خانواده و جامعهبرترین های کار و کسب

هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی و دولتی چقدر است؟

هزینه کمپ ترک اعتیاد چگونه تعیین می‌ شود؟ (تعرفه مراکز ترک اعتیاد)

یکی از سوالاتی که برای بسیاری از افرادی که قصد ترک اعتیاد دارند و همین طور خانواده‌های آنان مطرح است هزینه کمپ ترک اعتیاد می‌باشد که در این مقاله قصد داریم به طور مفصل به این موضوع بپردازیم. با ما همراه باشید.

عوامل موثر در هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی

برای فردی که جهت درمان اعتیاد به کمپ ترک اعتیاد تهران مراجعه می‌کند هزینه هایی وجود دارد که شامل هزینه مواد غذایی، هزینه دارو، هزینه های مربوط به درمان جسمی و روانی و …. می‌شود. اما به طور کلی هزینه کمپ ترک اعتیاد لاکچری به موارد زیر بستگی دارد:

·         مکان کمپ ترک اعتیاد

مکانی که کمپ در آنجا واقع شده است در قیمت کمپ ترک اعتیاد موثر است اینکه کمپ در داخل تهران باشد و یا اطراف آن بسیار مهم است. هزینه کمپ ترک اعتیاد در تهران نسبت به حومه آن و یا شهرستان‌ها بالاتر است. کمپ های واقع در مناطق خلوت و خوش آب و هوا و با دسترسی آسان معمولا هزینه بیشتری دریافت می‌کنند.

·         نوع امکانات و تسهیلات کمپ

نوع امکانات و تسهیلاتی که کمپ مربوطه برای بیماران فراهم کرده است در تعرفه مراکز ترک اعتیاد تاثیرگذار است.

·         امکانات رفاهی

امکانات رفاهی مانند استخر شنا، سالن بدنسازی، ماساژ درمانی، مشاوره تغذیه و موارد دیگر همگی در هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی موثر است. معمولا اتاق‌های این مراکز به طور کلی شامل یک تختخواب، حمام و فضای راحت برای وسایل شخصی هستند. برای افرادی که اتاق غیر مشترک را انتخاب می‌کنند هزینه ها بالاتر است.در کمپ ترک اعتیاد راهی به سوی نور ما تمام امکانات رفاهی لازم را برای بیماران تدارک دیده‌ایم تا با استفاده از این امکانات بتوانند راحت‌تر دوران دشوار سم زدایی و ترک اعتیاد را پشت سر بگذارند.

·         نوع تغذیه

یکی از عوامل مهمی که باید در دوران ترک اعتیاد به آن توجه ویژه داشت تغذیه است، چرا که افراد معتاد از لحاظ تغذیه اهمیت چندانی نمی‌دهد و بدن آن‌ها با کمبود مواد مغذی روبرو می‌شود بنابراین باید به تغذیه در دوران ترک اعتیاد اهمیت ویژه ای داد تا بدن بیماران بتواند سموم را دفع کرده و سریع‌تر سلامتی خود را بدست آورند. در مرکز بازتوانی راهی به سوی نور بخشی از هزینه ای که از مراجعین دریافت می‌شود صرف تهیه مواد غذایی تازه و مفید می‌شود تا نیازهای تغذیه‌ای آنان به درستی و طبق تشخیص متخصص تغذیه تامین شود.

·         درمان های ارائه شده در کمپ

این درمان ها می‌تواند شامل سم زدایی، درمان با کمک دارو، روان درمانی، گزینه‌های مختلف درمانی دیگر و مراقبت‌های پس از درمان اعتیاد باشد. در صورتی که برای درمان نیاز به دارو باشد هزینه داروها هم باید پرداخت شود اما در صورت داشتن بیمه درمانی می‌توانید از خدمات بیمه هم استفاده کنید.

در کمپ ترک اعتیاد ارزان اما حرفه ای راهی به سوی نور تمام اقدامات درمانی متناسب با وضعیت فرد و نوع اعتیاد او انجام می‌شود. امکان دسترسی به مشاوران و روانپزشکان متخصص بصورت شبانه روزی برای بیماران وجود دارد.

·         مدت زمان درمان در کمپ

بسته به نیازهای فرد و نوع اعتیادی که در حال ترک آن است و مدت زمان مصرف و شرایط جسمی مدت زمان درمان و ترک اعتیاد از 30 تا 90 روز متفاوت است. بدیهی است که هرچه این مدت زمان بیشتر باشد قیمت کمپ ترک اعتیاد هم بالاتر خواهد بود.

همه مواردی که در بالا به آن‌ها اشاره کردیم در هزینه ترک اعتیاد در کمپ موثر است. اما هزینه ترک اعتیاد هر چه باشد، هزینه درمان نشدن اعتیاد از نظر هزینه‌های بهداشتی در آینده، از دست رفتن بهره وری و سایر هزینه های اجتماعی و صدماتی که به خود فرد و خانواده و اجتماع وارد می‌شود به مراتب بیشتر خواهد بود.

 کمپ ترک اعتیاد دولتی

به طور کلی دو دسته کمپ ترک اعتیاد وجود دارد: کمپ ترک اعتیاد دولتی و خصوصی که هر یک هزینه های متفاوتی دارند. ممکن است برای کسانی موضوع هزینه بسیار مهم باشد و به دنبال کمپ ترک اعتیاد با قیمت مناسب باشند. این افراد معمولا کمپ دولتی را اولین گزینه خود قرار می‌دهند.

درست است که هزینه کمپ ترک اعتیاد دولتی نسبت به کمپ های خصوصی کمتر است اما در مقابل امکانات ضعیف‌تری هم ارائه می‌کنند. این مراکز علاوه بر اینکه تقریبا امکانات خاصی برای بیماران فراهم نمی‌کنند معمولا محیط‌های شلوغ و پرتنشی هستند که هر کسی امکان ورود به آنجا را دارد.

معمولا معتادانی که از سطح شهر و پارک‌ها جمع آوری می‌شوند در کمپ دولتی زیاد دیده می‌شوند. سطح پایین رسیدگی در این مراکز دولتی نه تنها مشکل اعتیاد این افراد را حل نمی‌کند بلکه حضور در این کمپ ها زمینه آشنایی با دیگر معتادان خیابانی را فراهم می‌کند.

یکی از مواد مهم برای معتادان بهبودی از نظر شرایط روحی و روانی است. به دلیل ضعفی که در خدمات روان درمانی و مشاوره در مرکز دولتی وجود دارد معمولا این افراد از لحاظ روانی بهبود پیدا نمی کنند و این یکی از دلایلی است که به اعتیاد بازمی‌گردند.

سطح پایین بهداشت، محیط پر سر و صدا و ناآرام و عدم رفتار مناسب پرسنل مراکز دولتی دلایل دیگری است که باعث شده درصد معتادان بهبودیافته این مراکز بسیار پایین باشد.

هزینه کمپ ترک اعتیاد در تهران

بسته به دولتی یا خصوصی کمپ انتخابی و امکانات آن هزینه کمپ ترک اعتیاد در تهران متفاوت خواهد بود. اما بدیهی است که هزینه کمپ خصوصی نسبت به دولتی به دلیل امکاناتی که به آن‌ها اشاره کردیم اختلاف خیلی زیادی دارد البته در برخی موارد هزینه ترک اعتیاد در کمپ های دولتی رایگان است. اما هزینه کمپ ترک اعتیاد خصوصی توسط سازمان بهزیستی برای مدت زمان 28 روز 1480000 تومان در سال 1400تعیین شده است.

هزینه کمپ ترک اعتیاد سال ۱۴۰۱

هزینه درمانی بستری در کمپ ترک اعتیاد و کلینیک در سال جدید ۱۴۰۱ با توجه به شرایط موجود بر پایه تعرفه دولتی مراکز ما در حال حاضر هزینه اضافی دریافت نخواهد کرد و بر اساس تعرفه همچنان هر دوره ۲۸ روزه و قابل تمدید در دوره های بعدی درمانی میباشد. معمولا هزینه کمپ های ترک اعتیاد و کلینیک طبق تعرفه ای مصوب که از سوی مراکز درمانی و اقامتی در سازمان بهزیستی استان تهران، قم و کرج اعلام می شود، محاسبه گشته و با توجه به شرایط کیفی . کمی این مراکز هزینه های مربوط به ترک اعتیاد متفاوت می باشد. از این رو هر بیمار باید با صلاحدید پزشک و مشورت با خانواده خود یکی از این مراکز را برگزیده و به درمان خود بپردازد.

