بین الملل

دبیرستان‌های فرانسه هم به خیزش دانشجویی علیه جنگ غزه پیوستند

پس از موسسه معتبر علوم سیاسی در پاریس و دانشگاه معتبر سوربن، دانش آموزان دبیرستانی فرانسوی قصد دارند به جنبش دانشجویی علیه جنگ غزه بپیوندند.

به گزارش patc، در پی جنبش دانشجویی ضد صهیونیستی که در دانشگاه‌های ایالات متحده آمریکا آغاز شد و به دیگر کشورها کشیده شد، اتحادیه مدارس متوسطه فرانسه (USL) خواستار اعتصاب و محاصره موسسات آموزشی شد.

اتحادیه دبیرستان‌های فرانسه خواستار محاصره تمام دبیرستان‌های فرانسه در روزهای دوشنبه و سه‌شنبه و درخواست آتش‌بس در نوار غزه شد.

بعد از دانشگاه‌ها و کالج‌های تخصصی همانند سوربن و سیانس پو فرانسه، نوبت دبیرستان‌ها است که در حمایت از مردم فلسطین بسیج شوند. یکشنبه پنج مه، مانس نادل، نایب رئیس اتحادیه دبیرستان‌های فرانسه تأیید کرد تعداد قابل توجهی از دبیرستان‌ها از فردا تعطیل خواهند شد.

به نقل از لوپوئن، وی در مصاحبه با ب.اف.ام.تی.وی عنوان کرد: دانش آموزان دبیرستانی باید به این بسیج جوانان دانشجو بپیوندند.

این جوان فرانسوی در حساب کاربری خود در پلتفرم ایکس توییت کرد و نوشت: «ما همه جنجال‌ها را درباره بسیج دانشجویی می‌شنویم، اما چه کسی می‌تواند درباره صدها کشته شده در گورهای دسته جمعی بیمارستان ناصر صحبت کند؟ شرکت کنید، صحبت در مورد غزه را متوقف نکنید.»

گوئن توماس-آلوس، سخنگوی اتحادیه دبیرستان‌ها خواستار بسیج دبیرستان‌ها از امروز دوشنبه، ۶ مه شد.

وی تاکید کرد دانش‌آموزان دبیرستانی می‌خواهند بسیج شوند تا این تصور را نداشته باشند که در مواجهه با آنچه در غزه و فلسطین اتفاق می‌افتد، بی‌تفاوت هستند و دست روی دست گذاشته‌اند.

با این حال، وی اطمینان داد جنبش دبیرستان‌ها به ۲ روز بسیج بسنده نخواهد کرد و ادامه می‌یابد.

توماس-آلوس گفت: در شهرهای لیون، تور، بزانسون، برتاین و منطقه پاریس، ما انتظار یک بسیج قوی را داریم.

اخیرا پلیس فرانسه دانشجویان طرفدار فلسطین را که در داخل موسسه علوم سیاسی پاریس دست به تحصن زده بودند، تخلیه کرد.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا