علمی و پزشکی

آیا گرمای هوا باعث تشدید بیماری قلبی می‌شود؟

آفتاب‌‌نیوز :

در هوای گرم تابستان فعالیت قلب بیشتر می‌شود؛ قلب در فصل گرم سال به علت تعریق زیاد، مایع زیادی از دست می‌دهد، در نتیجه تعداد ضربان قلب افزایش می‌یابد بنابراین بیمارانی که رگ‌های قلبشان تنگ شده است، بر اثری گرمای زیاد هوا، دردشان تشدید می‌شود از اینرو به بیماران قلبی و عروقی توصیه می‌شود در هوای گرم از منزل شان خارج نشود. بهتر است این افراد در فصل تابستان در زیر سایه حرکت و فعالیت بدنی شان را در مقابل تابش نور آفتاب کمتر کنند مثلا در آفتاب ورزش نکنند یا سر بالایی‌ها را آرامتر بروند.

بیمارانی هم که سکته قلبی کرده اند، سعی کنند پیش از خروج از منزل، قرص زیر زبانی نیتروگلیسیرین (Nitroglycerin) یا ان تی جی (NTG) مصرف کنند تا درد قلبی شان کاهش پیدا کند. این افراد حتما باید مایعات بدون نمک مصرف کنند.

بیمارانی که نارسایی قلبی دارند و فشار خون باعث بزرگ شدن قلب شان شده است هم باید سعی کنند از ساعت دوازده تا سه الی چهار بعد از ظهر از منزل خارج نشوند. اگر این افراد ناچار به خروج از خانه هستند، حتما باید صبح خیلی زود این کار را انجام دهند.

اگر چنانچه بیماران قلبی ناچار به خروج از منزل هستند و کارشان در تماس مستقیم نور خورشید است، باید مایعات زیاد بنوشند و از خوردن نمک پرهیز کنند، زیرا نمک باعث افزایش فشار خون می‌شود و نارسایی قلبی را تشدید پیدا می‌دهد. این افراد اگر عرق زیادی می‌کنند، باید یک وعده غذای معمولی بخورند تا مقدار نمکی که از طریق عرق کردن از دست داده اند، جبران شود.

این افراد باید از خوردن غذا‌های سنگین پرهیز کنند و خوردن گوشت و غذا‌های پر چرب را به حداقل میزان برسانند. آن‌ها باید سعی کنند مختصر عصرانه‌ای بخورند تا وعده غذایی شام شان سنگین نباشد. همچنین این افراد حتما باید همراه خود یک شیشه آب معدنی داشته باشند. خوردن ماست و خیار برای آن‌ها بسیار مفید است.

سرگیجه، عرق سرد، خشکی آب دهان و کاهش بینایی از جمله مهمترین علایم هشدار دهنده هستند. افراد مبتلا به بیماری قلبی و عروقی هنگامی که دچار این علایم هشدار دهنده می‌شوند، باید حتما از ادامه فعالیت خود اجتناب کنند و در گوشه‌ای بنشینند، زیرا ادامه فعالیت آن‌ها منجر به زمین خوردن و سنگ کوب شان می‌شود.

دکمه بازگشت به بالا