برترین های کار و کسبعمومی

نقد فیلم جان ویک ۴ اکشن قوی و پربرخورد

مشخصات انیمه:

 • عنوان ژاپنی: Gyakkyou Burai Kaiji
 • اسم فارسی: کایجی
 • براساس مانگای Gambling Apocalypse: Kaiji اثر نوبویوکی فوکوموتو (Nobuyuki Fukumoto)
 • ژانر: بازی، تریلر روان‌شناختی، سینن
 • کارگردان: یوزو ساتو _ فیلم‌نامه: هیدئو تاکایاشیکی
 • محصول: استودیو مدهاوس (Madhouse)
 • فصل اول (Ultimate Survivor): ۲۶ قسمت ۲۴ دقیقه‌ای
 • فصل دوم (Against All Rules): ۲۶ قسمت ۲۴ دقیقه‌ای
 • وضعیت: تمام شده است
 • پخش: پاییز ۲۰۰۷ (فصل اول) ـ بهار ۲۰۱۱ (فصل دوم)
 • رده سنی: R – 17

خلاصه‌ی داستان:

کایجی ایتو سه سال بعداز اینکه برای پیدا کردن کار به توکیو آمده هنوز کار ثابتی ندارد و زندگی خود را با قمارهای کوچک و دزدیدن آرم ماشین‌های گران‌قیمت به بطالت می‌گذراند. این فقر او را افسرده و درمانده کرده است. تا اینکه یک روز مردی به اسم اندو سر راه کایجی سبز می‌شود. کایجی که مدتی قبل ضامن وام دوستش شده حالا مسؤل پرداخت قرض پرداخت‌نشده‌ی او به اندو است. این بدهی که با اضافه شدن جریمه‌ی دیرکرد آن مبلغ کلانی شده، کایجی را در مخمصه قرار می‌دهد چراکه پرداخت آن در بهترین حالت یازده سال طول می‌کشد.

اندو به کایجی پیشنهاد می‌کند که برای درگیر نشدن با قسط‌های سنگین و طولانی‌مدت این بدهی، وارد یک کشتی به اسم اسپوآر شود و درجریان قماری که آن‌جا برگزار می‌شود در عرض یک شب هم بدهی خود را تسویه کند و هم پولی برای ادامه‌ی زندگی کسب کند. این پیشنهاد در ظاهر وسوسه‌برانگیز است اما وقتی کایجی درگیر آن می‌شود با موقعیتی پیچیده برای تقابل با افراد دیگر حاضر در ماجرا مواجه می‌شود که در بیشتر مواقع نتیجه‌ای به‌جز نمایان شدن سمت تاریک رفتار انسان‌ها ندارد.

کایجی در کلی‌ترین حالت یکی از بهترین و دقیق‌ترین انیمه‌ها درباره‌ی قمار و البته نفی آن است. دلیل آن‌را چه در مانگای خاص و تراش‌خورده‌ی نوبویوکی فوکوموتو جست‌وجو کنیم چه در انیمه‌ی ساخته شده توسط استودیو مدهاوس، این مجموعه ابتدا نشان می‌دهد چطور می‌توان یک داستان را بدون جلوه گرافیکی فوق‌العاده، بدون اکشنی پربرخورد و بدون ساختاری فریبنده به بهترین شکل روایت کرد. این درحالی است که طراحی شخصیت‌ها در مانگا و انیمه‌ی کایجی از ظاهری زمخت و ساده با صورت‌های کشیده‌شده توسط خطوط ضخیم و زاویه‌های تیز تشکیل شده است که چندان به عناصر رایج زیبایی‌شناسی این مدیوم وفادار نیست. از طرفی تمام شخصیت‌ها در طول دو فصل انیمه‌ی کایجی مرد هستند و تنها دختر انیمه را باید در شکلی کابوس‌وار و کاریکاتورگونه در تصور کایجی و البته تیتراژ انتهایی فصل دوم جست‌وجو کرد.

با همین زمینه انیمه‌ی کایجی از یک فضاسازی جدی و واقع‌گرایانه و لحظه‌هایی که از نظر روان‌شناختی گزنده و پرتنش هستند تشکیل شده است. کاراکتر کایجی نبوغ خاص خود را دارد اما نقص‌ها و اشتباهاتی هم در شرایط مختلف از او سر می‌‌زند که باورپذیری موقعیت او و حس همزادپنداری بیننده را زنده می‌کند. این ماجراجویی جذاب درکنار فیلم‌نامه‌ی روان و قدرتمند کایجی که به کمک دوبله‌ای عالی، حضور یک راوی پرانرژی که در القای هیجان موفق عمل می‌کند، نمایش برداشت‌های ذهنی شخصیت‌ها که با جزئیات تصویری هماهنگی نشان داده می‌شود و البته طنین‌انداز شدن صدای زاواه زاواه دراین‌میان یک فضاسازی بی‌نقص را رقم می‌زند که باتوجه به اینکه انتهای بیشتر اپیزودها در اوج هیجان رها می‌شود دیدن مسلسل‌وار انیمه را لازم می‌کند.

داستان کایجی را ابتدا باید به خاطر درک درستی که در توضیح شکل‌گیری موقعیت‌ها و تمایلات شخصیت‌های خود دارد دنبال کرد، جایی که در نمایش روان‌شناسانه‌ی روحیات افرادی که گرفتار قمار هستند دست برنده را دارد. رفتارها و انگیزه‌های برآمده از جایگاه اجتماعی انسان‌ها تحت‌تأثیر فقر و درماندگی با افزایش فشار روحی کم‌کم منجر به بروز رفتارهایی غیرقابل‌کنترل می‌شود و در شرایطی که پای تصاحب یا از دست دادن مقدار سرسام‌آوری پول در یک تقابل پذیرفته شده در میان باشد قضیه جدی‌تر خواهد شد. این‌جا است که حتی یک بازی ساده هم با پیچیدگی‌هایی فراتر از تصور درهم‌آمیخته می‌شود و در اولین قدم به‌کارگیری روش‌هایی غیرعادی را برای رسیدن‌به موفقیت تبدیل به امری لازم می‌کند.

انیمه‌ی کایجی نمادها و استعاره‌هایی را در داستان واقع‌گرایانه‌ی خود قرار داده است تا پیچیدگی موقعیت‌های روان‌شناختی آن را بهتر مورد واکاوی قرار دهد

کایجی شخصیتی است که برای ورود به موقعیتی مشکوک به‌راحتی فریب می‌خورد و ریسک اصلی را همان ابتدا می‌پذیرد. کشتی به‌عنوان محل انجام اولین بازی انتخاب نمادینی محسوب می‌شود، چراکه در طول آن از اسکله جدا می‌شود و روی آب به حرکت ادامه می‌دهد؛ هر اشتباه منجر به شکستی باعث غرق شدن در بدهی بزرگ‌تری می‌شود. حتی اسپوآر، اسم کشتی به فرانسوی معنی امید می‌دهد، امیدی که آدم‌هایی مستأصل را وارد این جمع غریبه کرده است. اما کایجی، جدا از بحث مالی، به‌خاطر مرام و منش خاصی که در ارتباط با دیگران دارد مدام انگیزه‌های بیشتری برای ادامه دادن این ضرر مکرر پیدا می‌کند. این همان ویژگی خاصی است که جنبه‌های روان‌شناختی داستان را از دل مسئله‌ی قمار معمولی بیرون می‌کشد و پیام‌های عمیقی به آن اضافه می‌کند.

ادامه‌ی متن داستان انیمه کایجی را لو می‌دهد

بازی‌های مختلف پیاده‌سازی‌شده در داستان برخلاف ظاهر رایج خود با چالش‌های پیچیده و ترسناکی ترکیب شده‌اند که این تهدید گاهی مقابله با فریب و طمع افراد پرتعداد حاضر در آن است، گاهی ترس و اضطراب ناشی از یک موقعیت شکننده و گاهی وجود یک خطر منجر به مرگ است. درواقع وجود تضاد بین ظاهر و باطن بازی است که باعث ایجاد مرز باریکی در شکل‌گیری تردید، یقین و ناامیدی می‌شود. «کایجی» با تکیه‌بر این اصول شکننده با استفاده از ابزاری ساده، به بیان مفاهیمی ژرف می‌پردازد.

اولین بازی یک سنگ کاغذ قیچی ساده است که با ثبت تصویر هر حالت روی تعدادی کارت بازی، تعیین حد باخت به‌کمک ستاره‌هایی که از بازنده به برنده منتقل می‌شود، خروج کارت‌های مصرف شده از بازی و نمایش تعداد مجموع هرکدام از آن‌ها روی تابلویی، استفاده از تحلیل آمار را امکان‌پذیر می‌کند. اینکه بازیکن باید با حفظ حداقل سه ستاره تمام کارت‌های خود را مصرف کند تا برنده‌ی بازی باشد و بازنده هم با تحمل ضرر بیشتر باید اسیر کار اجباری شود، فشار روانی بیشتری به افراد حاضر در بازی وارد می‌کند و شرایط جالبی را در پایان ایجاد می‌کند چراکه بازیکن‌ها می‌توانند با پولی که در شروع مسابقه وام گرفته‌اند به خرید و فروش ستاره بپردازند و افرادی که تعداد بیشتری ستاره جمع کرده باشند در شرایط خوبی قرار می‌گیرند. این موضوع طمع برد بیشتر را افزایش می‌دهد و یک بازی ساده با بهره‌بردن از این قوانین جانبی و استرس مضاعفی که باخت به شرکت‌کننده‌ها وارد می‌کند، یک جامعه‌ی کوچک افسارگسیخته را به‌وجود می‌آورد که حاضر است برای برد، در حیطه‌ی قواعد بازی تمام اصول انسانی دیگر را زیر پا بگذارد.

بنابراین درکنار استراتژی‌های وابسته به آمار و احتمالات، واکنش‌هایی مثل نیرنگ، خیانت و تزلزل رفتاری از بازیکن‌ها سر می‌زند تا از برزخ موجود راهی بهشت یا جهنمی خودساخته شوند. شروع داستان با این بازی درگیرکننده، تجمع کاملی از تمام پیام‌هایی است که درادامه‌ی داستان هم به اشکال دیگر مورد واکاوی قرار می‌گیرد.

کایجی در فرصت مجدد با حسرت حاصل از تجربه‌ی شکست قبلی وارد هتل استارساید می‌شود. بازیکن‌ها بدون اطلاع از آنچه انتظارشان را می‌کشد باید وارد جعبه‌ای شبیه‌به یک تابوت ایستاده شوند، دراین‌جا باز هم استعاره‌پردازی جالبی شکل می‌گیرد چراکه این‌بار قضیه مرگ‌بار دنبال خواهد شد. عبور از روی پل‌های باریک فولادی در ارتفاعی خردکننده در وضعیتی که فقط دو برنده از هر گروه وجود خواهد داشت رقابتی غیرانسانی برای کنار زدن نفرات دیگر ایجاد می‌کند تا بساط تفریح و شرط‌بندی تعدادی تماشاگر فراهم شود. اما جنون استارساید وقتی بالا می‌رود که برنده‌ها برای دریافت مبلغ جایزه باید از پلی مشابه اما در ارتفاع ۷۵ متری بالای برج به ساختمان روبه‌رو بروند.

اگر دفعه‌ی قبل لمس کردن پل تنها باعث باخت و آسیب افتادن قابل کنترل بود، اما حالا وجود یک جریان برق قوی در پل باعث پرت شدن و مرگ حتمی شرکت‌کننده در سقوط از ارتفاع می‌شود. در این شرایط فشار روحی چندبرابری وارد بر شرکت‌کننده‌ها باعث بروز اختلال‌های روحی و روانی دیگری می‌شود. اما در پایان مسیر عبور از پله‌های شیشه‌ای به‌ظاهر شکننده‌ای که به سمت بالا می‌رود هم نمادی از راه‌های خارج از دید انسان‌های درمانده است که شاید در گذر از شرایط سخت خود هیچ‌گاه متوجه آن نشوند. اضافه شدن ریزه‌کاری‌هایی از این دست، بارها در تشریح مراحل مختلف داستان (به‌ویژه در فصل اول) خودنمایی می‌کند.

در دنیای افرادی مثل کایجی امیدها و خواسته‌ها، احساساتی گمراه‌کننده هستند

کایجی در مرور اتفاق گذشته متوجه لحظه‌ای معنادار میان امید و ناامیدی می‌شود؛ جایی‌که خودش باید راه‌حل را پیدا می‌کرد اما تنها با دعا کردن برای یک موفقیت اتفاقی آن‌را از دست می‌دهد. انیمه‌ی کایجی به آدم‌هایی می‌پردازد که در تمام زندگی منتظر اتفاقی هستند که شرایط را تغییر دهد اما خود برای ساختن آن حرکتی انجام نمی‌دهند. ترکیب این واقعیت در لحظه‌هایی حساس به این موضوع اشاره می‌کند که گاهی زندگی با قمار لحظه‌ها در جریان است و اگر آن‌ها را به‌راحتی از دست بدهیم آینده را نابوده کرده‌ایم.

کایجی همیشه با ورود به شرایط و لحظه‌های منتهی به برد و باخت، درس‌های اخلاقی و پیام‌های اجتماعی ارزشمندی را لابه‌لای موضوع حساس خود بیان می‌کند. برای همین اگر انیمه در فصل دوم کمی افت می‌کند دلیل آن‌را باید فاصله گرفتن از پرداختن به این مفاهیم دانست. البته حضور کایجی در کمپ کار اجباری زیرزمینی هنوز به مسایلی مثل جلوگیری از هوس، که مهم‌ترین عامل تهذیب نفس است می‌پردازد درحالی‌که هنوز عطش اصلی برای نجات از این مخمصه وجود دارد و به سد محکم دستگاه پاچینکو به‌عنوان تجسمی از شیطان می‌رسد. ازطرفی فصل دوم بیشتر وارد جنبه‌های معمایی برای کشف واقعیت می‌شود، تنوع مسابقه‌ها و موقعیت‌های روان‌شناختی نسبت‌به قبل کمتر است و به‌خاطر کوتاه بودن سری دوم مانگا که در فصل دوم انیمه هم استفاده شده نتیجه کمی کشدار به‌نظر می‌رسد. بااین‌حال انیمه کایجی همچنان از قابلیت نگه‌داشتن بی‌وقفه‌ی مخاطب پای داستان و ایجاد حس تعلیق و هیجان برخوردار است و نیروی داستان‌گویی سرگرم‌کننده‌ی خود را حفظ می‌کند. چراکه درنهایت این کایجی است که فریاد می‌زند که شاید امیدها و خواسته‌ها، احساساتی گمراه‌کننده باشند اما همچنان تنها سلاح کامیابی هستند.

شرح حال افرادی مثل کایجی را در دنیای ادبیات می‌توان بین بسیاری از جمله‌های کتاب «قمارباز» داستایوسکی مرور کرد: «کسی که در این راه قدم گذاشت به آن می‌ماند که با سورتمه‌ای از سراشیب برف‌پوش کوهی فرو لغزد. پیوسته به سرعتش افزوده می‌شود.»، «من حالا چه هستم؟ هیچ! صفر! فردا چه خواهم شد؟ فردا ممکن است باز از میان مردگان برخیزم و زندگی نویی شروع کنم و انسان را، تا هنوز کاملا در من تباه نشده، کشف کنم.» (ترجمه سروش حبیبی/ نشر چشمه) پس قبل‌از هرچیز خواندن این کتاب فوق‌العاده می‌تواند بهترین انتخاب غیرانیمه‌ای باشد.

آکاگی اثر قدیمی‌تر مانگاکای کایجی است که قبل‌از انیمه‌ی کایجی توسط همان سازنده‌ها در استودیو مدهاوس تولید شده، پس دیدن شباهت‌های زیاد در موضوع داستان و شکل طراحی اجزای آن با کایجی طبیعی است. نوبویوکی فوکوموتو بارها سراغ این سوژه رفته که آکاگی هم جزو خروجی‌های موفق ذهن این مانگاکا است. در این داستان مردی به اسم نانگو برای پاک کردن بدهی خود در بازی ماهجونگ با یاکوزا وارد رقابت شده است اما در مخمصه‌ی بدتری گیر کرده که جانش را هم به خطر انداخته است، تا اینکه استعداد آکاگی را می‌بیند و ادامه‌ی بازی را به او می‌سپارد؛ کسی که از مرگ نمی‌ترسد و قرار است تبدیل به یک افسانه شود.

One Outs

از بین بخش‌های مختلف هنر هفتم، آثار انیمه به‌خاطر سبک بدون حد و مرز تصویرسازی، داستان‌گویی‌های پرملات و خلاقیت‌های بی‌پایان در ژانرهای متنوع موفق شده‌اند تا نگاه‌های بسیاری را متوجه دنیای شگفت‌انگیز خود کنند. حالا طرفداری از انیمه فقط امری ناشی از تعصب نیست و به علاقه‌ای بدیهی در بین مخاطبان سینما و تلویزیون تبدیل شده است. هر سال انیمه‌های سریالی زیادی ساخته و پخش می‌شوند اما انیمه‌هایی که توانسته‌اند سلیقه‌های مختلف بیشتری را هم‌نظر کنند و البته در طول زمان همچنان از کیفیت قالب داستان‌گوی آن‌ها کاسته نشده و به‌نوعی پرچم‌دار سبک‌های خود به‌شمار می‌روند، همان تجربه‌های بی‌بدیل و نابی هستند که تبدیل به بال پرواز ما در سفری مملو از شگفتی می‌شوند.

پس بدون تعلل بیشتر، درادامه با هم بهترین انیمه های سریالی تاریخ به ترتیب سال پخش اولین فصل آن‌ها، از قدیم به جدید را مرور می‌کنیم:

فهرست بهترین انیمه های سریالی تاریخ

انیمه دراگون بال (توپ اژدها)

 • براساس مانگای دراگون بال اثر آکیرا توریاما
 • کارگردان: دایسکی نیشیئو، مینوری اوزاکا
 • سال پخش: ۱۹۸۶ تا ۱۹۹۶ | تعداد اپیزود: ۱۵۳+ ۲۹۱ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات : ۸.۵
 • میانگین امتیازات: ۷.۹۷ ~ ۸.۱۵

در نسخه‌ی متفاوتی از زمین، سان گوکو پسربچه‌ای غیرعادی است که به‌تنهایی در جنگل زندگی می‌کند. تا اینکه دختری به نام بولما، در پی جست‌وجوی توپ‌های اژدها، به او می‌رسد. چراکه یکی از این گوی‌های جادویی در اختیار گوکو است. از آن‌جا که با جمع کردن تمام گوی‌های موجود می‌توان یک آرزو را برآورده کرد، افراد دیگری هم دنبال آن هستند. بولما و گوکو برای پیدا کردن هفت گوی اژدها همسفر می‌شوند و دوستان دیگری هم پیدا می‌کنند. اما این تازه شروع یک ماجراجویی پربرخورد و هیجان‌انگیز در دنیای دراگون بال است.

انیمه اسلم دانک

 • براساس مانگای اسلم دانک اثر تاکهیکو اینوئه
 • کارگردان: نوبوتاکا نیشیزاوا
 • سال پخش: ۱۹۹۳ تا ۱۹۹۶ | تعداد اپیزود: ۱۰۱ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات : ۸.۷
 • میانگین امتیازات : ۸.۵۳

هانامیچی ساکوراگی با خلق و خوی تند، رفتار خلاف، موی قرمز و قد بلندش هیچ وقت چهره‌ی محبوبی حداقل بین دخترها نیست زیرا درخواست‌های دوستی او، با رکورد پنجاه بار متوالی، توسط دخترهای مختلف رد شده است. در شروع دوران دبیرستان هانامیچی که هنوز با این مشکل دست‌وپنجه نرم می‌کند با دختری به نام هاروکو برخورد می‌کند که به انگیزه‌ای برای پیوستن او به تیم بسکتبال تبدیل می‌شود. هرچند هدف هانامیچی در ابتدا تحت‌تأثیر قرار دادن هاروکو چان است اما او به‌مرور متوجه می‌شود که توانایی طبیعی او باید در همین راه خرج شود.

انیمه اسلم دانک در بین انیمه‌های ورزشی کلاسیک قدیمی هنوز یک اثر جذاب و پویا است که دلیل آن را در شخصیت‌پردازی ملموس، کمدی سرحال، تأکیدهای اخلاقی الهام‌بخش و درس‌های ارزشمندی مثل پیوندهای ارتباطی درعین رقابت و البته تسلیم نشدن می‌توان یافت. به‌علاوه هانامیچی جزو همان شخصیت‌های خنگ، خشن، بی‌پروا و پرتلاشی است که با قلبی بزرگ و چاشنی عشق به سمت رویا و هدف بزرگش قدم برمی‌دارد. این ویژگی‌ها به‌کمک فضاسازی یک‌دست و کارشده‌ای که از دل محدودیت‌های متحرک‌سازی مربوط‌به سال ساخت انیمه به بهترین ساختار می‌رسد، اسلم دانک را به تجربه‌ای روحیه‌بخش و مفرح تبدیل می‌کند.

انیمه نئون جنسیس اونگلیون

شینجی ایکاری پسری ۱۴ ساله است که پانزده سال بعد از یک فاجعه‌ی جهانی و نابودی زمین، به شهر زیرزمینی توکیو-۳ فراخوانده شده تا برای مقابله با حملات موجودات ناشناخته‌ای به‌اسم انجل (فرشته) به سازمان نرو (Nerv) بپیوندد. تشکیلات نرو، با ساخت ربات‌های نیمه‌مکانیکی غول‌پیکری که با قرار گرفتن نوجوان‌هایی مثل شینجی در آن‌ها کنترل می‌شوند، سعی در تقابلی حماسی با این تهاجم و حفظ بقای زمین دارد.

۶۷. انیمه Rurouni Kenshin

انیمه رورونی کنشین

هيمورا كنشين شمشیرزن جوانی است که برای جبران گناه کشتار انسان‌هایی که در گذشته مرتکب شده، با شمشیری که تیغه‌ای برعکس دارد برای کمک به مردم عادی و بی‌گناه عازم سفر شده است. کنشین در این راه با دوستان دیگری برخورد می‌کند و اهداف مشترکی با آن‌ها پیدا می‌کند.

۶۶. انیمه Berserk

انیمه برسرک (برزرک)

 • اسم ژاپنی: انیمه Kenpuu Denki Berserk
 • براساس مانگای برسرک اثر کنتارو میورا
 • کارگردان: نائوهیتو تاکاهاشی
 • سال پخش: ۱۹۹۷ تا ۱۹۹۸ | تعداد اپیزود: ۲۵ | استودیو OLM
 • میانگین امتیازات : ۸.۷
 • میانگین امتیازات : ۸.۵

داستان برزرک، در یک دنیای فانتزی قرون وسطایی اروپا، حول محور یک مزدور تنها به اسم گاتس و برخوردش با گروهی از مزدورها به نام گروه شاهین است که گریفیث رهبری آن‌را برعهده دارد. گروهی که آوازه‌ی پیروزی‌هایشان به سرعت در همه جا می‌پیچد اما تعامل گاتس و گریفیث که روحیات و اهداف متفاوتی دارند به سرنوشتی عجیب و تاریک گره می‌خورد.

انیمه تجربیات سریالی لین

داستان در مورد دختری درون‌گرا به نام لین یاکورا است که مثل سایر دخترهای مدرسه ایمیلی از چیسا یوکومودا، که به‌تازگی خودکشی کرده، دریافت می‌کنند. پیامی که چیسا در آن می‌گوید که درواقع نمرده بلکه فقط بدن خود را رها کرده و درنتیجه توانسته خدا را در وایرد، که مشابه دنیای مجازی اینترنت است، کشف کند. لین بعد از این اتفاق با کسب شناخت بیشتر از دنیای شبکه و کامپیوترها درگیر ماجراهایی مرموز می‌شود که با کشف معانی تازه‌ای به درکی عمیق‌تر در ذهنیاتش منجر می‌شود.

۶۴. انیمه Cowboy Bebop

انیمه کابوی بیباپ

در سال ۲۰۷۱ کل منظومه شمسی ازطریق دروازه‌های هایپر اسپیس قابل دسترس شده، سال‌ها بعد از اینکه زمین با بمباران شهاب‌سنگ‌ها غیرقابل سکونت شده حالا مریخ قطب جدید تمدن بشری است. درحالی‌که به‌نظر می‌رسد اتحادیه تبهکاری بین سیاره‌ای هم نفوذ بیشتری پیدا کرده است، برنامه‌ای به سبک وسترن برای دستگیری مجرم‌ها و تروریست‌ها جایزه تعیین می‌کند تا جایزه‌بگیرهایی که کابوی نامیده می‌شوند وارد عمل شوند. داستان در مورد چند جایزه بگیر است که با یک سفینه‌ی فضایی به نامBebop در سفرهای خود با ماجراهایی پیچیده‌تر از حد معمول روبه‌رو می‌شوند.

انیمه‌ی کابوی بیباپ تجربه‌ای جذاب و درگیرکننده از ترکیب ژانرهای وسترن، نوآر، علمی-تخیلی و فضایی با رویکردی آینده‌نگر است. در عین اینکه به‌تدریج با اعضای بیباپ و گذشته‌ی مبهم آن‌ها آشنا می‌شویم، هر قسمت انیمه به لایه‌های عمیق‌تری در روایت خود وارد می‌شود و مثل یک فیلم جمع‌وجور به پایانی تأثیرگذار می‌رسد. درنهایت وسترن فضایی کابوی بیباپ با مفاهیمی عمیق و گیرا که با یک موسیقی خلسه‌وار جاز و بلوز درهم‌آمیخته جزو بهترین انیمه‌های تاریخ در یادها ماندگار می‌شود.

انیمه معلم بزرگ اونیزوکا

 • اسم ژاپنی: انیمه Gurēto Tīchā Onizuka
 • براساس مانگای GTO اثر تورو فوجیساوا
 • کارگردان: نوری‌یوکی آبه
 • سال پخش: ۱۹۹۹ تا ۲۰۰۰ | تعداد اپیزود: ۴۳ | استودیو پیه‌رو (Pierrot)
 • میانگین امتیازات : ۸.۵
 • میانگین امتیازات: ۸.۷

ایکیچی اونیزوکا رهبر سابق یک گروه قلدر موتورسوار تصمیم به کسب هدفی جدید و شرافتمندانه می‌گیرد؛ تبدیل شدن به بزرگ‌ترین معلم تاریخ برای چنین آدمی کار ساده‌ای به‌نظر نمی‌رسد به‌خصوص که یکی از انگیزه‌های اونیزوکا سروکله زدن با دخترهای دبیرستانی و البته تبدیل کردن مدرسه به محیطی سرگرم‌کننده است.

مرام خاص اونیزوکا درکنار استفاده از تکنیک‌های رفتاری متفاوت ناشی از سبک زندگی گنگستری سابق او باعث ایجاد موقعیت‌های کمدی خنده‌داری می‌شود که البته در چارچوب فکری ارزشمندی هم ادامه می‌یابد و گاهی هم به درامی اثربخش منتهی می‌شود. به‌علاوه اونیزوکا جزو به‌یادماندنی‌ترین است و تمام نقاط قوت انیمه هم حول شخصیت‌پردازی او شکل می‌گیرد. برای همین تم کلاسیک انیمه GTO را باید جزو جدانشدنی ساختار آن به‌شمار آورد، چیزی که آن‌را تا مدت‌ها جزو بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ نگه می‌دارد.

۶۲. انیمه One Piece

انیمه وان پیس

گلدی راجر، پادشاه دزدان دریایی، موقع اعدام توسط نیروی دریایی از گنج بزرگی به اسم وان پیس صحبت می‌کند که باعث می‌شود عصر بزرگ دزدان دریایی با هدف رسیدن به ثروت و شهرت رقم بخورد. در این بین نوجوانی به اسم مانکی دی لوفی، که می‌خواهد پادشاه دزدان دریایی شود، با جمع کردن یک گروه منحصربه‌فرد عازم گرند لاین، خطرناک‌ترین دریای جهان می‌شود و ماجراجویی‌های بزرگی را پشت سر می‌گذارد.

وان پیس، گنج بزرگ دنیای انیمه، پر از شخصیت‌های مثال‌زدنی، مکان‌های فوق‌العاده، اتفاق‌های شگفت‌انگیز، برخوردهای هیجان‌انگیز و یک دوره‌ی باشکوه از فانتزی‌های مختلف در بالاترین مرتبه است. انیمه‌ای که از کمدی آن می‌خندی، با تراژدی‌اش غمگین می‌شوی و در ماجراجویی‌های کاراکترهای دوست‌داشتنی‌اش غرق می‌شوی. لوفی، زورو، اووسوپ، سانجی، نامی، چوپر، روبین، فرانکی و برووک. صحنه‌های اشک ریختن هر کدام اوج‌های بلند این داستان شگرف است، جایی که سرگذشت و سرنوشت آدم‌ها به هم پیوند می‌خورد و مفهوم ناکاما با وان پیس به اصلی مهم همچون گنج وان پیس تبدیل می‌شود. مانگای وان پیس، شاهکار ایچیرو اودا، رکورددار فروش مانگا است و حتی در قالب انیمه در طی این همه سال همچنان از شور و هیجان پا پس نکشیده و همچنان جزو بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ و البته به تعبیری پادشاه انیمه‌های شونن محسوب می‌شود.

انیمه هاجیمه نو ایپو

داستان این انیمه‌ی ورزشی در مورد پسری دبیرستانی به اسم ماکونوچی ایپو است که به‌خاطر کمک به مادرش در اداره امور حرفه‌ی خانوادگی، مانند سایر هم‌سن‌وسال‌های خود جوانی نمی‌کند. ایپو بعد از آشنایی اتفاقی با یک بوکسور به رشته‌ی بوکس علاقمند می‌شود و به‌تدریج در مسیری دشوار رشد می‌کند.

