برترین های کار و کسبعمومی

انتخاب بهترین پارچه برای دوخت کاپشن

چه پارچه ای برای بارانی مناسب است؟

هر فصلی که از راه می رسد، دوست داریم زیباترین لباس متناسب با آن زمان را تهیه کنیم و با پوشیدن‌شان، لذتی دوچندان از آن فصل ببریم. در فصول سرد و بارانی سال، انتخاب لباس یا پارچۀ مناسب، اهمیت زیادی پیدا می کند، چرا که به تن کردنشان باعث می شود با خیالی آسوده بیرون برویم و به کارهایمان برسیم. پارچه های بسیاری برای دوختن بارانی وجود دارد که هر کدام، ویژگی های مختص به خودشان را دارند. در این مطلب، به معرفی ژارچه بارانی و انواع آٱن انواع ویژگی های مختص به آن ها خواهیم پرداخت.
با تصویرگران پویااندیش همراه باشید!

پارچه ضد آب چیست؟

در فصول بارانی سال، پارچه های ضد آب به ما کمک می کنند تا بدون داشتن دغدغۀ خیس شدن، از خانه بیرون برویم و به کارهایمان برسیم یا از هوا لذت ببریم.

پارچۀ ضد آب، همان طور که از نامش پیداست، آب را از خود عبور نمی دهد و در برابر رطوبت بسیار مقاوم است. تنوع پارچه های ضد آب، بسیار زیاد است و هر کدام از آن ها، به میزان متفاوتی در برابر نفود آب مقاوم اند.
پارچه های ضد آب، باران، باد، رطوبت و گرد و خاک را از خود عبور نمی دهند. این پارچه ها خیلی زود تمیز می شوند و برای تمیز کردن لکه های باران یا گل، دیگر دردسری نخواهید داشت.

بیشتر بخوانید

در تولید پارچه های بارانی از چه موادی استفاده می شود؟

در تولید پارچه های ضد آب، از الیاف مختلف استفاده می شود: طبیعی و مصنوعی!
پشم، ابریشم، پلی استر و پنبه، از پارچه های پرکاربرد برای تولید پارچۀ ضد آب به شمار می روند. هر کدام از این پارچه ها، ویژگی های مختص به خودشان را دارند؛ اما بیشتر آن ها بسیار بادوام اند و همان طور که گفتیم، خیلی زود هم تمیز می شوند. انواع باکیفیت این پارچه، هوا را خیلی خوب از خود عبور می دهند و نمی گذارند بدنتان عرق کند و اذیت شوید.

الیاف به کار رفته در بافت پارچۀ بارانی

پارچه های بارانی انواع مختلفی دارد. در بافت برخی از آن ها، از الیاف طبیعی استفاده می شود و در بافت برخی دیگر، از الیاف مصنوعی استفاده می شود.
برخی از پارچه ها نیز ترکیبی از این دو هستند؛ به طور کلی، پرکاربردترین الیاف مورد استفاده در تولید پارچۀ بارانی عبارت است از:” الیاف پشمی، الیاف نایلونی، الیاف پلی استر، الیاف ابریشمی و الیاف کتان.”

انواع پارچۀ بارانی

تنوع پارچه های بارانی بسیار زیاد است. نوع بافت و الیاف به کار رفته در بافت این پارچه ها بسیار متنوع است. هر کدام از این پارچه ها ویژگی های مختص به خودشان را دارند؛ برخی آب را کمتر از خود عبور می دهند و برخی بیشتر؛ برخی زودتر تمیز می شوند و برخی دیگر زمان بر هستند. در ادامه، انواع پارچۀ بارانی را معرفی خواهیم کرد و به بررسی ویژگی هایشان خواهیم پرداخت.

پارچه لینن برای بارانی

اول از همه، به سراغ پارچۀ لینن می رویم؛ پارچه ای طبیعی و شگفت انگیز! این پارچه ریشه در گذشته های خیلی دور دارد و حتی در دورۀ مصر باستان نیز کاربرد داشته است.
این پارچه با استفاده از الیاف تولید شده از گیاه کتان به دست می آید و مقاومتی شگفت انگیز دارد.
شما می توانید سال ها بارانی دوخته شده از پارچۀ لینن را با خیال آسوده، بپوشید و بشویید، چرا که این پارچه هیچ آسیبی نمی بیند، بلکه با گذر زمان، زیباتر می شود. از این پارچۀ زیبا برای دوختن بارانی نیز می توانید استفاده کنید.

پارچه چرم برای بارانی

پارچۀ چرم نیز از پرکاربردترین پارچه ها برای دوختن بارانی به شمار می رود. پارچۀ چرم، انواع طبیعی و مصنوعی دارد. این پارچه شما را از باران و سرما در امان می دارد. تنوع طرح و رنگ پارچه های چرمی نیز بسیار زیاد است.
برخی از این پارچه ها ساده هستند و برخی دیگر نقش دارند.

پارچه پشمی برای بارانی

پارچه های پشمی از پرکاربردترین پارچه ها برای فصول سرد سال به شمار می روند. از الیاف پشمی برای بافت پارچه برای بارانی نیز استفاده می شود. پارچه های پشمی، به طور کلی در برابر نفوذ آب و رطوبت، به نسبت مقاوم اند.
پارچه های پشمی، هوا را به خوبی از خود عبور می دهند؛ به همین دلیل، از عرق کردن بدنتان جلوگیری می کنند و در نهایت، هیچ حس بدی از پوشیدن بارانی دوخته شده از پارچه های پشمی نخواهید داشت.
البته این پارچه ها، باد و هوای سرد را از خود عبور نمی دهند؛ به همین دلیل، شما را گرم نگه می دارند. در هوای سرد، با پوشیدن این لباس ها می توانید گرمای خوشایندی را تجربه کنید.

بیشتر بخوانید

پارچه ابریشمی برای بارانی

الیاف ابریشمی از پرکاربردترین الیاف در بافت پارچه هستند و پارچه های حاصل از این الیاف، بسیار لاکچری، لطیف، زیبا و بادوام هستند. پارچه های بارانی بافته شده از الیاف ابریشمی نیز همین ویژگی ها را دارند.
این پارچه های نرم و سَبُک، از گزینه های مناسب برای دوختن بارانی های لاکچری و بسیار شیک به شمار می روند؛ اما همیشه به یاد داشته باشید که بارانی های ابریشمی، گزینۀ مناسبی برای هوای سرد نیستند، چرا که نمی توانند شما را گرم نگه دارند. این پارچه ها انواع مختلف دارند:
“کدر و براق”، از این رو، با هر سلیقه ای می توانید پارچۀ ابریشمی متناسب با سلیقه تان را بیابید و بارانی دلخواهتان را بدوزید.

پارچۀ PUL برای بارانی

PUL ، از پرکاربردترین پارچه های مصنوعی برای دوختن بارانی به شمار می رود. البته این پارچه با استفاده از الیاف پنبه ای نیز تولید می شود؛ اما نوع پلی استری آن، سبک تر و بادوام تر است و طرفداران بیشتری دارد.
پارچۀ PUL بسیار مقاوم است و خیلی زود تمیز می شود، از این رو، گزینۀ خوبی برای دوختن بارانی به شمار می رود.

بیشتر بخوانید

پارچۀ گاباردین

پارچۀ گاباردین از پرکاربردترین پارچه ها برای دوختن انواع لباس و بارانی برای فصول سرد سال به شمار می رود. این پارچه را با استفاده از الیاف طبیعی و مصنوعی تولید می کنند. تنوع طرح و رنگ پارچۀ گاباردین در بازار زیاد است.

