استان ها

این دولت به دانشگاه توجه بیشتری دارد

patc/اصفهان معاون پارلمانی رئیس‌جمهور گفت: این دولت در مقایسه با گذشته نسبت به دانشگاه توجه بیشتری دارد. ممکن است تمام توقعات برآورده نشود زیرا همچنان کمبود، ضعف و کاستی‌ها وجود دارد، اما در این خصوص باید به تمام کشور و منابع درآمد توجه داشت.

نشست اعضای هیئت رئیسه دانشگاه‌های استان اصفهان با سید محمد حسینی، معاون امور مجلس رئیس جمهور، امروز سه‌شنبه، ۱۷ بهمن‌ماه، ۱۴۰۲ در دانشگاه اصفهان برگزار شد.

معاون پارلمانی رئیس جمهور در ابتدای صحبت‌های خود با بیان اینکه جمهوری اسلامی ایران طرح نویی بود در زمانی که دنیا به دو قسمت شرق و غرب تقسیم شده بود، ادامه داد: جمهوری اسلامی ایران طرحی بی‌بدیل و نو را ارائه کرد که با درایت امام و رهبر فرزانه انقلاب، علی‌رغم همه دشمنی‌ها، این حرکت تا به امروز استمرار داشته است و قدرت انقلاب اسلامی روزافزون شده، به طوری که امروز در منطقه شاهد آن هستیم.

او در ادامه ضمن تسلیت شهادت امام موسی کاظم (ع) افزود: ائمه ما غالبا به جز امام علی (ع) و امام مجتبی (ع) که مدتی در حکومت بودند، برکنار بودند و دلیل آن عدم حضور مردم بود. اگر حضور مردم بود، حتما شرایط عوض می‌شد.

وی ادامه داد: پیروزی انقلاب اسلامی ایران نیز به دلیل حضور مردم بود. در آن زمان برخی از گروه‌ها می‌گفتند که تنها راه رهایی، جنگ مسلحانه است اما هنر امام این بود که توده‌های مردم را به حرکت وا داشت.

حسینی یادآور شد: کسانی که ستون‌های عرفان و تدین در کشور بودند؛ مانند آیت‌الله دستغیب، آیت‌الله صدوقی، آیت‌الله مدنی و آیت‌الله اشرفی اصفهانی، با حرکت این بزرگواران و اعتماد مردم به آن‌ها، انقلاب به پیروزی رسید.

او اضافه کرد: انقلاب ما کاملا مردمی بود و پس از آن نیز تاکید امام بر این بود که همه چیز با نظر و رای مردم باشد. برخی نگران بودند که حکومت اسلامی چگونه است؛ برای مثال تصوری که از حکومت بنی عباس و بنی امیه یا امپراطوری عثمانی داشتند، فکر می‌کردند که قرار است آنگونه باشد و مردم نقشی نداشته باشند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ادامه داد: این حرکت ادامه داشت، اما بعد از جنگ و در اوایل دهه ۷۰ بود که بحث تهاجم فرهنگی مطرح شد تا افکار و اندیشه‌ها را تغییر دهند و جوانی که باید سرباز نظام باشد، چه بسا سربار و مسئله نظام شود یا مردمی که در صحنه هستند، دلسرد شوند و فاصله بگیرند.

حسینی تصریح کرد: حتی تحریم‌ها نیز با هدف به ستوه آمدن مردم و خواهان تغییر شدن، به نفع غرب بود که مشابه کاری بود که در انقلاب‌های مخملی انجام و هیئت حاکمه کشورها عوض می‌شد ولی تاکنون که موفق نشده‌اند.

او افزود: انتخابات از این جهت برای ما حائز اهمیت است که به صورت عدد و رقم بیان می‌شود و به صورت دقیق مشخص می‌کند که چند نفر و چه درصدی از مردم پای صندوق‌های رای حاضر شدند. از این رو، سعی دارند که بگویند مردم دلسرد شده‌اند و فاصله گرفته‌اند که فشارهای خود را تشدید کنند.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ادامه داد: هرگاه شاهد حضور گسترده مردم بوده‌ایم، ناچار به عقب‌نشینی شده‌اند و برای مدتی حرفی برای گفتن نداشته‌اند. از این جهت حیثیت آن حائز اهمیت است.  

حسینی با بیان اینکه هر کسی که مخاطب دارد باید تلاش بیشتری داشته باشد، گفت: قطعا اساتید دانشگاه‌ها، روسای دانشگاه‌ها، روحانیت، اعضای نهاد رهبری و اهالی فرهنگ، رسانه و هنر و کسانی که مرجع فکری مردم هستند باید در این زمینه تلاش و به شبهات و سوالات مطرح شده توجه کنند.

او اضافه کرد: برای مثال در بعضی از نظرسنجی‌ها، برخی از افراد که گفته بودند در انتخابات شرکت نمی‌کنند، به دلیل ناامیدی آن‌ها نسبت به آینده بود. در صورتی که فهرست بلند بالایی از اقدامات این دولت داریم. ما از نزدیک شاهد هستیم که شب و روز فعالیت‌هایی در حال انجام است مثلا در همین هفته و در دهه فجر دقت کنید که چه تعداد پروژه در سراسر کشور در حال به نتیجه  رسیدن است.

