برترین های کار و کسبعمومی

تأثیر کارگران در کاهش آسیب‌های شغلی

طبق خبرگزاری ایسنا معاونت روابط کار و رفاه اجتماعی اعلام کرده است که آسیب‌های شغلی در بخش تولیدی کارخانه ها 29 درصد کاهش یافته. همچنین آسیب‌های شغلی که می‌توانست منجر به فوت و مرگ کارگران شود به 44 درصد کاهش یافته. این پیشرفت چشمگیر در صنعت حاصل افزایش سطح مهارتی و کیفیت محیط کار کارکنان است.

طبق گزارش های به دست آمده از حوادث ساختمانی و معدنی، بیشتری آماری که مربوط به تلفات کارگران می‌شود در این بخش بوده که سهم عظیمی از آسیب‌های شغلی به این بخش مرتبط می‌شود. در بسیاری از فعالیت های ساختمانی به دلیل رعایت نکردن نکات ایمنی برخی از کارکنان، آسیب‌های شغلی را افزایش می‌دهد. یکی از مهم‌ترین راه های افزایش ایمنی پوشیدن کفش ایمنی است که می‌تواند از پای کارگران ساختمانی محافظت کند و این آسیب را به حداقل برساند. کفش ارک یکی از بهترین تولیدات کفش ایمنی در کشور است.

بهترین کفش ایمنی طبی |کفش ایمنی

کفش ایمنی و اهمیت آن در کاهش آسیب‌های شغلی

کفش ایمنی از مهم‌ترین عوامل حفظ سلامت و ایمنی کارگران است تا از احتمال بروز خطرات جسمی جلوگیری کند. این خطرات می‌تواند شامل مواردی همچون آسیب‌های جسمی، حرارتی، الکترونیکی و شیمیایی باشد. هنگام خرید کفش ایمنی باید به نکات بسیاری توجه کنید تا مناسب ترین کفش را برای کارکنان خود تهیه کنید. ویژگی هر یک از کفش های ایمنی ارک با توجه به محیط کار متفاوت است تا بتواند شما را از خطرات آن محیط دور کند.

کفش ایمنی از آسیب‌های احتمالی در محیط کار جلوگیری می‌کند و مصدومیت و خطرات جدی را به حداقل می‌رساند. آسیب‌های شغلی که در محیط کار معمولاً ناشی از وجود مواد شیمیایی، دما، گزش حشرات، فیزیکی و … است. این آسیب‌ها می‌تواند موجب قطع عضو، سوختگی، زخم های عمیق، مسمومیت و سایر آسیب‌های جبران ناپذیر شود.

در طی گزارش های به دست آمده از مصاحبه با مهاوت روابط کار وزارت تعاون در حال حاضر حدود 29 درصد از آسیب‌های شغلی در واحد های تولیدی کاهش یافته. همچنین حاتم شاکرمی در ادامه گفت: امروزه در کارگاه های تولیدی شاهد کاهش 44 درصدی آسیب‌های شغلی که منجر به فوت شخص می‌شد هستیم.

برای کاهش بیشتر این آسیب‌ها راه حل هایی ارائه شده که می‌تواند سلامت افراد را در محیط های کار خطرناک به حداقل برساند. جدید ترین راه برای کاهش آمار آسیب شغلی روانشناسی شغلی به کارگران است. کارگران تأثیر به سزایی در کاهش خطرات احتمالی در محیط کار هستند. با بهبود شرایط سلامت روان کارگران می‌توان به افزایش ایمنی و سلامت روحی نیروی کار کمک کرد تا هنگام کار با تمرکز بیشتری به آن بپردازد.

انگیزه جز عوامل سلامت روان کارگران برای فعالیت در محیط است که این انگیزه کاری باید با توجه به دغدغه‌هایشان رفع شود. این عمل موجب رضایت شغلی و انگیزه در فرد شده که خطر آسیب‌های شغلی را به حداقل می‌رساند.

با توجه به بازرسی هایی که به تازگی در کارگاه های تولیدی انجام شده، تعداد کارگران فوت شده در سال 1400 حدود 9102 نفر و تعداد آسیب دیدگان را 705 نفر اعلام کرده. در سال 1401 این آمار کاهش یافته و همین امر موجب پیشرفت در افزایش ایمنی کارگاه ها و سلامت کارگران شده است.

همواره تمام سازمان های محافظتی و جلوگیری از آسیب‌های شغلی، مهم‌ترین عامل کاهش این آسیب‌ها را در رعایت اصول ایمنی می‌بینند. هرچه لوازم امینی که کارگران کارگاه های تولیدی استفاده می‌کنند از کیفیت بالایی برخوردار باشد، موجب کاهش به خطر افتادن سلامت و جان آنان می‌شود. همچنین این لوازم ایمنی باید مناسب محیطی باشد که در آن کارکنان فعالیت می‌کنند. برای مثال در مشاغل ساختمان سازی کارکنان باید از کفش ایمنی ارک استفاده کنند این کفش ها ضد ضربه بوده که در صورت برخورد اجسام با آن خسارات کمتری را به بار می‌آورد.

دکمه بازگشت به بالا