ویژگی های پارچه بارانی

همان طور که مشاهده کردید، تنوع پارچه های بارانی بسیار زیاد است و هر کدام ویژگی های مختص به خودشان را دارند؛ اما برخی ویژگی ها میان همۀ پارچه ها مشترک است. در ادامه، برخی از این ویژگی های مشترک را برخواهیم شمرد.

برخی ویژگی های جنس پارچهء بارانی

 • در برابر نفوذ آب مقاوم هستند.
  • در برابر رطوبت بادوام¬اند.
  • هوا را از خود عبور می دهند و اجازه نمی دهند عرق کنید.
  • به راحتی چروک نمی شوند.
  • آب نمی روند؛ از این رو، نیازی نیست آن ها را قبل از دوخت بشویید.
  • بادوام هستند.
  • خیلی زود تمیز می شوند.
  • باد را از خود عبور نمی هند.
  نحوه شست و شوی پارچه بارانی

اتوکشی پارچۀ بارانی

تنوع پارچه های مناسب برای دوختن بارانی بسیار زیاد است. هر کدام از این پارچه ها ویژگی های مختص به خودشان را دارند و بالطبع، نحوۀ شست و شو و نگهداری شان نیز متفاوت از یکدیگر است.
پارچه های بارانی بسیار بادوام هستند؛ در نتیجه، می توانید آن ها را خودتان نیز بشویید؛ اما بهتر است شست و شوی آن ها را به خشکشویی بسپارید تا عمرشان بیشتر شود.

نحوه اتوکشی  بارانی

پارچۀ بارانی را باید با توجه به الیاف تشکیل دهنده شان اتو بکشید؛ به عنوان مثال، برخی را باید با اتو بخار اتو بزنید؛ برخی را با حرارت پایین اتو بزنید تا الیافش آسیب نبیند؛ برخی را نیز نباید خودتان اتو بزنید؛ اما به طور کلی، سعی کنید اتو کردن لباستان را نیز به خشکشویی بسپارید؛ اما اگر مجبور شدید خودتان بارانی تان را اتو بزنید، آن را به پشت برگردانید و از پارچه ای به عنوان حایل میان سطح اتو و سطح پارچه استفاده کنید تا پارچه آسیبی نبیند؛ همچنین، پارچه های بافته شده از الیاف مصنوعی را با دمای پایین اتو بزنید تا بافتشان آسیب نبیند.

موارد استفاده از پارچه های بارانی

موارد استفاده از پارچه های بارانی و ضد آب بسیار گسترده است و فقط به تولید پوشاک محدود نمی شود. از این پارچه ها برای تولید چتر، کیسه خواب و چادر ماشین نیز استفاده می شود.

مدل های محبوبی که با بارانی دوخته می شوند!

مدل های بارانی نیز مانند پارچه های بارانی بسیار متنوع هستند. شما هر سلیقه ای داشته باشید، می توانید مدل بارانی مجبوبتان را بیابید.
می توانید از این پارچه برای دوختن انواع پانچو، کاپشن و انواع بارانی کوتاه و بلند استفاده کنید. در ادامه، تصویر محبوب ترین مدل هایی را که می توان با پارچه های بارانی دوخت برایتان آورده ایم.

سخن آخر

همان طور که مشاهده کردید، تنوع پارچه ها بسیار زیاد است. با شناخت این پارچه ها و ویژگی هایشان، می توانید انتخاب مناسب تری را انجام دهید؛ علاوه بر انتخاب، می توانید مراقبت های بعدی را نیز بهتر انجام دهید.

سوالات متداول انتخاب بهترین پارچه بارانی و انواع آن

در انتخاب پارچه مناسب برای دوخت بارانی باید به چه نکاتی توجه کرد؟

از آن جایی که این دست از لباس ها برای فصول سرد و بارانی مورد استفاده قرار می گیرند داشتن چند مشخصه الزامی است. در درجه اول این پارچه ها باید ضد آب باشند و تا جای ممکن آب و رطوبت به آنها نفوذ نکند. دوام و عدم پوسیدگی در برابر رطوبت نیز اهمیت دارد. نکته دیگر این که بهتر است این پارچه ها را از جنسی انتخاب کنیم که تا میزانی در برابر نفوذ باد و سرما مقاومت داشته باشند، اما با این حال تهویه هوای آنها مناسب باشد. تمیز شدن راحت پارچه نیز اهمیت دارد و باید تا جای ممکن پارچه ای را انتخاب کرد که بتوان به راحتی آن را از گل و کثیفی های احتمالی در روزهای بارانی تمیز کرد.

اکثر پارچه های مناسب برای بارانی از چه متریالی تولید می شوند؟

به صورت معمولا پارچه هایی که برای تولید بارانی مناسب اند از انواع الیاف مصنوعی و طبیعی و عمدتا از جنس پشم، الیاف کتانی، پلی استری و پنبه هستند که با بافت و دوخت به خصوصی که دارند آنها را به پارچه هایی ضد آب تبدیل می کند.

کدام پارچه ها بیشتر برای تولید بارانی مورد استفاده قرار می گیرند؟

از بین تمام پارچه های متنوعی که در بازار وجود دارند، پارچه های گاباردین، پارچه های PUL خصوصا نوعی که از الیاف مصنوعی تولید شده باشد، پارچه های ابریشمی، پشمی و چرم از رایج ترین نوع پارچه هایی هستند که از آنها برای دوخت و تولید انواع بارانی ها استفاده می شود. این پارچه مشخصاتی که یک پارچه مناسب برای بارانی باید داشته باشند را دارند.

تهیه شده توسط گروه تحقیقاتی آموزشگاه پویااندیش

آموزشگاه تخصصی هنر تصویرگران پویااندیش

پویااندیش بهت کمک میکنه که با یادگیری اصولی رشته ای که دوست داری ، رویاهات رو به واقعیت تبدیل کنی .
چطوری این کارو میکنه ؟ ?

بهترین سرمایه گذاری ،
سرمایه گذاری هر فرد روی خودشه

همین حالا دوره دلخواهت رو ثبت نام کن و آینده تو بساز .

دوره های جذاب ویژه بازار کار

با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه

دوره های جذاب ویژه بازار کار

با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه

دوره های جذاب ویژه بازار کار

با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمه

دوره های جذاب ویژه بازار کار

با ارائه مدرک معتبر و قابل ترجمهوقتی از فصل پاییز و زمستان صحبت می‌کنیم، اولین چیزی که در خاطرمان می‌آید، سرمای آن است. با فرارسیدن فصل سرما تغییراتی در ظاهر و نوع پوشش انسان‌ها ایجاد می ‌شود. این تغییرات با توجه به شرایط محیطی و جغرافیایی هر منطقه متفاوت است.

با فرا رسیدن فصل سر دسال، دیگر از لباس‌ های راحت و گشاد خبری نیست و باید لباس ‌هایی را استفاده کرد که به راحتی گرمای بدن را از دست ندهد و هرچه بیشتر به گرم شدن انسان کمک کند. در این فصل، بسیاری از افراد روی به استفاده از چندین لباس روی هم می‎ کنند که فقط باعث افزایش وزن لباس برا آن ‌ها می ‌شود و تاثیر زیادی در گرم شدن ندارد.

