عمومیبرترین های کار و کسب

سنگ لاشتر تیشه ای ماشینی

ویژگی های سنگ مرمریت لاشتر:

یکی از مهمترین ویژگی هایی که سبب می شود کاربردهای بسیار زیادی از  لاشتر انتظار داشته باشیم جذب آب پایین این سنگ است. سنگ لاشتر مشکی یا سفید مقاومت خوبی در مقابل نفوذ آب دارند به این معنی که آب و رطوبت به سختی می تواند روی این سنگ تاثیر داشته باشد به این جهت است که سنگ لاشتر را برای استفاده در سرویس های بهداشتی به کار می برند.

همچنین مقاومت بالایی که این سنگ دارد باعث می شود تا از این سنگ کاربردهای دکوراتیو انتظار داشته باشیم. این سنگ ساختمانی از جنس مرمریت است و آن را می توان در ابعاد و سایزهای مختلف برش داد به این دلیل آن را می توان در بخش های مختلف ساختمان به کار برد.

برای مثال سنگ پله و سنگ کف ساختمان از کاربردهای مهم این سنگ می باشد. سنگ فرشهای داخلی و خارجی از کاربردهای عمده این سنگ است زیرا به خوبی در شرایط آب و هوایی سخت و تغییرات دمایی از سرد تا گرم می تواند مقاومت نماید و در مقابل بارش باران و تابش آفتاب نیز کاملا مقاوم است.

ابعاد مورد استفاده برای سنگ فرش 40*40 است.

 • مقاومت بالا
 • ضد لغزندگی
 • مقاوم به انواع آب و هوا
 • و قیمت مناسب

از دیگر ویژگی هایی است که سنگ مرمریت لاشتر دارد.

از مشخصات ظاهری سنگ مرمریت لاشتر می توان به رنگ زمینه مشکی یا طوسی و یا خاکستری آن اشاره

کرد که رگه های سفید رنگی در آن دیده می شود.

این سنگ طبیعی معمولا به روش های:

 • سائیده
 • تامبل
 • بوش همر
 • تیشه ای
 • و هوند

فرآوری می گردد و راهی بازار مصرف می شود.

کاربردهای سنگ مرمریت لاشتر:

همانطور که گفتیم این سنگ از مقاومت بالایی برای استفاده در نمای بیرونی ساختمان ها دارد. مقاومت این سنگ به اندازه ای زیاد است که از آن در نمای استفاده شده است و تا کنون پس از گذشت سال ها هیچگونه آسیبی به این سنگ وارد نیامده است. میدان آزادی تهران نیز از دیگر مکان های مهمی است که از سنگ مرمریت لاشتر در نمای سنگ فرش آن استفاده شده است و این سنگ به خوبی مقاومت خود را در این دو مکان به نمایش گذاشته است. زیرا این دو از مکان های بسیار پر رفت و آمد شهر به شمار می آیند و این سنگ گذرگاه ماشین ها, انسان ها و حتی حیوانات زیادی بوده است اما هنوز هم استواری خود را حفظ کرده و پابرجا باقی مانده است.

سطح سنگ :

سطح این سنگ تیشه شده است و برای استفاده به عنوان سنگ کف ساختمان و سنگ فرش بسیار مناسب است، زیرا از لغزندگی سطح جلوگیری می کند. کاربرد مناسب دیگر این سنگ ساختمانی استفاده به عنوان سنگ کف پارکینگ است زیرا از رفت و آمد ماشین ها آسیبی نمی بیند و رد لاستیک ماشین ها روی این سنگ باقی نمی ماند زیرا رنگ این سنگ تیره است و رد تیره لاستیک ماشین ها روی آن اثری ندارد و از زیبایی اولیه سنگ چیزی کم نمی شود. این سنگ امروزه یکی از پرفروش ترین انواع سنگ ساختمانی در عرصه صادرات جهانی است و بسیاری از تولیدات از سنگ مرمریت لاشتر به کشورهای خارجی صادر می گردد.

دانستنی های سنگ مرمریت لاشتر:

سنگ مرمریت لاشتر نوعی سنگ مرمریت است که با درجه و کیفیتی متفاوت از سنگ مرمریت اصل یافت می شود. این سنگ ساختمانی از سختی بالایی برخوردار است.  در بسیاری از موارد در کارخانه سنگ را به صورت نسابیده عمل می آورند و سپس به صورت دستی یا دستگاهی آن را تیشه خور می کنند که بر همین اساس به آن سنگ مرمریت تیشه دستی و سنگ مرمریت لاشتر تیشه دستگاهی گفته می شود.

