علمی و پزشکیبرترین های کار و کسب

کود سولفات پتاسیم یا سولو پتاس چیست؟

کود سولفات پتاسیم (سولفات پتاسیم) یک کود شیمیایی پرمصرف است که به عنوان منبع پتاسیم و گوگرد استفاده می شود. کودهای سریع جذب سولفات پتاسیم را می توان به صورت خشک یا محلول با آبیاری قطره ای و سمپاشی استفاده کرد. برای جزئیات بیشتر در ادامه مقاله در یونیورسال فیزیک با ما همراه باشید.

کودهای پتاسیم (K) معمولاً برای بهبود عملکرد و کیفیت گیاه به خاک هایی که کمبود این مواد مغذی دارند اضافه می کنند. بیشتر کودهای پتاسیم از رسوبات نمک باستانی موجود در سراسر جهان به دست می آیند.

پتاسیم یک عنصر نسبتاً فراوان در پوسته زمین است، بنابراین تولید کودهای پتاسیمی را می توان به راحتی در هر نقطه از جهان انجام داد. سولفات پتاسیم به ندرت در طبیعت به صورت خالص یافت می شود. در عوض، به طور طبیعی با نمک های حاوی منیزیم، سدیم و کلرید (به ترتیب منیزیم، سدیم و کلسیم) مخلوط می شود. این مواد معدنی برای جداسازی نیاز به پردازش بیشتری دارند.

در گذشته، این کود از واکنش KCl با اسید سولفوریک ساخته می شد، اما محققان بعدی دریافتند که می توان از بسیاری از مواد معدنی برای تولید K2SO که رایج ترین شکل تولید امروزی است، استفاده کرد. به عنوان مثال، مواد معدنی نوع K (مانند کینیت و شونیت) به دقت با محلول آب و نمک شسته می شوند تا محصولات جانبی حذف و K2SO4 تولید شود. صنعت معدن از فرآیند مشابهی برای حذف K2SO4 از دریاچه نمک بزرگ و ذخایر معدنی در یوتا استفاده می کند.

در برخی از نقاط جهان بسته به مواد خام مورد استفاده، این کود با واکنش لانگبنیت معدنی با محلول KCl تولید می شود که محصولات جانبی (مانند منیزیم) را حذف می کند. روش های فرآوری مشابهی در بسیاری از نقاط جهان برای تولید کودهای سولفات پتاسیم استفاده می شود.

استفاده از کود سولفات پتاسیم در کشاورزی

پتاسیم در گیاهان برای انجام بسیاری از عملکردهای ضروری، از جمله کاتالیزور واکنش های آنزیمی، سنتز پروتئین ها، ساخت نشاسته و قند، و تنظیم گردش آب در سلول ها و برگ ها مورد نیاز است. سطح رطوبت خاک اغلب برای حمایت از رشد گیاه سالم بسیار کم است.

سولفات پتاسیم منبع عالی پتاسیم برای تغذیه گیاه است. سهم پتاسیم در K2SO هیچ تفاوتی با سایر کودهای پتاس معمولی ندارد. با این حال، سولفات پتاسیم همچنین منبع مهمی از S است که گیاهان برای سنتز پروتئین و فعالیت آنزیمی به آن نیاز دارند. مانند پتاسیم، گوگرد نیز ممکن است برای رشد کافی گیاه مورد نیاز باشد.

علاوه بر این، در برخی از خاک ها و محصولات زراعی، باید از افزایش کلر اجتناب شود، در این مورد، K2SO4 یک منبع K مناسب برای آبیاری است و زمانی که S اضافی مورد نیاز است ترجیح داده می شود.

کود سولفات پتاسیم در اندازه های مختلف گرانول تولید می شود، اما تولیدکنندگان معمولاً ذرات ریز (کمتر از 0.015 میلی متر) را برای افزایش قدرت تجزیه این کود برای آبیاری یا محلول پاشی تولید می کنند.

محلول پاشی با K2SO4 توسط برخی از پرورش دهندگان به عنوان یک راه خوب برای استفاده از K و S اضافی در گیاهان در نظر گرفته می شود. با این حال، اگر غلظت بیش از حد بالا باشد، می تواند به برگ ها آسیب برساند.

اهمیت استفاده از کود سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم می تواند به عنوان یک ماده غذایی در تمام مراحل رشد گیاه مورد استفاده قرار گیرد و علاوه بر تامین پتاسیم، نیاز گیاه به سولفات را در حد مورد نیاز تامین می کند.

استفاده از این کود در سیستم های آبیاری قطره ای و خاک های قلیایی باعث اسیدی شدن ناحیه اطراف ریشه و تسهیل جذب فسفات ها و ریزمغذی ها در خاک می شود. همچنین لازم به ذکر است که پتاس بهترین انتخاب در هیدروپونیک به عنوان منبع پتاسیم است.

کود سولفات پتاسیم بیش از 50 آنزیم را فعال می کند، پروتئین می سازد، در فتوسنتز دخالت می کند، فشار اسمزی را کنترل می کند، سلول ها را منبسط می کند، تقسیم و رشد سلولی را تحریک می کند، حرکت روزنه را کنترل می کند، به انتقال شیر کشت شده، کنترل تعادل آنیون ها و کاتیون ها در کشت و کمک می کند. . برای افزایش مقاومت به خشکی، یخبندان و شوری، مقاومت در برابر خواب یا پوسیدگی بذر.

مدیریت مصرف کودهای سولفات پتاسیم

پرورش دهندگان گیاهان اغلب از K2SO4 برای محصولاتی که کلرید اضافی نامطلوب است (کودهای KCl رایج) استفاده می کنند. شاخص نمک نسبی K2SO4 کمتر از سایر کودهای K معمولی است، بنابراین شوری کل کمتری به ازای واحد پتاسیم به خاک اضافه می‌شود.

محتوای نمک (EC) محلول K2SO4 کمتر از یک سوم محلول KCl است. در مواردی که سطوح بالاتری از K2SO4 مورد نیاز است، مهندسان کشاورزی اغلب دوزهای بالاتری از این کود را توصیه می کنند. این به جلوگیری از تجمع بیش از حد پتاسیم در گیاه و همچنین کاهش آسیب احتمالی نمک کمک می کند.

نحوه و زمان صحیح مصرف کود سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم به بهبود تولید محصولاتی مانند گندم، ذرت، پنبه، یونجه و بادام زمینی کمک می کند. از آنجایی که بیشتر گیاهان در مراحل اولیه رشد پتاسیم مورد نیاز خود را جذب می کنند، بهترین زمان برای آبیاری زمانی است که محصول کاشته می شود یا در مراحل اولیه رشد است.

برای اثربخشی بیشتر این کود بر روی درختان میوه، توصیه می شود مصرف آن را پس از گلدهی و در طول دوره رشد میوه به تعویق بیندازید. شایان ذکر است که کودهای پتاسیمی کاملاً محلول در آب بوده و در مواردی از شاخص نمک بالایی برخوردارند. در نتیجه وقتی به بذر یا نشا نزدیک می شوند می توانند به جوانه زنی گیاه آسیب بزنند.

توجه داشته باشید که این آسیب بیشتر در خاک های شنی، در هوای خشک و با غلظت کود زیاد است. بنابراین بهترین نقطه برای قرار دادن کود در خاک 1.5 اینچ از ته بذر و 3 اینچ از کناره ها است.

نکته مهم دیگری که در مورد کود سولفات پتاسیم باید به آن توجه کنید این است که استفاده از پتاسیم در فصل پاییز در خاک های شنی، شنی و حاصلخیز توصیه نمی شود، زیرا در باران های این فصل به راحتی گیاهان مختلف شسته می شوند.

سولفات پتاسیم گرانول

سولفات پتاسیم دانه ای یک کود خوب با پتاسیم بالا است که مواد مغذی ضروری را فراهم می کند که به گیاهان در مقاومت در برابر بیماری ها و آفات کمک می کند. این ترکیب عمر طولانی را تضمین می کند و محصولات مغذی و جذاب را بدون کلرید اضافی که می تواند به گیاهان آسیب برساند ارائه می دهد. استفاده از سولفات پتاسیم دانه ای به رشد گیاهان در برابر باران، باران شدید (باران) و گرمای شدید کمک می کند.

پودر سولفات پتاسیم

پودر سولفات پتاسیم دارای خلوص بالا، سطوح پایین کلسیم، منیزیم، سدیم و سایر فلزات است و کلرید ندارد. این یک پودر کریستالی ریز، جریان آزاد و با ماندگاری خوب و محتوای فلزات سنگین کم است. این ترکیب به عنوان ماده اولیه برای تولید پرسولفات پتاسیم و سایر کاربردهای شیمیایی و فنی و همچنین کاربردهای بیوتکنولوژیکی استفاده می شود. همچنین از این ماده در صنعت مصالح ساختمانی به عنوان کفپوش انیدریت، گچ مخصوص، گچ تخته گچی، پرکننده استفاده می شود.

سولفات پتاسیم صنعتی

سولفات پتاسیم صنعتی یک نمک معدنی طبیعی مانند آرکانیت معدنی کمیاب است و به عنوان کود و پیش ساز شیمیایی دیگر ترکیبات پتاسیم استفاده می شود. سولفات پتاسیم صنعتی نه تنها منبع پتاسیم و گوگرد است، بلکه مناسب ترین کود برای خاک هایی با مشکل تجمع کلر یا گیاهانی است که در مجاورت یون های کلر نمی توانند رشد کافی داشته باشند. نمک کریستالی سفید غیر قابل اشتعال است که از نمک خام آن در تولید شیشه استفاده می شود.