هاجیمه نو ایپو در نگاه اول یک انیمه‌ی ورزشی است که روندی مشابه کلیشه‌های دیگر این ژانر دارد اما کمی که می‌گذرد مخاطب را چنان در گوشه‌ی رینگ گیر می‌اندازد که راه فراری نخواهد داشت. درواقع تماشای مبارزات بوکس در این انیمه و چالش‌هایی که در رینگ بوکس با رقبای مختلف ایپو رخ می‌دهد این‌قدر نفس‌گیر و تماشایی است که دنبال کردن ادامه‌ی ماجرا و مسابقات پیش روی قهرمان داستان بدون به بی‌راهه رفتن، فرصت توقف را به بیننده نمی‌دهد. هاجیمه نو ایپو قطعا یکی از هیجان‌آورترین و بهترین انیمه‌های ورزشی تاریخ است.

۶۰. انیمه FLCL

انیمه فولی کولی

 • اسم ژاپنی: انیمه Furi Kuri
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی یوجی اینوکیدو
 • کارگردان: کازویا سوروماکی
 • سال پخش: ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۱ | تعداد اپیزود: ۶ | استودیو گایناکس، پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات : ۸.۲
 • میانگین امتیازات : ۸.۰۳

زندگی کسالت‌بار نائوتا ناندابا با آمدن دختری عجیب به نام هاروکو هاروهارا دچار تغییر می‌شود. دختری با موهای صورتی که یک گیتار بیس همراه خود دارد و یک وسپا سوار می‌شود. اولین برخورد نائوتا و هاروکو به تصادفی برمی‌گردد که بعد از آن شاخی عجیب روی سر نائوتا سبز می‌شود و این تازه شروع زنجیره‌ی اتفاقات عجیب و غریبی است که به شکل غیرقابل‌کنترلی رخ می‌دهد. مأموریت خاص هاروکو پای نائوتا را به نبردی سرنوشت‌ساز برای کل جهان هستی باز می‌کند.

اتفاقات رخ داده در طول انیمه FLCL به شکل سریع و مهیجی خیره‌‌کننده است. نبوغ و خلاقیتی که با بسط دادن اشکال و رنگ‌های غنی در این انیمه به‌نمایش درمی‌آید، اصالتی جنون‌آمیز را فریاد می‌زند که سرشار از زیبایی‌های هنری منحصربه‌فرد و تصویرسازی‌های بی‌حدومرز است. درعین‌حال ظرافت موجود در پیچیدگی‌های فولی کولی همان‌قدر که برای خوره‌های دنیای انیمه و انیمیشن روح‌نواز است برای مخاطب عام هم به اثری فراموش‌نشدنی تبدیل می‌شود.

انیمه شبح درون پوسته: استند الون کامپلکس

در آینده‌ای نه‌چندان دور پیشرفت‌های علمی به‌حدی رسیده که پیوندهای میان بدن انسان و ربات به بالاترین حد خود رسیده، چیزی که باعث افزایش توان فیزیکی و کاهش حدود سایبرنتیک شده است. از طرفی با دسترسی جنایتکاران به این قبیل فناوری‌ها جرم‌های جدیدی شکل گرفته است. دولت هم باتوجه‌به حساسیت موضوع، برای مقابله با این روش‌های جدید، بخش ۹ را ایجاد کرده است. واحدی که به سرپرستی دایسوکه آراماکی و موتوکو کوشاناگی موفقیت‌های زیادی در هدف خود کسب کرده اما با ورود یک هکر به اسم مرد خندان ماجرا وارد یک بازی موش و گربه‌ی خطرناک می‌شود.

انیمه ناروتو

دوازده سال از حمله‌ی موجودی افسانه‌ای به‌نام کیوبی به دهکده‌ی کونوها می‌گذرد، زمانی‌که مقام هوکاگه‌ی کونوها به‌کمک یک طلسم و قربانی کردن خود، کیوبی را داخل بدن نوزادی به اسم ناروتو مُهر می‌کند. به‌همین خاطر ناروتوی یتیم کودکی خود را بدون آگاهی از این موضوع با دید منفی افراد دهکده پشت سر می‌گذارد. ناروتو که سعی دارد جایگاه خود را از آن تنهایی تحمیلی به سطح قابل احترام یک هوکاگه برساند، درنهایت در یکی از گروه‌های نینجاهای تازه‌کار دهکده دوستانی پیدا می‌کند و وارد ماجراجویی‌های بزرگ و پرخطری وابسته به وقایع گذشته می‌شود.

داستان نارتو با معرفی قبیله‌های نینجای مختلفی که از قدرت‌های درونی و مافوق‌طبیعیِ برآمده از چاکرا در کنترل عناصر طبیعت برخوردار هستند پر از شخصیت‌های قدرتمند، دوست‌داشتنی و تأثیرگذار است که بعضا حتی از شخصیت اصلی هم برد بیشتری دارند. انیمه ناروتو به‌ویژه با رسیدن به سری شیپودن (Shippuden) به‌عنوان یکی از بهترین انیمه‌های بلند از آرک‌های داستانی فوق‌العاده‌ای بهره می‌برد که اگر از فیلرهای بیش‌از حد آن عبور کنیم، درپایان از دیدن داستان حماسی و تقابل‌های درگیرکننده‌ی فردی و اجتماعی دنیای آن لذت بسیاری خواهیم برد.

انیمه سفر کینو: جهان زیبا

 • اسم ژاپنی: انیمه Kino no Tabi – The Beautiful World
 • براساس لایت ناول سفر کینو نوشته‌ی کیچی سیگساوا و تصویرسازی کوهاکو کوروبوشی
 • کارگردان: توموهیسا تاگوچی
 • سال پخش: ۲۰۰۳ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو A.C.G.T
 • میانگین امتیازات : ۸.۴
 • میانگین امتیازات : ۸.۳۱

کینو نوجوانی ا‌‌‌ست که همراه‌با موتور سخنگویش هرمس، راهی سفری طولانی می‌شود. کینو در هر قلمرو جدید فقط به‌مدت سه روز اقامت می‌کند و علاوه‌بر آشنایی با فرهنگ مردم آن سرزمین با کشف شرایطی خاص و اغلب ناراحت‌کننده که از ذات بشر سرچشمه می‌گیرد، به شناخت تازه‌ای از اصول نانوشته و خطرات بی‌انتهای ندانستن‌ها می‌رسد. چراکه «دنیا زیبا نیست و برای همین زیباست.»

«دنیا زیبا نیست و برای همین زیباست.»

سفر کینو از آن انیمه‌های منحصربه‌فردی است که بعد از دیدن آن در جست‌جوی یک تجربه‌ی هم‌سطح فقط باید افسوس بخورید که چرا خودش با همین ثبات در قسمت‌های بیشتری ادامه پیدا نکرد (بازسازی این مجموعه در سال ۲۰۱۷ گرفتار افت و لغزش نسبی شد). روایت‌های داستانی مجزای کینو در مسیر سفرش به اقلیم‌های مختلف با شرایط و فرهنگ خاص خود، برداشتی متفاوت از یک جهان‌بینی فوق‌العاده و فلسفه‌پردازی گیرا و قابل‌تأمل را در یکی از بهترین انیمه‌ها با موضوع سفر رقم می‌زند.

انیمه بلیچ

 • براساس مانگای بلیچ اثر تیته کوبو
 • کارگردان: نوریوکی آبه
 • سال پخش: ۲۰۰۴ تا ۲۰۱۲ | تعداد اپیزود: ۳۶۶ | استودیو پیه‌رو (Pierrot)
 • میانگین امتیازات : ۸.۱
 • میانگین امتیازات : ۷.۸۱

ایچیگو کوروساکی پسری دبیرستانی است که توانایی دیدن ارواح را دارد. یک روز خانواده‌ی ایچیگو توسط یک روح شرور مورد حمله قرار می‌گیرد. یک شینیگامی به اسم روکیا کوچیکی که در حین نبرد به سختی مجروح شده سعی می‌کند تا بخشی از نیروی روح خود را به ایچیگو بدهد اما در اتفاقی عجیب ایچیگو با گرفتن بخش زیادی از نیروی روکیا تبدیل به یک شینیگامی می‌شود و به‌راحتی از آن نبرد پیروز بیرون می‌آید و این آغاز یک زندگی متفاوت‌تر و اتفاقات خاص مربوط‌به دنیای ارواح و شینیگامی‌ها می‌شود.

شاید اگر استودیو پیِرو دست از عادت فیلرسازی برای انیمه‌ها برمی‌داشت و تمرکز بیشتری روی داستان اصلی انیمه خرج می‌کرد بلیچ جایگاه خیلی بهتری در بین انیمه‌بین‌ها پیدا می‌کرد. اما بااین‌حال بلیچ هنوز یک انیمه‌ی منحصربه‌فرد درمورد ارتباطی پرتب‌وتاب میان انسان‌ها، روح‌های شرور وشینیگامی‌ها است. انیمه‌ای که با افزایش استانداردهای ژانر خود ضمن پرداختن به ارزش‌های انسانی تثبیت‌شده و رایجی مثل دوستی، تلاش برای محافظت از افراد باارزش زندگی و برانگیختن حس همذات‌پنداری در مواجه با درد و رنج قهرمان داستان به اثری الهام‌بخش و مورد احترام تبدیل می‌شود.

انیمه پلنتز

در سال ۲۰۷۵، بشر به نقطه‌ای رسیده است که سفر بین زمین، ماه و ایستگاه‌های فضایی به امری معمول در زندگی روزمره تبدیل شده است. این پیشرفت تکنولوژی مشکلاتی مثل وجود زباله‌های فضایی سرگردان را در پی دارد که باعث آسیب‌های بزرگی به سفینه‌ها و تجهیزات حیاتی فضایی می‌شود. داستان در مورد واحد جمع‌آوری این زباله‌هاست که کارکنانش چندان از منزلت به‌ظاهر پایین جایگاه شغلی خود راضی نیستند. با ورود یک دختر جوان و بانگیزه به نام آئه تانابه به این جمع شاهد افزایش انگیزه‌ها و تلاش‌های این گروه برای اثبات ارزش کارشان به دیگران هستیم.

انیمه سامورایی چامپلو

داستان انیمه سامورایی چامپلو در دوره‌ی تاریخی ادو که ارجاعات و نشانه‌های دوران مدرن هم در آن تلفیق شده رخ می‌دهد؛ جایی که سه غریبه به نام‌های موگن، جین و فوو با روحیاتی مختلف به هم پیوسته‌اند و سفری را برای پیداکردن یک سامورایی که بوی گل آفتاب‌گردان می‌دهد آغاز می‌کنند.

شینیچیرو واتانابه بعد از کارگردانی کابوی بیباپ که در آینده‌ای دور رخ می‌داد، این‌بار با سامورایی چامپلو به ساخت انیمه‌ای که داستانش در دوره‌ی ادو در ژاپن می‌گذرد روی آورده است. در طول انیمه از نظر تاریخی به اتفاقات سیاسی، اجتماعی، مذهبی و هنری آن دوران اشاره می‌شود اما در روایت داستان ارجاعات مدرن فرهنگ عامه با تناقض‌های زمانی مثل گرافیتی و هیپ هاپ هم به‌چشم می‌خورد. اکشن سریع، دیالوگ‌های کم‌نقص و کمدی ظریف انیمه در ترکیب با درخشش‌های اپیزودیک داستان و البته شخصیت‌های دوست‌داشتنی آن یکی از بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ را رقم زده است.

۵۳. انیمه Monster

انیمه مانستر (هیولا)

 • براساس مانگای مانستر اثر نائوکی اوراساوا
 • کارگردان: ماسایوکی کوجیما
 • سال پخش: ۲۰۰۴ تا ۲۰۰۵ | تعداد اپیزود: ۷۴ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات: ۸.۶
 • میانگین امتیازات: ۸.۸

دکتر تنما جراج مغز و اعصاب با استعدادی ساکن دوسلدورف آلمان است که به خاطر مهارت در کارش مورد احترام و تحسین مقامات بیمارستان است، تا اینکه یک روز نجات پسربچه‌ای که تیری به سرش اصابت کرده را به نجات شهردار که کمی بعد وارد بیمارستان شده ترجیح می‌دهد. تبعات این تصمیم فراتر از یک تنزل درجه است چراکه با فرار پسربچه و چند قتل مشکوک در بیمارستان حالا اتهام بزرگی متوجه تنما است. مسئله‌ای که تبدیل به بحرانی بزرگ در سفر به اعماق تاریک روان انسان‌ها می‌شود.

مانستر از آن انیمه‌هایی است که با فضاسازی پیچیده و داستان‌پردازی آرام و باحوصله به ابعادی درگیرکننده و تفکربرانگیز از تصمیم‌های فردی و اجتماعی در وقوع تراژدی‌های بزرگ می‌پردازد. انیمه مانستر یک معجون تلخ از سرگشتگی، جنون و استیصال انسان در مقابل آلایش‌های روانی ترسناک زندگی است که مثل یک گلوله لایه‌های آسیب‌پذیر مغز را می‌شکافد و هیولای خفته‌ای را بیدار می‌کند.

۵۲. انیمه Ergo Proxy

انیمه ارگو پروکسی

در آینده‌ای پسا-آخرالزمانی زیستگاه زمین بر اثر انفجارهای اتمی نابود شده و باقیمانده‌ی انسان‌ها درکنار ربات‌هایی انسان‌نما در شهرهایی با سقف حباب مانند زندگی می‌کنند. یک اختلال ویروسی با ایجاد قوه‌ی خودآگاهی در هوش‌های مصنوعی، منجر به قتل‌هایی خشونت‌بار می‌شود. خانم کارآگاهی به اسم ریئل مِیِر به همراه یک ربات در نقش دستیارش شروع به تحقیق در مورد علل این قتل‌ها می‌کند. ماجرا با اضافه شدن وینسنت لا، مهاجری از شهر موسک که با پروژه‌ی پراکسی مرتبط است و گذشته‌ی محنت‌باری را به دوش می‌کشد، پیچیده‌تر می‌شود.

انیمه‌ی ارگو پروکسی به نویسندگی دای ساتو از آن قبیل آثار نیست که با ریتم سریع و زد و خوردهای زیاد به تهییج مخاطب اقدام کند، بلکه با ارجاع به اصول فلسفی و توسل به اسطوره‌شناسی باستانی به سراغ جنبه‌های درون‌گرایانه و روان‌شناسانه برآمده از مفهوم هویت می‌رود که دانش زمینه‌ای و تحقیق خارج از داستان را برای بیننده‌ی باحوصله لازم می‌کند. ناسلامتی با یک انیمه‌ی سایبرپانک تاریک با ابعاد مرموز و سؤال‌برانگیز طرف هستیم که حتی نوع موسیقی متن و تکنیک تصویری خاص آن که ترکیبی از طراحی سه‌بعدی با انیمیشن سل دوبعدی است هم به فضاسازی پیچیده‌ی آن غنای بیشتری بخشیده است.

۵۱. انیمه Welcom to N.H.K

انیمه به ان‌اچ‌کی خوش آمدید!

تاتسوهیرو ساتو بیست و دو ساله، یک مورد حاد هیکیکوموری است که بعد از ترک تحصیل دانشگاه چهار سال است که هنوز هیچ شغلی ندارد و حالا احساس می‌کند که جهان اطراف او توطئه‌ای است که توسط ان‌اچ‌کی کنترل می‌شود. روزی او با دختری به اسم میساکی ناکاهارا روبه‌رو می‌شود که تمایل دارد وضعیت ساتو را از یک فرد منزوی و غیراجتماعی به انسانی با اعتمادبه‌نفس بیشتر تغییر دهد.

