برترین های کار و کسبعمومی

مقایسه سورن پلاس با پارس سال سفارشی elx با موتور xu7p

هم پژو پارس سال و هم سورن پلاس طرحی بسیار قدیمی دارند. با وجود برخی به‌روزرسانی‌های جزئی که در این سال‌ها روی نمای بیرون و داخل آن‌ها اعمال شده است، اما درمجموع نمی‌توان این دو سدان را رقیب محصولات اقتصادی امروزی دانست و جلوه جذابی برای آنها متصور شد.

در این میان شاید از لحاظ جنبه‌های زیبایی‌شناختی، بدنه سورن پلاس فرم چشم‌نوازتری به نمایش بگذارد اما شمایل مردانه‌تر پژو پارس سال باعث شده این خودرو در بازار با طرفداران بیشتری همراه شود و طی سال‌های زیادی که از حضور آن در ایران می‌گذرد، همچنان در نظر بسیاری از مشتریان خودرویی خوش‌پرستیژ تلقی شده و خرید پژو پارس همواره برای ایرانیان انتخابی مناسب محسوب شود.

پس نتیجه مقایسه ظاهری این دو سدان ایران خودرو بستگی زیادی به سلیقه مشتری دارد که آیا ظاهر زیباتر سورن پلاس را بپسندد یا جلوه خوش استایل و شمایل عامه‌پسندتر پژو پارس سال را بر رقیب ترجیح دهد.

در مورد طراحی داخلی نیز می‌شود چنین گفت که هر دو خودرو از داشبوردهای قدیمی و از مد افتاده استفاده می‌کنند. در این میان داشبورد سورن پلاس قدمت بیشتری دارد و با احتساب تریم یک رنگ مشکی، تاحدودی نسبت به نمای داخلی پژو پارس نازیباتر به نظر می‌رسد. هرچند ایران خودرو تلاش کرده با تغییرات جزئی در کابین خودرو و استفاده از فرمان مشابه با محصولات دنا به‌علاوه استفاده از کلیدهای کنترلی و طرح فیبر کربن در برخی قسمت های آن،  فروش اقساطی خودرو  در نسخه پلاس را توجیه کند.

از لحاظ فضای داخلی وضعیت هر دو خودرو مناسب است و تا ۵ سرنشین بزرگسال نیز می‌توانند روی صندلی‌های آنها حضور پیدا کنند. صندوق عقب پژو پارس ۴۷۰ لیتر گنجایش دارد اما این رقم برای سورن پلاس کمی بیشتر است و به ۵۰۰ لیتر افزایش پیدا می‌کند. از لحاظ کیفیت ساخت کابین نیز وضعیت سورن پلاس کمی نسبت به حریف برتر به نظر می‌رسد.

مقایسه فنی سورن پلاس و پارس سال

از نظر کارشناسی خودرو با وجود آنکه پلتفرم این دو محصول ایران خودرو کاملا مشترک است، اما تفاوت سورن پلاس و پارس سال در بخش فنی محسوس به نظر می‌رسد. زیرا اگر به مقایسه موتور سورن پلاس و پارس سال بپردازید، متوجه خواهید شد که سورن پلاس از موتور ۱.۷ لیتری تنفس طبیعی ۱۶ سوپاپ EF7 به قدرت ۱۱۳ اسب بخار و گشتاور ۱۵۵ نیوتن متر استفاده می‌کند اما پژو پارس سال از موتور هشت سوپاپ ۱۸۰۰ سی سی‏ XU7 به قدرت ۱۰۰ اسب بخار و گشتاور ۱۵۳ نیوتن متر نیرو می‌گیرد.

از لحاظ میزان شتاب به نظر می‌رسد که وضعیت پژو پارس نسبت به حریف برتر باشد؛ زیرا وزن این خودرو از سورن پلاس کمتر بوده و از لحاظ آیرودینامیک نیز بدنه پژو پارس فرایند شکافت هوا را تا حدودی راحت‌تر از حریف انجام می‌دهد و به پیش می‌رود. میزان مصرف سوخت موتور پارس سال به طور ترکیبی چیزی حدود ۱.۵ لیتر در هر صد کیلومتر بیشتر از سورن پلاس است. همچنین سیستم پیشرانشی و فنی پارس از جهت استهلاک و خرابی معمولا دردسرهای بیشتری برای مالک به وجود می‌آورد. به ویژه سوختن واشر سرسیلندر در موتور XU7 کاملا شهرت دارد.

با این حال قیمت قطعات یدکی این موتور نسبت به پیشرانه EF7 پایین‌تر است و هزینه تعمیرات آن کمتر برآورد می‌شود. کیفیت سواری هر دو خودرو نیز تقریبا مناسب است و سواری تاحدودی نرم با هندلینگ متعادل را از آنها شاهد خواهید بود. جهت دریافت اطلاعات کامل‌تر درباره مشخصات فنی این دوستان ایران خودرو جدول زیر را مطالعه کنید.

سورن پلاس یا پارس tu5 نی نی سایت |فیلم مقایسه سورن پلاس با پارس tu5

مدل خودرو سورن پلاس پارس سال
پیشرانه چهار سیلندر تنفس طبیعی-16سوپاپ چهار سیلندر خطی-8سوپاپ
حجم موتور 1.7 لیتر 1.8 لیتر
حداکثر قدرت 113 اسب بخار 100 اسب بخار
حداکثر گشتاور 153 نیوتن متر 153 نیوتن متر
گیربکس پنج سرعته دستی پنج سرعته دستی
مصرف سوخت(ترکیبی) 7.36 لیتر 9.1 لیتر
شتاب صفر تا 100 12 ثانیه 11 ثانیه
حداکثر سرعت 189 کیلومتر بر ساعت 190 کیلومتر برساعت
وزن (کیلوگرم) 1240 1165

مقایسه آپشن های سورن پلاس و پارس سال

در ادامه مبحث مقایسه سورن پلاس و پارس سال به بخش بررسی امکانات رفاهی و ایمنی موجود در این دو خودرو می‌رسیم. پژو پارس سال جزو دسته کم آپشن‌ترین تولیدات ایران خودرو محسوب می‌شود. اما سورن پلاس تجهیزات مناسب و به‌روزتری در اختیار سرنشینان قرار می‌دهد که موجب می‌شود در این بخش با توجه به قیمت سورن تیپ پلاس، این خودرو برنده رقابت باشد.

نتیجه‌گیری؛ پژو پارس سال بخریم یا سورن پلاس

در پایان می‌توان چنین نتیجه گرفت با توجه به برتری‌هایی که سورن پلاس نسبت به حریف دارد، خرید آن منطقی‌تر به نظر می‌رسد. مواردی مثل طراحی ظاهری تاحدودی جدیدتر، بهره‌مندی از موتور شانزده سوپاپ با عملکرد نرم‌تر و استهلاک کمتر به ویژه از جهت سوختن واشر سرسیلندر، مصرف سوخت پایین‌تر و بهره‌مندی از امکانات بیشتر، باعث می‌شوند سورن پلاس گزینه بهتری نسبت به پژو پارس سال تلقی شود. در مبحث مقایسه کیفیت سورن پلاس و پارس سال هم می‌توان اینطور برداشت کرد که سورن پلاس در وضعیت بهتری قرار دارد و از کیفیت ساخت کمی بالاتری سود می‌برد. شما می‌توانید برای خرید اقساطی پژو پارس از طرح فروش اقساطی شرکت همراه مکانیک استفاده کنید.

با این وجود به دلیل شرایط خاص بازار و تعصب مشتریان روی محصولاتی مثل پژو پارس، این محصول ایران خودرو از طرفداران بیشتری در بازار برخوردار است و خریدوفروش آن راحت‌تر صورت می‌گیرد. ضمن آنکه بسیاری از مشتریان همچنان استایل و ظاهر پژو پارس را بر محصولاتی مثل سورن پلاس ترجیح می‌دهند و خرید آن را بر رقیبانی مثل سورن پلاس و تندر ۹۰ و … ارجح می‌دانند.

227

 

دکمه بازگشت به بالا