برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

آیا با دندان ارتودنسی میشود عمل بینی انجام داد؟

بین ارتودنسی و عمل بینی کدامیک باید زودتر انجام شود؟

برخی از افراد که همزمان هم مشکل ارتودنسی دندان دارند و هم به نوعی از ظاهر بینی خودشان چندان راضی نیستند، برایشان این سوال پیش می آید که باید اول ارتودنسی انجام دهند یا بینی خود را عمل کنند؟ ما در این نوشتار به بررسی نگرانی این افراد پرداخته ایم و متخصص ارتودنسی در تهران توضیح داده است که بین ارتودنسی و عمل بینی کدام یک باید در اولویت باشند.

چرا انجام عمل بینی باید به بعد از ارتودنسی موکول شود؟

پر واضح است که انجام انواع ارتودنسی متحرک، ثابت و یا نامرئی در افراد می تواند تغییراتی هرچند جزئی در صورت و چهره افراد ایجاد کند. برخی از مهم ترین تغییراتی که حین این درمان ممکن است در افراد ایجاد شوند عبارتند از:

  • تغییر موقعیت لب ها
  • بر هم خوردن تعادل بین لب و بینی
  • تغییر زاویه بینی و لب

اما شاید از خودتان بپرسید که تغییر شکل لب چه تاثیر روی عمل بینی دارد و اصلا لب ها به عمل بینی چه ارتباطی دارند. در پاسخ باید گفت که رابطه لب و فرم نهایی بینی یکی از گزینه های مهمی است که جراح زیبایی بینی برای شکل و فرم نهایی بینی شما در نظر می گیرد. بنابراین با هر گونه ایجاد تغییر در فرم لب ها، زاویه بین بینی و لب ها نیز به هم می خورد، که در نهایت باعث تغییر فرم و شکل بینی می شود.

برای مثال کشیدن دندان حین ارتودنسی می تواند باعث حرکت جزئی لب ها به سمت داخل شود. که این خود می تواند روی شکل بینی نیز تاثیر بگذارد. اما اگر ابتدا عمل بینی انجام دهید و سپس رو به انجام انواع روش های مرتب کردن دندان ها مانند ارتودنسی ثابت، نامرئی و متحرک بیاورید، آنگاه ممکن است تغییرات ایجاد شده در حین درمان ارتودنسی باعث شود شما نیاز به عمل مجدد بینی داشته باشید.

چرا انجام ارتودنسی قبل از عمل بینی صرفه جویی در هزینه ها است؟

در واقع اصل بر آن است که شما ابتدا با صرف هزینه ارتودنسی، یک لبخند زیبا به دست خواهید آورد و بعد از آن یکبار برای همیشه عمل بینی انجام می دهید. اما اگر عمل بینی جلوتر از ارتودنسی باشد، شما در نهایت به احتمال زیادی مجددا نیاز داشته باشید بینی خود را بعدها عمل کنید و یا حتی برای فرم دهی آن فیلر بینی استفاده کنید. این یعنی هزینه های شما چند برابر می شود.

مشکلات ارتودنسی همزمان با عمل جراحی بینی

مشخص است که انجام ارتودنسی های مختلف مانند ارتودنسی ثابت،متحرک،نامرئی می تواند تغییراتی در چهره فرد ایجاد کند.از جمله این تغییرات مهم می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • بر هم خوردن تعادل بین لب و بینی
  • تغییر زاویه بینی و لب
  • تغییر موقعیت لب ها

شاید از خودتان بپرسید تغییر شکل لب چه تأثیری می تواند روی عمل بینی داشته باشد و اصلا عمل بینی چه ارتباطی به لب ها دارد.در پاسخ این سؤال باید گفت یکی از گزینه های مهمی که جراح برای شکل و فرم نهایی بینی باید در نظر بگیرد رابطه لب و فرم نهایی بینی است.هر گونه ایجاد تغییر در فرم لب ها زاویه بین بینی و لب را برهم می زند.این موضوع در نهایت باعث تغییر فرم وشکل بینی می شود.

بررسی تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی

تغییر فرم لب بعد از ارتودنسی قطعا بر تصمیم جراح بینی در خصوص جراحی تأثیرگذار است.پس از این که از فرم صاف و یکدست دندان ها اطمینان حاصل کردید می توانید عمل بینی خود را انجام دهید و بعد از انجام عمل بینی از نتایج کار لذت ببرید.