انیمه‌ی Welcom to N.H.K یک درام روان‌شناختی آموزنده و پر از نکات ارزشمند در مورد زندگی فردی و اجتماعی است که با استفاده از کمدی سیاه جاری در خود به موضوعات مهمی مثل انزوا و بی‌عملی، توهم توطئه و خودکشی می‌پردازد. انیمه‌ی به ان‌اچ‌کی خوش آمدید جزو آثار کمتر قدردیده‌‌ای است که اگر باحوصله و ظرافت بیشتری در توصیف‌هایش از وضعیت‌های خاص گریبانگیر نسل جوان دقیق شویم بیشتر به متفاوت بودن این الماس تراش نخورده در دنیای انیمه پی خواهیم برد.

انیمه دفترچه مرگ

 • براساس مانگای دفترچه مرگ اثر تسوگومی اوبا (نویسنده) و تاکه‌شی اوباتا (طراح)
 • کارگردان: تِتسورو آراکی
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۳۷ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات : ۹
 • میانگین امتیازات : ۸.۶۳

یک نوجوان باهوش دبیرستانی به اسم یاگامی لایت دفترچه‌ای پیدا می‌کند که ابتدای آن توضیح داده شده که اگر نام هر شخصی در آن نوشته شود آن فرد می‌میرد. صاحب دفترچه ابتدا یک شینیگامی به اسم ریوک است که برای سرگرمی آن‌را روی زمین پرت کرده و حالا لایت جوانی است که تصمیم می‌گیرد به‌کمک دفترچه دنیایی بدون جرم و جنایت بسازد اما پلیس به‌کمک یک کارآگاه ناشناس به اسم ال درصدد مقابله با این روند برمی‌آید.

ایده‌ی دث نوت هنوز جذاب است، داشتن دفترچه‌ای که با آن بخواهیم هر فردی که جرمی مرتکب شده را از زندگی حذف کنیم قطعا یکی از پربحث‌ترین فانتزی‌های دنیای انیمه است. عواقب دستیابی به این قدرت و ایجاد یک نبرد فکری بین دو نابغه، تقابل نفس‌گیری را در داستان ایجاد می‌کند تا همه چیز خیلی زودتر از مسیری که ابتدا سهل و بدیهی به نظر می‌رسد خارج شود. لایت می‌خواهد خدای دنیای جدیدی باشد که خودش می‌سازد اما همه چیز مثل یک بازی قمار به‌راحتی قابل‌تغییر است.

انیمه نانا

 • براساس مانگای نانا اثر آی یازاوا
 • کارگردان: موریو آساکا
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۴۷ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات : ۸.۴
 • میانگین امتیازات : ۸.۴۹

کوماتسو نانا که برای رسیدن به عشق خود و شروع یک زندگی جدید عازم توکیو است در قطار با اوساکی نانا که خواننده‌ی یک گروه پانک راک است آشنا می‌شود. این دو دختر هم‌نام در توکیو دوباره با یکدیگر روبه‌رو می‌شوند و این‌بار به‌عنوان هم‌خانه، باوجود ابعاد شخصیتی و ایده‌آل‌های متفاوت، دوستی نزدیکی با هم پیدا می‌کنند تا به‌ترتیب برای رسیدن به شهرت و خوشبختی مبارزه کنند.

نانا در میان انیمه‌های عاشقانه با وجود برخورداری از سبک واقع‌گرایانه، کش و قوس‌های زیاد در روابط بین قهرمان‌ها و البته نگاهی بالغانه به سوژه‌ی حساس خود درکنار استفاده از کمدی و درام متناسب با آن به‌خوبی توانسته کیفیت داستان‌گویی خود را افزایش دهد. البته که توجه مدهاوس به بخش مربوط‌به گروه موسیقی و انتخاب ترانه‌های به‌یادماندنی برای انیمه‌ی نانا هم کمک زیادی به بالا رفتن سطح آن کرده است. نتیجه‌ی نهایی برای یک انیمه‌ی شوجو که غالب آن محتوای عاشقانه دارد دستاورد بزرگی است.

انیمه کد گیاس

 • اسم ژاپنی: انیمه Code Geass: Hangyaku no Lelouch
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی ایچیرو اوکوچی
 • کارگردان: گورو تانیگوچی
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۰۸ | تعداد اپیزود: ۵۰ | استودیو سانرایز
 • میانگین امتیازات : ۸.۷
 • میانگین امتیازات : ۸.۷۱

در سال ۲۰۱۰ کشور ژاپن در مقابل امپراتوری بریتانیا که از سلاح‌های روباتیک غول‌پیکر بهره می‌برد سقوط کرده است و به مستعمره‌ای تبدیل شده که منطقه‌ی ۱۱ نامیده می‌شود. لولوش لمپروژ، دانش آموز با هوشی است که به‌طور اتفاقی در جدال بین گروهی از سربازان بریتانیایی و نیروهای شورشی منطقه ۱۱ قرار می‌گیرد. دختر مرموزی به اسم سی‌سی لولوش را از این مهلکه فراری می‌دهد و یک تونایی ماورایی به اسم گیاس یا قدرت شاهی به او می‌بخشد که امکان کنترل افراد را با دادن هر فرمانی مهیا می‌کند. لولوش تصمیم می‌گیرد به‌کمک قدرتی که کسب کرده انتقام خود را از بریتانیا بگیرد و به ظلم آن پایان دهد.

کد گیاس پیش از آن‌که با سبک مکا شناخته شود، به خاطر وجود قدرت‌های ماورایی، پیچش‌های داستانی و نبردهای فکری شخصیت‌ها با حضور لولوش، که یک شخصیت کاریزماتیک و محبوب در دنیای انیمه است، به سطح جذابی رسیده که آن‌را در بین بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ قرار می‌دهد. کد گیاس مملو از تقابل‌های فراموش نشدنی است که با لحظه‌هایی دراماتیک و احساسی با درک درستی از داستان‌گویی تقدیم بیننده می‌شود و درکنار همه‌ی این‌ها با موسیقی، دیالوگ‌ها و اکشن‌های حساب‌شده همپای رنگ و لعاب غنی انیمه مخاطب را با خود همراه می‌کند.

۴۷. انیمه Mushi-Shi

انیمه موشی‌شی

 • براساس مانگای موشی‌شی اثر یوکی اوروشیبارا
 • کارگردان: هیروشی ناگاهاما
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۷ و ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۲۶+۲۰ | استودیو آرت‌لند
 • میانگین امتیازات : ۸.۵
 • میانگین امتیازات : ۸.۶۸

گینکو شخصیت اصلی داستان یک موشیشی است؛ کسی که در دنیای پر از ارواح و موجودات ماورایی به اسم موشی توانایی دیدن و تعامل با آن‌ها را دارد. گینکو به نقاط مختلفی سفر می‌کند و درباره‌ی موشی‌ها تحقیق می‌کند و مشکلاتی که این موجودات فراطبیعی برای مردم ایجاد کرده‌اند را برطرف می‌کند.

در طول انیمه Mushi-Shi می‌توان با انواع یوکای و آیاکاشی در ادبیات فولکلوریک ژاپن و تأثیرات مختلفی که در طبیعت و زندگی انسان‌ها می‌گذارند آشنا شد. داستان موشیشی در زمانی خیالی بین دوره‌های ادو و میجی روایت می‌شود. فضای سنگین و اسرارآمیز روایت موشی‌شی درکنار نوع شخصیت‌پردازی گینکو و آرامشی که در بیشتر لحظه‌های احساسی و عجیب داستان القا می‌شود منجر به فلسفه‌پردازی دلنشینی در دل معماهای غیرطبیعی آن شده است، رازهایی که همیشه با جواب‌های خوشایند حل نمی‌شود.

انیمه بلک لاگون (مرداب سیاه)

روکورو اوکاجیما (راک) یک کارمند ژاپنی است که به‌طور اتفاقی طی یک سفر کاری توسط یک گروه دزدان دریایی امروزی به اسم بلک لاگون گروگان گرفته می‌شود. اما راک که از زندگی کسالت‌بار کارمندی خود خسته شده است بعد از این ماجرا تصمیم می‌گیرد به بلک لاگون ملحق شود. او حالا باید برای زنده ماندن در محیط جدیدی سرشار از فساد و جنایت تلاش کند.

داستان بلک لاگون در حوالی شهری خیالی به نام رواناپور در جنوب شرقی تایلند نزدیک مرز کامبوج و در دهه ۹۰ میلادی اتفاق می افتد. تجربه‌ی زندگی با خلافکاران و مافیا برای یک کارمند معمولی تغییر بزرگی است که به‌تدریج برای راک به گام برداشتن از مرز تاریکی و روشنایی به سمت حقیقتی بی‌رحم تبدیل می‌شود. بلک لاگون از آن دست انیمه‌های کمیابی است که ضمن ترکیب اکشن هالیوودی با موضوعات تیره و عمیق‌تر که خاص آثار انیمه است به تجربه‌ای ارزشمند در این مدیوم تبدیل می‌شود.

انیمه گینتاما

 • براساس مانگای گینتاما اثر هیدآکی سوراچی
 • کارگردان: شینجی تاکاماتسو، یوایچی فوجیتا و…
 • سال پخش: ۲۰۰۶ تا ۲۰۱۸ | تعداد اپیزود: ۳۷۵ | استودیو سانرایز
 • میانگین امتیازات : ۸.۶
 • میانگین امتیازات : ۸.۹۵ ~ ۹.۱۷

با حمله‌ی گروهی از موجودات فضایی به اسم آمانتوها به زمین در دوره‌ی ادو، انسان‌ها تسلیم این حضور شده‌اند و بیست سال بعد از این اتفاق، زندگی در ژاپن فئودال سبک و سیاق تازه‌ای به‌خود گرفته است چراکه دولت به سامورایی‌ها خیانت کرده و تسلیم بیگانگان شده است و با ممنوعیت حمل شمشیر و کنار زدن سامورایی‌ها دیگر مقاومتی دربرابر حضور آزادانه‌ی آدم فضایی‌ها وجود ندارد. ساکاتا گینتوکی جوان سامورایی‌مسلک و البته بی‌خیالی است که همراه کاگورا و شینپاچی زندگی می‌کند، آن‌ها در قبال انجام کارهایی که مردم از آن‌ها درخواست می‌کنند امرارمعاش می‌کنند.

انیمه موربیتو: محافظ روح مقدس

بالسا یک زن جنگجوی نیزه‌دار است که طی عهدی باید جان هشت نفر را قبل‌از مرگ خود نجات دهد. او که بعد از تعلیمات چند ساله به یک محافظ حرفه‌ای تبدیل شده، در بازگشت به محل سکونتش جان پسربچه‌ای را که از روی پل پرت شده نجات می‌دهد. پسری که معلوم می‌شود یک شاهزاده است که روحش تسخیر شده و امپراطور قصد دارد او را به قتل برساند. بالسا به درخواست مادر شاهزاده، پسربچه را با خود از قصر خارج می‌کند تا او را نجات دهد.

انیمه موربیتو: محافظ روح مقدس یکی از خالص‌ترین آثار تخیلی وابسته به باورهای ماورایی داستان‌های دوران تاریخی ژاپن است؛ قلمروی که برای نجات از خشکسالی به مبارزه با نفرین شیطانی برمی‌خیزد، شاهزاده‌ای تسخیرشده را برای جلوگیری از بازگشت آن طلسم به‌عنوان یک قربانی انتخاب می‌کند. اما وفای به یک عهد قدیمی منجر به سفری خطرناک برای ادامه‌ی زندگی می‌شود. محافظ روح مقدس انیمه‌ای در حال و هوای رسوم و اعتقادات زمان‌های قدیم ژاپن ضمن معرفی یک قهرمان زن مثال‌زدنی به دنیای انیمه در خلال نمایشی تاریخی و کلاسیک از مبارزه با سلاح‌های سرد و تعامل کم‌نقص شخصیت‌های خود شمایلی از یک روح بی‌آلایش و زیبا را در یک افسانه‌ی شهری به‌نمایش می‌گذارد.

انیمه گورن لاگان

 • اسم ژاپنی: انیمه Tengen Toppa Gurren Lagann
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال از کازوکی ناکاشیما
 • کارگردان: هیرویوکی ایماایشی
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۲۷ | استودیو گایناکس (Gainax)
 • میانگین امتیازات : ۸.۳
 • میانگین امتیازات: ۸.۶۵

زمانی در آینده بشریت مجبور شده تا در دهکده‌هایی زیرزمینی سکونت کند. چراکه سطح زمین تبدیل به میدان نبردی شده که در آن موجوداتی به اسم بیست‌من با کمک ربات‌هایی قدرتمند که گانمن نامیده می‌شود به کشتار بازماندگان نسل بشر می‌پردازند. سایمون نوجوانی است که در جریان حفاری‌های روزمره‌ی خود وسیله‌ای پیدا می‌کند که کلید راه‌اندازی یک ابزار جنگی باستانی است. سایمون و دوستش کامینا این سلاح را لاگان می‌نامند و درحالی‌که برای خروج از غارهای زیرزمینی دهکده‌ی خود و کشف دنیای بالای سرشان انگیزه‌های زیادی دارند، به‌همراه یوکو که ماجراجویی از سطح زمین است یک حمله‌ی ناگهانی را از دهکده دفع می‌کنند و عازم سفری پرمخاطره در سطح زمین برای کشف رازهای فراموش شده می‌شوند.

انیمه گورن لاگان با ایده‌ای که حالا با وجود آثاری مثل اتک آن تایتان آشناتر از همیشه به نظر می‌رسد شاید در ابتدا جنبه‌های فانتزی پررنگی را به ژانر مکا الصاق کند اما به مرور اکشن سرگرم‌کننده‌ی آن به جنبه‌های جدی‌تری پیوند می‌خورد که بالاتر از سطح داستان‌پردازی موردانتظار خود قرار دارد. هرچند گورن لاگان در توسعه‌ی داستان با پرداختن به این مسایل کمی شتاب‌زده است اما در پایان به اثری تبدیل می‌شود که در بین انیمه‌های هم‌سبک خودش نمی‌توان به‌راحتی آن‌را فراموش کرد.

۴۲. انیمه Mononoke

انیمه مونونوکه

 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی جیاکی کوناکا، ایکوکو تاکاهاشی، میچیکو یوکوته، مانابو ایشیکاوا
 • کارگردان: کنجی ناکامورا
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۱۲ | استودیو توئی انیمیشن
 • میانگین امتیازات: ۸.۳
 • میانگین امتیازات : ۸.۴۴

دارو فروش، لقب یک استاد ناشناس و مرموز است که برای ازبین‌بردن ارواح شرور و سرگردانی که مونونوکه نامیده می‌شوند، در ژاپن بین دوره‌ی تاریخی ادو و میجی سفر می‌کند. اما دارو فروش کار چندان ساده‌ای ندارد چراکه تنها با کشف شکل، حقیقتِ پشت ظاهر و دلیل رفتار غیرمعمول هر مونونوکه می‌تواند از پس آن برآید.

انیمه باکانو

 • براساس لایت ناول باکانو نوشته‌ی ریوگو ناریتا و تصویرسازی کاتسومی انامی
 • کارگردان: تاکاهیرو اوموری
 • سال پخش: ۲۰۰۷ تا ۲۰۰۸ | تعداد اپیزود: ۱۳+۳ | استودیو Brain’s Base
 • میانگین امتیازات: ۸.۳
 • میانگین امتیازات : ۸.۴

توضیح در مورد داستان باکانو کمی پیچیده است. این سوالی است که در ابتدای انیمه هم مطرح می‌شود؛ اینکه داستان (مونوگاتاری) را از کجا باید تعریف کرد. داستان باکانو در ابتدا چند ماجرای به ظاهر بی‌ربط را دنبال می‌کند. اوایل دهه ۱۹۳۰ در شیکاگو، یک قطار بین‌قاره‌ای سفر افسانه‌ای خود را با برجاگذاشتن ردی از خون و جنون آغاز می‌کند. در همان زمان یک دانشمند بلندپرواز و دستیارش در جستجوی بطری‌های گم‌شده‌ی اکسیر جاودانگی هستند. درحالی‌که جنگ بین گروه‌های مافیایی این وضع را بدتر می‌کند. در سال ۱۷۱۱ عده‌ای از کیمیاگرها درگیر رازها و ارزش‌های اکسیر جاودانگی هستند و…

درواقع چیزی که انیمه‌ی باکانو را جذاب‌تر می‌کند برقراری ارتباط بین تکه‌های مختلف پازل داستان و شخصیت‌های متعدد آن است، چراکه باکانو ابتدا از روایتی غیرخطی بهره می‌برد و به‌تدریج خطوط داستانی و اجزای آن‌را با مهارتی شگفت‌انگیز به یکدیگر پیوند می‌زند و هرچقدر بیشتر عاشق سینما باشید از دیدن یکی از بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ بیشتر لذت خواهید برد.

انیمه نودامه کانتابیله

 • اسم ژاپنی: انیمه Nodame kantâbire
 • براساس مانگای نودامه کانتابیله اثر توموکو نینومیا
 • کارگردان: کنیچی کاسای، چیاکی کن
 • سال پخش: ۲۰۰۷ | تعداد اپیزود: ۴۵ | استودیو J.C.Staff
 • میانگین امتیازات انیمه Nodame Cantabile در IMDB: ۸.۱
 • میانگین امتیازات : ۸.۳

شینیچی چیاکی موسیقی‌دان درجه یکی است که برای قرار گرفتن در بین نخبه‌های اروپا با مشکلاتی روبه‌رو است. اول اینکه چیاکی از خانواده‌ای برجسته است که باعث شده او، سرشار از کمال‌گرایی، نسبت به عملکرد خود و دیگران نقد و وسواس زیادی پیدا کند. در گام بعدی چیاکی به خاطر ترس از پرواز از ژاپن خارج نشده است.

چیاکی در چهارمین سال تحصیل در بهترین داشگاه موسیقی ژاپن با دختری به اسم نودامه آشنا می‌شود. نودامه در ظاهر دختری شلخته و بی‌خیال است که هدفی در زندگی ندارد اما کاری که نودامه با نواختن پیانو می‌کند توجه چیاکی را به‌شدت جلب می‌کند و ارتباط احساسی این دو نفر برای رسیدن به اوج موسیقی را جدی‌تر می‌کند.

انیمه کایجی

 • اسم ژاپنی: انیمه Gyakkyou Burai Kaiji
 • براساس مانگای Gambling Apocalypse: Kaiji اثر نوبویوکی فوکوموتو
 • سال پخش: ۲۰۰۷ – ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۵۲ | استودیو مدهاوس
 • میانگین امتیازات: ۸.۳
 • میانگین امتیازات : ۸.۲۸

کایجی ایتو جوانی خود را با قمارهای کوچک و دزدیدن آرم ماشین‌های گران‌قیمت به بطالت می‌گذراند. کایجی افسرده و درمانده از فقری که گرفتار آن شده، با مردی به اسم ایتو روبه‌رو می‌شود که او را به خاطر یک ضمانت، مسؤل تسویه‌ی قرض پرداخت‌نشده‌ای می‌داند که حالا تبدیل به مبلغ کلانی شده است. کایجی به پیشنهاد اندو برای فرار از این مخمصه وارد یک کشتی به اسم اسپوآر ‌می‌شود تا درجریان یک قمار وسوسه‌برانگیز در عرض یک شب تمام مشکلاتش را رفع کند. اما ماجرا به موقعیتی پیچیده برای تقابل با افراد دیگر حاضر در ماجرا ختم می‌شود که در بیشتر مواقع نتیجه‌ای به‌جز نمایان شدن سمت تاریک رفتار انسان‌ها ندارد.

اگر از دیدن سریال اسکویید گیم هیجان‌زده‌اید بهتر است تماشای اصل جنس را هم به هیچ وجه فراموش نکنید

انیمه کلند

تومویا دانش‌آموز سال سوم دبیرستان بعد از مرگ مادرش در رابطه با پدرش و زندگی شرایط کسالت‌باری را طی می‌کند. تا اینکه روزی با دختر عجیبی به اسم ناگیسا روبه‌رو می‌شود و کم‌کم ارتباط نزدیکتری در مدرسه با هم پیدا می‌کنند. درادامه اوضاع برای تومویا با نگاه متفاوت‌تری نسبت به دیگران و اتفاقات زندگی دنبال می‌شود.

انیمه کتاب دوستان ناتسومه

 • اسم ژاپنی: انیمه Natsume Yuujinchou
 • براساس مانگای کتاب دوستان ناتسومه اثر یوکی میدوریکاوا
 • کارگردان: تاکاهیرو اوموری، کوتومی دایی
 • سال پخش: ۲۰۰۸ تا ۲۰۱۷ | تعداد اپیزود: ۷۴ | استودیو Brain’s Base و Shuka
 • میانگین امتیازات : ۸.۲
 • میانگین امتیازات: ۸.۳۲ ~ ۸.۶۴

تاکاشی ناتسومه از زمانی‌که به یاد دارد توانایی دیدن ارواح مختلف را داشته، قدرتی که از مادربزرگش ریکو ناتسومه به ارث برده است. یوجینچو یا کتاب دوستان میراث دیگر ریکو برای تاکاشی است. کتابی که شامل اسامی ارواحی است که ریکو تحت کنترل خود درآورده. حال این موجودات به امید بازگرداندن آزادی خود یا تصاحب کتاب به‌دنبال ناتسومه هستند. او وقت خود را صرف فسخ قراردادهای مادربزرگش با این ارواح و آزاد کردن آن‌ها می‌کند و در این راه مادارا، در قالب یک گربه‌ی پرحرف که نیانکو سنسی نامیده می‌شود، خود را محافظ و راهنمای ناتسومه می‌داند.

انیمه کیمیاگر تمام فلزی: برادری

در دنیایی تخیلی شبیه‌به دوران بعد از انقلاب صنعتی اروپا، جایی‌که کیمیاگری علمی رایج و درحال رشد است، دو برادر به نام‌های ادوارد و آلفونسو الریک سعی می‌کنند به کمک کیمیاگری و جادوی سیاه، مادرشان را به زندگی بازگردانند اما در این کار شکست می‌خورند. ادوارد یک پا و آلفونسو هم بدنش را از دست می‌دهد. ادوارد با فدا کردن دستش در آخرین لحظه روح آلفونسو را در یک زره فلزی توخالی حفظ می‌کند. دست راست و پای چپ ادوارد هم با اندام مصنوعی مکانیکی جایگزین موقتی پیدا می‌کند. آن‌ها متوجه می‌شوند که به کمک انرژی سنگ کیمیا می‌توانند دوباره اندام ازدست‌رفته‌ی خود را به‌دست آورند و برای این منظور به‌عنوان جوانترین کیمیاگران دولتی به ارتش ملحق می‌شوند.

هیچ انیمه‌ای به اندازه‌ی کیمیاگر تمام‌فلزی: برادری نتوانسته علاقمندان به دنیای انیمه را در یک انتخاب تا این اندازه هم‌نظر نگه دارد. دلیل این امر را می‌توان در فلسفه‌ی اساسی نهفته در داستان هم یافت؛ چراکه کیمیاگر تمام فلزی هم‌اندازه‌ی زمان ارزشمندی که از مخاطبش می‌گیرد او را درگیر نمایشی شگفت‌انگیز می‌کند. این برای انیمه‌ای که بیش‌از هرچیز به اصل مبادله‌ی برابر در علم کیمیاگری تکیه دارد، که طبق آن به اندازه‌ی چیزی که به‌دست می‌آید باید جایگزینی گرفته شود، یک موهبت موازی است. انیمه کیمیاگر تمام فلزی با تعادلی که در بین تمام اجزای نمایش خود ایجاد کرده یکی از بهترین انیمه‌های سریالی و جزو موفق‌ترین آثار در زمینه‌ی ارائه‌ی فلسفه‌ای دقیق از یکی از تمایلات جادویی بشر و ماجراجویی مبارزه‌طلبانه‌ی انسان‌ها است.

انیمه مونوگاتاری

 • اسم ژاپنی: انیمه
 • براساس لایت ناول مونوگاتاری نوشته‌ی نیشیو ایشین و تصویرسازی ووفان
 • کارگردان: آکیوکی شینبو، تومووکی ایتامورا، تاتسویا اویشی
 • سال پخش: ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ | تعداد اپیزود: ۱۰۰ | استودیو شفت (Shaft)
 • میانگین امتیازات: ۸ ~ ۸.۶
 • میانگین امتیازات: ۸.۳۵ ‍~ ۸.۹۱

داستان مونوگاتاری در مورد کویومی آراراگی، دانش آموز سال سوم دبیرستان است که به کمک اوشینو، مرد عجیبی ساکن ساختمانی متروکه، از حمله‌ی یک خونآشام نجات پیدا می‌کند. آراراگی باوجود اینکه هنوز یک انسان باقی مانده است اما قابلیت‌هایی فرابشری مانند توانایی درمان و بینایی تقویت شده در او به وجود آمده است. بااین‌حال آراراگی تلاش می‌کند زندگی معمولی دبیرستانی خود را با کمک سوباسا هانکاوا، نماینده‌ی کلاس و دوست عادی‌اش، ادامه دهد.

سری مونوگاتاری یک تجربه‌ی هیجان‌انگیز و اسرارآمیز از ماجراهایی ماوراءالطبیعه است که با نمایشی منحصربه‌فرد و سورئالیستی از جنب و جوش رنگ‌ها، بازی طرح‌ها و طنین صداها به شخصیت‌پردازی‌های درگیرکننده، لحظه‌های احساسی و داستانی ریشه‌ای گره می‌خورد و کشف لایه‌های مختلف داستان را لذت‌بخش‌تر می‌کند.

انیمه فیری تیل

 • براساس مانگای فیری تیل اثر هیرو ماشیما
 • کارگردان: شینجی ایشیهارا
 • سال پخش: ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۳۲۸ | استودیو A-1 Pictures، Satelight، Bridge، CloverWorks
 • میانگین امتیازات : ۸
 • میانگین امتیازات: ۷.۶۱

داستان انیمه فیری تیل در یک دنیای فانتزی به اسم فیوره رخ می‌دهد، جایی‌که انجمن‌های جادوگری مشغول انجام مأموریت‌ها و فعالیت‌های جادویی هستند. داستان با لوسی آغاز می‌شود که سودای پیوستن به یکی از بهترین گروه‌های جادوگری را دارد و در مسیر خود با ناتسو، عضو گروه فیری تیل، برخورد می‌کند و این شروعی برای شکل گرفتن یک دوستی محکم در پی ماجراجویی‌های بی‌پایان اعضای گروه درکنار یکدیگر است.

انیمه فیری تیل با استفاده از المان‌های جادویی، شخصیت‌های جذاب، کمدی گیرا، مبارزات هیجان‌انگیز و البته تثبیت اوج‌های احساسی تمام انتظارات برای شکل گرفتن یک انیمه‌ی شونن دیدنی را برآورده می‌کند. اثری که با خلق ماجراجویی‌ها و لحظه‌های شگفت‌آور در قالب یک انیمه‌ی بلند عطش دنبال کردن آرک‌های مختلف داستان را از مخاطب نمی‌گیرد.

انیمه تاتامی گلکسی (کهکشان تاتامی)

یک دانشجوی ناشناس سال سوم دانشگاه کیوتو بعد از ملاقات با آدمی عجیب و غریب، به روایت‌های فردی مختلفی از سال‌های گذشته‌اش در دانشگاه می‌پردازد. روایت‌هایی که داستانِ نحوه‌ی زندگی این دانشجوی آرزو به دل را، در صورت پیوستن به باشگاه‌های خاص دانشگاه، در دنیاسازی‌های موازی بررسی می‌کند.

ماساکی یواسا کارگردانی است که با هر اثرش باید انتظار انیمه‌ای منحصربه‌فرد و متفاوت را داشت. در انیمه کهکشان تاتامی هم داستان با همان سبک عجیب و خلاقانه‌‌ی یواسا به تصویر کشیده شده است. تاتامی گلکسی نمایش با طراوتی است که با کنار زدن بسیاری از هنجارهای ژانری انیمه‌ها به یک داستان‌سرایی خلاقانه از دل کلیشه‌های موردانتظار دست می‌یابد و به کمک جلوه‌های غیرمعمول، جنب و جوش تصاویر و پالت‌های رنگی به یک انیمه‌ی هنری مسحورکننده منتهی می‌شود.

انیمه باکومن

 • براساس مانگای باکومن اثر تسوگومی اوبا
 • کارگردان: کنیچی کاسایی، نوریاکی آکیتایا
 • سال پخش: ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۳ | تعداد اپیزود: ۷۵ | استودیو J.C.Staff
 • میانگین امتیازات: ۸
 • میانگین امتیازات : ۸.۲۱ ~ ۸.۵۶

داستان در مورد دو پسر نوجوان به اسم موریتاکا ماشیرو و آکیتو تاکاگی است که تصمیم می‌گیرند مانگای خودشان را طراحی کنند و در مجلات هفتگی به چاپ برسانند تا درنهایت تبدیل به انیمه شود. در این بین با حضور میهو آزوکی و میهوشی کایا، ارتباطی عاشقانه باعث ایجاد انگیزه‌های بیشتر برای رسیدن‌به اهدافی بزرگ شکل می‌گیرد.

انیمه آنوهانا: گلی که آن روز دیدیم

 • اسم ژاپنی: انیمه Ano Hi Mita Hana no Namae wo Bokutachi wa Mada Shiranai.
 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی ماری اوکادا
 • کارگردان: تاتسویوکی ناگای
 • سال پخش: ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۱۱ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات: ۸.۲
 • میانگین امتیازات : ۸.۴

بعد از مرگ یکی از اعضای یک جمع شش نفره‌ی دوستی در دوران کودکی، همه به‌تدریج از هم فاصله گرفته‌اند. حالا با گذشت ۱۰ سال جینتان، لیدر اصلی گروه، درحالی‌که از حضور در اجتماع کناره‌گیری کرده است، روح سرگردان منما را به چشم می‌بیند. منما از جینتان می‌خواهد که برای برآورده کردن یک آرزوی فراموش‌شده در خاطراتش به او کمک کند تا روحش بتواند به دنیای پس از مرگ منتقل شود. جینتان برای زنده کردن این آرزو بار دیگر گروه دوستی را گرد هم جمع می‌کند اما غیر از این چالش که فقط خودش روح منما را می‌بیند مشکلات و عوارض بزرگتری هم بعد از این همه سال گریبانگیر آن‌هاست.

