برترین های کار و کسبخانواده و جامعه

نکات ایمنی هنگام کار با مینی فرز و فرز

خطرات سنگ فرز و پرسلان بر (نکات ایمنی کار با سنگ فرز و مینی فرز)

مینی فرز ابزار چند منظوره ای است که در سراسر دنیا برای انجام کارهای مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. این دستگاه با توجه به نوع دیسکی که روی آن نصب می‌شود، برای برش، پولیش، سنباده‌زنی و… به کار می‌رود. یکی از مسائل مهمی که در زمینه مینی فرز ها مطرح است، مبحث ایمنی می‌باشد. سرعت بالای دیسک دوار در مینی فرز ممکن است موجب بروز آسیب جدی به کاربر شود. به همین دلیل توصیه می‌شود حتما هنگام کار با این دستگاه و سایر ابزارآلات به نکات ایمنی توجه کنید. همچنین اگر می خواهید اطلاعات کاملی درباره مینی فرز داشته باشید می توانید مقاله مینی فرز چیست را مطالعه نمایید. همچنن می توانید جهت دریافت قیمت صفحه پرسلان بر به مجله سایت الکتروابزار مراجعه کنید.

پرسلان بر چیست |پرسلان بر مینی

موارد ایمنی دستگاه و قطعات آن

    بازرسی دستگاه: حتما قبل از شروع کار دستگاه را بازرسی کنید تا از عملکرد صحیح آن اطمینان حاصل کنید. ابتدا دسته را بررسی کنید تا در جایش محکم باشد و شل نشده باشد. سپس سوراخ های خروجی را بررسی کنید تا اگر با گرد و خاک مسدود شده باشند که در صورت استفاده مداوم از دستگاه طبیعی است آن ها را تمیز کنید تا دستگاه در حین کار داغ نکند. همچنین باید گارد را بررسی کنید تا در جای خودش قرار داشته باشد. در نهایت دیسک را بررسی کنید و در صورت لزوم آن را تعویض کنید.

    تاریخ انقضای دیسک: صفحه های فرز از موادی ساخته شده اند که با گذر زمان رو به زوال می روند و به همین دلیل نباید بعد از تاریخ معینی مورد استفاده قرار بگیرند. پس حتما قبل از شروع کار با دستگاه تاریخ انقضای دیسک را چک کنید و اگر تاریخ مصرفش گذشته است، آن را دور بیندازید.تاریخ انقضاء صفحه مینی فرز

    قبل از عوض کردن دیسک، مینی‌فرز را خاموش کنید: ایجاد تنظیمات کوچک یا تعویض دیسک در حین حرکت فرز کار خطرناکی است، پس اگر لازم است دیسک را عوض کنید، حتما اول دستگاه را خاموش کنید.

    آپشن های ایمنی: برخی مینی فرز ها به آپشن های ایمنی مختلفی مجهز هستند که ایمنی کاربر و دستگاه را افزایش می‌دهند. استارت دو مرحله‌ای و سیستم ضد لگد از جمله مهمترین آن ها هستند که احتمال وقوع مشکل در حین کار را کاهش می‌دهند.

پس توصیه می‌شود قبل از خرید حتما با فروشنده مشورت کنید تا دستگاهی با بیشترین ویژگی های ایمنی ممکن را خریداری کنید.

موارد ایمنی فردی کاربر

 • محافظت از چشم: حتما حین کار با مینی فرز از عینک ایمنی استفاده کنید تا در صورت پریدن خرده فلز، جرقه و … از چشمانتان محافظت کنید. می‌توانید به جای عینک از یک فیس شیلد هم استفاده کنید. فیس شیلد ها قسمت بیشتری از صورت را می‌پوشانند و به همین دلیل از عینک ایمن‌ترند.
 • ماسک ضد گرد و غبار: پوشیدن ماسک ضد گرد و غبار را فراموش نکنید. زیرا اگر ماسک نزده باشید، گرد و خاک ناشی از کار می‌تواند وارد مسیر تنفسی شما شود و مشکلات تنفسی مانند آسم را تشدید کند یا موجب بروز بیماری های ریوی جدید شود.
 • محافظت از گوش: حتی کوچکترین انواع فرز نیز سر و صدای زیادی هنگام کار ایجاد می‌کنند. به همین دلیل لازم است حتما محافظ گوش بپوشید تا از بروز مشکلات مربوط به شنوایی جلوگیری کنید.
 • محافظت از دست: خرده‌های فلز ایجاد شده در اثر کار مینی فرز خیلی تیز هستند و ممکن است موجب جراحت دستانتان شوند، پس حتما هنگام برش فلزات دستکش چرمی بپوشید.
 • محافظت از پا: وقتی از مینی فرز استفاده می‌کنید، باید کفش یا چکمه ایمنی با نوک فولادی بپوشید تا در صورتی که قطعه فولادی یا جسم سخت دیگری به طور اتفاقی روی پایتان افتاد، آسیب نبینید.
 • پیش بند بپوشید: جرقه‌های زیادی در اثر کار مینی فرز ایجاد می‌شوند که ممکن است روی شما بریزند. به همین دلیل بهتر است حتما یک پیشبند چرمی بپوشید تا جرقه‌ها به خودتان و لباستان آسیبی نزنند.
 • خواندن دفترچه راهنما: توصیه می‌شود حتما قبل از شروع کار با دستگاه، دفترچه راهنمای آن را بخوانید و به دستورات آن عمل کنید.
 • دستگاه را محکم بگیرید: دسته مینی فرز را با هر دو دست بگیرید تا کنترل دستگاه را کاملا در دست داشته باشید.
 • استراحت: در حین کار تمرکز کافی داشته باشید و در صورتی که احساس خستگی کردید، حتما استراحت کنید.

