برترین های کار و کسبعمومی

دلایل عدم شناسایی کارتریج در پرینتر چیست؟

در اپسون و سایر پرینترها، این احتمال وجود دارد که خطای Not Recognized یا نشناختن کارتریج بعد از شارژ را دریافت کنید. حال شما باید علت نشناختن کارتریج بعد از شارژ را دنبال کرده و متوجه شوید که چه چیزی باعث نشناختن کارتریج بعد از شارژ شده است. در نهایت باید در کمترین زمان ممکن مشکل را حل کرده و عملیات پرینت را ادامه دهید.

چرایی نشناختن کارتریج بعد از شارژ

سه بررسی سریع وجود دارد که تقریباً تمام خطاهای تشخیص نشده و مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ را در برمی‌گیرد. آنها ممکن است بی اهمیت به نظر برسند؛ اما در صورت امکان همه آنها را بررسی کنید:

 • آیا مدتی است که از کارتریج استفاده می‌کنید؟ بیشتر کارتریج‌ها اگر با دستگاه سازگار نباشند؛ مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ به وجود می‌آید.
 • آیا از کارتریج‌های مناسب برای چاپگر خود استفاده می‌کنید؟ جوهر اشتباه خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ می‌دهد.
 • آیا کارتریج در شکاف درست است؟ مشکی در یک شکاف رنگی می‌گوید شناسایی نشد.

حتی اگر 100% هر یک از این نکات صحیح است و به درستی انجام شده؛ دوباره آن‌ها را بررسی کنید؛ تا مطمئن شوید. تعجب خواهید کرد که چگونه یک اشتباه ساده می‌تواند باعث به وجود آمدن مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ می‌شود.

بررسی کارتریج‌ها

اگر بیش از یک کارتریج HP را تعویض کرده‌اید و خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ را در کل مجموعه مشاهده می‌کنید (حتی آن‌هایی که قبلاً کار می‌کردند)، این فقط یک ایراد از یک کارتریج است که در هر کارتریج ثبت می‌شود. کارتریج لازم را از طریق موارد زیر تعمیر کنید:

 • تمام کارتریج‌های جدیدی را که نصب کرده‌اید بردارید و کارتریج‌های قدیمی (خالی) را که کار می‌کردند دوباره نصب کنید.
 • پرینتر را مجدداً راه اندازی کنید؛ این باید خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ را حذف کند (و به شما بگوید که تعدادی خالی هستند).
 • یکی از کارتریج‌های جدید را نصب کنید.
 • کارتریج‌های جدید را تک به تک نصب کنید تا زمانی که خطا برگردد. این کارتریج برای عیب یابی است.

هنگامی که تراشه دستگاه را تمیز و کارتریج را دوباره نصب کردید، چاپگر را از دوشاخه خارج کنید. سپس 30 ثانیه صبر کرده و دوباره آن را روشن کنید. اغلب متوجه می‌شوید که خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ پاک شده است و می‌توانید چاپ کنید.

7 کاری که اگر مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ دارید؛ باید انجام دهید

پرینترها بخش مهمی از زندگی امروزه ما هستند. ما بدون آن‌ها نمی‌توانیم به کتاب درسی، مجلات، اسناد تجاری، قراردادها یا عکس‌ها دسترسی پیدا کنیم. یکی از بزرگ‌ترین مشکلات مربوط به عملکرد چاپگر، مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ است.

تصور کنید که مجموعه‌ای طولانی از فایل‌ها را برای چاپ آماده کرده‌اید و چاپگر شما به سادگی کارتریج جوهری را که وارد کرده‌اید؛ شناسایی نمی‌کند. خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ، یک مشکل رایج است و معمولاً پس از نصب یک کارتریج جوهر یا تونر جدید در چاپگر شما رخ می‌دهد.

تمیز کردن

کارتریج‌های جوهر، پورت‌های فلزی داخلی دارند که به پورت‌های تماس مربوطه در چاپگر شما وصل می‌شوند. این ویژگی همان چیزی است که ارتباط و عملکرد بین این دو را امکان‌پذیر می‌کند. در صورتی که کنتاکت‌های فلزی داخل چاپگر کثیف یا حتی آسیب دیده باشند؛ احتمال نشناختن کارتریج بعد از شارژ زیاد خواهد بود.

اگر این مورد برای چاپگر شما است؛ می‌توانید با احتیاط تماس‌ها را با یک پارچه تمیز پاک کنید. اگر تماس‌های کارتریج جوهر مشکل دارند، می‌توانید تماس‌های آن‌ها را با یک پارچه بدون پرز یا جوانه‌های پنبه‌ای تمیز کنید. در اینجا توضیح می‌دهیم چگونه این کار را انجام دهید:

 • پرینتر خود را خاموش کنید و از برق بکشید.
 • کارتریج جوهر یا تونر را با احتیاط بردارید و روی یک سطح صاف قرار دهید.
 • کنتاکت‌های فلزی روی کارتریج را شناسایی کنید.
 • نقاط اتصال داخل چاپگر را شناسایی کنید.
 • کنتاکت‌های فلزی را با یک پارچه خشک بدون پرز یا جوانه‌های پنبه‌ای به آرامی پاک کنید تا هرگونه کثیفی، گرد و غبار یا باقیمانده آن پاک شود. به‌خاطر داشته باشید که برای جلوگیری از هر گونه آسیب، باید آن‌ها را با دقت و به آرامی پاک کنید. این کار را هم برای کارتریج جوهر و هم برای نقاط تماس چاپگر انجام دهید.
 • کارتریج جوهر را دوباره داخل چاپگر قرار دهید.
 • دوباره پرینتر را روشن کنید.
 • دوباره چاپ کنید.

تنظیم مجدد حافظه داخلی

هنگامی که کارتریج‌های جوهر جدیدی را نصب می‌کنید، شما باید به طور خودکار آن‌ها را شناسایی کرده و حافظه داخلی را بر اساس آن بازنشانی کند. این ویژگی تضمین می‌کند که سطح جوهر با دقت نمایش داده می‌شود. در حالی که این یک عملکرد استاندارد چاپگرها محسوب می‌شود؛ اما گاهی ممکن است با خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ مواجه شوید.

در چنین مواردی، چاپگر شما ممکن است کارتریج جوهر را به عنوان کارتریج جدید تشخیص ندهد. برای جلوگیری از این مشکل کارتریج جوهر، مطمئن شوید که چاپگر شما پس از نصب پرینترهای جدید مجدداً راه اندازی و تنظیم مجدد شود.

نوارهای محافظ را بردارید

وقتی کارتریج‌های جوهر خود را از جعبه خارج می‌کنید؛ می‌بینید که با نوارهای پلاستیکی محافظت می‌شوند. اگر فراموش کنید قبل از نصب کارتریج جوهر آن‌ها را بردارید، چاپگر شما خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ را نمایش خواهد داد. بنابراین، همیشه قبل از شروع به نصب کارتریج، از جدا شدن نوارهای محافظ اطمینان حاصل کنید.

از قرار دادن صحیح کارتریج جوهر اطمینان حاصل کنید

یکی دیگر از دلایل رایج برای اینکه با مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ روبه‌رو می‌شوید؛ خطای کاربر است. این احتمال وجود دارد که به درستی در اسلات تعیین شده کلیک نکرده باشد. در این صورت، باید درپوش را بردارید و دوباره چک کنید تا مطمئن شوید که کارتریج در جای خود قرار گرفته است.

در غیر این صورت تشخیص آن برای چاپگر ممکن نخواهد بود. پس از بررسی اینکه آیا کارتریج جوهر به درستی نصب شده است؛ درپوش را ببندید و دوباره امتحان کنید.

به‌روزرسانی‌های چاپگر را بررسی کنید

هنگام نصب یک کارتریج جوهر جدید، اغلب لازم است که سیستم عامل چاپگر را به روز کنید. به منظور ایجاد عملکردهای مناسب چاپ، در صورت نیاز، به روز رسانی کنید. در این صورت از بروز خطای نشناختن کارتریج بعد از شارژ جلوگیری می‌کنید.

از خرید مواد مصرفی صحیح اطمینان حاصل کنید

این اتفاق زمانی رخ خواهد داد که مصرف کننده به‌طور تصادفی نوع اشتباهی از کارتریج جوهر را خریداری کرده یا آن را در اسلات اشتباهی قرار داده باشد. در این صورت، فقط باید کارتریج صحیح را خریداری کرده یا به‌ترتیب آن را به اسلات مربوطه منتقل کنید، تا مشکل نشناختن کارتریج بعد از شارژ حل شود.

از استفاده از کارتریج‌های جوهر پر شده خودداری کنید

اگر از کارتریج‌های جوهر پر شده یا غیر OEM استفاده می‌کنید، ممکن است با مشکلاتی نظیر نشناختن کارتریج بعد از شارژ در عملکرد چاپگر مواجه شوید. کارتریج‌های جوهری که مجدداً پر شده‌اند، ممکن است به یکپارچگی پرینتر آسیب برسانند. استفاده از کارتریج‌های OEM یا اصلی برای جلوگیری از مشکل کارتریج جوهر در آینده مهم است.

برای اطمینان از اینکه پرینتر شما به طور مداوم در سطح بهینه‌ای کار می‌کند و هرگز کارتریج جوهر یا تونر تازه خریداری شده شما را تشخیص نمی‌دهد، ضروری خواهد بود که به‌درستی و به‌طور منظم از آن نگهداری کنید.

چاپگر خود را در یک نقطه بهینه قرار دهید

مانند بسیاری از لوازم خانگی، چاپگرها نیز برای نتایج مطلوب باید در جای مناسبی قرار گیرند. مهم است که آن را از دمای بالا، رطوبت یا هوای خشک دور نگه دارید. این المان‌ها می‌توانند با مسدود شدن هد چاپ به چاپگر شما آسیب برسانند و در نتیجه خروجی با کیفیت پایینی ایجاد کنند.

دستگاه های کپی و پرینتری که چاپ رنگی دارند از چهار رنگ کارتریج مجزا استفاده می کنند. شما می توانید کارتریج طرح یا اصلی مورد نظر خود را که مناسب دستگاه شماست بصورت آنلاین خریداری فرمایید. در صورت نداشتن قیمت کارتریج ، حتماً با ما تماس بگیرید.

دکمه بازگشت به بالا