خانواده و جامعه

تدوین برنامه عملیاتی حمل و نقل و ترافیک مناطق تهران/امکان جابه‌جایی نرده‌های خیابان آزادی

معاون امور زیرساخت و بهره‌برداری اداره کل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران در جلسه نظارت ستادی و ارزیابی عملکرد منطقه ۱۰ از تدوین برنامه عملیاتی حوزه حمل و نقل و ترافیک برای مناطق که هر ساله ابلاغ می‌شود، خبر داد.

به گزارش patc، یحیی صادقی جهانی با اعلام اینکه یکی از اتفاقات خوب در منطقه ۱۰، ممیّزیِ درستِ تقاطع‌ها و مسیرهای شریانی است، افزود: خط‌کشی‌های معابر و ممیّزیِ راه‌ها به‌ شکل اصولی و بافکر انجام شده است.  

وی با تقدیر از عملکرد معاونت حمل و نقل و ترافیک منطقه ۱۰ در آماده‌سازی معابر برای برگزاری مراسم راهپیمایی ۲۲ بهمن گفت: این اقدامات در نهایت دقت و سرعت انجام شد و مسیر راهپیمایی در خیابان آزادی به شکل مناسب آماده شد.

صادقی جهانی، یکی از اقداماتی که در این زمینه انجام شد را متحرک کردن بخشی از نرده‌های خیابان آزادی به نحوی که در مواقع ضروری به آسانی قابل جابه‌جایی باشد، عنوان کرد و افزود: این اقدام، تجربه موفقی است که می‌تواند به عنوان الگو در معابر اصلی سایر مناطق نیز مورد استفاده قرار گیرد.

وی گفت: نگهداشت و نظافت تجهیزات و علائم ترافیکی منطقه به‌ شکل مطلوب و مناسب انجام شده و نقشه‌های هدایت مسیر با دقت و خلاقیت طراحی شده‌اند. 

ساخت دو پارکینگ طبقاتی در منطقه ۱۰

صادقی جهانی، اجرای اصولی پارک حاشیه‌ای موتورسیکلت در مسیر کندروی خیابان آزادی و مسقف‌سازی ایستگاه‌های تاکسی را از مصادیق اصلاحات هندسی کوچک‌مقیاس اما مؤثر در این منطقه بر شمرد و گفت: برای نگهداشت و مراقبت از تجهیزات ترافیکی در پایانه‌ها نیازمند به‌کارگیری نگهبان هستیم تا در طول شبانه‌روز از اموال عمومی مراقبت شود.

وی بر لزوم به‌روزرسانی فهرست بها برای اکیپ‌های نگهداشت تجهیزات ترافیکی تأکید کرد و افزود: فضای پارک خودرو از نیازهای ضروری منطقه ۱۰ است و در حال حاضر، دو پارکینگ طبقاتی در این منطقه در دست ساخت است اما با این وجود با کمبود سرانه پارکینگ مواجه است. 

صادقی جهانی، ظرفیت منطقه ۱۰ برای آموزش ترافیک با توجه به وجود پارک آموزش ترافیک را فوق‌العاده قلمداد کرد و گفت: این پارک، منظم و مناسب است و با برنامه‌ریزی دقیق باید برای توسعه فرهنگ ترافیک و آموزش مفاهیم ترافیکی، از آن به بهترین شکل ممکن استفاده کنیم.

وی از تدوین برنامه عملیاتی حوزه حمل و نقل و ترافیک برای مناطق که هر ساله ابلاغ می‌شود خبر داد و افزود: این برنامه از سوی مرکز نوسازی و تحول اداری شهرداری تهران به سایر معاونت‌ها معرفی شده است. 

معاون امور زیرساخت و بهره‌برداری اداره کل حمل و نقل عمومی و امور مناطق شهرداری تهران از آغاز برگزاری مناقصات در مناطق خبر داد و خاطرنشان کرد: تلاش می‌کنیم که طبق نظر شهردار تهران، مناقصه‌ها را پیش از موعد و تا پایان سال انجام دهیم و با شروع سال جدید، عملیات اجرایی پروژه‌ها را آغاز کنیم. 

ایمن‌سازی ۱۳ نقطه حادثه‌خیز منطقه ۱۰

در ادامه این جلسه، معاون حمل و نقل و ترافیک شهرداری منطقه ۱۰ با ارائه گزارش عملکرد یک‌ساله آن معاونت گفت: نسبت به جابه‌جایی برخی ایستگاه‌های اتوبوس در بزرگراه شهید نواب اقدام کردیم و ایستگاه‌های BRT کمیل، شهید صفدری و امام خمینی (ره)، جابه‌جا و از نو احداث شدند.

سید رضا تربت‌جو در مورد احداث پیاده‌راه و گشتگاه در خیابان جمهوری اسلامی توضیح داد: سازمان زیباسازی ۱۲ طرح مختلف را به این منظور آماده کرده که به‌ زودی طرح نهایی، انتخاب و اجرا خواهد شد. 

معاون حمل و نقل و ترافیک منطقه ۱۰ با توجه به نیاز ضروری منطقه ۱۰ به فضای پارک خودرو، از احداث پارکینگ گلستانی با ظرفیت ۲۸۲ خودرو و پارکینگ اعتماد با ظرفیت ۲۷۱ خودرو خبر داد و افزود: همچنین برای پارکینگ‌های میمنت و آذربایجان درخواست انجام مطالعات عارضه‌سنجی از سوی سازمان حمل و نقل وترافیک را مطرح کرده‌ایم.

بر اساس گزارش روابط عمومی و امور بین‌الملل معاونت حمل و نقل و ترافیک شهرداری تهران، وی با اعلام اصلاح هندسی معابر و ایمن‌سازی نقاط پرخطر ترافیکی در ۱۳ نقطه منطقه خاطرنشان کرد: پس از شناسایی نقاط پرحادثه، نسبت به ایمن‌سازی آنها اقدام شد که این اقدامات منجر به کاهش ۳۸ درصدی فوتی‌های تصادفات در سال جاری شد و آمار جان‌باختگان تصادفات از ۱۳ نفر در ۱۰ ماهه اول سال ۱۴۰۱ به ۸ نفر در مدت مشابه سال ۱۴۰۲ کاهش یافته است.

انتهای پیام 

گروه تحریریه علوم اجتماعی

نویسنده اجتماعی، پژوهشگر و منتقد. بررسی مسائل اجتماعی با ارائه دیدگاه‌های جذاب و منطقی. تعامل با جامعه را از طریق نوشته‌هایم تقویت می‌کنم.
دکمه بازگشت به بالا