بین الملل

تونل‌های مخفی حزب‌الله لبنان پیشرفته‌تر از تونل‌های حماس

گفته می‌شود که شبکه تونل‌های مخفی حزب‌الله لبنان پیچیده‌تر و پیشرفته‌تر از تونل‌های حماس در غزه است.

به گزارش patc، از دهه ۱۹۸۰، حزب‌الله که قدرت نظامی آن بسیار بیشتر از حماس است، یک سیستم دفاعی زیرزمینی در پیش بینی تهاجم رژیم صهیونیستی ایجاد کرده است.

روزنامه فرانسوی لیبراسیون در این باره نوشته است، طول این تونل‌ها چند صد کیلومتر تخمین زده می‌شود و با انشعاب‌هایی تا سرزمین‌های اشغالی و احتمالاً تا سوریه ادامه دارند.

ژنرال اولیویه پاسو، پژوهشگر در موسسه تحقیقات استراتژیک دانشکده نظامی فرانسه و رئیس سابق رابط نیروی موقت سازمان ملل متحد در لبنان، در مصاحبه با این روزنامه عنوان می‌کند از دهه ۱۹۶۰، شاید حتی قبل از آن، گروه‌های فلسطینی که به لبنان پناهنده شده بودند، این تونل‌ها را کنده‌اند و پس از آن حزب‌الله حفاری‌ها را ادامه داد.

به نوشته این روزنامه، تونل‌های حزب‌الله همانند تونل‌های حماس که با حفاری در ماسه و بتن‌ریزی ایجاد شده است، نیست. لیبراسیون با اشاره به اینکه هر کارگر می‌تواند به طور متوسط ​​حدود پانزده متر در ماه حفاری کند، تأکید می‌کند: «در جنوب لبنان، باید سنگ را با نیروی دست، با چکش یا با ماشین‌های هیدرولیک که کم صداتر هستند، حفاری کنید.»

تونل‌های مخفی حزب‌الله لبنان پیشرفته‌تر از تونل‌های حماس

حزب‌الله پس از جنگ ژوئیه ۲۰۰۶ با رژیم صهیونیستی، یک طرح دفاعی با چند ده مرکز عملیاتی مجهز به شبکه‌های زیرزمینی محلی که بیروت، بقاع و جنوب لبنان را به هم متصل می‌کند، ایجاد ‌کرده است. در جنوب لبنان، مجموع طول تونل‌ها به چند صد کیلومتر می‌رسد.

در دسامبر سال ۲۰۱۸، رژیم صهیونیستی مدعی کشف ۶ تونل از تونل‌های حزب‌الله در ۴۰ متری زیر زمین با کمک بمب‌های فسفری برای آتش زدن گیاهان و آشکار شدن تونل‌ها شد.

انتهای پیام

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا