برترین های کار و کسبعمومی

معایب سنگ گرانیت

سنگ گرانیت، سنگی مقاوم و استثنایی با قیمت مناسب است که در همه انواع کاربری خیال شما را آسوده خواهد کرد و هیچ نگرانی از بابت شکستن و خورد شدن و فرسودگی وجود نخواهد داشت. اما باید در کنار این مزایای عالی، به دیگر خصیصه های این سنگ که گاها مشکل ساز خواهد بود، توجه داشت.

آنچه درباره مضرات و معایب سنگ گرانیت در این مقاله خواهید خواند:

یکی از سنگ های پر کاربرد سالهای پیشین در کشور به لحاظ استفاده در ساختمان (نما – دیوار – کف(بیشتر به عنوان برای محوطه های بیرونی نظیر پارک ها، پیاده رو ها، کف حیاط ویلاها) بوده است. در کنار مزایای این سنگ ها، به واسطه تجربه کاربری و تحقیقات به عمل آمده، به برخی مضرات این سنگ در برخی شرایط پی برده شده است. در این مقاله به صورت مختصر به معایب سنگ میپردازیم.

گرانیت و مضرات آن بر سلامت انسان

توصیه میشود از سنگ گرانیت در فضای های بیمارستانی، آزمایشگاهی که در آن پرتوهای اشعه ایکس و گاما وجود دارد استفاده نشود.

تشعشعات رادیواکتیو

با قرار گرفتن گرانیت در محیط های دارای تشعشعات x و گاما، میدانهای مغناطیسی قوی و یا مواد شیمیایی قوی، این سنگ امواج رادیو اكتیو از خود ساتع نموده و در پریود زمانی خاص هر عنصر اشعه ساتع و باعث آلودگی های خاص و بیماری های سرطانی شده است. به نحوی كه از سال های 2004 به بعد در كشورهای اروپایی و امریكا استفاده از این گونه سنگ ها در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاهی ممنوع می باشد .

گرانیت زاهدان تا حدی از این امر مستثنی میباشد. تا جایی که آیین نامه ساخت بیمارستان ها در ایران، تنها استفاده از این نوع سنگ گرانیت را مجاز میدانند.

درباره گرانیت مطلب زیر را نیز بخوانید:

معایب سنگ گرانیت در نمای ساختمان

۱/ عدم چسبندگی مناسب

در بررسی مزایا و معایب سنگ گرانیت حتما باید به چسبندگی این سنگ دقت شود. همچنین به دلیل ضریب تخلخل کم (عدم وجود سوراخ های ریز در ساختار سنگ) و پایین آمدن قدرت چسبندگی به دیوار نما، با گذشت زمان این سنگ ها در برخی موارد ناپایدار شده و از سیمان جدا شده و سقوط میکند. به همین جهت در دوره ای برای جلوگیری از این امر، گرانیت را به نما پیچ میکردند.

آیا سنگ گرانیت رادیواکتیو دارد |آیا سنگ گرانیت سرطان زاست

۲/ وزن بالای گرانیت

گرانیت از نظر وزنی سنگین است و بکار گیری آن در ساختمان باعث افزایش وزن ساختمان میشود. این امر بعلاوه دلیل قبل در برخی موارد باعث سقوط این نوع سنگ ها در نمای ساختمان میشود. پس از مشاهده این اتفاقات، شهرداری با صدور مصوبه ای استفاده از گرانیت در نما را ملزم به پیچ کردن آن به دیوار اعلام کرد.

۳/ تنوع پایین رنگ در انواع داخلی

سنگ کرم معادن داخلی غالبا در کاراکتر رنگی سیاه و سفید (دون دون) میباشد. در این بین سنگ های یکدست مشکی و قرمز و انواع سبز رنگ (بیرجند) موجود است. اما نسبت به تنوع رنگی مرمریت ها، محدود تر هستند. اما در مورد سنگ های گرانیت خارجی این امر صادق نیست و تقریبا در تمامی رنگ ها گرانیت موجود است که به صورت اسلب و با قیمت چند برابری گرانیت داخلی به فروش میرسد.

سوالات متداول

  1. معایب استفاده از گرانیت به عنوان سنگ نما چیست ؟

۱/ عدم چسبندگی مناسب
۲/ وزن بالای گرانیت
۳/ تنوع پایین رنگ در انواع داخلی

  1. معایب استفاده از گرانیت در فضاهای بسته چیست ؟

استفاده از سنگهای گرانیتی در فضاهای بسته ممکن است باعث تجمع گازهای پرتوزا شود که با تهویه هوای این محیط‌ها می‌توان از این اتفاق به آسانی جلوگیری کرد

آخرین محصولات گرانیت

  • ۴۰۰,۰۰۰ تومان – ۴۶۰,۰۰۰ تومان
  • ۵۰۵,۰۰۰ تومان – ۶۵۰,۰۰۰ تومان
  • ۱,۰۷۸,۰۰۰ تومان – ۱,۵۲۹,۰۰۰ تومان
  • ۳۲۰,۰۰۰ تومان – ۹۱۵,۰۰۰ تومان

 

دکمه بازگشت به بالا