علت تیشه کردن این سنگ این است که سختی آن بالا بوده و برای کاربرد در فضاهای بیرونی باعث می شود تا اصطکاک روی سنگ افزایش پیدا کند و از میزان لغزندگی آن کم شود. سازندگان و سفارش دهندگان سنگ مرمریت لاشتر این سنگ ساختمانی را به دو صورت :

سنگ لاشتر کم تیشه
سنگ لاشتر پرتیشه

می شناسند که سنگ کم تیشه یک بار تیشه می خورد.

اما سنگ پر تیشه چندین نوبت تیشه می خورد به این ترتیب هیچ فضای خالی روی سنگ دیده نمی شود. از این سنگ در بوک مچ کردن استفاده می شود و رنگ خاص آن در بازارهای داخلی و خارجی بسیار مورد استقبال قرار گرفته است.

در روند تولید و فرآوری این سنگ ساختمانی از اپوکسی برای پر کردن خلل و فرج های سطحی سنگ استفاده می شود. در فرآوری این سنگ به روش تایل از ماستیک بی رنگ یا همرنگ زمینه برای پر کردن رگه های بسیار ریز سطحی سنگ استفاده می شود.

روش UV غیر مستقیم، رزین مخصوص را به داخل رگه های سنگ هدایت کرده و آن را تثبیت می نماید، این عمل فرآوری خوب در پولیش و صیقلی شدن سنگ را سبب می شود. این سنگ مرمریت از جمله محبوب ترین مرمریت ها به شمار می رود. از مهمترین کاربردهای سنگ مرمریت لاشتر در:

 • دیوار های داخلی و خارجی ساختمان
 • سنگ کف
 • سنگ پله
 • سرویس های بهداشتی
 • و سنگ کابینت

می باشد.

لابی هتل ها ، نمای داخلی و خارجی و سنگ کف رستوران ها و کافی شاپ ها و سایر مکان ها از کاربردهای مهم سنگ لاشتر است.

سنگ تیشه ای چیست؟

اولین پرداختی که بشر با ضربات تیشه مانند بروی سنگ اعمال کرده است را در بازار کنونی با نام سنگ تیشه ای می شناسند . فرآیند تیشه ای کردن سنگ نه تنها منسوخ نشده ، بلکه به قوت قبل باقی مانده و در پله ، نما ، کف ، محوطه سازی، پای بنا مورد استفاده قرار می گیرد .

دراین پرداخت با ضربه به سطح سنگ ، خراش های ناخنی شکلی بروی آن ایجاد می شود که موجب زبرشدن سطح می شود . این کار اصطکاک سطح را زیاد نموده و علاوه برکاهش لغزندگی سطح ، موجب روشن تر شدن سنگ هم می شود . همچنین شلوغی طرح برخی ازسنگ ها (همچون  و  ) با این کار گرفته می شود و زمینه ی سنگ زیباتر به نظر می رسد .

اگر همین سنگ را در پای بنا به کار برند به آن نیز می گویند .

انواع سطح تیشه ای

باتوجه به طرح وعمق پرداختی که روی سنگ ایجاد می شود ، اصطلاحات مختلفی وجود دارد :

 • مثلا “یک تیشه ای” برای وقتی است که تیشه یک مرتبه و در یک جهت روی سطح زده شود .
 • اگر این کار به صورت پر زده شود به طوریکه سطح سنگ دیده نشود به آن ” دوتیشه ای ” می گویند .
 • درصورتیکه این فرآیند در دو جهت سنگ ( افقی وعمودی ) انجام شود ،  به آن ” تیشه چپ و راست ” می گویند .
 • حال اگراین تیشه زنی ها با عمق بیشتری صورت گیرد به آن کلنگی می گویند .
 • نمونه ی دیگری هم وجود دارد که به آن تیشه الگویی می گویند . این سنگ از زیباترین سنگ های تیشه ای کف حیاط ، محوطه و … است که بعد از ساب ، الگوهایی متقارن تیشه خورده بروی سنگ ایجاد می کنند . ( مانند تصاویر زیر )

روش های تیشه ای کردن

تیشه ای کردن سنگ علاوه بر روش دستی ، به صورت ماشینی هم انجام می شود . در اصل ، تقاضای بازار مصرفی ، تعیین کننده انتخاب این روش هاست . البته به لحاظ سرعت آماده شدن ، شکل ظاهری و قیمت با هم تفاوت های اندکی دارند . درنوع ماشینی سرعت روند کاربیشتر ، قیمت کمتر وسنگ فرآوری شده روشن تر از نوع دستی است . همچنین خراش های ایجاد شده در سطح سنگ به صورت یکدست تری می باشد.