موارد ایمنی محیطی

    در نزدیکی دیگران کار نکنید: اجازه ندهید در حین کار کسی به شما نزدیک شود. از افرادی که در نزدیکی شما کار می‌کنند نیز بخواهید عینک ایمنی بپوشند.

 • تدابیر محیط زیستی: جرقه تولیدشده توسط مینی فرز ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی شود، به همین دلیل باید حتما قبل از شروع کار اطرافتان را از سیلندر گاز یا مواد قابل اشتعال خالی کنید. همچنین توصیه می‌شود در روز های خیلی گرم که چمن یا گیاهان خشک در محیط وجود دارند، با فرز کار نکنید زیرا گیاهان خشک درجه اشتعال پذیری بالایی دارند و برخورد جرقه با آن ها ممکن است موجب بروز آتش‌سوزی شود.ایمنی و خطرات سنگ فرز و مینی فرز
 • محافظت در برابر جرقه: مینی فرز ها به خصوص وقتی در حال کار با فلزات هستید – جرقه زیادی تولید می‌کنند. به همین دلیل بهتر است قبل از روشن کردن دستگاه، زاویه گارد را روی 45 درجه تنظیم کنید تا از ریختن جرقه روی خودتان جلوگیری کنید. استفاده از گارد همچنین موجب می‌شود که اگر دیسک در حین کار بشکند، از برخورد تکه‌های آن به شما و بروز مشکل جلوگیری شود.
 • تا زمانی که دیسک کاملا توقف نکرده است، دستگاه را زمین نگذارید: وقتی مینی فرز را خاموش کردید حتما صبر کنید تا دیسک کاملا توقف کند و سپس آن را روی میز قرار دهید تا از آسیب دیدن سطح جلوگیری کنید.

رعایت نکات ایمنی در مینی فرز ها از اهمیت زیادی برخوردار است. در این مقاله نکات ایمنی مهمی که لازم است هنگام کار با مینی فرز مد نظر قرار دهید را بررسی کردیم. حتما آن ها را به دقت مرور کرده و به کار ببندید تا از خطرات احتمالی مصون بمانید. در صورتی که قصد خرید فرز و مینی فرز و یا سایر ابزارآلات را دارید، می توانید از طریق فروشگاه آنلاین الکتروابزار به خرید با کیفیت ترین و مقرون به صرفه ترین نوع آن بپردازید.

خطرات کار با مینی فرز

مینی فرز

استفاده نادرست و غیراصولی از مینی مرز می‌تواند آسیب‌هایی جدیاز جمله بریدگی پوست، قطع انگشتان، آسیب‌دیدگی چشم، سر و پا و … به دنبال داشته باشند. بسیاری از این آسیب‌ها می‌تواند در اثر پرتاب ذرات فلز و مواد برش خورده و تماس آنها با فرد یا خود ابزار اتفاق بیفتد. در ادامه به بررسی این خطرات احتمالی می‌پردازیم.

تماس با صفحه برش

مینی فرزها می‌توانند سنگ، بتن، فلز و سایر مواد سخت را برش دهند؛ بنابراین، بریدن گوشت و استخوان انسان برای آنها کاری ندارد. تماس دست و بدن با صفحه برش در حال کار عواقب بسیار جدی مانند بریدگی‌های عمیق و حتی قطع عضو به دنبال دارد. این نوع آسیب‌دیدگی بیشتر مربوط به زمانی است که محافظت‌های کافی وجود ندارد. پس قبل از استفاده از دستگاه ابتدا مطمئن شوید گارد یا محافظ ایمنی دستگاه در جای خود قرار دارد. دستکش مناسب بپوشید تا بتوانید دستگاه را محکم نگه دارید. در حین استفاده از مینی فرز نیز تمرکز خود را حفظ کنید.