فاصله بین عمل بینی و ارتودنسی باید چقدر باشد؟

همان طور که بارها به این موضوع اشاره شد جراحی بینی بهتر است پس از پایان ارتودنسی انجام شود اما اگر به هر دلیلی نمی توانید صبر کنید حتما قبل از آن با دو متخصص ارتودنسی و جراحی بینی خود مشورت کنید.

در صورتی که هر دو متخصص صلاح دیدند می توانید این کار را انجام دهید.چنان چه ارتودنسی را قبل از عمل جراحی بینی انجام دهید،متخصص ارتودنسی شما برای رعایت حال شما دچار محدودیت ها و دشواری هایی می شود.علاوه بر این ممکن است در حین تنظیم کردن براکت ها و کار روی دندان های شما فشارهایی به صورت و بینی شما وارد شود.این فشار ها می تواند باعث صدمه دیدن بخیه های جراحی شود.بعد از انجام ارتودنسی که معمولا ۶ تا ۲٫۵ سال است می توانید جراحی بینی را انجام دهید.

مشکل اوربایت (جلو بودن فک بالا) و جراحی همزمان فک و بینی

کسانی که مشکل اوربایت دارند باید جراحی فک انجام دهند.اوربایت به ناهنجاری گفته می شود که فک بالا نسبت به فک پایین جلوتر باشد.این بیماران می توانند پس از این که مشکل جلو بودن فک بالای خود را اصلاح کردند جراحی بینی انجام دهند.انجام هم زمان جراحی بینی و فک برای این افراد به هیچ عنوان توصیه نمی شود مگر زمانی که فک ها در موقعیت ایده آل و طبیعی خود قرار بگیرند.

موقعیت فک بالا نزدیک به بینی است بنابراین هر گونه تغییر بر روی این فک می تواند بر روی بینی شما نیز تأثیر بگذارد.چنان چه قبل از عمل بینی فک خود را عمل کنید،انتظارات و اهداف شما از عمل بینی به کل تغییر می کند.حتی ممکن است بعد از جراحی فک دیگر نیازی به انجام جراحی بینی نداشته باشید.در خصوص تأثیر جراحی فک بالا بر بینی با پزشکان و متخصصان این زمینه حتما مشورت کنید.

اگر مشکل شدید مرتبط با فک داشته باشیم چه کنیم؟

کسانی که مال اکلوژن شدیدی مانند اوربایت یا آندربایت دارند حتی پیش از شروع ارتودنسی، نیازمند جراحی فک هستند و ابتدا باید جراحی فک انجام دهند، سپس ارتودنسی و عمل بینی نیز در مرحله آخر انجام شود. ظاهر صورت افرادی که اوربایت دارند به این صورت به چشم می آید که گویی فک بالا جلوتر از فک پایین است. در آندربایت نیز اینطور به نظر می رسد که فک پایین جلوتر از فک بالاست. چنین مشکلاتی ابتدا باید با جراحی برطرف شده سپس ارتودنسی صورت بگیرد و در نهایت عمل بینی نیز انجام شود.

تاثیر جراحی فک، مخصوصا فک بالا، بر بینی چه خواهد بود؟

فک بالا در موقعیتی نزدیک به بینی قرار دارد و هرگونه تغییر در این فک می تواند روی بینی تاثیر بگذارد. اگر پیش از جراحی بینی این فک عمل شود، می تواند انتظارات و اهداف شما از عمل بینی را به طور کلی تغییر دهد. شاید حتی در مواردی، بعد از جراحی این فک، نیاز به جراحی بینی نداشته باشید. بنابراین در خصوص تاثیر جراحی فک بالا بر بینی بیشتر با پزشکان و مخصوصا متخصص جراحی فک خود صحبت کنید.

فاصله بین عمل جراحی فک و عمل بینی باید چقدر باشد؟

اگر فک پایین بیمار دچار اشکال باشد و به جراحی نیاز داشته باشد بهتر است پس از جراحی فک یک سال تا رینوپلاستی (عمل بینی) فاصله باشد. جراحی فک بالا می تواند تاثیر بسزایی بر روی نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی داشته باشد . بنابراین  این افراد نباید ارتودنسی همزمان با عمل جراحی بینی داشته باشند.

دکمه بازگشت به بالا