به طورمثال انجام پرداخت تیشه ای به روش ماشینی روی سنگ هایی مانند مرمریت سمیرم ( لایمستون سمیرم ) و یا چینی لایبید متقاضی بیشتری دارد . در صورتیکه در سنگی چون انجام پرداخت دستی ازتقاضای بهتری برخوردار است .

معرفی رایج ترین سنگ های تیشه بازار

این پرداخت بروی برخی ازسنگ های مرمریت ، کریستال ( چینی) ، گرانیت و تراورتن قابل اجراست . از جمله معمول ترین و پرکاربردترین آن هاعبارتند از:

 • سنگ کریستال تیشه ای لایبید
 • سنگ لاشتر تیشه ای
 • سنگ گندمک تیشه ای
 • سنگ مرمریت تیشه ای هرسین
 • سنگ مرمریت تیشه ای پرطاووسی ارسنجان
 • سنگ مرمریت تیشه ای سمیرم و …

ازآنجایی که در بین لیست بالا دو نمونه لاشتر و لایبید متقاضی بسیار بیشتری نسبت به سایرین دارند . به شرح مختصری ازآن ها می پردازیم :

سنگ تیشه ای لاشتر

سنگ لاشتر تیشه جزء سنگ های محبوبی است که در دوسورت طوسی و مشکی از معادن اصفهان استخراج می شود . لاشتر را در بازار جهانی با نام Pietra Gray  می شناسند . دلیل آن هم شباهت بسیار زیاد این سنگ با لاشتر می باشد . مرمریت لاشتر از جمله سنگ های مرغوبی است که تمام پرداخت ها ( اعم از صیقلی ، هوند ، چرمی ، بوش همر، تیشه ای) قابل اجراست. یکی از سنگ های محبوبی است که در بازار سنگ  متقاضی بسیار دارد .

از پرداخت این سنگ برای محوطه سازی ، کف پارکینگ ، سنگ پله های بیرونی ، پای بنا و حتی در نما استفاده می کنند . نکته جالب آن است که این سنگ باکیفیت باتوجه به نوع پرداخت قیمت هایی متفاوتی دارد . اما آنچه مسلم است آن است که قیمت سنگ لاشتر تیشه ای بسیار کمتر از پولیش شده آن است .

سنگ تیشه ای لایبید

اگر بگویند سنگ مستحکمی را معرفی کنید که تاب سرمای شدید و بارندگی بسیار را داشته باشد ، قطعا نام چینی لایبید را خواهید شنید . این سنگ ازمعادن استان اصفهان بهره برداری می شود و دارای سورت های گوناگون و مشخصه های فیزیکی ممتاز است . کریستال لایبید همچون لاشتر در ابعاد مختلف اسلب و تایل فرآوری می شود و باتوجه به طرحدار بودنش قابلیت بوک مچ وفورمچ شدن دارد .

این سنگ علاوه بر پالیش شده ( صیقلی ) ، به صورت تیشه ای هم از محبوبیت بالایی برخوردار است . اگر در منطقه سردسیری زندگی می کنید که برای سنگ کف محوطه ، پارکینگ ، پله و… به دنبال سنگ مقاوم می گردید ، بی تردید ، بهترین انتخاب است .

قیمت سنگ تیشه ای کریستال لایبید در مقایسه با تیشه ای لاشتر کمی بیشتر است  . اما فراموش نکیند که یکی از مهمترین عوامل موثربرقیمت سنگ ، نزدیکی معادن به کارخانه است .

خوشبختانه استان اصفهان سهم بزرگی از این ثروت خدادی  ( اعم از سنگ های مرمریت ، کریستال ، تراورتن ) را در خود جای داده است. همچنین چندین شهرک صنعتی مختص فرآوری هرنوع سنگ ساختمانی دارد . به همین خاطر می توانید باکیفیت ترین سنگ ها را با نازلترین قیمت داشته باشید .