شکستن صفحه برش

خطر شکستن صفحه برش غیرقابل اجتناب است؛ اما با کارهایی مانند بررسی سالم بودن صفحه برش، نصب صحیح آن و استفاده ایمن از مینی فرز این خطر را می‌توان تا حد زیادی کاهش داد. با داشتن دانش در مورد صفحه برش و محدودیت‌های آنها می‌توانید خطر شکستن را به حداقل برسانید. تنها از صفحه برش‌هایی سالم و بدون نقص استفاده کنید. همچنین محدودیت سرعت آنها را نیز رعایت کنید. حداکثر سرعت صفحه برش روی آن نوشته شده است، هرگز دور چرخش دستگاه را روی مقادیر بیشتر نگذارید. بسیاری از نیز حوادث مربوط به زمانی است که صفحه برش درست نصب نشده باشد یا روی دستگاهی نصب شود که برای آن مناسب نیست.

برخورد خرده‌های فلز

هنگام برش خرده‌های آن به اطراف پرت می‌شوند. این ذرات به دلیل سرعت و دمای زیاد می‌توانند آسیب‌هایی جدی به شما وارد کنند. لازم است بدانید که هنگام کار با مینی فرز نمی‌توان از ایجاد خرده فلز جلوگیری کرد؛ اما می‌توان با استفاده از ابزار و صفحه برش مناسب و استفاده از تنظیمات درست تولید این ذرات را به حداقل رساند. اصلی‌ترین راه برای پیشگیری از آسیب‌های پرتاب خرده فلز، استفاده از وسایل ایمنی مناسب است.

پس زدن (کیک بک)

پس زدن یا کیک بک قطعه نیز یکی دیگر از خطرات احتمالی کار با مینی فرز است که می‌تواند باعث حوادث شدید و حتی مرگبار شود. پس زدن زمانی اتفاق می‌افتد که مینی فرز هنگام برش مواد را بگیرد یا گیر کند. این اتفاق باعث می‌شود کاربر کنترل ابزار را از دست داده و به او آسیب وارد شود. پس زدن بیشتر به دلیل استفاده از صفحه برش نامناسب و یا سرعت چرخش غیراستاندارد اتفاق می‌افتد؛ بنابراین با دقت در انتخاب صفحه برش درست و قرار دادن سرعت چرخش مینی فرز روی میزیان توصیه شده، خطر پس زدن را کمتر کنید. کند و قدیمی بودن صفحه برش نیز یکی دیگر از دلایل احتمالی پس زدن است؛ بنابراین توصیه می‌شود صفحه برش قدیمی و کند خود را حتما تعویض کنید.

گیر کردن لباس

پوشیدن لباس و تجهیزات محافظتی مناسب یکی از اصول اولیه استفاده از ابزارآلات برشی مانند مینی فرز است. هنگام کار با مینی فرز احتمال گیر کردن لباس شما در صفحه برش وجود دارد؛ بنابراین پوشیدن لباس نامناسب می‌تواند منجر به حادثه شود. به هیچ وجه از لباس‌های گشاد، کراوات، آستین‌های بلند و گشاد در هنگام کار با مینی فرز استفاده نکنید. موهای بلند نیز می‌توانند درون صفحه برش گیر کرده و سر شما را به سمت آن بکشند.

آتش‌سوزی

مینی فرز در حین کار جرقه‌های زیادی ممکن است تولید کند. نمی‌توان به راحتی جرقه‌ها را متوقف یا کنترل کرد. بهترین کار این است که در یک محیط امن از مینی فرز استفاده کنید. به عنوان مثال اگر مینی فرز را در نزدیکی جایگاه سوخت‌گیری، یا انبار مواد قابل اشتعال استفاده می‌کنید، خطر انفجار و آتش‌سوزی وجود دارد. از این رو همیشه قبل از استفاده از مینی فرز محیط اطراف را بررسی کرده و مواد قابل اشتعال و احتراق را از محیط دور کنید.

شوک الکتریکی

در اقدامات ایمنی خود باید حوادث ناشی از شوک الکتریکی مینی فرز را نیز در نظر بگیرید. حتما سیم‌ها و کابل‌ها را از صفحه برش دور کنید تا با آن تماسی نداشته باشند.

منبع : screwfix.com

دکمه بازگشت به بالا