بنابراین باید سعی کنیم از لباس ‌ها و کاپشنی استفاده کنیم، که به راحتی گرمای بدن را حفظ کند و در عین حال وزن زیادی نداشته باشد که در طول روز و پس از چند ساعت استفاده، خسته نشوید. امروز در به بررسی و شناخت پارچه ‌های کاپشنی می‌ پردازیم تا بتوانید با اطلاعت کافی به برای فصل سرد سال بپردازید.

انواع پارچه زمستانی

پارچه ‌های زمستانی دارای انواع مختلفی هستند و این تنوع به دلیل وجود الیاف متفاوت در ساختار آن است. برای داشتن یک و لباس گرم زمستانی باید بدانیم از چه نوع الیافی در ساختار پارچه استفاده شده است و با توجه به آن اقدام به خرید کاپشن کنیم.

1.پارچه بارانی

این نوع پارچه زیر مجموعه ای از پارچه های ضد آب هستند. پارچه های ضد آب می توانند هم از نوع پارچه های طبیعی و هم از نوع پارچه های مصنوعی باشند چرا که در بسیاری از مواقع پارچه بارانی با استفاده از یک پلاستیک تولید می شود. برای تولید پارچه بارانی هم می توان بعد از اتمام فرآیند تکمیل پارچه با ایجاد روکشی آن را ضد آب کرد یا می توان در هنگام فرایند ساخت، از مواد ضد آب در ساختار آن بکار برد.

اما توجه داشته باشید در صورتی که از مواد برای ضد آب کردن استفاده کنند، تقریبا راه تنفس برای کاپشن بسته می شود و اکسیژن به سطح پوست نمی رسد و در چنین حالتی بدن بیشتر با این کاپشن عرق می کند و در طولانی مدت می تواند باعث ایجاد حساسیت برای شما شود.

 1. پارچه شمعی

پارچه های شمعی توسط مواد مصنوعی تولید می شوند و این پارچه ها نسبت به پارچه های دیگر از خاصیت ضد آبی خوبی برخوردار هستند؛ چرا که در ساختار آن ها ماده پلی یورتان استفاده شده است. این پارچه ها با توجه به ضخامتی که دارند، برای مصارف مختلفی مانند کاپشن ها، چادر مسافرتی، چتر و … به کار می روند.

یکی از مزیت های ویژه این پارچه ها، مقاوم بودن در برابر آفتاب مستقیم است. پارچه شمعی هیچ گونه آسیبی در برابر آفتاب مسقیم نمی بیند و از آفتاب سوختگی و از بین رفتن پوست شما در اثر اشعه ماورا بنفش خورشید جلوگیری می کند. همچنین در برابر سرما و گرما عایق است و به راحتی قابل شستشو است که کار را برای خریداران آن بسیار راحت تر می کند.

عمدتا از پارچه شمعی پشت پلاستیکی برای تهیه و تولید کاپشن ها استفاده می کنند. این نوع پارچه دارای ضخامت خوبی است و از نرمی خوبی نیز برخوردار است. بنابراین با استفاده از این پارچه به راحتی میتوان یک کاپشن باکیفیت و بادوام تولید کرد. در نظر داشته باشید قیمت این نوع پارچه نسبت به انواع دیگر پارچه های شمعی، کمتر است.

یکی دیگر از انواع پارچه شمعی، است. این پارچه باکیفیت ترین و در عین حال گران ترین پارچه شمعی است و نسبت به پارچه پشت پلاستیکی نرم تر است و از کیفیت بالاتری نیز بالاتر است. این پارچه دارای خاصیت ضد آب است و علاوه بر آن، از خاصیت عایق بودن در برابر گرما و سرما نیز برخوردار است.

علاوه بر آن، این محصول دارای تنوع رنگی بسیار بالا و قابلیت شستشوی راحت است که باعث شده است طرفداران زیادی داشته باشد. این پارچه ها به دلیل دارابودن ویژگی های منحصر به فرد، در تولید محصولات مختلفی نظیر بارانی ها، کاپشن ها، اورکت و … مورد استفاده قرار می گیرد.

 1. پارچه سانتانا

را اغلب افراد یا اسم آن را نشنیده اند یا با آن آشنایی ندارند. این نوع پارچه در کارخانه های نساجی در 10 طیف رنگی تولید می شود و مقدار تولیدی کاپشن آن نیز بسیار کمتر از پارچه های روتین و موجود در بازار است. به همین دلیل افراد کمی با آن آشنایی دارند و در بین کمتر فروشگاه هایی موجود است.

پارچه بارانی دیجی کالا |پارچه بارانی سانتانا

آرارات پارسیان توانایی تولید انواع کاپشن های زمستانی را با استفاده از پارچه سانتانا دارد. برای سفارش و استعلام قیمت انواع کاپشن می توانید با شماره های موجود در سایت تماس بگیرید.

کاپشن سانتانا عمدتا دارای رویه ضد آب است و با ضخامتی که دارد، کاملا مناسب برای کسانی است که در فضای باز و بیرون از خونه مشغول فعالیت هستند. همچنین این کاپشن ها دارای وزن کمی هستند که باعث می شوند شخص پس از چند ساعت استفاده از آن ها خسته نشود و بتواند به راحتی با آن  تحرک کند.

 1. پارچه سوپر سانتانا

پارچه سوپر سانتانا از کیفیت بالاتری نسبت به پارچه سانتانا است. این پارچه به دلیل کیفیت بالایی که دارد، مورد استفاده در لباس های گرم زمستانی مخصوصا کاپشن ها است. کاپشن های سوپر سانتانا دارای ضخامت عمدتا زیادی است که به راحتی می توان از آن در فضاهای سر باز استفاده کرد.

کاربرد کاپشن های سوپر سانتانا در جاهایی مانند حراست، راهداری، باغبانی، کارگاهی و … است و برای سفارش کاپشن از جنس سوپر سانتانا کافی است با شماره های موجود در سایت تماس حاصل کنید و پس از دادن مشخصات و ویژگی هایی که می خواهید درون کاپشن تولیدی باشد، از قیمت آن نیز اطلاع پیدا کنید تا کار تولید کاپشن دلخواه شما آغاز شود.

 1. الیاف خز مصنوعی

یکی از لباس‌هایی که از زمان‌های قدیم تا همین امروز مورد استفاده قرار گرفته است، همین الیاف خر مصنوعی است. این لباس‌ها امروزه طرفداران زیادی دارد و به تقلید از پشم گوسفندان، این نوع لباس‌ها تولید و روانه بازار می شوند.

این نوع از پارچه‌ها دارای الیاف گرمی هستند و در کنار گرم بودن، شخص احساس سنگینی نمی‌کند و به راحتی می‌تواند از آن استفاده کند. این مشخصه ها باعث می شود این الیاف مورد پسند اکثریت افراد باشد و مخصوصا کسانی که ورزش در فضای باز می‌کنند، از این نوع کاپشن می‌توانند استفاده کنند.

 1. چرم نامی آشنا در تولید کاپشن

چرم در صنایع مختلفی مورد استفاده قرار می‌گیرد. یکی از پرکاربردترین جاهایی که از این چرم استفاده می‌شود، صنعت پوشاک است. در صنعت پوشاک، یکی از بارزترین جاهایی که از آن برای تولید لباس استفاده می‌شود، کاپشن است. کاپشن‌های چرمی سال‌های سال است که مورد استفاده عموم مردم قرار دارد و روز به روز نیز به طرفداران آن افزوده می‌شود.

این پارچه‌ها از آنجایی مورد استفاده همگان قرار دارد که در عین حالی که گرمای زیادی را برای شما به ارمغان می‌آورد، به شیک پوشی و خوش استایلی شما نیز کمک زیادی می‌کند. بنابراین اگر به دنبال خرید کاپشن مطمئن و باکیفیت هستید که به زیبایی هرچه بیشتر شما نیز کمک کند، کاپشن چرمی بهترین گزینه برای شما خواهد بود.

البته در کنار تمام ویژگی‌های مثبتی که دارد، نگهداری از آن سخت است و باید اصول شستشو و مراقبت را بدانید وگرنه در مدت کوتاهی تمامی هزینه‌ای که برای خرید آن کرده‌اید را از بین خواهید برد.

کلام پایانی

در بالا تمامی الیاف و پارچه هایی که برای تهیه یک لباس و کاپشن گرم به آن نیاز خواهید داشت را مورد بررسی قرار دهیم. اما در آخر شما هستید که انتخاب می‌ کنید چه نوع لباسی را با توجه به سلیقه و ویژگی ‌های آن نیاز دارید. شما باید ابتدا نیاز های خود را بسنجید و ببینید برای چه فصلی از سال و چه جغرافیایی می‌ خواهید خرید کنید. در آن صورت، بهترین کاپشن را می ‌توانید انتخاب کنید تا هم از سوز سرد زمستان در امان باشید هم از شیک پوشی بالایی برخوردار شوید.

آرارات پارسان تولید کننده کاپشن زمستانه و پاییزه مردانه با کیفیت دوخت بالا در تهران می باشد. برای سفارش تولید و خرید عمده کاپشن با طراحی و دوخپارچه‌های زمستانی لباس‌های زنانه و مردانه | انواع پارچه زمستانی | پارچه‌های زمستانی و پاییزی

از آنجایی که پاییز رو به اتمام است و زمان زیادی تا شروع زمستان نداریم، زمان مناسبی برای صحبت درباره پارچه‌های پاییزی و زمستانی است. احتمالا اصول تئوری رنگ و تکنیک‌های لایه لایه لباس پوشیدن را بلد باشید اما در این مقاله قصد داریم بدون هیچ مقدمه‌ای، راهنمای جامعی از بهترین پارچه‌های زمستانی برای لباس‌های مردانه و زنانه ارائه دهیم. پس با ما همراه باشید تا انواع پارچه‌های گرم و ست کردن آن‌ها با استایل‌های پاییزی و زمستانی را بررسی کنیم.

مهمترین فاکتورهای انتخاب پارچه برای دوخت لباس‌های زمستانی زنانه و مردانه دوام، حفظ گرما و قابلیت تنفس آن است تا در هوای سرد بدن فرد را گرم و راحت نگه دارد. پشم قرن‌ها است که به عنوان اصلی‌ترین پارچه لباس‌های زمستانی در نظر گرفته می‌شود و با گذشت زمان همچنان محبوبیت زیادی برای دوخت لباس‌های زمستانی دارد.

انواع پارچه زمستانی 

با پایان پائیز و شروع فصل سرما همه ما لباس‌های گرم و ضخیم خود را از انتهای کمد یا چمدان مخصوص لباس‌های زمستانی بیرون می‌وریم تا در فصل سرما با پوشیدن آن‌ها از خودمان در برابر سردی هوا محافظت کنیم. پارچه‌های پشمی در ابتدای لیست پارچه‌های پاییزی و زمستانی هستند. این پارچه‌ها عایق خوبی برای گرم نگه داشتن ما در هوای سرد سال هستند. پارچه ‌های پشمی با به دام انداختن ملکول‌های هوا و رطوبت در بین الیاف کراتینی خود موجب گرم ماندن بدن در هوای سرد زمستان می‌شوند.

مزیت استفاده از پارچه‌های پشمی در زمستان

پارچه‌های پشمی بادوام، شیک و ضد حساسیت هستند که نگهداری و شستشوی آن ‌ها بسیار آسان است. از طرفی این پارچه‌ها برای لباس‌های روزانه و رسمی هوای سرد، مانند پیراهن، ژاکت بافتنی، کت و شلوار، کت تک مردانه و مانتو زنانه عالی هستند. همچنین چون پارچه ‌های پشمی چروک نمی ‌شوند گزینه ایده آلی برای خانم ‌ها و آقایان شاغل است.

پارچه‌های زمستانی برای دوخت بلوز

گوسفند مرینو نرم‌ترین پشم را دارد، بنابراین پارچه‌هایی از پشم مرینوس نیز بسیار نرم است. اغلب بلوزهای یقه اسکی زمستانی از جنس پشم مرینو هستند. جوراب‌های پشمی مرینو نیز فوق العاده گرم و راحت هستند. نکته منفی مرینو این است که ممکن است در اطراف گردن خارش ایجاد کند بنابراین بهتر است زیر این بلوزها عرقگیر نخی بپوشید. هودی‌ها و ژاکت‌های زمستانی پشمی برندهای معروف نیز از جنس پشم مورینو هستند که ما را در فصل زمستان به خوبی گرم نگه می‌دارند.

پیراهن فلانل مردانه

اکثر مردان با مدل پیراهن فلانل آشنا هستند. فلانل چهارخانه یا فلانل پیچازی دو الگوی بسیار رایجی هستند که در پیراهن‌های فلانل مردانه و زنانه یافت می‌شوند. چند سالی است که طرح این پارچه‌های زمستانی برای لباس‌های زنانه و مردانه مثل بلوز و مانتو دوباره ترند شده و اکثر افراد حتما در کمد لباس خود یک بلوز فلانل دارند. بلوز فلانل گرما را به خوبی نگه می ‌دارد و عایق فوق العاده ای است. از طرفی پارچه‌های فلانل به دلیل بافت نرم برس خورده‌ای که دارند برخلاف بلوزهای پشمی مرینو بسیار راحت‌تر هستند.

پارچه مناسب برای دوخت کاپشن

در صنعت مد امروزی پارچه تدی برای دوخت کاپشن بسیار محبوب است. از گذشته اغلب یقه‌های کت‌های چرمی یا جین از جنس پارچه تدی هستند. اما امروز می‌بینیم که بسیاری از هودی‌ها یا کت‌های تک تدی نیز بسیار ترند هستند. پارچه‌های تدی از گرم ‌ترین پارچه ‌های زمستانی برای دوخت لباس‌های زنانه و مردانه هستند و با توجه به لطافتی که دارند برای دوخت لباس‌های کودکان نیز مناسب هستند.

پارچه موهر پشمی

موهر از پشم بز آنگورا تولید می‌شود. این پارچه فوق العاده نرم، بادوام و گرم است. ظاهری خاص و وز با موهای کوتاه محکم دارد. کت و شلوارهایی که از جنس موهر هستند به راحتی پیدا نمی‌شوند و معمولا باید به صورت سفارشی دوخته شوند. از طرفی بز آنگورا نیز به اندازه گوسفند زیاد نیست بنابراین لباس‌هایی که از جنس موهر هستند گرانقیمت اند.

پارچه فوتر

پارچه فوتر یکی از بهترین پارچه‌های زمستانی برای دوخت پالتو و کت است. یکی از ویژگی‌های بارز فوتر نرمی آن است اما چون الیاف ظریفی دارد باید به دقت از آن نگهداری شود تا آسیبی به بافت پارچه نرسد.

پارچه خز

مردم زیادی پوشیدن خز را در فصل زمستان دوست دارند. گرانترین پارچه خز چینچیلا است که خز مصنوعی نسخه کپی آن است. پارچه خز کرک ‌دار و گرم است که به دلیل ماهی‌اش نشانگر اشرافیت است.

دوستداران محیط زیست مخالف استفاده از پارچه‌های خز برای لباس‌های زمستانی زنانه و مردانه هستند زیرا به گفته آن‌ها ترند شدن خز موجب کشتار حیوانات و آسیب به محیط زیست است. بنابراین اگر دوست دارید از پارچه‌های خز برای پوشش و استایل‌های زمستانی خود استفاده کنید حتما خز مصنوعی بپوشید تا محیط زیست آسیب نبیند.

کت چرم اسپرت

چرم یک پارچه عالی برای تمام سال خصوصا در فصل بهار یا پاییز است. البته در ایران که ما زمستان خیلی سردی نداریم پوشیدن کت چرم اسپرت یکی از محبوبترین لباس‌های زمستانی زنانه و مردانه است.

چرم نه تنها بادوام و راحت است، بلکه یکی از شیک‌ترین اجناس برای دوخت لباس‌های زمستانی مردانه و زنانه است. از طرفی چرم این قابلیت را دارد که در طول زمان به شکل بدن فرد درآمده و قالب آن شود. در ترکیب با سایر پارچه‌های گرم نیز چرم یک گزینه عالی برای فصول پاییز و زمستان است.

پارچه کتان برای لباس‌های زمستانی

کتان یکی دیگر از پارچه‌های مناسب فصل زمستان است. جنس آن از  الیاف کتان است که اغلب برای دوخت لباس‌های زمستانی زنانه و مردانه با پنبه یا پارچه های دیگر مانند ابریشم مصنوعی و پشم ترکیب می‌شود. کتان به طور طبیعی قابلیت تنفس دارد و برای استفاده در آب و هوای گرم و سرد مناسب است.

مانند پارچه‌های پنبه‌ای، مراقبت از لباس‌های جنس کتان نیز آسان است و می‌توان آن‌ها را در آب سرد به راحتی شست. پارچه کتان یک پارچه زمستانی همه کاره برای دوخت انواع لباس‌های مردانه و زنانه در زمستان است.

پارچه‌های زمستانی و پاییزی

در این مقاله پرکاربردترین پارچه‌های زمستانی و پاییزی را مانند پشمی، فوتر، موهر، خز، تدی و حتی چرم را بررسی کردیم. حال باتوجه به این مطالب شما چه پارچه‌ای برای دوخت لباس زروزهای سرد سال فرا رسیده‌اند. کم‌کم باید لباس‌های تابستانی را جمع کنیم و به‌فکر لباس‌هایی باشیم که از پارچه مناسب دوخت لباس زمستانی تهیه شده‌اند. ازآنجاکه ممکن است افرادی باشند که گرمایی باشند و حتی در زمستان هم لباس ضخیم نپوشند، سعی کرده‌ایم نوع نازک‌تر این پارچه‌ها را هم در کنار پارچه‌های ضخیم بررسی کنیم.

۱. پشم؛ شیک و بی‌نظیر

برخی پارچه‌های پشمی نازک و برخی دیگر ضخیم هستند. به همین دلیل برای روزهای نیمه‌سرد و سرد مناسب‌اند. پارچه پشمی انواع مختلفی دارد:

 • پارچه پشمی مرینو؛
 • فلانل؛
 • شرلینگ؛
 • موهر؛
 • تویید؛
 • آلپاکا؛
 • فاستونی؛
 • کشمیر.

چرا پشم برای روزهای زمستانی مناسب است؟

پارچه پشمی به این دلایل برای زمستان مناسب است:

عایق خوبی است

پشم یکی از بهترین عایق‌ها در طبیعت است. الیاف پشم از مولکول‌های پروتئینی به نام کراتین تشکیل شده است که در به‌دام‌انداختن هوا و رطوبت برای گرم نگه‌داشتن بدن مناسب است و به‌طرز شگفت‌آوری در تابستان برعکس عمل می‌کند.

از سوی دیگر پشم جاذب رطوبت است و تا ۴۰ درصد وزن خودش رطوبت جذب می‌کند و بنابراین می‌تواند دمای بدنتان را تنظیم کند.

بادوام است

پشم با وجود سبک‌بودن بسیار بادوام است. درواقع الیاف پشم خاصیت کشسانی طبیعی دارد و بسیار مقاوم‌تر از پنبه و ابریشم است. این باعث می‌شود عمر بیشتری نسبت به سایر الیاف داشته باشد.

ضد باکتری و میکروب است

الیاف پشم دارای یک پوشش مومی نازک است که مانع از رشد کپک و باکتری می‌شود. در حقیقت، محصولات پشمی به اندازه سایر پارچه‌ها نیاز به شستشو ندارند.

ضدحساسیت است

ازآنجاکه پشم در برابر باکتری‌ها مقاوم است، برای افرادی که آلرژی دارند، فوق‌العاده است.

پایدار است

پشم محصولی کاملا طبیعی و تجزیه‌پذیر است به همین دلیل سازگار با محیط‌زیست است.

شیک است

انواع پارچه پشمی از فلانل تا تویید و ، جزو شیک‌ترین پارچه‌ها هستند که با آنها می‌توان زیباترین لباس‌های زمستانی را دوخت.

به همین دلیل از ژاکت و کت گرفته تا پالتو و مانتو، می‌توانید روی پارچه‌های پشمی با ضخامت‌های مختلف حساب کنید.

حالا بیایید انواع پارچه پشمی را ببینیم.

انواع پارچه پشمی

پارچه پشمی مرینو

این پشم نرم‌ترین و بهترین نوع پشم است. پارچه تهیه‌شده از آن بسیار شیک و لوکس است. از نظر ظاهر به کشمیر شبیه است و زیاد هم ضخیم نیست. به همین دلیل می‌توان از آن برای دوخت لباس‌های مناسب روزهای نیمه‌سرد استفاده کرد.

این پارچه برای دوخت هودی، ژاکت و مانتو عالی است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

فلانل

آقایان که صددرصد این پارچه را می‌شناسند و طرفدار پیراهن‌های دوخته‌شده از فلانل چهارخانه یا شطرنجی هستند. البته امسال مانتوهای فلانل چهارخانه هم برای خانم‌ها مد خواهد بود.

فلانل گرما را به‌خوبی نگه می‌دارد، عایق فوق‌العاده‌ای است و البته قابل‌تنفس هم هست. همچنین ازآنجاکه در فرایند تولید آن را کمی چرب می‌کنند، بافت بسیار نرمی دارد.

هرچند فلانل به‌طور سنتی از پشم تهیه می‌شود، فلانل‌های با الیاف مصنوعی هم در بازار موجود است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

شرلینگ

این هم نوعی پارچه پشمی زمستانی است که لباس‌های تهیه‌شده از آن شیک و پرطرفدار هستند. این پارچه معمولا در یقه‌ها و قسمت داخلی ژاکت و کاپشن به کار می‌رود. شرلینگ از گوسفند ۱ تا ۲ ساله که پشم آن فقط یک بار کوتاه شده است به دست می‌آید.