اگر فقط یک انیمه بخواهد احساسات فراموش شده‌ای را به غلیان بیندازد و سخت‌ترین بیننده را هم تحت‌تأثیر قرار دهد، آنوهانا این‌جا است تا در یازده قسمت با قدرت تمام به این حس فراموش‌نشدنی و رهایی‌بخش منجر شود. پرداختن به حسرت از بین رفتن روابط فراموش‌نشدنی زندگی انسان‌ها همان عنصری است که در آنوهانا با کاوش در احساساتی معصومانه و دراماتیک مخاطب را در پایان لحظه‌های سپری‌شده‌اش به‌شدت متأثر می‌کند.

انیمه اوساگی دراپ

 • اسم ژاپنی: انیمه Usagi Drop
 • براساس مانگای اوساگی دراپ اثر یومی یونیتا
 • کارگردان: کانتا کامی
 • سال پخش: ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۱۱ | استودیو پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات: ۸.۳
 • میانگین امتیازات : ۸.۴

دایکیچی کاواچی یک مرد مجرد سی ساله است که بعد از شرکت در مراسم ختم پدربزرگش مسئولیت فرزندخواندگی دختر شش ساله‌ي او به نام رین را به عهده می‌گیرد چراکه سایر خانواده حس خوبی نسبت به نفس این موضوع ندارند. بنابراین زندگی دایکیچی وارد شرایط متفاوتی می‌شود که طی آن باید با چالش‌های مختلفی که یک پدر مجرد با آن روبه‌رو است سروکله بزند.

انیمه اوساگی دراپ قبل از هرچیز درباره‌ی تصمیم‌های ساده‌ای است که باعث ایجاد وظایف و تغییراتی بزرگ در زندگی انسان می‌شود. زمانی‌که باید از سرگرمی‌ها و عادت‌های قبلی دست کشید و برای موفقیت در شرایط جدید مبارزه کرد. خب چه چیزی سخت‌تر و حساس‌تر از رسیدگی و تربیت دختربچه‌ای است که در یک موقعیت روحی دشوار قرار دارد. اینکه یک انیمه‌ی کوتاه جوسه در ژانر برشی از زندگی بتواند اینقدر تأثیرگذار و دلچسب باشد را باید در بیان ارتباط پدر و دختری شیرین و پرطراوت دایکیچی و رین جست‌وجو کرد.

انیمه فیت زیرو

 • براساس لایت ناول فیت/زیرو اثر گن اوروبوچی (نویسنده) و تاکاشی تاکئوچی (طراح)
 • کارگردان: ای آئوکی
 • سال پخش: ۲۰۱۱ تا ۲۰۱۲ | تعداد اپیزود: ۲۵ | استودیو یوفوتیبل (Ufotable)
 • میانگین امتیازات : ۸.۳
 • میانگین امتیازات : ۸.۴۵

هفت جادوگر برای تصاحب جام مقدسی که می‌تواند آرزوها را برآورده کند روح قهرمان‌های اسطوره‌ای قدیمی را احضار می‌کنند تا در رقابتی که زمان آن برای بار چهارم فرا رسیده با هم به نبرد بپردازند. نتیجه‌ی این رویکرد به تقابل و تعامل روحیه‌های خاص و متفاوتی منجر می‌شود که پوچی داستان را محو می‌کند.

فیت/زیرو با درگیری‌های شخصیت‌های تاریخی در یک رقابت مرگبار و اکشن‌های متنوع موجود در داستانش به حقایق و گذشته‌های پردردی می‌پردازد که فلسفه‌ی موجود در پشت اتفاقاتش را به اعماق ژرف‌تری می‌کشاند. به همین علت شخصیت‌پردازی پرمغز سری فیت باعث می‌شود تقابل بین کاراکترهای آن وارد ابعاد درگیرکننده‌تری شود، چیزی که معنای فداکاری و قهرمانی را به موضوعاتی تاریک و گزنده پیوند می‌زند و باعث می‌شود فیت زیرو در بین سایر اقتباس‌هایی که از این مجموعه ساخته شده در مرتبه‌ی بالاتری قرار بگیرد.

انیمه اشتاینز گیت (دروازه‌ی اشتاین)

 • اسم ژاپنی: انیمه Steins;Gate
 • براساس ویژوال ناول اشتاینز گیت از استودیوهای MAGES و Nitroplus
 • کارگردان: هیروشی هاماساکی، تاکویا ساتو
 • سال پخش: ۲۰۱۱ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو وایت فاکس (White Fox)
 • میانگین امتیازات: ۸.۸
 • میانگین امتیازات : ۹.۱

اوکابه رینتارو دانشمند جوانی است که به‌طور اتفاقی حین آزمایش‌های عجیبش روی یک دستگاه مایکروویو به توانایی ارسال ایمیل به گذشته دست پیدا می‌کند. با شکافته شدن بعد زمان توسط اوکابه، اتفاقات و درگیری‌های خواسته و ناخواسته‌ی بزرگی برای او و دوستانش به وجود می‌آید که در بین نظریه‌های علمی و تئوری‌های توطئه به پیش می‌رود.

انیمه چیهایافورو

چیهایا آیاسه دختربچه‌ای است که تمام شور و اراده‌ی خود را بدون اینکه رویای خاصی برای خود در نظر بگیرد صرف پیشرفت خواهر بزرگترش در حرفه آیدل و مدلینگ می‌کند. تا اینکه چیهایا با آراتا، پسری که استعداد بالایی در یک بازی رقابتی به اسم کاروتا دارد، آشنا می‌شود.

کاروتا یک بازی کارتی دوئل مانند بر مبنای به‌خاطر سپردن اشعار و لازمه‌ی آمادگی ذهنی و جسمی است. آراتا علاقه‌ی چیهایا را به این بازی جلب می‌کند. چیهایا و دوست دیگرش ماشیما به‌همراه آراتا دوران کودکی را پشت سر می‌گذارند و کمی از هم دور می‌شوند. اما چیهایا در دوره دبیرستان با رویای تبدیل شدن به بهترین بازیکن ژاپن برای تشکیل تیم کاروتا تلاش می‌کند.

هرچند ماجراها در انیمه چیهایافورو با معرفی یک بازی کارتی کمتر شناخته شده شکل می‌گیرد اما معرفی یکی از جالب‌ترین شخصیت‌های دختر انیمه‌ای و روحیات درخشان و قابل‌توجه‌اش اولین گام در تثبت کیفیت این انیمه است. البته در ادامه هم با یک فضاسازی سنتی و جذاب متوجه اثری می‌شویم که در عین سادگی دلایل زیادی برای لذت بردن از خاص بودن آن خواهیم داشت.

۲۶. انیمه Hunter x Hunter

انیمه هانتر هانتر

گون پسر نوجوانی است که متوجه می‌شود پدرش، که مدت‌ها است ناپدید شده، به‌عنوان یک هانتر مشغول فعالیت است. پس تصمیم می‌گیرد راه او را درپیش بگیرد تا بتواند او را پیدا کند. هانتر یا شکارچی به کسی گفته می‌شود که در جستجوی ناشناخته‌ها، کشف گنجینه‌های پنهان و مبارزه با موجودات عجیب و… در دنیایی پرخطر سفر می‌کند. گون با رسیدن به سن ۱۲ سالگی خانه را برای شرکت در آزمون هانتر شدن ترک می‌کند و در مسیر این تصمیم بزرگ با لئوریو، کوراپیکا و کیلوا که هر کدام انگیزه‌های خاصی دارند دوست می‌شود.

هانتر هانتر بدون شک یکی از بهترین انیمه‌های شونن با خلق دنیای فانتزی خاص و پرداختن به داستان‌هایی پرعمق و البته سرگرم‌کننده است. نمی‌توان از آزمون‌هایی که با مراحل مرگبار طراحی شده عبور کرد و از کشف ایده‌ها و بسترهای داستانی هانتر هانتر دل کند. چراکه آرک‌های داستانی انیمه‌ی HxH خیلی سریع وارد چالش‌هایی بزرگ و درگیرکننده می‌شود و به‌کمک شخصیت‌های جالب‌توجهی که وارد ماجرا می‌شوند در یک دنیاسازی تلفیقی به نتایج خیره‌کننده‌ای دست پیدا می‌کند که به هیچ وجه نباید لذت کشف آن را از دست داد.

انیمه ماجراجویی عجیب جوجو

ماجراجویی عجیب و غریب جوجو داستان خاندان جواستار را روایت می‌کند، خانواده‌ای که اعضای نسل‌های مختلف آن متوجه می‌شوند که باید با استفاده از قدرت‌هایی که دارند به مبارزه با نیروهای شر و دشمنان ماوراطبیعه بپردازند. شخصیت‌های اصلی مجموعه همیشه یکی از اعضای خانواده‌ی جواستار هستند که نام‌شان می‌تواند به‌صورت جوجو خلاصه شود.

انیمه سایکو-پس (روان‌گذر)

داستان سایکو-پس در آینده اتفاق می‌افتد، جایی‌که به کمک تکنولوژی یک سیستم پیشرفته امکان اندازه‌گیری ابعاد شخصیتی، وضعیت روحی و درصد احتمال ارتکاب جرم شهروندان محیا است و مجرم قبل از ارتکاب جرم شناخته و مجازات می‌شود. اما درحالی‌که همه چیز باید در وضعیتی آرمانی قرار داشته باشد یک تفکر مخالف دربرابر این سیستم قرار می‌گیرد.

سایکو پس انیمه‌ای است که این بار شاید بهتر باشد مثل سایت مای انیمه فهرست که هر فصل انیمه‌ها را جداگانه فهرست می‌کند فقط به فصل اول آن معطوف شویم. از آن‌جا که داستان در طول فصل اول شروع و پایان خاص خود را دارد، می‌توان با یک پایان‌بندی شگفت‌انگیز و تا حدودی باز به آن خاتمه داد. آنتاگونیست جذاب و تقابل هیجان‌انگیز دو تفکر خاص و ضدسیستم همان چیزی است که در فصل اول سایکو پس دنیای به ظاهر کنترل‌شده و محفوظ یک سیستم بسته را به نقد می‌کشد و از پیچیدگی‌های انسانیت و قصور از آن حرف می‌زند.

انیمه برادران فضایی

دو برادر به نام‌های موتا و هیبیتو بعد از دیدن یک یوفو در آسمان که به سمت ماه می‌رود، صرف‌نظر از واقعی یا خیالی بودن این اتفاق به فضا علاقمند می‌شوند و به هم قول می‌دهند یک روز به فضا بروند. نوزده سال بعد، هیبیتو در مسیر تحقق رویای خود به یک فضانورد تبدیل شده اما شرایط برای موتا فرق می‌کند چراکه به‌تازگی از کارش اخراج شده و زندگی بی‌هدفی دارد.

انیمه بسکتبال کوروکو

اعضای نسل طلایی یک تیم بسکتبال مدرسه‌ای که به نسل معجزه‌ها معروف هستند و سه سال متوالی قهرمان کشور شده‌اند با ورود به دبیرستان راه خود را جدا کرده‌اند و تبدیل به رقیب هم شده‌اند. اما درکنار پنج بازیکن اصلی آن تیم، یک ذخیره‌‌ی طلایی به اسم کوروکو با خصوصیات بازیگردانی منحصربه‌فرد، در دبیرستان سیرین با بازیکن بااستعداد دیگری به‌نام کاگامی آشنا می‌شود و تصمیم می‌گیرد در نقش سایه برای درخشش و پیشرفت او به نبرد علیه سایر تیم‌ها به‌ویژه همبازی‌های قدرتمند قدیمی بپردازد.

بسکتبال کوروکو را در مکتب انیمه‌های ورزشی می‌توان یکی از معجزه‌ها نام برد. شخصیت اصلی کامل‌ترین نیست، حتی حضورش احساس نمی‌شود اما درعوض روش و تأثیری که در سرنوشت بازی تیم دارد همان ایده‌ای است که باعث تمایز بسکتبال کوروکو از سایر هم‌قطارانش می‌شود. انیمه بسکتبال کوروکو هیجانِ دیوانه‌وار یک بسکتبال حرفه‌ای را به شکلی لذت‌بخش و اعتیادآور به بیننده القا می‌کند و بدون طول و تفسیر جوهره‌ی نابی از ورزش را به نمایش می‌گذارد.

انیمه حمله به تایتان (تایتان مبارز)

 • اسم ژاپنی: انیمه Shingeki no Kyojin
 • براساس مانگای حمله به تایتان اثر هاجیمه ایسایاما
 • کارگردان: تتسورو آراکی (فصل ۱و۲و۳)، ماساشی کوئیزوکا (۲و۳)، جان سیشیدو (۴)، یویچیرو هایاشی (۴)
 • سال پخش: ۲۰۱۳ تا ۲۰۲۱ | تعداد اپیزود: ۷۵ | استودیو ویت (Wit Studio)، ماپا (MAPPA)
 • میانگین امتیازات : ۹
 • میانگین امتیازات : ۸.۵۱ ~ ۹.۱

با ظهور غول‌هایی انسان‌نما و آدم‌خوار به اسم تایتان، نسل باقی‌مانده برای حفاظت از جان خود سه دیوار به ارتفاع ۵۰ متر به‌صورت دایره‌های داخل یکدیگر می‌سازد و به مدت ۱۰۰ سال درون این دیوارها در آرامش زندگی می‌کند. تا زمانی‌که بالاخره یک تایتان ۶۰ متری پدیدار می‌شود و با ایجاد سوراخی در دیوار بزرگ‌تر راه را برای ورود تایتان‌های کوچکتر ۳ تا ۱۵ متری باز می‌کند و فصل جدیدی از مبارزه با این تهدید بزرگ برای بشریت آغاز می‌شود.

اِرن یاگر به‌همراه میکاسا آکرمن و آرمین آرلرت که شاهد سقوط دیوار ماریا و کشتاری وحشتناک هستند به قصد انتقام از تایتان‌ها به ارتش نیروهای مبارز ملحق می‌شوند تا شاید رازهای ناگفته‌ی این دنیا را هم کشف کنند.

اتک آن تایتان انیمه‌ای آخر زمانی مملو از شگفتی‌های مرموز و ناشناخته است. انیمه‌ای که جلوه‌ای مدرن از یک ترس اساطیریِ آمیخته با ناامیدی را در تقابل با موجوداتی از یک منشا مبهم به نمایش می‌گذارد. یک تراژدی مکرر و روشنفکرانه از دل تاریخ واقعی که با خیال‌پردازی‌هایی جنون‌آمیز ترکیب شده و با شروع هر فصل به جنبه‌های حساس و تأثیرگذاری از حیات بشر چنگ می‌زند. اثری که قبل از پایانش به جایگاه بالایی در بین بهترین انیمه‌های سریالی تاریخ رسیده است و حتی با یک جمع‌بندی کمتر از حد اشتیاق و انتظار اوج گرفته در بین طرفداران هم نمی‌توان لحظه‌های پرفروغ و ماندگارش را فراموش کرد.

انیمه ترور در رزونانس (ترور در توکیو)

بعد از حمله‌ای به ظاهر تروریستی و یک سرقت موفق از تأسیسات هسته‌ای، ویدئوهایی در اینترنت منتشر می‌شود که طی آن دو نوجوان که خود را گروه اسفینکس (ابوالهول) می‌نامند توکیو را با بمب‌گذاری‌های مختلف تهدید به نابودی می‌کنند مگر اینکه معمای رازآلودی که طرح کرده‌اند حل شود. اما در دنیایی پر از دروغ و فریب، هدف این دو نوجوان، که با نام‌های نه و دوازده معرفی می‌شوند، ارسال چه پیامی است؟

ترور در رزونانس از آن دست انیمه‌هایی است که در زمان‌های مختلف همچنان می‌تواند حرف‌های زیادی برای گفتن داشته باشد. احتمالا این ویژگی به خاطر ایجاز موجود در داستان‌گویی و شرایطی که بیننده برای برقراری ارتباط با این انیمه با آن همراه است تفسیر کرد. درواقع لفظ ترور دربرابر معمای اصلی نهفته در تیرگی داستان به پیام قابل‌تأملی ختم می‌شود که باوجود اینکه در قالب قسمت‌های پرتعداد پخش نشده است اما باعث می‌شود تا طنین ذهنی ترور در رزونانس به‌راحتی به فراموشی سپرده نشود.

انیمه هایکیو

 • براساس مانگای هایکیو اثر هاروئیچی فوروداته
 • کارگردان: سوسومو میتسوناکا، ماساکو ساتو
 • سال پخش: ۲۰۱۴ تا ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۸۵+۵ | استودیو پروداکشن آی.جی
 • میانگین امتیازات: ۸.۷
 • میانگین امتیازات : ۸.۴۷ ~ ۸.۸۱

هیناتا شویو یک دانش‌آموز راهنمایی نسبتا کوتاه قامت است که بعد از دیدن یک بازی والیبال قهرمانی کشور در تلویزیون به علاقه و انگیزه‌ای بالا نسبت به ورزش والیبال دست پیدا می‌کند و در تیم والیبال مدرسه عضو می‌شود. هرچند ایشان ابتدا در مسابقه مقابل تیمی که از ستاره‌ای به اسم کاگیاما بهره می‌برد شکست می‌خورد اما با انگیزه‌ی بیشتر برای پیشی گرفتن از کاگیاما خیلی زود با او همبازی می‌شود تا درکنار هم چالش‌های بزرگ‌تری را در مسیر پیشرفت پشت سر بگذارند.

هرچند این روند داستان برای شروع یک انیمه‌ی ورزشی تغییر بزرگی محسوب نمی‌شود ولی هایکیو خیلی خوب می‌تواند از خصوصیات خاص خودش برای پرشورتر و هیجان‌انگیزتر شدن مسابقات بهره ببرد. پشتکار و پرش‌های بلند بازیکن سبک‌بالی مثل هیناتا و شکستن مرزبندی‌های دنیای واقعی، اگر مثل همان مسابقه‌ای که او در تلویزیون دید در مخاطب به علاقه‌ای مشابه ختم نشود باز هم تبدیل به استعاره‌ای بی‌نهایت جذاب و برای عبور از محدودیت‌ها و بال دادن به استعدادهای نهفته خواهد بود.

انیمه دروغ آوریل تو

آریما پیانیست ماهری است که بعد از مرگ مادرش با شوک بدی روبه‌رو می‌شود که او را از نواختن پیانو بازمی‌دارد. تا اینکه یک روز وسط یک پارک، دختر ویلون‌زنی به اسم کائوری با جادوی موسیقی بار دیگر او را به پیوندهای عاشقانه و احساسی زندگی بازمی‌گرداند، چراکه ترکیب عشق و موسیقی به معجونی معجزه‌گر تبدیل می‌شود.

دنیایی که در دروغ تو در آوریل با موسیقی رنگ و معنای تازه‌ای پیدا می‌کند به‌قدری روح‌نواز و درخشان است که شعله‌های یک عشق زمینی را به عرشی باشکوه متصل می‌کند. موسیقی در نقش یک جلا دهنده‌ی معنوی به‌عنوان زبانی جهانی بین انسان‌ها به بیان داستانی از عشق و عاطفه می‌پردازد. درست این‌جاست که موسیقی در شکلی کلاسیک به توصیفی دقیق از روحیات و تجربیات شخصیت‌ها از رویاهای جاری در لحظه‌های بی‌بازگشت زندگی می‌پردازد و نگرشی بی‌بدیل از دریچه‌ای رها شده را تراوش می‌کند.

انیمه انگل، قاعده کلی

بیگانگان فضایی انگل‌مانندی به زمین می‌آیند و با وارد شدن به مغز انسان‌ها کنترل بدن آن‌ها را در اختیار می‌گیرند تا در قالب موجوداتی انسان‌نما با قربانی کردن بدن طعمه‌های مختلف به حیات‌شان ادامه دهند. شینیچی ایزومی دانش‌آموز شانزده ساله‌ای است که با خوش‌شانسی از تسخیر کامل توسط انگلی به اسم میگی نجات پیدا می‌کند و فقط دست راستش را در اختیار این انگل می‌بیند. میگی و شینیچی مجبور به یک هم‌زیستی ناخوشایند می‌شوند و حالا باید به کمک هم دربرابر حمله‌ی انگل‌هایی که این ترکیب جدید را یک تهدید برای گونه‌ی خود می‌دانند مقاومت کنند.

انیمه وان پانچ من (مرد تک مشتی)

 • اسم ژاپنی: انیمه Wanpanman
 • براساس مانگای وان پانچ من اثر وان (ONE)
 • کارگردان: شینگو ناتسومه (فصل ۱)، چیکارا ساکورایی (فصل ۲)
 • سال پخش: ۲۰۱۵ تا ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو مدهاوس، جی.سی.استاف
 • میانگین امتیازات: ۸.۸
 • میانگین امتیازات : ۸.۵۳ ~ ۷.۴۳

سایتاما یک ابرقهرمان با ظاهری معمولی و بی‌احساس است. شاید تنها ویژگی ظاهری خاص او کله‌ی بدون موی براقی است که برای تحقق یک آرزوی دیرینه بعد از سه سال تمرین بی‌وقفه حاصل شده. حالا سایتاما به قدرتی فوق‌العاده دست پیدا کرده و هیچ دشمنی نمی‌تواند دربرابر ضربه‌ی مشت او مقاومت کند. اما مشکل غیرمنتظره از همین‌جا شکل گرفته است، چراکه این قدرت باعث شده لذت و هیجان پیروزی از او گرفته شود.

درواقع سایتاما برای پیدا کردن یک هدف بزرگ در زندگی با مشکل روبه‌رو شده چراکه از همان ابتدا از تمام دشمنانش برتر است و فقط باید دید در چه موقعیتی قرار است با آن‌ها روبه‌رو شود. حتی ورود یک شاگرد سایبورگ و پیوستن به انجمن قهرمانان هم به کنایه‌آمیزتر شدن دنیای مرد تک مشتی منجر می‌شود.

انیمه وان پانچ من یک کمدی اکشن ابرقهرمانی منحصربه‌فرد است که به‌خوبی از اغراق‌ها و ویژگی‌های دنیای انیمه و مانگا برای بروز ذات بی‌قید و بند خود بهره برده و به‌کمک این تفاوت حاصل از کنار زدن کلیشه‌های رایج ژانر خود به دغدغه‌های مهم‌تری مثل درک انسانیت، شرافت و برآوردن آرزوها پرداخته است.

انیمه پاک‌شده (شهری که تنها من در آن گمشده‌ام)

 • اسم ژاپنی: انیمه Boku Dake ga Inai Machi
 • براساس مانگای شهری که تنها من در آن گمشده‌ام اثر کی سانبه
 • کارگردان: توموهیکو ایتو
 • سال پخش: ۲۰۱۶ | تعداد اپیزود: ۱۲ | استودیو A-1 Pictures
 • میانگین امتیازات : ۸.۵
 • میانگین امتیازات : ۸.۳۳

وقتی ساتورو فوجینوما متوجه می‌شود که به چند دقیقه قبل از وقع یک حادثه منتقل شده که می‌تواند از وقع آن جلوگیری کند تصمیم می‌گیرد از این قابلیت اسرارآمیز، که آن‌را احیا می‌نامد، برای نجات جان دیگران استفاده کند. اما زمانی‌که ساتورو به اشتباه متهم به قتل یکی از نزدیکانش می‌شود، به گذشته‌ای در ۱۸ سال قبل فرستاده می‌شود. او خیلی زود متوجه می‌شود که این قتل ممکن است به ماجرای ناپدید شدن و مرگ یکی از همکلاسی‌های کودکی‌اش، کایو هینازوکی مرتبط باشد. حالا ساتورو فرصت پیدا کرده تا با کشف راز این جریان قدیمی و نجات هینازوکی، از جان عزیزانش در زمان حال هم محافظت کند.

انیمه ری:زیرو ـ شروع زندگی از صفر در دنیایی دیگر

 • اسم ژاپنی: انیمه Ri:Zero kara Hajimeru Isekai Seikatsu
 • براساس لایت ناول ری:زیرو اثر Tappei Nagatsuki
 • کارگردان: ماساهارو واتانابه
 • سال پخش: ۲۰۱۶ تا ۲۰۲۱ | تعداد اپیزود: ۵۰ | استودیو وایت فاکس
 • میانگین امتیازات : ۸.۱
 • میانگین امتیازات : ۸.۲۶ ~ ۸.۵۳

سوبارو پسر نوجوانی است که مشغله و هدف خاصی در زندگی ندارد. او بعد از خرید از یک فروشگاه ناگهان خود را در یک دنیای موازی فانتزی می‌بینید و کمی بعد متوجه می‌شود که بعد از هر بار مردن در این دنیا می‌تواند مثل تجربه‌ی یک بازی ویدئویی از نقطه‌ای دوباره با آگاهی وارد اتفاقات قبلی شود، اما تحمل بار این دانستن با افزایش دلبستگی‌های او در آن‌جا کم‌کم به وحشتی خردکننده تبدیل می‌شود.

در میان انبوه انیمه‌های با حال‌وهوای ایسکای انیمه ری:زیرو نه‌تنها خودش را گم نکرده بلکه همچنان با حلاوت بیشتری می‌درخشد و به فهرست بهترین انیمه‌های سریالی اضافه می‌شود. دلیل این امر را می‌توان در تم روانشناختی مهیج ری:زیرو جست‌وجو کرد. به‌علاوه انیمه با اضافه شدن شخصیت‌های چندبعدی، کاریزماتیک و مرموزی که به ایجاد بازده‌ی حداکثری برای انتقال پیام‌های داستان کمک می‌کنند به یک فضاسازی ناب دست پیدا می‌کند. جدی گرفتن عنصر تغییر در روند زندگی که منجر به نجات خود و افرادی که به آن‌ها وابستگی داریم می‌شود همان انگیزه‌ای است که در انیمه ری:زیرو به‌عنوان معنای باشکوه زندگی در مسیری دوطرفه و پرپیچ‌وخم به شکلی جذاب ارزش‌گذاری می‌شود.

انیمه آکادمی قهرمان من

 • اسم ژاپنی: انیمه Boku no Hero Academia
 • براساس مانگای اثر کوهی هوریکوشی
 • کارگردان: کنجی ناگاساکی، تومو اوکوبو، ماساهیرو موکای
 • سال پخش: از ۲۰۱۶ تاکنون | تعداد اپیزود: ۱۱۳ | استودیو بونز (Bones)
 • میانگین امتیازات : ۸.۴
 • میانگین امتیازات : ۸ ~ ۸.۳

در دنیایی که اکثر انسان‌ها از قدرت‌های فرابشری برخوردار هستند، میدوریا ایزوکو پسرکی است که هیچ قدرت خاصی ندارد اما این موضوع باعث نمی‌شود تا او از رویاپردازی‌هایش دست بردارد. تا اینکه یک روز میدوریا با قهرمان مورد ستایش خودش یعنی آلمایت برخورد می‌کند. آلمایت متوجه می‌شود که میدوریا جانشین مناسبی برای به ارث بردن قدرت قابل‌انتقالش خواهد بود. میدوریا بالاخره به آرزویش می‌رسد و با ورود به یک دبیرستان قهرمانی به اسم یو ای، درکنار هم‌کلاسی‌هایی عجیب و بااستعداد، به ماجراجویی‌هایی در تقابل با نیروهای شرور و درک معنی قهرمان شدن می‌پردازد.

ساخت انیمه‌های شونن ابرقهرمانی جدید و موفق، آن‌هم با حضور بزرگان این سبک، درحالی‌که ژانر به اشباع رسیده باشد، کار ساده‌ای نیست. اما انیمه آکادمی قهرمان من در چنین شرایطی با تثبیت کیفیتی غافلگیرکننده توانسته گلیم خودش را از آب بیرون بکشد. نتیجه اینکه مای هیرو آکادمیا با معرفی مجموعه‌ای جذاب از شخصیت‌ها و دستیابی به لحظه‌های اوج پرهیجان در یک دنیای ابرقهرمان‌پرور نه‌فقط طرفداران مانگا و انیمه بلکه کمیک‌بازها را هم به سمت خود جذب کرده است تا به‌کمک برخورداری از فن‌های دوآتیشه بتواند نامش را بیشتر بر سر زبان‌ها بیندازد.

انیمه مارس مثل شیر می‌آید

روزمرگی یک نوجوان ۱۷ ساله به اسم کیریاما ری با چالش‌های زیادی همراه است. هرچند او یک نخبه در بازی شوگی (شطرنج ژاپنی) است اما فشارهای روحی زیادی را بر دوش می‌کشد. ری به‌دنبال استقلال از زندگی پرتنش با خانواده‌اش به‌تنهایی در آپارتمانی در توکیو نقل مکان کرده است و با مشکلاتی دیگری مثل مشقت‌های مالی، انزوا و افسردگی درگیر است. بااین‌حال آشناییی ری با آکاری، هیناتا و مومو کاواموتو، سه خواهری که با پدربزرگشان زندگی می‌کنند تبدیل به یک رابطه‌ی شبه‌خویشاوندی نزدیک می‌شود تا شاید ری به‌کمک آن بتواند ضمن حفظ آمادگی روحی و جسمی برای بازی شوگی، نحوه‌ی تعامل با دیگران و درک احساسات پیچیده‌ی خود را هم یاد بگیرد.

۱۱. انیمه Mob Psycho 100

انیمه موب سایکو ۱۰۰

شیگئو کاگیاما، معروف به موب، یک دانش‌آموز کلاس هشتمی است که از کودکی متوجه قدرت‌های ماورایی ذهنی و روحی خود می‌شود اما به‌خاطر نگاه منفی دیگران به یک سایکیک کمی گوشه‌گیر و درون‌‌گراست. تنها خواسته‌ی موب جلب توجه هم‌کلاسی‌اش سوبومی است. آشنایی موب با ریگن آراتاکا، یک شیاد با ادعای دروغ بزرگ‌ترین سایکیک حاضر، باعث می‌شود که موب برای رسیدن به شرایط بهتر و ریگن برای استفاده از او برای پولدار شدن با هم همراه شوند. درحالی‌که موب در راه تقابل با ارواح شرور و موجودات فراطبیعی به حدِ انفجاریِ قدرتش می‌رسد، باید تلاش کند تا این قابلیت را درکنار شرایط اجتماعی ناپایدارش به تعادل برساند.

