورت اتوماتیک میکند.ولی سیستم گیربکس و دنده ماشین شما تغییر نمی کند.این سیستم باکلاچ پایی شما موازی است.یعنی کلاچ شما حذف نمی شود و یه کلاچ برقی نیز دارید.

اگر ناگهانی ترمز شدید بزنم کلاچ برقی کلاچ میگیرد؟

بله در صورت ترمز شدید هم کلاچ برقی وارد عمل شده و کلاچ میگیرد تا ماشین خاموش نشود.

اگر بعد از نصب کلاچ برقی با کلاچ بگیرم مشکلی پیش می آید؟

خیر هیچ مشکلی پیش نمی آید.

آیا باید گیربکس ماشین را هم عوض کنم ؟

خیر این سیستم هیچ تغییری در ماشین شما ایجاد نمیکند و نیاز به هیچ تغییری نیست.

آیا کلاچ برقی اتاکو کار نیم کلاچ را هم انجام میدهد؟

بله سیستم کلاچ هوشمند با توجه به دور موتور، سرعت ماشین و دریچه گاز با محاسبات انجام شده در سیستم عملیات نیم کلاچ به صورت هوشمند انجام می دهد.

آیا به محض ترمز گرفتن سیستم کلاچ میگیرد؟

سیستم کلاچ هوشمند با توجه به افت سرعت و دور موتور ماشین تصمیم میگیرد چه زمانی باید کلاچ گرفته شود.

آیا کلاچ برقی اتاکو بر روی ماشین های قدیمی مثل 405 هم قابل نصب هست ؟

بله بدون هیچ مشکلی بر روی همه خودرو ها نصب میشود.

آیا سیستم کاملا ایرانی هست یا مثل بعضیها تولید بوش آلمان است ؟

این سیستم کاملا ایرانی است. سیستم کلاچ هوشمند اتاکو در ایران ثبت اختراع شده است.

آیا در هنگام تعویض دنده به علت در اختیار نداشتن کلاچ ، خودرو دچار تکان های ناشی از حرکت اولیه و تقه بین دنده ای خواهد شد؟

خیر، نه تنها این اتفاق وجود نخواهد داشت حتی در برخی از خودرو ها که دچار نقص فنی در پلوس می باشند و حرکت خودرو همواره با ضربه به پلوس است، پس از نصب این سیستم جلوی هر ضربه ای به پلوس گرفته می شود.

برای نصب چه مدت زمان نیاز است؟

حدود یک تا دو ساعت.

محتوای این مطلب پنهان
دکمه بازگشت به بالا