میزان هزینه ترک اعتیاد

هم اکنون تمامی هزینه های ترک اعتیاد مطابق با قوانین تعرفه و بودجه که از سوی سازمان محترم بهزیستی تعیین می شود، مبلغی حدود  هزار تومان می باشد که بر اساس نوع خدمات ارائه شده از سوی کمپ ها متفاوت می باشد. از این رو کمپ ها را درجه بندی کرده تا بیماران طبق انتظاراتی که دارند، کمپ مورد نظر خود را انتخاب کنند. این کمپ ها بسیار مجهز بوده و شامل تیمی مجرب از پزشکان، مددکاران، روانشناسان و مددیار تشکیل می دهد. از این رو خانواده ها نباید دچار نگرانی شوند، زیرا که بعد از گذراندن مراحل بستری و درمان با یک عضو سالم از خانواده خود رو به رو خواهند شد.

(این هزینه ها برای مراکز ترک اعتیاد خصوصی ویژه vip بسیار بالاتر بوده و کمی فرق دارد زیرا که این مراکز بیشتر و جامع تر به شرایط بیمار بصورت شخصی توجه کرده و خدمات لاکچری بیشتر را برای آنان در نظر می گیرند.)

هزینه کمپ اجباری اعتیاد ۱۴۰۱

 در هزینه کمپ اجباری اعتیاد به متن آبی رنگ را لمس کنید بسیار از این مراکزی که دارای هزینه های بالایی هستند برای بهبود حال خانواده های بیماران و توجه به فشار اقتصادی که بر آنان متحمل می شود، دریافت هزینه های کمپ را در دو قسط از آن ها دریافت می کنند. این همکاری اقتصادی کمپ ها با خانواده ها تا آن جا ادامه داشته که در مراحل بعدی درمان برای این خانواده ها تخفیفاتی نیز در نظر گرفته می شود. این همکاری جهت تشویق و بهبود بیماران عزیز بوده و آن ها را بیش از پیش ترغیب به درمان می کند.

هزینه یک دوره در کمپ صرف چه مواردی می‌شود؟

مشاوره : هر کمپ ترکی باید از مشاورین و متخصصین مجرب در این حوزه بهره ببرد.

مکان: بسته به قرار گرفتن کمپ در کدام منطقه از تهران می‌تواند هزینه کلینیک ترک متفاوت باشد. با توجه به این که هزینه‌های اجاره و یا خرید زمین در هر منطقه‌ تهران متفاوت است و این که کمپ داخل تهران و یا در اطراف تهران باشد، هزینه کمپ‌ها تغییر می‌کند.

هزینه‌های جاری (آب و برق و …): این هزینه‌ها معمولا برای هر کسبی به صورت ثابت وجود دارد و از جمله مواردی است که باید تخمین هزینه در نظر بگیرند.

هزینه دارو (در صورت لزوم): بستگی به افراد مصرف کننده دارد. ممکن است یک فرد نیاز به دارو پیدا کند و فردی دیگر بدون استفاده از دارو کمپ را ترک کند.

هزینه تعمیرات: نوع ساختمان، سن و سال ساختمان و وسایل به کار رفته در کمپ موثر است. اگر ساختمان قدیمی باشد و یا وسایل خیلی نو نباشند، با توجه به رفت و آمدی که در کمپ می‌شود خیلی زود خراب و نیاز به تعمیر پیدا می‌کنند.

هزینه های مربوط به خرید تجهیزات: در مراکز اقامتی جهت ترک مواد مخدر با توجه به امکاناتی که در اختیار مصرف کنندگان می گذارند هزینه‌ها را تعیین می‌کنند. مثل وسایل و امکانات ورزشی و یا نوع اتاق ها که VIP باشد یا نباشد.

هزینه پرسنل: حقوق و مزایای افرادی که به طور ثابت در کمپ حضور دارند و مشغول خدمت رسانی هستند یکی دیگر از فاکتورهای ثابت هزینه‌ کلینیک ترک  است.

هزینه ترک در کمپ‌ های مختلف

همانطور که تا به حال متوجه شده‌اید، به طور کلی کمپ‌های ترک، به دو دسته خصوصی و دولتی تقسیم می‌شود، بدیهی است که هزینه‌ی کمپ درمان دولتی در مقایسه با کمپ های خصوصی و VIP دارند؛ هزینه کمپ‌ درمانی برای اعتیاد خصوصی یا VIP تضمین سلامت روحی و جسمانی بیمار شما است؛ با شنیدن شرایط کمپ‌های دولتی به صحت این نکته خواهید رسید.

محیط‌ کمپ درمان دولتی

متاسفانه کمپ‌های دولتی با وجود هزینه‌های پایینی که برای ترک افراد دارند، دارای محیط‌های پر تشنج و شلوغ هستند. برای درک بهتر این محیط‌ها، خوب است بدانید که ورود تمامی افراد به این نوع کمپ‌ها مجاز است.

در این کمپ‌های دولتی معتادان جمع‌آوردی شده از پارک یا خیابان‌ نیز حضور دارد و تجربه نشان داده است به دلیل شلوغی و عدم رسیدگی درست و اصولی به بیماران، مسئله اعتیاد نه تنها درمان نشده بلکه تجربه بد و ناخوشایند آن‌ها از معقوله ترک باعث فرار و ناامیدی دو چندان افراد از درمان شده است.

اتاق‌های شلوغ و پر سروصدا، پایین بودن سطح بهداشت محیط، ضعف خدمات برای مشاوره و درمان روحی و ذهنی بیماران و برخورد نامناسب پرسنل، تنها چند مورد از مشکلات موجود در محیط‌های ترک دولتی است.

آمارهای اخذ شده از افراد مرخص شده از محیط‌های دولتی نشان داده است که در کمترین شرایط 80 درصد از افراد مراجعه‌کننده به کمپ‌های ترک دولتی، مجددا به سمت مصرف مواد مخدر روی آورده اند.

محیط و تعرفه کمپ خصوصی

شرایط و قوانین بسیار زیادی در کمپ‌های ترک خصوصی باعث شده تا این محیط‌ها به مکان‌های آرام و بسیار راحت برای ترک فرآیند اعتیاد تبدیل شوند.

برای مثال اولین و مهمترین مورد، پذیرش محدود و حساب شده بیماران برای رسیدگی به موقع و کامل به تک تک بیماران است.

از خدمات کمپ‌های خصوصی ترک مانند کمپ راهی به سوی نور می‌توان به: داشتن سالن‌های ورزشی برای انجام فعالیت‌های بدنی اشاره کرد، سالن بدنسازی، بیلیارد، استخر، زمین فوتبال و… برخی از امکانات کمپ‌های خصوصی است، فعالیت ورزشی در طول درمان اعتیاد اگر تحت نظر پزشک باشد، باعث تقویت و افزایش مجدد قدرت جسمانی بدن فرد می‌شود.

از دیگر خدمات برخی از  آنها می‌توان به برگزاری کلاس‌های توجیهی گروهی، انجام مشاوره و برنامه‌های افزایش امید و نشاط برای بیماران اشاره کرد.

همانطور که گفته شد سلامتی روحی و جسمی شما بیماران عزیز، مهمترین نکته در انجام مراحل ترک است؛ در حال حاضر که همه‌ ما در ایران و در سراسر جهان با ویروس کرونا دست و پنجه نرم می‌کنیم، با انجام تست‌های کرونا پیش از پذیرش بیماران، سلامتی افراد را تضمین می‌کند؛ بدیهی است کسانی که مبتلا به ویروس کرونا هستند، در این محیط پذیرفته نخواهند شد.

دکمه بازگشت به بالا