عمومی

چگونه مانتو را اتو کنیم؟

روش اتو کردن مانتو به روش صحیح

مانتوهای تازه اتو شده، به نظر بسیار عالی می آیند: تمیز مرتب و بدون چروک. از نظر بسیاری از مردم، اتو کردن واقعا باعث بی نقص به نظر رسیدن تیپ و استایل می شود و زمانی که شروع به استفاده از آن می کنید، متوجه می شوید که خیلی هم چیز بدی نیست و شاید هم نسبت به استفاده از آن معتاد شوید. با تمامی این اوصاف، ممکن است از این که مانتوی جدید خود را اتو کنید، بترسید.
اگر درباره اتو کردن مانتوهای خود سوال دارید، جای درستی آماده اید. ما در این مقاله می خواهیم روش اتو کردن مانتو دخترانه را برای شما به کار آسانی تبدیل کنیم. با ما همراه باشید.

مواردی که نیاز دارید:

  • اتو
  • میز اتو
  • بطری اسپری آب

مراحلی که باید رعایت کنید

1. یقه را اتو کنید

ابتدا با قسمت داخل یقه شروع کنید. بهتر است از مرکز یقه شروع کرده و به طرفین پیش بروید تا از ایجاد چین و چروک مجدد ممانعت به عمل بیاورید. مانتوی خود را برعکس کنید و همین کار را با بخش بیرونی یقه انجام دهید.

توصیه: همیشه دمای اتو را بر اساس آن چه که در برچسب متصل به مانتوی تان نوشته شده است، تنظیم کنید. اگر هم شک دارید از کم ترین دمای ممکن اتو استفاده نمایید.

2. شانه های مانتو را اتو کنید

یکی از شانه های مانتو را در داخل بخش باریک میز اتو قرار دهید و سپس از بخش حلقه آستین شروع به اتو کشیدن کنید. همین کار را با شانه دیگر مانتو انجام دهید.

توصیه: از بطری آب استفاده کرده و مقدار آب روی بخشی از مانتو که می خواهید اتو کنید، اسپری نمایید تا به راحتی چین و چروک های آن قسمت را صاف نمایید.

3. آستین ها و سر آستین های مانتوی خود را اتو کنید

در ادامه آموزش روش اتو کردن مانتو به روش صحیح – آستین را روی میز اتو به صورت مسطح قرار دهید، به گونه ای که اگر آستین دارای دکمه و یا بند بود، رو به رو قرار بگیرد. ابتدا سر آستین را اتو کنید و سپس هم چنان به سمت حلقه آستین پیش روید. همین کار با آستین دیگر مانتوی خود انجام دهید.

4. بخش جلو و عقب مانتو را نیز اتو کنید 

هر دو بخش از مانتوی خود را اتو کنید. ابتدا مانتو زنانه را برگردانید و اتو کنید. هم چنین به یاد داشته باشید که از مقداری آب روی این بخش ها اسپری کنید تا به راحتی چین و چروک ها از بین بروند.

5. میان دکمه های مانتو را نیز اتو بکشید

دفعه بعدی که می خواهید مانتوی خود را اتو کنید، به فاصله های میان دکمه ها دقت کنید. مراقب باشید تا آن ها را از قلم نیندازید. هم چنین سعی کنید تا اتو را روی دکمه ها قرار دهید، زیرا گرمای آن باعث می شود تا دکمه ها ترک بخورند و یا حتی بشکنند.

توصیه: مانتوی خود را بلافاصله بعد از اتو کردن جایی آویزان کنید تا از این که دوباره چروک شود، ممانعت به عمل بیاورید.

هم چنین در این جا می خواهیم ترفندهایی به شما یاد بدهیم تا بتوانید بدون اتو، مانتوهای خود را صاف و بدون چروک نمایید.

گاهی اوقات زمان کافی ندارید تا بنشینید و مانتوهای خود را اتو کنید و یا شاید اصلا اتوی مناسبی در منزل در اختیار نداشته باشید و یا نمی توانید اتوی خوبی پیدا کنید. در این شرایط، ترفندهایی وجود دارد که می توانید بدون نیاز به اتو، به هدف خود دست یابید.

1. از حمام استفاده کنید

شاید به نظر جالب برسید، اما آویزان کردن لباس های تان مستقیم در حمام و یا نزدیک به در حمام، و در حالی که آب داغ باز است و بخار تمام حمام را گرفته است، روش عالی برای خلاص شدن از شر چین و چروک ها می باشد. تنها مشکل این است که ممکن است با یک اشتباه، مقداری آب به مانتو پاشیده شود.

2. اسپری کردن آب

 استفاده از یک بطری اسپری آب، یک ترفندی است که در طول اتو کردن به کار می رود تا بخار عمیق تر در پارچه نفوذ کنید، اما اگر اتو در دسترس خود ندارید و از طرفی می خواهید از شر چین و چروک های مانتوی خود خلاص شوید، می توانید تنها از آب استفاده کنید که واقعا در این زمینه بسیار به شما کمک می کند. بهترین راه برای این که نتیجه بهتری از این روش به دست بیاورید این است که از یک وسیله مسطح به جای اتو استفاده کنید، مثل یک کتاب.

به این منظور، مقداری آب روی بخشی از مانتوی زنانه خود که می خواهید صاف شود، اسپری کنید و سپس با فشار دادن کتاب یا هر سطح صاف دیگری، چین و چروک ها را هموار کنید. خیلی در فشار دادن این سطح صاف زیاده روی نکنید که خود موجب به وجود آمدن چین و چروک های جدید می شود.

3. از سشوار به کار ببرید

اگر نیم ساعتی وقت دارید، می توانید روی بخش چروک دار مانتوی خود آب بسیار زیادی اسپری کنید و سپس از یک سشوار استفاده نمایید تا به سرعت چروک های آن را از بین ببرید. ترفند اصلی در این جا این است که در حین استفاده از سشوار، پارچه مانتو را بکشید. به این ترتیب چروک ها  با سرعت بیشتری از بین می روند. هم چنین به جای اسپری کردن آب روی بخش مورد نظر مانتو می توانید از تکه های یخ نیز استفاده کنید.

امیدوارم از خواندن مقاله‌ی روش اتو کردن مانتو به روش صحیح در سایت مانتو سنتر لذت برده باشید.

راهنمای اتوکشی؛ چگونه مانتو را براساس جنس پارچه اتو کنیم؟

اتوکشی مانتو با این‌که می‌تواند چین و چروک‌ها را از بین ببرد، اما اگر صحیح انجام نشود، باعث سایش و از بین رفتن پارچه خواهد شد.اتوکشی هر مانتو  باتوجه به جنس پارچه متفاوت است، بنابراین هنگام اتوکردن آن باید به نوع پارچه مصرفی دقت کنید.

اتوکشی مانتو براساس جنس پارچه

پارچه‌ها با همدیگر بسیار تفاوت دارند. هر یک از آن‌ها نیاز به تکنیک مراقبت و اتوکشی مخصوص به‌خود دارند. بنابراین بسیار مهم است که برای حفظ کیفیت مانتو، اتوکشی را براساس نوع پارچه انجام دهید.

در جدول زیر لیستی از پارچه‌های متفاوت را آورده‌ایم تا براساس آن اتوکشی آسان و درست را تجربه کنید.

اتوکشی مانتو بر اساس نوع پارچه

نوع پارچه نحوه اتوکشی
 پارچه استات در حالی‌که پارچه نمدار است اتوکشی را با درجه حرارات کم و بدون بخار انجام دهید.
مخمل‌ کبریتی از اتوبخار یا پرسی استفاده کنید و هرگز اتو را مستقیم روی مانتو مخمل کبریتی نکشید.
مخمل ساده جنس مخمل را اصلاً نباید اتوکشی کرد، اما اگر مجبور هستید، آن را آویزان کرده و با کمک اتوبخار و دست مانتو را صاف کنید.
پارچه کتان پارچه را مرطوب و اتوکشی را با دمای بالا و حالت بخار انجام دهید.
پارچه ‌ابریشمی هرگز اتو را روی مانتو ابریشمی نکشید. اتوکشی این پارچه مانند پارچه مخملی در پایین‌ترین حالت و بدون بخار باید انجام شود.
پارچه‌ پشمی بهترین حالت اتوکشی پارچه پشمی با اتوپرسی است اما اگر اتو معمولی دارید آن را در حالت بخار و گرمای متوسط قرار دهید.
پارچه کشمیر بهتر است هرگز در خانه اتو نشود و اگر نیاز بود حتماً به خشک‌شویی بدهید.
پارچه پنبه حتماً مانتو را نمدار کرده و اتوکشی را در دمای بالا و حالت بخار انجام دهید.
پارچه جین برای اتوکشی مانتوهای جین باید اتو را در بالاترین درجه دما و بخار قرار دهید. برای این‌که پارچه محکم بماند، می‌توانید آب و نشاسته را مخلوط و روی لباس اسپری کنید.
پارچه تور مانتو تور را باید هنگامی که کاملاً خشک با درجه حرارت پایین اتوکشی کنید. حتماً یک پارچه روی مانتو قرار دهید و بدون این‌که آب اسپری کنید یا اتو را در حالت بخار بگذارید، اتوکشی را انجام دهید.
پارچه آکریلیک اتوکشی مانتو با پارچه آکریلیک دقیقاً مانند اتوکشی پارچه توری است با این تفاوت که حتماً لباس را برگردانید و از داخل و با پایین‌ترین درجه اتوکشی را انجام دهید.
پارچه نایلون این مدل پارچه بسیار حساس است، بنابراین برای اتوکشی مانتو با پارچه نایلونی باید اتو در کم‌ترین درجه و بدون بخار باشد.
پارچه پلی‌اِستر برای اتو مانتو با جنس پلی‌اِستر پارچه باید مرطوب باشد، اگر لباس خشک شده، با اسپری آن را نمدار و سپس اتوکشی را در دمای کم یا متوسط انجام دهید.
پارچه ترمه برای اتوکشی مانتو با پارچه ترمی، لباس را به‌داخل برگردانید و اتو را در حالت بخار و کمترین درجه قرار دهید، بعد از اتو حتماً مانتو را آویزان کنید.

روش صحیح اتوکشی

بعد از شناسایی پارچه و نحوه‌ی اتوکشی آن، نوبت به بررسی روش صحیح و درست اتوکشی مانتو می‌رسد. اتو کشیدن مانتو آسان‌تر از آن چیزی است که بتوانید تصور کنید البته اگر براساس مراحل زیر آن را انجام دهید:

مراحل اتو کشی

* ابتدا از قسمت یقه و پشت مانتو شروع کنید. برای این‌کار مانتو را در یک سطح صاف یا میز اتو قرار داده و چند بار اتو را روی آن بکشید، سپس مانتو را به‌طرف جلو برگردانید و قسمت جلوی و یقه را اتوکشی کنید.

* بعد از یقه و بالاتنه، از سرشانه‌ها به سمت آستین اتوکشی را انجام دهید. برای انجام این کار از پشت آستین شروع کرده و بعد به قسمت جلوی مانتو بروید. به خط سرشانه در هنگام اتوکشی بسیار دقت کنید. برای این‌که بهترین نتیجه را بگیرید حرکات اتوکشی را کوتاه و بادقت انجام دهید.

* برای از بین بردن چروک‌های ریز در اطراف سرشانه از قسمت کوچک میز اتو استفاده کنید. اگر میز اتو ندارید همزمان با اتوکشی با دست پارچه را صاف کنید.

* مرحله آخر قسمت پشت و جلوی مانتو است که باید به‌آرامی و با دقت آن را انجام دهید.

* برای این‌که اتوکشی خراب نشود، در هنگام آویزان کردن مانتو، دکمه‌ بالا و وسط مانتو را ببندید. اگر مانتو جلوباز است حتماً با سنجاق یا کمر وسط آن را به‌صورت شل ببندید.

* پس از اتمام  آن را آویزان کنید و بگذارید خنک شود. وقتی مانتو گرم می‌پوشید احتمال چین‌خوردگی مجدد وجود خواهد داشت. یک مانتو خنک ظاهر تازه و ترد را بهتر حفظ می‌کند.

دکمه بازگشت به بالا