سولفات پتاسیم کشاورزی

سولفات پتاسیم کشاورزی حاوی دو ماده مغذی ضروری پتاسیم و گوگرد است که گیاهان برای رشد خوب و رسیدن به پتانسیل کامل به آنها نیاز دارند. تقریباً هر عملکرد اصلی زندگی گیاه به یکی یا هر دوی این مواد مغذی بستگی دارد. پرورش دهندگان می توانند این مواد مغذی را با استفاده از سولفات پتاسیم در اختیار گیاهان و درختان قرار دهند. کشاورزان می توانند از این کود در مخازن، کود دامی، آبیاری قطره ای و یا سم پاشی در مزارع استفاده کنند.

سولفات پتاسیم ایران

سولفات پتاسیم ایران رایج ترین کود پتاسیمی است که به عنوان منبع عالی پتاسیم و کلرید عمل می کند. این ماده نه تنها کارایی و کیفیت محصول را بهبود می بخشد، بلکه چندین مزیت را نیز به همراه دارد. اولین مزیت استفاده از سولفات پتاسیم ایران کاهش کلرید خاک و دومین مزیت افزایش میزان گوگرد در خاک و کاهش شوری خاک است. زیرا این کود نسبت به اکثر کودهای پتاس دارای شاخص نمک کمتری است. این باعث می شود زمانی که شوری خاک مشکل دارد، آن را به انتخاب ارجح تبدیل می کند

سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم یک ترکیب معدنی است که نمک اسیدی اسید سولفوریک می باشد. پتاسیم و سولفات از مواد مهم در خوراک دام و کودهای کشاورزی هستند. این ماده به صورت پودر سولفات پتاسیم، گرانول فشرده و گرانول ریز در بازار موجود است. سولفات پتاسیم پتروشیمی ارومیه یک کود پر پتاسیم است که دارای مزایای زیادی نسبت به سایر کودهای پتاسیمی از جمله کم کلرید، گوگرد کم و شوری کم است. از آنجایی که به دو روش اول تولید می شود، می توان آن را به روش های مختلفی به فروش رساند.

استفاده از سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم به عنوان سوخت ترقه و سرکوب کننده فلاش استفاده می شود. این مواد در ساخت سرامیک، شیشه، گچ و مواد منفجره به عنوان سرکوب کننده و در سوداهای انفجاری به عنوان افزودنی برای علوفه و سنتز پتاسیم-آلومینیوم استفاده می شود. همچنین به عنوان جایگزین نمک و به عنوان کود برای محصولاتی مانند برخی از سبزیجات و میوه ها استفاده می شود.

زمان استفاده از کود سولفات پتاسیم است

کودهای سولفات پتاسیم در فصل پاییز یا بهار برای اکثر خاک ها استفاده می شود. خاک های شنی با ظرفیت تبادل کاتیونی کم ظرفیت نگهداری پتاسیم پایینی دارند. البته بهتر است پتاسیم متحرک و کاربرد آن را نزدیک به زمان کاشت در نظر بگیرید. استفاده از این کود نه تنها باعث بهبود کیفیت و عملکرد محصول می شود، بلکه گیاهان را در برابر خشکی، یخبندان، حشرات و حتی بیماری ها مقاوم می کند، بنابراین بهتر است به دوره کوددهی نیز توجه شود.

تجزیه و تحلیل سولفات پتاسیم

سولفات پتاسیم جامد بی رنگ یا سفید با طعمی شور و تلخ است. این ماده دارای جرم مولی 174 گرم بر مول و نقطه ذوب (درجه سانتیگراد) 1067 و نقطه جوش (درجه سانتیگراد) 1689 است و آزادانه در آب محلول است. این ترکیب در اتانول، استون، دی سولفید کربن نامحلول است. از سولفات پتاسیم برای بهبود رنگ و طعم میوه، به عنوان جایگزین نمک خوراکی (کلرید سدیم) و به عنوان کود برای رفع نیاز گیاهان استفاده می شود.

محلول پاشی سولفات پتاسیم

کود محلول در آب با محتوای زیاد گوگرد و سولفات پتاسیم همراه با مقدار بهینه سدیم به راحتی در آب حل می شود و برای آبیاری قطره ای و محلول پاشی مناسب است. محلول پاشی سولفات پتاسیم رشد گل ها و میوه ها را تضمین می کند. محلول پاشی روشی است که در آن از کود به صورت مایع استفاده می شود. این روش باعث افزایش مقاومت گیاهان در برابر آفات و بیماری ها می شود و برای اکثر محصولات زراعی قابل استفاده است.

قیمت سولفات پتاسیم

قیمت سولفات پتاسیم به عوامل مختلفی بستگی دارد. برای اطلاع از قیمت این ترکیب شیمیایی می توانید با مرکز فروش مواد شیمیایی کشاورزی و کود تماس حاصل فرمایید.

خرید سولفات پتاسیم

در حال حاضر خرید سولفات پتاسیم به صورت آنلاین و حضوری امکان پذیر است. به راحتی می توانید آن را تهیه کنید و برای مصارف مختلف از آن استفاده کنید.

خرید سولفات پتاسیم

خرید این ترکیب شیمیایی تاثیر بسیار زیادی در تولید کشاورزی دارد و شما می توانید آن را به صورت اینترنتی از فروشگاه سپاهان کشت کنید.

دکمه بازگشت به بالا