موارد استفاده از سنگ های تیشه ای

1. سنگفرش فضای بیرونی و محوطه سازی :

اغلب مصرف این نمونه فرآوری برای محوطه های بیرونی  و برای استفاده درسنگفرش و محوطه سازی ، پای بنا ( سنگ ازاره ) و نمای ساختمان است . البته برای قرنیزهم در ابعاد ۱۵ الی ۲۰ سانتی مترمی توان استفاده کرد ( به طور معمول از تراورتن تیشه ای استفاده می شود ) که در حال حاضر ، متقاضی چندانی ندارد . این پرداخت به دلیل زبری که درسطح سنگ ایجاد می کند ، مانع از سرخوردن می شود . بنابراین انتخابی درست برای ، خصوصا برای مناطق پربارش است .

2. سنگ پله تیشه ای

یکی از کاربردهای رایج این پرداخت برای پلکان ، آن هم قسمت بیرون ساختمان است .
همانند سنگ پله های دیگر درابعاد مورد سفارش مشتری و در ضخامت های ۲ تا ۳ سانت برش داده می شود .

3. سنگ پای بنا و نمای ساختمان ( سنگ ازاره )

بسیاری ازمهندسین این سنگ را با نام سنگ ازاره می شناسند . ازاره سنگی است که برای پای دیوار به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به دیوارها و نم زدگی آن استفاده می شود . برای این منظور ازسنگ های طولی تیشه خورده استفاده می شود . به طور معمول ارتفاع این سنگ ۳۰ تا ۴۰ سانتی متر است که البته بسته به نظر مشتری می تواند بیشتر هم باشد .

در تصویر فوق کاربرد سنگ ازاره در بناهای تاریخی وساختمانهای جدید را می بینیم که به منظور جلوگیری از نفوذ رطوبت به داخل و نم برداشتن دیوار به کار رفته است.

4. سنگ تیشه ای نمای ساختمان

اخیرا علاوه برپای دیوار، برای نماساختمان نیز از این سنگ به صورت ترکیبی با پرداخت های همچون سابیده و چرمی استفاده می شود .

به دلیل شباهت ظاهری که پرداخت تیشه ای به بوش همر دارد ، برخی آن ها را به اشتباه یکی می دانند . به همین خاطر لازم دانستیم توضیح مختصری درباره تفاوت این دو ارائه دهیم :

تفاوت پرداخت بوش همر (Bush hammer ) با تیشه ای

بوش همرنوعی تیشه ای محسوب می شود با این تفاوت که در پرداخت بوش همر، سطح سنگ به طور یکنواختی سوزنی شکل می شود . در این پرداخت ، چکش های الماسی را بروی دستگاه ساب ، بجای لقمه ی ساب قرار می دهند . این قطعه به صورت چکشی ودورانی بروی سنگ میچرخد و سطحی سوزنی شکل بوجود می آورد . اما در تیشه ای ، ناخنی شکل است . به لحاظ کاربرد هردو به یک منظور انجام می شود.

علاوه بر این پرداخت بوش همر بر روی بتن نیز انجام می شود. بوش همرنوعی ابزار سنگ تراشی است که هم به صورت دستی وجود دارد و هم به صورت ماشینی.

قیمت سنگ تیشه ای

تیشه ای کردن سنگ درمقایسه با صیقلی وهوند ارزان تر است . البته عواملی همچون درجه کیفی سنگ ، نوع ( جنس ) سنگ، دستی یا ماشینی بودن پرداخت بر قیمت سنگ تیشه ای تاثیرگذار است  . به عنوان مثال قیمت سنگ مرمریت تیشه ای گندمک از دیگر سنگ های تیشه ای بیشتر است. این سنگ که از استان فارس ( منبع غنی ازسنگ های مرمریت باکیفیت ) استخراج می شود ، دارای رنگ گندمی زیبا، مقاومت عالی و جذب آب کم در مقایسه با مرمریت های دیگر است. از این رو برخلاف اغلب مرمریت ها ، برای استفاده در بخش های بیرونی و محوطه ، مناسب و رایج است.

بعد از آن به ترتیب کاهش قیمت می توان به سنگ تیشه ای هرسین، سنگ تیشه ای لایبید ، سنگ تیشه ای لاشتر و سنگ تیشه ای سمیرم اشاره نمود . ناگفته نماند که سنگ سمیرم باتوجه به جنس آهکی که دارد، جذب آب و لک پذیری زیادی دارد. از این رو پیشنهاد می شود درمناطقی که بارندگی و رطوبت زیاد است ، ازسنگ های متراکم تر با مقاومت بیشتر و جذب آب کمتر(مثل تیشه ای لایبید ) استفاده شود .

دکمه بازگشت به بالا