علمی و پزشکی

ناپدید شدن جنازه مسافران تایتانیک/ چرا تا به حال بقایای هیچ انسانی داخل کشتی پیدا نشده؟

با گذشت بیش از یک قرن از غرق شدن کشتی تایتانیک همچنان از گوشه و کنار اخبار و شایعات تازه‌ای درباره آن شنیده می‌شود. اخیرا نیز در شبکه‌های اجتماعی، بحث‌هایی درباره بقایای انسانی باقی مانده اطراف لاشه این کشتی مطرح شده است.

علیرغم کاوش‌های متعدد در لاشه این کشتی از زمان کشف مجدد آن در سپتامبر ۱۹۸۵ میلادی، هیچ بقایای انسانی در آن پیدا نشده است.

بیشتر بخوانید:

جیمز کامرون، کارگردان فیلم تایتانیک که برای ساخت این فیلم و بررسی لاشه کشتی ۳۳ بار به اعماق اقیانوس غواصی کرده است، در سال ۲۰۱۲ به نیویورک تایمز گفت :«ما لباس‌ها و کفش‌هایی دیدیم که نشان می‌دهد آن‌جا جسدی وجود داشته است، اما ما هرگز بقایای جسد انسانی را ندیدیم.»

این سخنان باعث شده است که نظریه‌پردازان «تئوری توطئه» ماهیت این حادثه را زیر سوال ببرند.

با این حال دلایل زیادی می‌تواند برای ناپدید شدن بقایای انسانی در نزدیکی لاشه کشتی تایتانیک وجود داشته باشد.

برخی از کارشناسان می‌گویند احتمال دارد طوفان پس از غرق شدن به سرعت اجساد را از محل لاشه کشتی دور کرده باشد و جریان‌های اقیانوسی نیز این اجساد را در طی یک قرن دورتر کرده باشد.

ناپدید شدن جنازه مسافران تایتانیک/ چرا تا به حال بقایای هیچ انسانی داخل کشتی پیدا نشده؟

اجساد محبوس شده در لاشه کشتی نیز احتمالا توسط موجودات دریایی از جمله ماهی‌ها خورده شده‌ باشند.

با این حال برخی با اشاره به پیدا شدن استخوان‌های انسانی در اطراف برخی کشتی‌های غرق شده قدیمی‌تر از تایتانیک، این سوال را مطرح می‌کنند که چطور استخوان هیچ انسانی در اطراف این کشتی یافت نشده است؟

رابرت بالارد، کاوشگر اعماق دریا، می‌گوید که لاشه کشتی تایتانیک در «عمق موازنه کربنات کلسیم» قرار دارد. بنابراین استخوان‌ها در این عمق از اقیانوس حل می‌شوند.

کشتی مسافربری اقیانوس‌پیمای «آر.ام.اس تایتانیک» در روز ۱۵ آوریل ۱۹۱۲ در اولین سفر خود، پس از برخورد با کوه یخ در اقیانوس اطلس شمالی غرق شد و بیش از ۱۵۰۰ نفر از ۲۲۴۰ مسافر و خدمه کشتی جان خود را در این فاجعه از دست دادند.

بقایای این کشتی اکنون در عمق حدود ۳.۸ کیلومتری اقیانوس اطلس و حدود ۶۴۰ کیلومتری جنوب شرقی ساحل نیوفاوندلند قرار دارد.

بیشتر بخوانید:

۵۸۵۸

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا