برترین های کار و کسبعمومی

اهمیت طراحی نما در معماری

اهمیت نمای خارجی ساختمان در معماری

نماهای خارجی صورت ساختمان هستند و این بخش از ساختمان اهداف مختلفی دارد.
بیایید برجسته‌ترین آن‌ها را با هم بررسی کنیم:

. شخصیت و کاراکتر می‌بخشد

خب این باید شماره‌ی یک می‌بود.
نمای خارجی ساختمان فرصت خوبی است تا بر طراحی تاکید کنیم.
ساختمان‌های بی‌شماری وجود دارند که طراحی‌های استاندارد دارند و مقررات ساختاری را رعایت می‌کنند ولی از هویت، کاراکتر و شخصیت بی‌بهره‌اند.
نمای خارجی نقش بزرگی در این مسئله بازی می‌کند چرا که ساختار را منحصربفرد می‌کند
و ساختار همان چیزی است که اثرات مضر یک ساختمان را که چیز خاصی ندارد نفی می‌کند.

. نقش محوری در بهره‌وری از انرژی بازی می‌کند

علاوه بر زیبا بودن، نمای خارجی در بهره‌وری از انرژی و ربط دادن طراحی بیرونی به طراحی داخلی نقش بزرگی بازی می‌کند.
نمای خارجی می‌تواند به کم کردن قبض‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای کمک کند.
شاید به ذهن‌تان خطور کند که خب، نمای خارجی دریافت آفتاب را به حداقل می‌رساند و در نتیجه هزینه‌ی استفاده از سیستم سرمایشی را کم‌تر می‌کند.

. سپری در برابر عناصر طبیعی
نمای خارجی ساکنان را از باران و دماهای خیلی زیاد یا کم و رطوبت در امان نگه می‌دارد.
نماهای خارجی برای مقاومت در برابر دما، هوا و خوردگی محبوبیت دارند.
که طی دهه‌ها ویژگی ارزشمندی باقی مانده است.

. تهویه‌ی طبیعی را تضمین می‌کند

نمای خارجی در واقع پوست بیرونی یک ساختمان است.
و حفاظتی که یک پوست خارجی فراهم می‌کند، تهویه‌ی طبیعی هم شامل می‌شود.
این از راه‌های مختلفی به دست می‌آید مانند رویکردهای طراحی، پوست‌های حفره و پنجره‌های مکانیکی.
علاوه بر آن نمای خارجی اطمینان می‌دهد که در شرایط سخت آب و هوایی مثل باد و باران و برف آسایش ساکنان به خطر نمی‌افتد.

. عایق آکوستیک فراهم می‌کند
یک نمای خارجی که خوب طراحی شده باشد، آسایش آکوستیک را برای ساکنین فراهم می‌کند در حالی که یک نمای خارجی مرسوم شاید این گونه نباشد.
آکوستیک بودن به هیچ وجه تهویه، ردوبدل شدن هوا و ارتباط دیداری با بیرون را قطع نمی‌کند.

. راحتی و بهره‌وری را به همراه دارد

یک نمای خارجی خوب به ساکنین این قدرت را می‌دهد که ورود نور را به راه‌های مختلفی مانند نصب لوور یا دستگاه‌های سایه‌گیر تنظیم کنند.
علاوه بر آن، اجازه می‌دهد حرکت هوا و دما را با پنجره‌ها تنظیم کرد که سطح راحتی ساختمان را بالا می‌برد.
و هر چه ساکنین راحت‌تر باشند، کارکرد بهتری را شاهد هستیم.

. امنیت بیشتر را فراهم می‌کند
یک نمای خارجی خوب باعث می‌شود با برنامه‌ریزی بتوان راحت‌تر از امنیت ساختمان اطمینان حاصل کرد.
که البته روش‌های مرسوم میله و گریل مخالف آن هستند.

. به ساختار زندگی می‌بخشد

نماهای خارجی نتیجه‌ی تکنولوژی‌ها و روند تولید پیشرفته هستند.
این بدین معنی است که نسبت به محیط بیرون شدیدا مقاوم‌اند.
وقتی با رنگ‌های خارجی‌ای که عموما استفاده می‌شوند مقایسه می‌شوند می‌توان دید که رنگ لکه لکه می‌شود و گردوخاک را جذب می‌کند و این در حالی است که نمای خارجی محکم و ضدآب است.
همین ویژگی‌ها عمر نمای خارجی را زیاد می‌کند و باعث می‌شود که دهه‌ها باقی بمانند.
علاوه بر آن با نوآوری در مواد، ایده‌ها و طراحی، نماهای خارجی فرصت‌های زیادی را برای ساختمان‌ها فراهم می‌کند.

انتخاب نمای خارجی مناسب

انتخاب سازه‌ی مناسب برای نمای خارجی بسیار مهم است چرا که در نور، گرمایش و تهویه ساختار تاثیر می‌گذارد.
با آن که فاکتورهای زیادی در ساختن نمای خارجی باید در نظر گرفته شوند، یکی از دلهره‌آورترین آن‌ها انتخاب مواد مناسب است.
تصمیم شما برای انتخاب مواد نمای خارجی باید بعد از درنظر گرفتن چند فاکتور گرفته شود:
• ضدآب بودن
• بهینه‌سازی انرژی
• زیبایی و بافت
• تطبیق‌پذیری
• سازگاری با محیط زیست
• دوام
• هزینه

آیا طراحی نما تنها مختص به ادارات و بناهای تجاری است؟

ساختمان های یک شکل و بی هویت از ظاهر بیرونی خود میتوانند احساس تهی بودن را به مخاطبان انتقال دهند و با گذر زمان منظر شهری را ویران سازند. نمای ساختمان علاوه بر زیبایی ساختمان و منظر شهری  نقش مهمی در بهره وری انرژی و همچنین پیوند دادن طراحی بیرونی با فضا دارد. با نوآوری های جدید در متریال ها، ایده ها و سبک های طراحی نوین، نمای ساختمانی می تواند فرصت های زیادی را ایجاد کند. نمای ساختمان مهم است زیرا فرصتی برای تأکید بر طراحی درون فضا است اما گاهی معماران زیادی در اهمیت طراحی نمای ساختمان به طرح های استاندارد و مطابق ضوابط که گاهی فاقد شخصیت ویژه ای هستند بسنده می کنند.

نمای ساختمان چیست؟

نمای ساختمان معمولا به یک طرف از یک بنا اشاره دارد که معمولا نیز بخش جلویی یک ساختمان است. این قسمت در واقع بخش جدایی ناپذیر در طراحی و معماری کلی یک ساختمان محسوب می شود و باید به آن توجه بسیار ویژه ای داشت. نمای یک ساختمان در واقع شخصیت و مفهوم پنهان شده پشت یک بنا را نشان می دهد. نوع طراحی نما می تواند به یک ساختمان شکل و شمایل مشخصی بخشیده و به نوعی معرفی کننده آن سازه باشد. نما ها می توانند در اندازه ها، مقیاس ها و اشکال متنوعی نمایش داده شوند. به نوعی می توان گفت که نمای ساختمان فرصتی را برای معماران و سازندگان یک بنا فراهم می کند تا استعداد و مهارت های معماری خود را در آن جا به نمایش گذاشته و از این طریق به یک ساختمان جان ببخشند.

طراحی نما کلاسیک در یک ساختمان

نمایی که در ساختمان های مختلف به کار برده می شود، معمولا اختصاصی و منحصر به خود آن ساختمان است. پیش از این همیشه طراحی و معماری به کار برده شده در نمای بیرونی ساختمان ها تنها منحصر به به بنا های بسیار خاص، معتبر و خصوصا بنا های قدیمی و تاریخی بود. اما امروزه این امر به طیف گسترده ای از خانه ها و بنا ها مربوط می شود و اکثر سازندگان و مالکان بنا های شخصی، اداری و تجاری به طراحی اجرا شده در نمای بیرونی ساختمان خود توجه ویژه ای می کنند. وجود این طراحی در نمای بیرونی هر ساختمانی، می تواند آن را به یک بنای قابل تشخیص و مجزا تبدیل کند.

اهمیت ساخت نمای خارجی در معماری چیست؟

نمای خارجی یک ساختمان به یک طرف که معمولا طرف روبروی ساختار ساختمان است، اشاره دارد. یک بخش جدایی ناپذیر از طراحی ساختار است چرا که به آن شخصیت و کاراکتر می بخشد. نمای خارجی یک ساختمان می تواند شکل ها و اندازه های مختلفی داشته باشد. در حقیقت یکی از بخش هایی است که به معمار اجازه آزمایش کردن و به نمایش گذاشتن استعدادش را می دهد. هر از چند گاهی مردم نمای خارجی را به ساختمان های قدیمی تر و با اعتبار ربط می دهند. ولی امروز هر ساختمانی می تواند یک نمای خارجی قابل شناسایی داشته باشد. علاوه بر آن، مردم نمای خارجی را به چیزی مربوط می دانند که فقط به فاکتور زیبایی شناسی ساختار یک ساختمان اضافه می کند.

ویژگی‌ های طراحی نمای ساختمان

بدیهی است که هر بنا باید ویژگیهای خاصی داشته باشد تا بتواند مورد استفاده قرار گیرد. هنرمند طراح باید بتواند با در نظر گرفتن ویژگی های ضروری و مصالح در دسترس،نمایی متفاوت و زیبا را خلق کند. این نما با شیوه های اجرایی و مصالح متنوع می تواند حس بصری بهتری را ایجاد کند. علاوه بر زیبایی نمای ساختمان باید عایق حرارتی خوبی برای ساختمان باشد.

زیباترین بناها در صورت نادیده گرفتن این موضوع کارایی خوبی ندارند. در طراحی نمای ساختمان می توان با استفاده از اصول تکنیکی و مصالح مناسب عایق صوتی خوبی را نیز به وجود آورد. این ضرورتی است که در شهرهای بزرگ و کلان شهرها بیشتر به چشم می خورد و ساختمان های مجاور در بزرگراه ها و مناطق پر تردد نیازمند عایق سازی صوتی بسیار خوبی می باشند.

هماهنگی نمای داخلی و بیرونی ساختمان

نمای بیرونی یک ساختمان انتظاراتی که از یک بنا می رود را مشخص می کند. این نما است که نشان دهنده و نمایان کننده حس و حال کلی یک ساختمان است. اهمیت طراحی نما در معماری فارغ از طراحی داخلی سازه نیز نیست. این بخش می تواند به نوعی متصل کننده نمای بیرونی سازه با بخش های داخلی آن نیز باشد. معماران و طراحان می توانند به واسطه نمایی که در بخش بیرونی ساختمان به کار می برند، یک نمای کلی از سبک و ایده های خلاقانه پیاده شده در قسمت های درونی را در نگاه اول به معرض نمایش بگذارند.

دیزاین محوطه بیرون و نمای ساختمان

از همه مهم تر، حس مخلوط شدن یا مجزا شدن از فضای اطراف نیز به واسطه همین طراحی و معماری نمای بیرونی به دست می آید. معماران می توانند یا با همراه کردن نمای بیرونی با سبک محوطه بیرون یا با اجرای یک ایده کاملا اختصاصی و منحصر به فرد و متمایز از محوطه اطراف، ساختمان مورد نظر را با محیط اطراف آن همراه کرده یا این که آن را کاملا از مابقی قسمت ها متمایز و برجسته کنند.

اهمیت نمای ساختمان با توجه به کاربرد بنا

نکته مهمی که در انتخاب و طراحی نمای یک بنا اهمیت دارد این است که این سازه برای چه هدفی ساخته شده و مورد استفاده قرار می گیرد. از آن جایی که نمای ساختمان فرصتی است برای تاکید بر طراحی و ایده های پیاده شده در ساخت و ساز، در نتیجه باید این نمای طراحی شده به خوبی نمایان گر هدف و کاربرد سازه مورد نظر باشد. در این خصوص بسیاری از ساختمان ها به یک سری طرح های استاندارد و تنها برخی قوانین و مقررات اولیه ساختاری را دنبال می کنند، بسنده می کنند. این سبک های معمولی شخصیت به خصوصی را به ساختمان نمی دهد و نمی تواند چندان معرف ماهیت بنا باشد.

