اقتصادی

نفت در ۹۰ دلار ایستاد

قیمت نفت افزایش چشمگیری که هفته گذشته تحت تاثیر ریسک ژئوپلیتیکی پیدا کرده بود را حفظ کرد و در معاملات روز دوشنبه بازار آسیا، در بالای مرز ۹۰ دلار ایستاد.

به گزارش patc، بهای معاملات نفت برنت ثابت بود و در ۹۰ دلار و ۸۹ سنت در هر بشکه ایستاد. بهای معاملات وست تگزاس اینترمدیت آمریکا با دو سنت کاهش، به ۸۷ دلار و ۶۷ سنت در هر بشکه رسید.

هر دو شاخص روز جمعه که سرمایه‌گذاران به احتمال گسترش درگیری در خاورمیانه واکنش نشان دادند، حدود شش درصد صعود کرده بودند که بالاترین رشد روزانه از آوریل بود. هفته گذشته، نفت برنت ۷.۵ درصد و شاخص نفت آمریکا، ۵.۹ درصد، رشد هفتگی داشت.

هیرویوکی کیکوکاوا، رئیس شرکت «ان اس تریدینگ» اظهار کرد: در حالی که عملیات زمینی رژیم صهیونیستی، پس از مهلت ۲۴ ساعته‌ای که به ساکنان شمال غزه داده شده بود، آغاز نشده است، سرمایه‌گذاران تلاش می‌کنند تاثیر درگیری در سرزمین‌های اشغالی فلسطین را ارزیابی کنند. این تاثیر ممکن است شامل کشورهای تولیدکننده نفت باشد که تا حدودی در قیمت‌ها منعکس شده است اما اگر عملیات زمینی علیه غزه واقع انجام شود و روی عرضه نفت تاثیر بگذارد، قیمت‌ها ممکن است از ۱۰۰ دلار در هر بشکه فراتر بروند.

درگیری در خاورمیانه، تاثیر چندانی روی عرضه جهانی نفت و گاز نداشته و رژیم صهیونیستی، تولیدکننده بزرگی نیست. اما درگیری میان گروه‌های مبارز فلسطینی و رژیم صهیونیستی، یکی از جدی‌ترین ریسک‌های ژئوپلیتیکی برای بازار نفت را از زمان حمله نظامی روسیه به اوکراین در سال ۲۰۲۲، ایجاد کرده است.

بر اساس گزارش رویترز، فعالان بازار ارزیابی می‌کنند که درگیری گسترده‌تر، چه تاثیری روی عرضه نفت تولیدکنندگان خاورمیانه شامل عربستان سعودی، ایران و امارات عربی متحده خواهد گذاشت.

انتهای پیام

تحریریه اقتصادی

سلام! من یک خبرنگار اقتصادی با تجربه فعالیت در زمینه اخبار و تحلیل‌های اقتصادی هستم. با دانش عمیقی از مسائل مالی و اقتصادی، تلاش می‌کنم به شما اطلاعات دقیق و جامع را ارائه دهم تا شما بتوانید درک بهتری از رویدادها و تغییرات در دنیای اقتصاد داشته باشید.
دکمه بازگشت به بالا