برای خانم‌ها:

پشم شرلینگ در یقه و به‌عنوان آستر دوخته شده است

برای آقایان:

پشم شرلینگ در یقه و به‌عنوان آستر دوخته شده است

موهر

پارچه موهر از پشم بز آنگورا به دست می‌آید. این پارچه فوق‌العاده نرم و بادوام است و به‌خوبی شما را گرم نگه می‌دارد. ظاهر آن متمایز است و پر از موهای کوتاه سفت و پرزهایی است که قابل‌مشاهده هستند. معمولا باید زیر آن یک لباس بپوشید زیرا پوست را قلقلک می‌دهد.

کت‌وشلوار موهر به‌سختی در بازار پیدا می‌شود. اگر کت‌وشلوار موهر می‌خواهید باید بدهید سفارشی برایتان بدوزند. البته خیلی گران است زیرا پرورش بزهای آنگورا بسیار کمتر از گوسفند است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

تویید

این پارچه خوش‌دوخت و محکم هم مخصوص روزهای سرد است و کت‌وشلوار یا مانتوی تهیه‌شده از آن بسیار شیک خواهد بود. البته افرادی که سرمایی نیستند، می‌توانند تویید را در زمستان بپوشند، وگرنه بیشتر برای هوای نیمه‌سرد مناسب است.

تویید بافتی خشن با منافذی درشت‌تر دارد. طرح‌های متنوع آن عبارت‌اند از تویید دانگال، تویید هرینگبون، تویید شتلند و تویید بارلی‌کورن که یکی از دیگری زیباترند.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

آلپاکا

این پشم از آلپاکا که بومی آمریکای جنوبی است به دست می‌آید. پشم آلپاکا سفت‌تر از مرینو یا کشمیر است و بنابراین باید با مرینو یا پشم‌های دیگر ترکیب شود که پوشش آن بهبود یابد.

مانند کشمیر و آنگورا، از آلپاکا هم لباس‌هایی نرم و ظریف به دست می‌آید و یکی از بهترین انواع پشم است. این پشم به‌شکل طبیعی ضدحساسیت است و به همین دلیل انتخاب خوبی برای تهیه لباس‌های گرم است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

فاستونی

یکی از محبوب‌ترین پارچه‌های پشمی که برای کت‌وشلوار و مانتو عالی است. این پارچه بسیار خوش‌دوخت است و درزهای آن صاف و تمیز درمی‌آیند. هرچند فاستونی بسیار مقاوم است و چروک نمی‌شود، اما به‌اندازه سایر انواع پارچه‌های پشمی عایق نیست.

برای آقایان:

کشمیر

پارچه کشمیر بسیار گران‌قیمت است. این پارچه لوکس واقعا نرم و زیباست و این را مرهون پرزهای بسیار بلندش است.

کشمیر به‌اندازه سایر پارچه‌های پشمی بادوام نیست و نگهداری آن بسیار دشوار است. این پارچه از پشم بز کشمیر به دست می‌آید. به‌دلیل الیاف بسیار ظریفی که دارد از پشم گوسفند لطیف‌تر است.

از کشمیر می‌توان برای ژاکت، کت، پالتو و سایر لباس‌های مخصوص روزهای سرد استفاده کرد.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۲. پشم پلار؛ جایگزینی برای پشم طبیعی

پشم پلار نوعی پشم مصنوعی است که از نظر ظاهری شبیه پشم گوسفند است. این پارچه نرم و کرکی شما را در ماه‌های سرد گرم نگه می‌دارد، قابل‌تنفس است و سریع خشک می‌شود اما دربرابر آب مقاوم نیست.

پشم پلار از چه چیزی درست شده است؟

پشم پلار صددرصد مصنوعی است و از نوعی پلاستیک درست شده است. حتی برخی برندها از بطری پلاستیکی این الیاف را تولید می‌کنند.

چرا برای زمستان مناسب است؟

این پارچه برای روزهای نسبتا سرد مناسب است. سبک و قابل‌تنفس است و دمای بدن را تنظیم می‌کند.

به‌جز گرم و راحت بودنش، مزیت دیگری هم دارد و آن این است که نسبت به پشم طبیعی ارزان‌تر است. بااین‌حال معایبی هم دارد. برای نمونه، وقتی مرطوب است خاصیت عایق‌بودنش را از دست می‌دهد و بنابراین نباید در باران آن را بپوشید.

همچنین ازآنجاکه از منابع تجدیدناپذیر ساخته می‌شود (به‌جز زمانی که از پلاستیک بازیافتی تولید شده باشد) و نیز در تهیه آن از نوعی موادشیمیایی استفاده می‌کنند که در برابر باد مقاوم باشد، تولید آن برای محیط زیست می‌تواند بد باشد.

البته اگر از بطری‌های پلاستیکی بازیافتی در تهیه آن استفاده کنیم، بهتر است؛ زیرا از آن سو زباله‌های بطری‌های پلاستیکی را کاهش داده‌ایم.

از این پارچه در تهیه سویشرت، بلوز، کت و سایر لباس‌های زمستانی استفاده می‌کنند.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۳. خز مصنوعی؛ نشانه تجمل و زیبایی

خز پارچه‌ای کرکی و نرم است و معمولا نشانه تجمل و لوکس‌بودن است. ازآنجاکه تولید خز واقعی به حیوانات آسیب می‌رساند و کاری غیراخلاقی است، تولیدکنندگان تصمیم گرفتند نوعی خز مصنوعی تولید کنند که هم مقرون‌به‌صرفه باشد و هم به حیوانات آسیبی نرساند.

خز مصنوعی از چه چیزی درست شده است؟

خز مصنوعی معمولا از الیاف مصنوعی مانند اکریلیک یا پلی استر تهیه می‌شود، در یک کلام پلاستیکی به شمار می‌رود.

چرا برای زمستان مناسب است؟

خز مصنوعی می‌تواند شما را گرم نگه دارد. عایق خوبی هم هست، اما برای روزهای بارانی مناسب نیست. اگر با جلب‌شدن توجه دیگران به خودتان مشکلی ندارید از خز مصنوعی کت، ژاکت و پالتو بدوزید و در روزهای سرد بپوشید.

هرچند خز مصنوعی به حیوانات آسیب نمی‌رساند و دوست‌داران حیوانات از آن استقبال می‌کنند، استفاده از نیروی کار ارزان و مواد شیمیایی مضر برای تولید آن یکی از جوانب منفی این پارچه است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۴. چرم؛ پارچه‌ای برای تمام فصول

چرم پارچه‌ای است که در تمام طول سال می‌توانید آن را بپوشید، بااین‌حال برای بهار و پاییز مناسب‌تر است. جیر هم در دسته چرم‌ها قرار می‌گیرد.

چرم از چه چیزی درست شده است؟

چرم پارچه‌ای بادوام است که آن را از پوست حیوانات و خزندگانی مانند گاو، گاومیش، بره و تمساح درست می‌کنند. هرچه مدت زمان بیشتری از عمرش می‌گذرد بهتر و باکیفیت‌تر می‌شود.

چرا برای زمستان مناسب است؟

چرم نه تنها بادوام و راحت است بلکه یکی از شیک‌ترین پارچه‌ها برای پوشاک مردانه است. به‌علاوه چرم این قابلیت را دارد که به‌مرور زمان فرم بدن را به خودش بگیرد.

چرم پوست بره بافت نرم‌تری دارد، در حالی‌که چرم پوست گوساله سفت‌تر است و شکلش را بهتر حفظ می‌کند. این پارچه در هوای پاییزی بسیار خوب عمل می‌کند، نوع ضخیم‌تر آن هم برای روزهایی که هوا سرد است مناسب است. بااین‌حال افرادی که سرمایی هستند ممکن است در روزهای خیلی سرد نتوانند چرم بپوشند.

از ترکیب چرم با پارچه‌های عایق، ، و درست می‌کنند.

جنبه منفی چرم این است که از پوست حیوانات به دست می‌آید و به همین دلیل دوست‌داران حیوانات با آن مخالف‌اند. چرم مصنوعی که از حیوانات تهیه نمی‌شود و با موم، رنگ یا پلی‌اورتان به رنگ و بافت چرم واقعی درمی‌آید، جایگزینی برای چرم است که دوست‌داران حیوانات آن را می‌پسندند.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

جیر

این پارچه در دسته چرم‌ها قرار می‌گیرد، درواقع نوعی چرم است که آن را از پوست بره، بز، خوک، گوساله و گوزن تهیه می‌کنند. پارچه جیر خیلی شبیه مخمل هم هست. از جیر کاپشن، کت و بامبر کت درست می‌کنند.

نوع دیگری از چرم که جایگزین جیر است، نوبوک است که معمولا از پوست گاو تهیه می‌شود. این پارچه هم در لباس‌های زمستانی پرکاربرد است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۵. مخمل؛ پارچه‌ای با سایه‌روشن‌های زیبا

مخمل پارچه‌ای نرم و صاف است و می‌تواند شما را گرم نگه دارد. البته باید از نوع ضخیم آن با آستری پشمی برای لباس‌های زمستانی استفاده کنید.

مخمل از چه چیزی درست شده است؟

مخمل پارچه‌ای نرم و مجلل است و با انبوهی از تارهای متراکم از الیاف یکنواخت تهیه می‌شود. ظاهر نرم و براق آن به‌دلیل پرزهای کوتاه آن است.

چرا برای زمستان مناسب است؟

مخمل پارچه‌ای شیک است و ظاهری برازنده به خانم‌ها می‌دهد. البته آقایان هم از آن استفاده می‌کنند ولی بیشتر نوع کبریتی آن را ترجیح می‌دهند. مخمل برای دوخت کت، مانتو و شلوار مناسب است و سایه‌روشن‌های زیبایی ایجاد می‌کند که این ویژگی را مرهون پرزهایش است. مخمل ضخیم راحت شما را گرم نگه می‌دارد، بااین‌حال دربرابر رطوبت چندان مقاوم نیست.

حتما بخوانید:

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۶. مخمل کبریتی؛ پارچه‌ای خوش‌رنگ و بادوام

مخمل کبریتی همان پارچه کودری است. این پارچه برای اولین بار در فرانسه و انگلیس در دهه ۱۷۰۰ میلادی محبوبیت پیدا کرد. ازآنجاکه شبیه مخمل ولی ارزان‌‌تر از آن بود، آن را مخمل فقرا می‌نامیدند و افراد سطح بالا و ثروتمندان از مخمل ساده استفاده می‌کردند.

مخمل کبریتی از چه چیزی درست شده است؟

مخمل کبریتی در گذشته از الیاف پنبه درست می‌شد اما امروزه می‌توان آن را از الیاف مختلفی تهیه کرد. رایج‌ترین مخمل کبریتی ترکیبی از پنبه و پلی‌استر است. این پارچه نرم و بادوام است و نوارهایی برجسته دارد که می‌توانند باریک یا پهن باشند. الگوی این نوارها در کل پارچه یکنواخت است.

چرا مخمل کبریتی برای زمستان مناسب است؟

در گذشته مخمل کبریتی را پارچه شیکی نمی‌دانستند، اما حالا دیگر این طور نیست. این پارچه رنگ‌های بسیار خوش‌رنگی به خود می‌گیرد و لباس‌های بسیار زیبایی می‌توان از آن تهیه کرد. اگر بخواهیم نقطه آغاز محبوبیت آن را بدانیم باید به سال ۱۹۸۲ برگردیم که شلوارهای مخمل کبریتی را وارد بازار کرد و محبوبیت این شلوارها به‌شدت افزایش یافت. ضخامت و بافت متراکم این پارچه شما را در روزهای نسبتا سرد گرم نگه می‌دارد. اگر سرمایی نیستید، می‌توانید آن را در روزهای سردِ زمستان هم بپوشید.

از این پارچه می‌توانید برای دوخت شلوار، کت، ژاکت، مانتو و سویشرت استفاده کنید.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۷. کتان؛ تهیه‌شده از الیاف طبیعی

پنبه یا کتان برای هر چهار فصل سال مناسب است، زیرا هم نوع ضخیم دارد و هم نازک. نوع ضخیم آن برای روزهای سرد خوب است.

کتان از چه چیزی درست شده است؟

این پارچه را از غوزه پنبه تهیه می‌کنند. بنابراین کاملا طبیعی است و هیچ نوع حساسیتی برای کسی ایجاد نمی‌کند. همچنین برای دوست‌داران محیط زیست گزینه‌ای مناسب به شمار می‌رود.

چرا برای روزهای نسبتا سرد مناسب است؟

نوع ضخیم این پارچه به‌خوبی شما را گرم نگه می‌دارد و بنابراین برای روزهای نسبتا سرد مناسب است. می‌توانید از آن مانتو، شلوار، کت و پیراهن درست کنید. آقایان می‌توانند تی‌شرت آستین بلند کتان را با یک جلیقه بپوشند که بسیار شیک و درعین‌حال گرم است. خانم‌ها می‌توانند مانتو و شلوار از این پارچه بدوزند. رنگ‌های کتان هم بسیار خوش‌رنگ و شیک است.

در کنار این مزایا، کتان چون از تهیه می‌شود معایبی هم دارد و آن این است که جاذب رطوبت است و بنابراین برای روزهای بارانی و روزهای خیلی سرد چندان مناسب نیست. اگر خیس شود، خواه به‌دلیل باران یا تعریق، خیلی سریع سرما را حس خواهید کرد. به همین دلیل بیشتر برای روزهای خنک که بارانی نباشد مناسب‌تر است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۸. ابریشم؛ پارچه‌ای لوکس با لطافت مثال‌زدنی

شاید تعجب کنید که چرا پارچه‌ای نازک و لیز مانند ابریشم در این فهرست قرار دارد. توضیح خواهیم داد که چرا از ابریشم می‌توانید در روزهای نیمه‌سرد استفاده کنید.

ابریشم از چه چیزی درست شده است؟

الیاف ابریشم از حشره کرم ابریشم تهیه می‌شود. پارچه‌ای قابل‌تنفس که معمولا در ربدوشامبر، لباس زیر، کت‌وشلوار و کاربرد دارد.

این پارچه به‌دلیل نرمی و لطافت بی‌نظیرش ارزشمند است. کشوری که اولین بار این پارچه را تولید کرد چین بود و درحال‌حاضر هم بزرگ‌ترین صادرکننده ابریشم است.

چرا برای روزهای نسبتا مناسب است؟

ابریشم عایق خوبی است که برخلاف چیزی که به نظر می‌رسد، بیشتر برای آب‌وهوای سرد خوب است تا گرم. مثلا اگر در تابستان ابریشم بپوشید به پوست‌تان می‌چسبد و کلافه‌تان می‌کند. هرچند به اندازه پشم مرینو گرم نیست، اما در روزهایی که هوا هنوز کاملا سرد نیست می‌تواند شما را گرم نگه دارد. بنابراین زمانی می‌توانید آن را در روزهای خیلی سرد بپوشید که به‌شدت گرمایی باشید.

می‌توانید از ابریشم به‌عنوان لایه درونی در لباس‌های زمستانی استفاده کنید. لطافت آن حس خوبی به پوست می‌دهد.

بااین‌حال ابریشم هم معایبی دارد. با اینکه منبع این پارچه تجدیدپذیر است و تأثیر زیادی بر محیط زیست ندارد، باز هم بسیاری از برندهای مد و فشن پوشیدن ابریشم را به‌خاطر پروسه تولیدش و آزاری که به کرم‌های ابریشم می‌رساند، غیراخلاقی می‌دانند و استفاده از آن را در لباس‌های تولیدی خودشان ممنوع کرده‌اند.

۹. فوتر؛ پارچه‌ای با رنگ‌های متنوع

فوتر معمولا پارچه ضخیمی است و برای لباس‌های زمستانی کاربرد دارد. تراکم این پارچه بسیار زیاد است و به همین دلیل پارچه‌ای محکم و سنگین به شمار می‌رود.

فوتر از چه چیزی درست شده است؟

پارچه فوتر نوعی پارچه نمدی است ولی چون بافته شده است، از آن بسیار نرم‌تر و زیباتر است. این پارچه از پشم شسته‌شده و هم‌زده بافته می‌شود. به همین دلیل پارچه‌ای بسیار محکم و متراکم به دست می‌آید.

چرا برای زمستان مناسب است؟

فوتر هم در اصل از پشم تهیه می‌شود و به همین دلیل ضخیم و محکم است. بنابراین می‌تواند در روزهای سرد شما را گرم نگه دارد.

فوتر در گذشته رنگ‌های بسیار محدودی داشت اما امروزه فوترهایی به بازار آمده‌اند که رنگ‌های بسیار متنوع و زیبایی دارند.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۱۰. پارچه بارانی؛ مناسب برای روزهای پرباران

پارچه بارانی ضدآب برای روزهای بارانی عالی است. البته این پارچه باید با آستری و لایه‌ای از پشم‌شیشه دوخته شود تا شما را از سرما محفوظ نگه دارد.

پارچه بارانی از چه چیزی درست شده است؟

پارچه بارانی از انواع مختلفی درست می‌شود. برخی از متداول‌ترین آنها پلی‌استر، نایلون و ترکیبی از پارچه‌های ضدآب مانند پنبه چندلایه و وینیل هستند. پارچه بارانی باید ضدآب یا مقاوم دربرابر آب باشد و هوا به‌خوبی در آن ردوبدل شود.

چرا برای زمستان مناسب است؟

در ترکیب پارچه بارانی از الیاف مختلفی استفاده می‌کنند و سپس با موادشیمیایی مختلف آن را تبدیل به پارچه‌ای ضدآب می‌کنند که رطوبت را نفوذ ندهد. به همین دلیل شما را خشک نگه می‌دارد. برای اینکه گرم هم بمانید بهتر است آن را با یک لایه پشم‌شیشه ترکیب کنید.

معمولا خیلی شیک هستند و می‌توانند بلند یا کوتاه باشند.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۱۱. ژاکارد؛ پارچه‌ای دو رو با طرح‌های برجسته

و دربرابر چین و چروک مقاوم است. بافت آن بسیار ظریف و زیباست.

ژاکارد از چه چیزی درست شده است؟

ژاکارد را از پنبه، ابریشم، پشم و سایر الیاف طبیعی درست می‌کنند. الگوهای آن با خود پارچه بافته شده‌اند نه اینکه روی آن دوخته شده یا چاپ شده باشند. به همین دلیل برخلاف پارچه‌های دیگر، طرح‌های پارچه ژاکارد از پشت هم زیبا هستند. می‌توانید هر دو روی این پارچه را استفاده کنید.

طرح‌های ژاکارد به‌شکلی بافته می‌شود که از پشت به‌صورت وارونه بیفتد. یعنی قسمت‌های برجسته در روی پارچه، در پشت فرورفته هستند و برعکس قسمت‌های فرورفته در روی پارچه در پشت برجسته هستند. رنگ‌های آن هم در پشت و روی پارچه به‌صورت وارون است.

چرا برای زمستان مناسب است؟

ژاکاردی که از الیاف پشمی درست شده است گرم و ضخیم است و به همین دلیل برای زمستان بسیار مناسب است. با خیال راحت از آن مانتو یا ژاکت بدوزید و در روزهای سرد بپوشید.

۱۲. داون؛ عایق طبیعی از پوست پرندگان

پارچه داون (Down) بیشتر برای کاپشن کاربرد دارد و برای روزهای سرد بسیار مناسب است.

داون از چه چیزی درست شده است؟

داون نوعی عایق طبیعی است که از لایه زیرین پوست پرندگان آبزی مانند غازها و اردک‌ها گرفته می‌شود نه از پر آنها. این پارچه از عایق‌های بسیار خوب است، با اینکه وزن چندانی ندارد.

چرا داون برای زمستان مناسب است؟

داون شما را گرم نگه می‌دارد، بسیار سبک است و به‌راحتی فشرده می‌شود. اگر از آن به‌درستی مراقبت کنید، کاملا بادوام است. از این پارچه کت و کاپشن درست می‌کنند و روی آن معمولا دوخت‌هایی با فواصل منظم انجام می‌دهند.

بااین‌حال داون معایبی دارد. وقتی خیس می‌شود رطوبت را جذب می‌کند و بنابراین شاید در آب‌وهوای مرطوب مناسب نباشد. یکی از دیگر معایب آن جنبه اخلاقی استفاده از آن است که برای حامیان حقوق حیوانات ناراحت‌کننده است.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

۱۳. پریمالوفت؛ نسخه مصنوعی داون

این پارچه از الیاف مصنوعی تهیه شده است و جایگزینی برای داون است، اما به اندازه داون گران نیست. این پارچه هم برای روزهای سرد مناسب است.

پریمالوفت از چه چیزی درست شده است؟

این پارچه از پلی‌استر ساخته شده است که به‌شدت عایق است، سریع خشک می‌شود و حتی وقتی مرطوب است همچنان ویژگی عایق‌بودنش را حفظ می‌کند. پریمالوفت ضدحساسیت است، اما اغلب سنگین‌تر از داون است و مانند آن گرم‌تان نمی‌کند. همچنین دوام آن از داون کمتر است.

چرا پریمالوفت برای زمستان مناسب است؟

پریمالوفت برای روزهای بارانی پاییز و روزهای سرد زمستانی مناسب است. چون عایق است، هم شما را گرم نگه می‌دارد و هم خشک. از سوی دیگر چون به‌شکلی مصنوعی تهیه می‌شود برای دوست‌داران حیوانات گزینه بهتری است.

از این پارچه هم می‌توانید برای کت و کاپشن استفاده کنید.

برای خانم‌ها:

برای آقایان:

بسیار خوب، امیدواریم با پارچه‌های زیبایی که در این مطلب با آنها آشنا شدید، لباس‌هایی شیک بدوزید یا بخرید و روزهای سرد پیش رو را با خوشی بگذرانید. خوش‌پوش‌ترین باشید!

مستانی خود انتخاب می‌کنید؟ یا معمولا در فصول سرد سال دوست دارید چه جنس لباسی بپوشید؟ لطفا نظرات خود را از طریق کادر دیدگاه زیر برای ما ارسال کنیم تا با اشتراک گذاری بتوانیم از تجربه‌های همدیگر بهره ببریم.

ت سفارشی با ما تماس بگیرید.

 

 

دکمه بازگشت به بالا