نمای سازه

در ایده های طراحی نمایی که به صورت اختصاصی و با خلاقیت تمام ارائه می شوند، طراحان و معماران حاضر در پروژه به دقت کارایی و ماهیت ساختمان را بررسی کرده و در طراحی ارائه شده آن را در نظر می گیرند تا به این ترتیب نمای سازه به خوبی شخصیت و ماهیت درونی بنا را نیز معرفی کند. نمای ساختمان باید در مقابل صدمات فیزیکی مقاوم بوده و به سادگی آسیب نبیند. تغییرات دمایی، یخ زدگی و نور آفتاب می تواند بر نمای ساختمان تأثیر بدی داشته باشد. در طراحی نمای ساختمان می توان با استفاده از متریال مناسب، مقاومت در مقابل زلزله و یا آتش سوزی را نیز لحاظ کرد. برخی از ساختمان های مقاوم با طراحی زیبا توانسته اند در مقابله با بلایای طبیعی پایه های خود را حفظ کنند. اما مزایای طراحی نما چه مواردی را شامل می شود؟

طراحی نما، به ساختمان شخصیت و کاراکتر می بخشد

نمای خارجی ساختمان فرصت خوبی است تا بر طراحی بیرونی، همان طور که به طراحی داخلی اهمیت می دهیم تاکید کنیم. ساختمان های بی شماری وجود دارند که طراحی های استاندارد دارند و مقررات ساختاری را رعایت می کنند ولی از هویت، کاراکتر و شخصیت بی بهره اند. نمای خارجی نقش بزرگی در این مسئله بازی می کند چرا که ساختار را منحصربه فرد می کند و ساختار همان چیزی است که اثرات مضر یک ساختمان را که چیز خاصی ندارد نفی می کند.

نقش محوری طراحی نما در بهره وری از انرژی

علاوه بر زیبا بودن، نمای خارجی در بهره وری از انرژی و ربط دادن طراحی بیرونی به طراحی داخلی نقش بزرگی بازی می کند. نمای خارجی می تواند به کم کردن قبض ها به طور قابل ملاحظه ای کمک کند. شاید به ذهن تان خطور کند که خب، نمای خارجی دریافت آفتاب را به حداقل می رساند و در نتیجه هزینه ی استفاده از سیستم سرمایشی را کم تر می کند.

نمای خارجی ساختمان، سپری در برابر عناصر طبیعی

نمای خارجی ساکنان را از باران و دماهای خیلی زیاد یا کم و رطوبت در امان نگه می دارد. نماهای خارجی برای مقاومت در برابر دما، هوا و خوردگی محبوبیت دارند که طی دهه ها ویژگی ارزشمندی باقی مانده است.

طراحی نما و تهویه ی تضمینی!

نمای خارجی در واقع پوست بیرونی یک ساختمان است و حفاظتی که یک پوست خارجی فراهم می کند، تهویه ی طبیعی هم شامل می شود. این از راه های مختلفی به دست می آید مانند رویکردهای طراحی، پوست های حفره و پنجره های مکانیکی. علاوه بر آن نمای خارجی اطمینان می دهد که در شرایط سخت آب و هوایی مثل باد و باران و برف آسایش ساکنان به خطر نمی افتد.

نمای ساختمان عایق آکوستیک است

یک نمای خارجی که خوب طراحی شده باشد، آسایش آکوستیک را برای ساکنین فراهم می کند در حالی که یک نمای خارجی مرسوم شاید این گونه نباشد. آکوستیک بودن به هیچ وجه تهویه، رد و بدل شدن هوا و ارتباط دیداری با بیرون را قطع نمی کند.

یک نمای خارجی خوب به ساکنین این قدرت را می دهد که ورود نور را به راه های مختلفی مانند نصب لوور یا دستگاه های سایه گیر تنظیم کنند. علاوه بر آن، اجازه می دهد حرکت هوا و دما را با پنجره ها تنظیم کرد که سطح راحتی ساختمان را بالا می برد و هر چه ساکنین راحت تر باشند، کارکرد بهتری را شاهد هستیم.

امنیت بیشتر با طراحی نما

یک نمای خارجی خوب باعث می شود با برنامه ریزی بتوان راحت تر از امنیت ساختمان اطمینان حاصل کرد که البته روش های مرسوم میله و گریل مخالف آن هستند. نماهای خارجی نتیجه ی تکنولوژی ها و روند تولید پیشرفته هستند این بدین معنی است که نسبت به محیط بیرون شدیدا مقاوم اند. وقتی با رنگ های خارجی ای که عموما استفاده می شوند مقایسه می شوند می توان دید که رنگ لکه لکه می شود و گردوخاک را جذب می کند و این در حالی است که نمای خارجی محکم و ضدآب است.

همین ویژگی ها عمر نمای خارجی را زیاد می کند و باعث می شود که دهه ها باقی بمانند. علاوه بر آن با نوآوری در مواد، ایده ها و طراحی، نماهای خارجی فرصت های زیادی را برای ساختمان ها فراهم می کند.

برنامه طراحی نمای ساختمان |عکس نمای ساختمان معمولی

انتخاب و طراحی نما

انتخاب سازه ی مناسب برای نمای خارجی بسیار مهم است چرا که در نور، گرمایش و تهویه ساختار تاثیر می گذارد. با آن که فاکتورهای زیادی در ساختن نمای خارجی باید در نظر گرفته شوند، یکی از دلهره آورترین آن ها انتخاب مواد مناسب است. تصمیم شما برای انتخاب مواد نمای خارجی باید بعد از درنظر گرفتن چند فاکتور گرفته شود:

 • ضدآب بودن
 • بهینه سازی انرژی
 • زیبایی و بافت
 • تطبیق پذیری
 • سازگاری با محیط زیست
 • دوام
 • هزینه

انواع پوشش دهی در طراحی نمای ساختمان

 • سنگ: مناسب ترین پوشش برای نمای ساختمان با توجه به شرایط جوی می تواند سنگ باشد که با طراحی و چیدمان مناسب یک یا چند نوع سنگ ایجاد می شود. انواع مختلفی از سنگ در طراحی نمای ساختمان به کار گرفته می شود که می توان از سنگ تراورتن، گرانیت و سنگ مرمر نام برد. سنگ ها مقاومت خوبی دارند و در مقابل رطوبت و حرارت عایق مناسبی می باشند، تغییر رنگ چندانی نداشته و تنوع رنگی بالایی نیز دارند. همچنین هزینه نگهداری کم و عمر مفید طولانی تری دارند و در بسیاری از بناها به کار گرفته شده اند. سنگ به کار رفته در نمای ساختمان باید بدون ترک و یکدست باشد و قابلیت برش و صیقل خوردن را داشته باشد، وجود هر گونه شکستگی و یا حفره در سنگ از کیفیت آن می کاهد.
 • کامپوزیت: با نمای کامپوزیت می توان یکی از زیباترین طراحی ها را در ساختمان اجرا کرد. کامپوزیت در واقع ترکیبی است از لایه نازک فلز آلومینیوم به همراه متریال پلاستیک فشرده که دارای طیف رنگی گسترده ای است و می تواند در انواع مختلف طراحی به کار گرفته شود.
 • نمای رومی: اجرای نمای رومی می تواند هزینه بر باشد. نمای رومی با ترکیبی از سنگ سفید می تواند قوس ها و جزئیات را در طراحی بیشتر نشان دهد. نمای رومی سیمانی نیز با استفاده از سیمان سفید به اجرای نماهای خارجی ساختمان کمک می کند که انجام ان نیازمند مهارت بالایی است و افراد کارآزموده و با تجربه قادر به انجام نمای رومی سیمانی می باشند. این طراحی مناسب ساختمان های ویلایی است.
 • جدار شفاف: استفاده از جدارهای شفاف و شیشه های متحرک در نمای ساختمان تأثیر بصری مطلوبی را ایجاد می کند. در پروژه های بزرگ طراحی نماس ساختمان استفاده از جدار شفاف در درب و قسمت هایی از نما در حفظ ارزش بنا و زیبایی ظاهری بی اندازه مفید می باشد که با توجه به بافت منطقه اجرا می شود. طراحی نمای ساختمان با استفاده از رنگ و فرم می تواند بر کیفیت بنا تأثیرگذار باشد. کیفیت بصری شهرها در ارتباط تنگاتنگی با نمای ساختمان هاست.
 • نمای گرانیت: نمای گرانیت در واقع از پنل هایی تشکیل شده است که از سفال ساخته شده اند و می توان با آن ها روی دیوار خارجی یا نمای خارجی هر ساختمانی را روکش کرد. این ها با محیط زیست سازگارند و نمای خارجی مدرنی هستند که جنبه ی طراحی و ارزش ساختار ساختمان را بالا می برند. نمای گرانیت نه تنها زیباست بلکه نسبت به مواد دیگر نمای خارجی از مزیت های زیادی برخوردار است، قدرت بالا و ایمن بودن کاشی های سفالی که برای دیوارهای خارجی استفاده می شوند، قدرت ضد آب آن ها دوام شان را زیاد می کند که حتی به چند دهه هم می رسد. نتیجه ی تکنولوژی پیشرفته و پرداخت با آتش هستند و نسبت به محیط خارجی مقاومت زیادی دارند. نماهای خارجی سفالی برای مدت طولانی رنگ نگه می دارند و از آن جایی که از سفال ساخته شده اند، نه نشت کلسیم دارند و نه فرسوده می شوند. از منابع طبیعی  مانند سفال ساخته شده اند و برای ساختمان های پایدار بسیار مناسب هستند. سفال یک عایق حرارتی طبیعی است و علاوه بر آن، اگر با نمای خارجی قابل تهویه ترکیب شود، قدرت عایق بالاتر می رود. نماهای خارجی کمک می کنند از وارد شدن گرما به داخل ساختمان جلوگیری شود و آب وهوای داخل به طور طبیعی خوب باقی بماند. وقتی که نصب شود، نگهداری آن بسیار آسان است. جلوگیری از تکان خوردن پنل ها به راحتی امکان پذیر است و سیستم طبیعی ای که برای خروج آب باران وجود دارد از خیس شدن جلوگیری می کند.