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ادامه داد: وقتی که دولت به نام دولت کار و فعالیت نامگذاری شد به این معنا است که کارهایی در دست انجام است و قطعا نتایج مطلوبی در زمینه‌های مختلف به دنبال دارد. از این جهت باید به اقدامات و سوالات پاسخ داده شود.

او با اشاره به نظرسنجی ذکر شده گفت: برخی از افراد که قصد شرکت در انتخابات را نداشتند یا مردد بودند، می‌گفتند که اگر بدانند با شرکت در انتخابات، وضع کشور بهتر می‌شود، شرکت خواهند کرد؛ یعنی ابهاماتی داشتند که اگر ما این موارد را برطرف کنیم، در انتخابات شرکت می‌کنند.  

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور ادامه داد: حتی نگرش برخی این بود که با شرکت در انتخابات ممکن است وضع بدتر شود در حالی که اگر درست بیان شود که زیرساخت‌های کشور در حال کامل شدن است و پروژه‌های متعددی در حال کار شدن است، می‌تواند بسیار موثر باشد. برای مثال، به شرکت‌های دانش بنیان توجه کنید که چه کارهای ارزشمندی را انجام می‌دهند.

حسینی گفت: ان‌شاءالله دوستان همت کنند و بکوشیم که یک انتخابات خوب برگزار شود. در روز اول سال، تاکید مقام معظم رهبری بر مشارکت بود که نشان‌دهنده آینده‌نگری و دیدن پیامد کارها است ولی شاید به آن اندازه که بر این موضوع تاکید کردند، عمل نکردیم.  

او افزود: مخاطب دیروز صحبت‌های ایشان خواص و نخبگان جامعه بودند و در این میان ممکن است برخی استهزا و توهین کنند ولی باید از حیثیت و اعتبار خود مایه بگذارند و در حوادث سخت خود را کنار نکشند. از این رو، فکر می‌کنم که حتما باید در این فرصت باقیمانده تلاش مضاعفی کنیم که مشارکت بالا باشد.  

معاون پارلمانی رئیس‌جمهور با بیان اینکه مقام معظم رهبری از مردم‌سالاری به عنوان یک نعمت یاد کرده، گفت: ایشان می‌فرمایند هر عمل و اقدامی از شما که دشمن از آن ناخشنود باشد، در پیشگاه پروردگار عمل صالح است. اگر بتوانیم مردم را تشویق و ترغیب کنیم، بسیار می‌تواند موثر واقع شود.

حسینی ادامه داد: در وصیت‌نامه امام خمینی (ره) توصیه شده است که در تمام انتخابات‌ حتی اگر نقد، دلخوری یا ایرادی باشد، پای صندوق باشید. انتخابات ابزاری است که این نقد یا ایراد برطرف شود. به همان شیوه که در قرآن آمده است که خیلی وقت‌ها می‌شود چهره به چهره افراد را متقاعد و قانع کرد زیرا در بسیاری از مواقع تحت تاثیر هیجانات و حرف‌هایی که القا می‌شود، قرار گرفته‌اند. از این جهت انتظار داریم که دوستان فعالیت کنند.

او افزود: حتی برخی فکر می‌کنند که مجلس نقش چندانی ندارد در صورتی که فصل ششم قانون اساسی کلا مربوط به قوه مقننه است یعنی چیزی در حدود ۴۰ اصل که مجددا در بحث‌های مربوط به قوه مجریه نیز آمده است. بودجه، برنامه، لایحه و هر چه که هست باید توسط مجلس تایید شود، اگر نه متوقف می‌شود.

معاون امور مجلس رئیس جمهور، گفت: لذا اگر دقت شود که نماینده‌های دلسوز، کارآمد، آشنا و کسانی که در تعارض منافع، مسائل ملی را بر منفعت خود و حزب خود ترجیح می‌دهند، می‌توانند برای کشور مفید باشند و آن را به سمت و سویی مطلوب پیش ببرند.

حسینی گفت: دانشگاه‌ها همیشه پشتوانه فکری دولت‌ها بوده و اگر نقد، پیشنهاد یا راهنمایی وجود دارد، در خدمت هستیم. برای مثال در هفته بسیج همه در دانشگاه‌ها حاضر شدند و این ارتباط نسبت به گذشته بهتر شده است و علاوه بر پاسخگویی به سوالات دانشجویان باید مشکلات آن‌ها را نیز حل کنیم.  

معاون امور مجلس رئیس جمهور، در پایان خاطرنشان کرد: این دولت در مقایسه با گذشته نسبت به دانشگاه توجه بیشتری دارد. لازم به ذکر است که ممکن است همه توقعات برآورده نشود زیرا همچنان کمبود، ضعف و کاستی‌ها وجود دارد اما در این خصوص باید به تمام کشور و منابع درآمد توجه داشت.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا