اقتصادیبرترین های کار و کسب

معرفی انواع لوله مسی کولر گازی + ویژگی های محصول

لوله مسی کولر گازی

لوله مسی کولر گازی فرآیند انتقال جریان مبرد، از یونیت خارجی به یونیت داخلی دستگاه را امکان پذیر می‌سازد. لوله های مسی از انعطاف پذیری بسیار بالایی برخوردار می باشند. همچنین، ساختار اصلی این تجهیزات با بهترین و باکیفیت ترین متریال و مواد اولیه ساخته می شود. در این زمینه باید خاطر نشان نمود که لوله مسی، از تجهیزات مهم و حائز اهمیت در سیستم های تهویه مطبوع به شمار می رود. لوله مسی امکان گردش مبرد در میان اجزای سیستم را به نحو مطلوب فراهم می آورد.

لازم به ذکر است که لوله مسی کولر گازی ارتباط و تعامل میان پنل های داخلی و خارجی سیستم را میسر می سازند. دستگاه های کولر گازی از یک یونیت داخلی و یک پنل خارجی تشکیل می گردند. فرآیند ایجاد سرمایش و تولید هوای خنک از کندانسور یا پنل خارجی کولر گازی و توسط کمپرسور دستگاه صورت می گیرد. در این قسمت جریان گاز مبرد متراکم شده و با فشار بالا آماده انتقال از کندانسور به یونیت داخلی سیستم می شود.

    انتقال ماده مبرد از بخش کندانسور به قسمت اواپراتور، از طریق لوله های مسی محقق می شود. بنابراین، یونیت های داخلی و خارجی کولر گازی به وسیله لوله های مسی به یکدیگر اتصال پیدا می کنند.

ویژگی های لوله مسی کولر گازی

لوله مسی کولر گازی در ابعاد و اندازه های مختلف 5 الی 20 متری تولید می شود. کابل های مسی 5 متری برای اتصال یونیت های داخلی و خارجی سیستم های تهویه مطبوع، از جمله کولر گازی استفاده می گردد. همچنین، ضخامت لوله مسی کولرهای گازی متناسب با نوع کاربری و نحوه استفاده، در محدوده 0.032، 0.049، 0.065، 0.81 و 0.90 اینچ قرار دارد.

    در هنگام انتخاب و خرید لوله های مسی، توجه به ضخامت محصول از درجه اهمیت بسیار بالایی برخوردار می باشد. چرا که لوله های با ضخامت کم در کوتاه ترین بازه زمانی دچار پوسیدگی و شکستگی می شوند.

کابل مسی کولر گازی مطابق با استانداردهای جهانی و بین المللی ساخته و پرداخته می شود. جنس مس به کار رفته در ساختار لوله، در برابر فرسایش، خوردگی، پوسیدگی نوسانات جوی و دمایی بسیار مقاوم و بادوام می باشد. همچنین، سطح لوله های مسی با عایق های باکیفیت و مناسب پوشش داده می شود. این امر علاوه بر جلوگیری از اتلاف انرژی، مانع از آسیب دیدن و خرابی کابل های مسی می شود.

    انعطاف پذیری بالا، از ویژگی مهم لوله های رابط کولر گازی اسپلیت تلقی می گردد. به طور معمول، برای خم کردن و انعطاف پذیری لوله های مسی، از فنر پنوماتیک استفاده می شود. این تجهیزات، احتمال شکستگی لوله مسی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.

انواع سایز لوله مسی کولر گازی

انواع سایز لوله مسی کولر گازی براساس ظرفیت آنها متفاوت بوده که معمولا توسط تکنیسین نصب این لوازم گزینه مناسب، انتخاب خواهد شد. به این صورت که بعد از انجام محاسبات بار سرمایشی در ساختمان و همچنین انتخاب بهترین سیستم که می تواند شامل داکت اسپلیت یا کولر گازی اسپلیت باشد، برای انتقال سیالات تبرید باید نوع لوله مسی و سایز آن انتخاب گردد.

نکته ای که در هنگام تهیه لوله های مسی کولر گازی باید در نظر داشته باشید این است که مدل دستگاه و برند انتخابی نیز از عوامل موثر در سایز لوله های انتخابی می باشد. چراکه ممکن است در برخی سیستم ها از لوله های مسی در سایزهای متفاوت به کار برده شود. بر همین اساس انواع سایز لوله مسی کولر گازی برای مدل های مختلف این دستگاه ها وجود دارند که موضوع مورد بحث ما در این مطلب به حساب می آید.

ضرروت تناسب قطر با سایز لوله مسی

یکی از ویژگی های مهم لوله مسی که در هنگام انتخاب آن برای استفاده در تجهیزات مختلف مانند کولرهای گازی باید به دقت مورد توجه قرار بگیرد، ضخامت یا اصطلاحأ گوشت لوله مسی است. چراکه اگر این ضخامت به اندازه کافی نباشد، موجب پهن شدن لوله در هنگام استفاده و عدم عبور صحیح مایع یا گاز خواهد شد. از همین رو سایز لوله مسی بسته به میزان ضخامت آن، متفاوت می باشد. به بیان بهتر، وجود یک نسبت مستقیم میان سایز لوله مسی و ضخامت آن مهم است و با افزایش سایز، ضخامت نیز باید بیشتر شود. ضمنأ واحد اندازه گیری سایز لوله مسی براساس اینچ یا میلیمتر است و محاسبه ضخامت این لوله نیز برهمین اساس صورت می گیرد. (هر اینچ معادل ۲۵/۴ میلیمتر می باشد)

اما متداول ترین انواع سایز لوله مسی کولر گازی شامل؛ 1/4 و 3/8 و 1/2  و 5/8 و 3/4 و 7/8 می باشند.

انواع ضخامت لوله مسی کولر گازی

همانگونه در بخش قبل نیز اشاره شد، به لحاظ اهمیت وجود تناسب میان ضخامت لوله های مسی با سایز آنها، این محصولات در ضخامت های متنوعی تولید و عرضه می گردند. به طوری که انواع این لوله ها در ضخامت های 0/35 میلیمتر تا 1/5 میلیمتر وجود دارند که با توجه به کاربرد لوله های مسی تعیین و انتخاب می شوند. با این توضیح به بررسی بهترین نوع لوله مسی از نظر ضخامت برای مصارف مختلف خواهیم پرداخت:

    ضخامت مناسب برای لوله مسی کولرهای گازی 0/75 و 0/81 میلیمتر می باشد.

    بهترین ضخامت جداره لوله مسی برای سایزهای 1/4 و 3/8 و 1/2 ، 0/75 میلیمتر است.

    ضخامت های 0/75 و 0/81 میلیمتر نیز برای لوله هایی با سایز 5/8 و 3/4 کاربرد دارند.

انواع سایز لوله مسی کولر گازی

    در کولر گازی 9000 بهتر است، لوله های مسی در سایزهای  1/4  و 3/8  که دارای ضخامت 0.63 و 0.75 میلیمتر هستند، به کار برده شود.

    در لوله کشی کولرهای گازی با ظرفیت، 18000 و 12000 می توان از لوله های مسی در سایزهای 1/4 و 1/2 با ضخامت های 0.63 و 0.75 میلیمتر استفاده نمود. که ضخامت 0.63 برای لوله مسی سایز 1/2 کارایی بهتری داشته و متداول تر است.

    سایز لوله مسی برای استفاده در کولرهایی با ظرفیت 24000 و 30000 و 36000 باید 3/8 و 5/8 باشند و ضخامت مناسب آنها 0.75 و 0.81  میلیمتر خواهد بود.

    برای لوله کشی کولرهایی با ظرفیت بالاتر از موارد فوق، از لوله های مسی در سایزهای 3/4 و 7/8  و با ضخامت های 0.75 و 0.81  میلیمتر استفاده می شود.

نکات مهم برای لوله کشی کولرهای گازی

به طور کلی استفاده از لوله مسی برای ارتباط میان پنل های داخل و خارج اسپلیت بوده و بر همین اساس، انواع سایز لوله مسی کولر گازی با توجه به مدل در آنها به کار می رود. نکته مهم بعدی اینکه، حداکثر طول و ارتفاع لوله های مسی برای استفاده در کولرهای گازی استاندارد، مشخص و ثابت است که بایستی مورد توجه قرار گرفته و رعایت شوند. البته در مدل های مختلف این نوع کولرها، اندازه لوله مسی و طول لوله کشی متفاوت است.

نکته شایان توجه اینکه، برای کمترین طول لوله کشی کولرهای گازی نیز استانداردهای خاصی وجود دارد که در برخی از مدل ها حدود 5 تا 5.7 متر می باشد. لازم به ذکر است که برای انتخاب بهترین سایز لوله کشی باید به اطلاعات درج شده در کاتالوگ هر دستگاه مراجعه شود زیرا همانطور که گفتیم انواع سایز لوله مسی کولر گازی برای همه برندها کاربرد ندارند.

دکمه بازگشت به بالا