طراحی نما در معماری و ساختمان

یک ساختمان برای هر هدفی که ساخته می شود و برای هر زمینه ای که مورد استفاده قرار می گیرد، باید به بهترین شکل ممکن دیده شود. تمامی قسمت های یک بنا، از فضا های داخلی گرفته تا فضا های بیرونی، همگی باید با هم هماهنگ بوده و یک مجموعه زیبا و کامل را به معرض نمایش بگذارد. با این حال، در بیش تر موارد تمرکز روی طراحی و معماری فضا های داخلی یک خانه یا یک ساختمان است. این که چطور و چگونه فضای داخلی را به بهترین شکل ممکن دیزاین کرده و چه نوع طراحی و معماری را باید در فضای داخلی به کار گرفت، معمولا بیش تر مورد توجه قرار می گیرد.

اما با این حال، طراحی و معماری فضا ها و محوطه های بیرونی نیز از اهمیت زیادی برخوردار است. یک ساختمان ابتدا از نمای بیرونی دیده می شود و این بخش است که تاثیر اولیه را روی بازدید کنندگان می گذارد. به همین دلیل نیز امروزه بیش تر از قبل شاهد توجه و تمرکز به طراحی فضا های بیرونی یک سازه هستیم. به نوعی می توان گفت طراحی نمای بیرونی یک ساختمان به همان اندازه که طراحی و نمای داخلی آن اهمیت دارد، ارزش و اهمیت پیدا کرده است. اما دلیل این اهمیت چیست و چرا باید به طراحی نما توجه ویژه ای کرد؟ آیا تمام ماجرا به زیبایی و جلوه بنا بر می گردد یا شاخصه های دیگری نیز در اهمیت توجه به این امر دخیل هستند؟

نور پردازی در نمای بیرونی

در کنار تمام این متریال و ایده ها، نور پردازی در نمای بیرونی نیز می تواند بهترین مکمل برای طراحی نمای ساختمان مورد نظر باشد. با یک طراحی نور بسیار جذاب برای نمای بیرونی ساختمان می توان به بهترین ایده دست یافت. در طراحی نما ویلایی ، نورپردازی مناسب از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

نکات مهم در طراحی و معماری نمای بیرونی ساختمان

الزاما هر طراحی و هر نمایی نمی تواند تمام این مزیت ها را به همراه داشته باشد. چرا که برای دستیابی به یک نمای ایده ال و متناسب با یک سازه، باید به برخی نکات توجه کرد.

تناسب با طراحی داخلی ساختمان

بهتر است نمای بیرونی به نوعی با طراحی داخلی، و نمای داخلی بنا تناسب داشته باشد تا بتواند یک حس کلی از تمام بخش های ساختمان را منتقل کند.

کیفیت متریال

استفاده از متریال و موادی که دوام و کیفیت بالایی داشته باشند؛ گاهی اوقات ایده اولیه جذابیت زیادی دارد اما نوع و کیفیت متریال به گونه ای است که نمی تواند دوام کافی را داشته باشد و موجب ارتقای عملکرد بنا شود.

 

 

دکمه بازگشت به بالا