برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

فاصله ویدئو پروژکتور از دیوار

محاسبه آسان فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور

به دنبال فاصله استاندارد ویدئو پروژکتور شرکتی هستید؟ ۲ روش اصلی را در این مطلب معرفی می‌کنیم. دقت داشته باشید که ویدئو پروژکتور ها اندازه‌ی تصویر ثابتی ندارند و فاصله ویدئو پروژکتور به اندازه تصویر ارتباط دارد. می‌توانید مطلب دیگر ما در مورد بهترین اندازه تصویر با ویدئو پروژکتور را هم مطالعه کنید.

برای استفاده از هر ویدئو پروژکتوری، باید آن را در فاصله‌ی مناسب قرار دهید و مهم‌ترین نکته برای نصب پروژکتور هم، فاصله ویدئو پروژکتور تا دیوار یا پرده است. ابعاد تصویر ویدئو پروژکتور ثابت نیست و با دورتر کردن آن‌ از دیوار،‌ تصویر بزرگ‌تری نمایش می‌دهد. همچنین ویدئو پروژکتور های مختلف در فاصله‌ی یکسان تا دیوار، اندازه های تصویر یکسانی ندارند. بنابراین فاصله نصب هر ویدئو پروژکتوری، متفاوت است.

دو روش را برای محاسبه فاصله نصب، معرفی می‌کنیم اما قبل از آن حتماً دقت کنید که باید اندازه‌ی تصویری که می‌خواهید را بدانید و بر اساس آن، فاصله‌ی نصب مشخص می‌شود. ما در مطلب دیگری در مورد بهترین اندازه تصویر با ویدئو پروژکتور صحبت کرده‌ایم. همچنین اگر پروژکتوری نصب شده است و می‌خواهید بدانید کدام فاصله برای مشاهده صفحه نمایش مناسب می باشد ؟ هم همین مطلب را مطالعه بفرمایید.

آموزش نصب ویدئو پروژکتور به سقف |راه اندازی ویدئو پروژکتور

محاسبه فاصله نصب ویدئو پروژکتور ها به صورت دستی

اندازه تصویر هر ویدئو پروژکتور با نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور محاسبه می‌شود.

کافی است نسبت پرتاب یک ویدئو پروژکتور را بدانیم تا به‌سادگی اندازه تصویر آن ویدئو پروژکتور و فاصله نصب آن ویدئو پروژکتور را محاسبه کنیم.

نسبت پرتاب ویدئو پروژکتور ها به شکل دو عدد بیان می‌شود. مثلاً ۱.۵:۱ که به‌صورت ۱.۵ به ۱ می‌توانید بخوانید.

اگر نسبت پرتاب یک ویدئو پروژکتور ۱.۵:۱ باشد، یعنی به‌ازای هر ۱.۵ متر فاصله تا دیوار، تصویری با عرض ۱ متر نمایش می‌دهد. پس این ویدئو پروژکتور اگر در در فاصله‌ی ۳ متری قرار بگیرد، تصویری با عرض ۲ متر تولید خواهد کرد.

چند نکته:

    اگر ویدئو پروژکتوری زوم داشته باشد، نسبت پرتاب آن دیگر یک عدد نیست و به‌صورت یک بازه بیان می‌شود. مثلاً ۱.۳:۱ تا ۱.۷:۱.

    نسبت پرتاب با نام throw ratio در مشخصات ویدئو پروژکتور ها می‌آید. مراقب باشید که این ویژگی را با Throw distance را با Throw Ratio اشتباه نگیرید. Throw distance به معنی فاصله‌ی پرتاب است و نشان می‌دهد که ویدئو پروژکتور می‌تواند در چه فاصله‌هایی تا دیوار قرار بگیرد.

    معمولاً اندازه تصویر با واحد اینچ بیان می‌شود. در این حالت، قطر تصویر در نظر گرفته می‌شود و نه طول یا عرض تصویر. برای این‌که روش تبدیل این ۲ واحد را بدانید، مطلب متر، اینچ، داستان اندازه های پرده نمایش چیه ؟ را مطالعه بفرمایید.

محاسبه فاصله نصب ویدئو پروژکتور ها با ابزار Projection Calculator

سایت معظم projectorcentral ابزاری به نام ماشین حساب پروژکتور را ساخته است که می‌توانید بدون محاسبات بالا، فاصله پروژکتور تا دیوار را به‌آسانی محاسبه کنید.

البته این ابزار، کاربردهای متنوع دیگری هم دارد اما ما همین موضوع فاصله نصب را در این‌جا توضیح می‌دهیم.

استفاده از این ابزار آسان است.

ابتدا باید مدل هر ویدئو پروژکتور را انتخاب کنیم. ما تولیدکننده را AAXA و مدل را M6 انتخاب کردیم.

ابزار محاسبه اندازه تصویر ویدئو پروژکتور به نسبت فاصله

توضیح قسمت‌های مختلف ابزار محاسبه‌کننده:

throw distance که فاصله‌ی ویدئو پروژکتور تا محل نمایش است، معمولاً با واحد متر بیان می‌شود.

image diagonal که قطر تصویر است، معمولاً با واحد اینچ بیان می‌شود.

هم با استفاده از لغزنده و هم با دکمه های + و – می توانید اندازه‌ها را وارد کنید.

در قسمت aspect ratio می توانید نسبت تصویر را انتخاب کنید.

نواری که به رنگ زرد و سبز و قرمز است، روشنایی مطلوب تصویر را نشان می‌دهد. هرچه پروژکتور عقب‌تر باشد، تصویر بزرگ‌تر می‌شود و نور تصویر کمتر می‌شود. در این ابزار، ۳ رنگ مختلف داریم:

  • زرد: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، تصویر برای اتاقی که نور محیطی عادی وجود دارد، مناسب است.
  • سبز: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، تصویر برای اتاقی که نور محیطی کمی وجود دارد، مناسب است.
  • قرمز: با توجه به روشنایی این ویدئو پروژکتور، این اندازه تصویر بزرگ است و اندازه‌های کوچک‌تر، توصیه می‌شوند.

قسمت image brightness: روشنایی تصویر تولید شده توسط ویدئو پروژکتور است، با واحد foot-lambert (که به صورت footlambert یا fL یا fl  یا ft-L هم نوشته می‌شود)

در قسمت بالا چپ (که در این‌جا no zoom نوشته شده است)، اگر ویدئو پروژکتوری زوم داشته باشد، لغزنده‌ی مربوط به آن را نمایش می‌دهد.

فاصله مناسب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش چقدر است؟

برای دریافت بهترین کیفیت تصویر، تنظیم فاصله مناسب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش بسیار مهم می باشد. البته که باید در نظر داشته باشید، فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش، بر اساس اندازه پرده نمایش و نوع ویدئو پروژکتور تعیین می شود. در صورتی که نتوانید این فاصله را به درستی تنظیم کنید، احتمالا تصاویر کاملا شفاف و با کیفیت را مشاهده نخواهد کرد! البته  تنظیم فاصله ویدئو پروژکتور و پرده نمایش کار سختی نیست و شما می توانید به راحتی این کار را انجام دهید. هر تولید کننده ویدئو پروژکتور، راهنمای کاملی برای تنظیم فاصله پرده نمایش از پروژکتور ارائه کرده است که با بررسی آن می توانید اطلاعات کاملی در اختیار داشته باشید.

تنظیم فاصله پرده نمایش و ویدئو پروژکتور

از آنجا که هر ویدئو پروژکتور با کاربرد های مختلف، می تواند اندازه صفحه نمایش مختلفی داشته باشد، احتمالا فاصله راه اندازی یک ویدئو پروژکتور خانگی، با ویدئو پروژکتور اداری تفاوت داشته باشد و نمی توان یک فاصله ثابت را برای این دو در نظر گرفت. همچنین در صورتی که یک پروژکتور فاصله کوتاه در اختیار دارید، می توانید آن را در فاصله چند سانتی متری از پرده نمایش قرار دهید. این در حالی است که شخصی با یک پروژکتور سنتی ممکن است نیاز به چند متر فضای برای نمایش تصویر داشته باشد.

بهترین راه برای پیدا کردن فاصله قرار گرفتن ویدئو پروژکتور از پرده نمایش، بررسی دفترچه راهنمای ویدئو پروژکتور است. این راهنمای را می توانید در وب سایت سازنده ویدئو پروژکتور خود پیدا کنید و در نظر داشته باشید که جامع ترین راهنما، اطلاعاتی است که توسط سازنده پروژکتور ارائه شده است. در نظر داشته باشید که قبل از نصب پروژکتور، اصلاح عمودی و افقی تصویر و موارد دیگر مانند زوم و کیستون را به دقت بررسی کنید.

فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش چقدر باید باشد

ویدئو پروژکتور ها معمولا دارای حداقل و حداکثر فاصله ای هستند که می توانید آن را از پرده نمایش نصب کنید. در صورت رعایت این فاصله، می توانید اطمینان داشته باشید که تصویر پروژکتور کل پرده نمایش را پوشش خواهد داد. بهترین راهکار این است که قبل از خرید ویدئو پروژکتور، ابعاد مورد نیاز تصویر را در نظر داشته باشید و در هنگام خرید ویدئو پروژکتور نیز به اطلاعات دستگاه مورد نظر توجه کنید و ببینید حداقل و حداکثر ابعاد تصویر در چه فاصله ای از پرده نمایش به وجود می آید.

محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش

ساده ترین راه برای محاسبه فاصله پرده نمایش از ویدئو پروژکتور، استفاده از ماشین حساب فاصله پروژکتور از پرده نمایش می باشد که توسط برند های سازنده ارائه می شود. این ماشین حساب در وب سایت رسمی تولید کننده قرار گرفته است و می توانید برای  تنظیم فاصله ویدئو پروژکتور و پرده نمایش از آن استفاده کنید.

  • محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور بنکیو (Benq)
  • محاسبه گر فاصله ویدئو پروژکتور پاناسونیک (Panasonic)
  • محاسبه فاصله ویدئو پروژکتور اپسون از پرده نمایش (Epson)
  • محاسبه فاصله پرده نمایش از ویدئو پروژکتور اپتما (optoma)
  • محاسبه گر فاصله پرده نمایش از پروژکتور NEC/SHARP (NEC)
  • محاسبه فاصله پروژکتور کانن (Canon)

در صورتی که از ویدئو پروژکتور برند های دیگری استفاده می کنید، این محاسبه گر ها نیاز شما را برطرف نخواهند کرد. برای این منظور بهتر است تا سایت سازنده ویدئو پروژکتور خود را بررسی کنید و محاسبه گر مناسب را بر اساس ویدئو پروژکتور مورد نظر پیدا کنید.

فاصله مناسب پروژکتور از پرده نمایش 120 اینچی

با توجه به مواردی که در بالا گفتیم، احتمالا شما هم میدانید که نمی توانید فاصله دقیقی برای پروژکتور اعلام کنید و با توجه به مدل پروژکتور مورد نظر، فاصله آن نیز از پرده نمایش 120 اینچی تعیین می شود. با اینکه برای محاسبه فاصله دقیق باید راهنمای تولید کننده را بخوانید اما در برخی از پروژکتور ها نیز میتوان یک مقدار کلی را در نظر داشت. برای مثال اپسون پیشنهاد می کند برای نمایش تصویر بر روی یک پرده نمایش 120 اینچی، فاصله ویدئو پروژکتور را در محدوده 147 الی 160 اینچ تنظیم کنید.

فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش 100 اینچی

مانند نمونه قبلی در این مورد نیز، پیشنهاد اول ما، استفاده از راهنمای تولید کننده است. اما در صورتی که به این راهنمای دسترسی نداشتید، بهتر است تا برای تنظیم فاصله ویدئو پروژکتور از پرده نمایش 100 اینچی، یک فاصله 122 تا 133 اینچی را در نظر داشته باشید.

فاصله مناسب ویدئو پروژکتور از پرده نمایش 80 اینچی

برای مشاهده یک تصویر به ابعاد 80 اینچ، می توانید از فاصله پرده نمایش و ویدئو پروژکتور را بین 97 تا 106 اینچ تنظیم کنید.

چند نکته پایانی

نسبت پرتاب یا throw ratio ویدئو پروژکتور هم در زیر اسمش نوشته شده است که برای این مدل ۱.۱ است. ممکن است بخواهید محاسبه نسبت تصویر را هم بدانید. نسبت تصویر همان کسر ساده‌شده‌ی رزولوشون دستگاه است. مثلاً برای رزولوشن فول اچ دی، نسبت تصویر ۱۶ به ۹ خواهد شد.

در قسمت screen gain میزان بازتاب پرده یا صفحه نمایش نوشته می‌شود. عدد gain نسبت بازتاب نور از آن صفحه به نوری که از یک تخته‌ی سفید (با جنس منیزیوم اکسید) بازتاب می‌شود، را نشان می‌دهد. نسبت ۱.۰ یعنی این صفحه، نوری برابر با تخته‌ی سفید بازتاب می‌دهد و عدد ۱.۵ یعنی آن صفحه، ۵۰٪ به نسبت تخته‌ی سفید، نور را بیشتر بازتاب می‌دهد.

ارتفاع نصب پروژکتور هم موضوع دیگری است که بعد از مشخص‌کردن فاصله نصب باید آن را بررسی کنید. حالت ایده‌آل این است که نصاب ویدئو پروژکتور دستگاه را در ارتفاعی نصب کند که نیاز به استفاده از کیستون نباشد.

دکمه بازگشت به بالا