وقتی استودیو بونز بعد از موفقیت وان پانچ من تصمیم به ساخت اثر دیگر مانگاکای آن کرد، کمتر کسی انتظار تبدیل شدن موب سایکو ۱۰۰ به یک اثر دست اول را می‌کشید. اما انیمه موب سایکو ۱۰۰ با آن ظاهر معمولی و طراحی ساده‌ی شخصیت‌ها تبدیل به ریسک موفقی شد که کشف آن به نگاه ظریفی مثل شخصیت ریگن احتیاج داشت. درواقع همان همکاری پویا و تکمیل‌کننده‌ی موب و ریگن را در مورد سازنده‌ی مانگا و انیمه هم می‌توان مثال زد. به بیان دیگر انیمه Mob Psycho 100 به‌لطف همین پیشرفت خیره‌کننده نسبت‌به مانگای مورد اقتباس خود و شناخت درست پتانسیل موجود در بافت اصلی اثر به یکی از بهترین انیمه‌های سریالی تبدیل شده است.

انیمه شبدر سیار

آستا و یونو دو نوجوان یتیمی هستند که از کودکی در کلیسای محقری در روستایی در حاشیه‌ی قلمرو شبدر زندگی کرده‌اند. آرزوی دیرین آن‌ها رسیدن به جایگاه پادشاه جادوگرها است. در این راه برخلاف یونو که در کنترل قدرت‌های جادویی مهارت خاصی از خود نشان می‌دهد اما آستا هیچ قدرت جادویی خاصی ندارد و سعی دارد با تمرین‌های بدنی به قدرت جادویی برسد. در آستانه‌ی پانزده سالگی همه‌ی بچه‌ها کتاب جادوی مخصوص خود به اسم گریمور را دریافت می‌کند، اتفاقی که تفاوت‌های آستا و یونو را نسبت به هم و البته دیگران بیشتر آشکار می‌کند.

شبدر سیاه یکی دیگر از انیمه‌های پرتکرار شونن به حساب می‌آید. ترکیب قهرمان‌هایی که با هدفی بزرگ راهی ماجراجویی می‌شوند، آزمون‌هایی که برای رشد بیشتر در استفاده از مهارت‌های فراطبیعی باید پشت سر بگذارند، تعامل و تقابل با دوستان و دشمنانی که در مسیرشان با آن‌ها برخورد می‌کنند و… همه المان‌های آشنایی هستند که در این داستان هم به اشکال مختلف دیده می‌شود. اما بلک کلاور بالاخره درادامه‌ی استفاده‌ی جاه‌طلبانه از چشمه‌ی جوشان کلیشه‌های ژانری، خودش را به تکامل می‌رساند. در دوره‌ای که نارتو، بلیچ، فیری تیل و… به پایان رسیده‌اند بلک کلاور به‌خوبی داستان تأثیرگذار دیگری را از قدرت تلاش و اراده جایگزین می‌کند.

انیمه ساخته شده در ابیس

پرتگاه بزرگی به نام ابیس وجود دارد که مکانی ناشناخته در جهان مملو از موجودات عجیب و آثار باستانی اسرارآمیز است. کسی از چگونگی شکل‌گیری و انتهای این مکان باخبر نیست. نسل‌های جسور و ماجراجوی زیادی معروف به دایورها با ورود به ابیس تلاش کرده‌اند تا با کاوش در طبقه‌های مختلف آن به کشف اسرار آن بپردازند. بهترین و شجاع‌ترین دایورها وایت ویسل نامیده می‌شوند که با کشف‌های ارزشمند خود پیشرفت‌های زیادی برای مردم سطح زمین به ارمغان آورده‌اند. ریکو، دختر وایت ویسل گمشده‌ای به نام لیزای نابودگر، برای یافتن مادرش در مسیر خطرناک ورود به اعماق پایین ابیس انگیزه‌های زیادی دارد تا اینکه با پیدا کردن یک پسر رباتی مرموز به اسم رگ، که خاطره‌ای از گذشته‌اش ندارد عازم این سفر اسرارآمیز و پرخطر می‌شود.

انیمه وایولت اورگاردن

 • براساس لایت ناول وایولت اورگاردن نوشته‌ی کانا آکاتسوکی و تصویرسازی آکیکو تاکاسه
 • کارگردان: تایچی ایشیداته، هاروکا فوجیتا
 • سال پخش: ۲۰۱۸ تا ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو کیوتو انیمیشن (Kyoto Animation)
 • میانگین امتیازات: ۸.۵
 • میانگین امتیازات : ۸.۶

وایولت اورگاردن دختر جوانی است که از کودکی برای جنگیدن در میدان نبرد تربیت شده و مهارت‌هایش بدون درک احساسات واقعی زندگی شکل گرفته است. حالا پس از اتمام یک جنگ طولانی و گسترده، وایولت که معلولیت دست‌هایش با اندامی مکانیکی جبران شده آخرین چیزی که از جنگ به یاد دارد یک ابراز علاقه در قالب کلماتی است که هنوز درکی از آن ندارد. وایولت در بازگشت مجدد به اجتماع و جست‌وجوی معنای زندگی وارد شغلی می‌شود که طی آن باید احساسات مشتری‌های مختلف را در قالب نوشتن یک نامه به فرد موردنظرشان انتقال دهد.

اینکه یک ماشین جنگیِ انسانیِ بی‌احساس بعد از جنگ، درحالی‌که دستانش هم با اندامی روباتیک جایگزین شده، باید به تایپ عواطفی انسانی، که پیش از این از درک سطحی آن نیز بی‌بهره بوده بپردازد شروع تراژدیک داستان است. وایولت باید معنای دوست داشتن را ابتدا در کلمات دیگران کشف کند تا شاید بتواند این احساس سرکوب شده را از درون خودش هم نمایان کند. مفهومی که باید از مسیر تأثیرپذیری احساسی، به ناخودآگاه الهام شود و با درکی درست ثبت شود. برای همین داستان وایولت اورگاردن از پیچیدگی‌های فوق‌العاده زیبایی تشکیل شده که همه به یک دستاورد به‌یادماندنی از شکل‌گیری و تثبیت عواطف انسانی منتهی می‌شود.

انیمه حماسه وینلند

در سال ۱۰۱۳ میلادی در سرزمین سرد ایسلند تورفین جوان که با شنیدن داستان رشادت‌های جنگجویان دریانورد بزرگ شده، به یک افسانه‌ی قدیمی در مورد سرزمینی حاصلخیز به نام وینلند علاقمند است. اما سرنوشت برخلاف آرزوهای صلح‌طلبانه‌ی پدرش او را به میان جنگی خونین می‌کشاند. جنگ گسترده‌ای میان انگلیس و دانمارک شکل گرفته است و جنگجویان وایکینگ می‌تواند با استفاده از قدرت خود به یکی از دو طرف جنگ ملحق شوند تا از غنایم جنگ سهمی داشته باشند. در این هرج‌و‌مرج تورفین باید برخلاف میل باطنی با کسی همراه شود تا بتواند انتقام بزرگش را بگیرد.

نبردهای تاریخی در دوره‌ای که به مزدوران وایکینگ اختصاص دارد محل حماسه‌پردازی‌های بی‌قیدوبند زیادی است. این عناصر تاریک و خشن در انیمه‌ی حماسه‌ی وینلند با ظرافت بالایی همراه ماهیت واقعی آن دوره به تصویر کشیده شده تا تطابق واقع‌گرایانه‌ی خوبی در طول داستان ایجاد شود. داستانی که با شخصیت‌پردازی‌های پیچیده در جاه‌طلبی‌های جنگجویان یک عصر وحشی غرق می‌شود و قضاوت کامل در مورد آن‌ها را دشوار می‌کند. این ویژگی در طول فصل اول منجر به خلق یکی از بهترین شخصیت‌های مکمل دنیای انیمه به اسم آشِلاد می‌شود، شخصیتی که برای غیرقابل‌پیش‌بینی شدن انیمه چه در طول فصل اول و چه در ادامه‌ی آن موهبت بزرگی است. همراه شدن با حماسه وینلند درگیر شدن در سفری پر فراز و نشیب در بخشی از تاریخ مبارزات و تاکتیک‌های جنگی بشر است، با تمام امیدها و زندگی‌هایی که مثل غباری در مه تاریخ گم شده‌اند.

۶. انیمه Dororo

انیمه دورورو

 • براساس مانگای دورورو اثر اوسامو تزوکا
 • کارگردان: کازوهیرو فوروهاشی
 • سال پخش: ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۴ | استودیو ماپا، تزوکا پروداکشن
 • میانگین امتیازات : ۸.۴
 • میانگین امتیازات : ۸.۲۲

یک ارباب سامورایی به اسم دایگو کاگه برای نجات سرزمینش از قحطی و نابودی به شیاطین متوسل می‌شود و برای دفع آن پیمانی با دوازده شیطان می‌بندد که بهای آن قربانی شدن فرزند درآستانه‌ی تولد او است. اما این نوزاد درحالی‌که بدون اندامی مثل چشم، گوش، بینی، پوست، دست و… متولد می‌شود، همچنان به حیاتش ادامه می‌دهد و در اوج ناامیدی در آب رودخانه رها می‌شود. پزشکی این بچه را پیدا و بزرگ می‌کند و با ساخت اندام مصنوعی امیدواری برای نبرد با شیاطین و بازپس‌گیری اندام قربانی شده را زنده نگه می‌دارد. این کودک هیاکیمارو است که در مسیر خود با دورورو همراه می‌شود تا سفری سخت برای رسیدن‌به هدفی چالش‌برانگیز آغاز شود.

بازسازی انیمه‌ی دورورو که اقتباسی از اثر قدیمی اوسامو تزوکا است درست با همان خط داستانی رایج آثار کلاسیک با کنار هم قرار دادن زیرداستان‌های جدا و ترتیب مرحله‌ای برای رسیدن قهرمان‌هایش به سمت یک هدف بزرگ به پیش می‌رود. به‌کارگیری نیروی اهریمن برای رسیدن به آسایش مادی و درادامه تأثیری که این جابه‌جایی در اصول طبیعی و متعادل زندگی می‌گذارد، از همراهی یک رونین عجیب‌الخلقه و بچه‌ای آواره به برداشت ویژه‌ای برای طعنه زدن به مفاهیم انسانی می‌رسد. به عبارت دیگر یک دوگانگی تأمل‌برانگیز در تقابل دو سمت اصلی ماجرا وجود دارد که این اثر کلاسیک را هنوز هم در ردیف انیمه‌های سامورایی‌محور با نگرش رستگاری در راهی انباشته از خون و گناه انسان‌ها زنده نگه داشته است.

انیمه شیطان کش

 • اسم ژاپنی: انیمه Kimetsu no Yaiba
 • براساس مانگای شیطان کش اثر کویوهارو گوتوگه
 • کارگردان: هاروئو سوتوزاکی
 • سال پخش: ۲۰۱۹ | تعداد اپیزود: ۲۶ | استودیو یوفوتیبل (Ufotable)
 • میانگین امتیازات : ۸.۷
 • میانگین امتیازات : ۸.۵۸

در عصر تایشو ژاپن، تانجیرو کامادو پسری باهوش و مهربان است که همراه خانواده‌اش در کوهی دورافتاده زندگی آرامی دارد. اما یک روز که تانجیرو برای فروش زغال به شهر می‌رود خانواده‌اش توسط شیطان‌ها مورد حمله قرار می‌گیرد و تنها بازمانده، خواهرش، نزوکو است که باوجود پیدا کردن خوی شیطانی به‌طور غیرمنتظره‌ای نشانه‌هایی از احساسات و تفکر انسانی از خود نشان می‌دهد. تانجیرو برای گرفتن انتقام و یافتن راهی برای تغییر دوباره‌ی خواهرش به یک انسان، تصمیم می‌گیرد به گروه‌های شیطان کش ملحق شود.

انیمه کاگویا ساما: عشق جنگ است

کاگویا شینومیا و میوکی شیروگانه در مقام رئیس و معاون شورای دانش‌آموزی دبیرستان شوچیین یک زوج ممتاز، برجسته و تمام‌عیار به‌نظر می‌رسند. اما آن‌ها باوجود احساسات عاشقانه‌ای که نسبت به هم دارند به‌خاطر حس غرور و برتری‌جویی، حاضر نمی‌شوند به‌عنوان نفر اول به علاقه‌ی خود اعتراف کنند. برای همین از نبوغ خود برای پیروزی در نبردی ذهنی استفاده می‌کنند تا طرف مقابل را در رقابتی سلطه‌جویانه وادار به این کار کنند. درحالی‌که این کشمکش دوطرفه، دستیابی به هدف اصلی را همچنان ناممکن می‌سازد این روال هر روز ادامه دارد.

کلیشه‌های ژانر کمدی رمانتیک مدرسه‌ای در انیمه کاگویا ساما به‌کمک ایده‌ی مبارزه‌ی ذهنی دو نابغه پر و بال تازه‌ای پیدا کرده و با اضافه شدن شخصیت‌های جانبی قابل‌اعتنا و به‌کارگیری به‌موقع شوخی‌های روده‌برکننده به کیفیت قابل‌توجهی در داستان‌پردازی خاص خودش رسیده است. سازنده‌ها هم برای بهتر شدن انیمه کم نگذاشته‌اند و با جانمایی دقیق و برنامه‌ریزی درست، کمدی خنده‌دار کاگویا ساما را در جای لازم به درامی باورپذیر متصل کرده‌اند. نکته‌ای که به‌عنوان حلقه‌ی مفقوده‌ی این دست انیمه‌ها در عشق جنگ است به سکوی پرتاب آن در میان بهترین انیمه‌های سریالی تبدیل شده است.

انیمه فروتس بسکت (سبد میوه)

تورو هوندا بعد از یک تراژدی خانوادگی تصمیم به زندگی در چادر گرفته اما جایی که برای این کار درنظر گرفته ملک خانواده‌ی سوما است که با دیدن وضعیت تورو او را در خانه‌ی خودشان می‌پذیرند. نکته غافلگیرکننده درباره‌ی این خانواده اینجا است که اگر توسط جنس مخالف به آغوش کشیده شوند تبدیل به حیوانات طالع‌بینی چینی می‌شوند. با این تفاسیر زندگی با خانواده‌ی سوما یک ماجراجویی غیرمنتظره سرشار از لحظه‌های خنده‌دار و عاشقانه است.

سبد میوه یک انیمه‌ی کمدی درام در سبک شوجو است که برخلاف اقتباس قدیمی‌تر آن در سال ۲۰۰۱، در بازسازی فعلی‌اش ظرافت و نکته‌بینی بیشتری دیده می‌شود. درواقع سری جدید فروتس بسکت با دمیدن روحی تازه در کالبد قدیمی و بی‌رمق ژانر شوجو به‌عنوان ناجی آن در عصر انیمه‌های مدرن ظاهر شده است، چیزی که حالا از تلفیق عناصر رازآلودِ ماورایی، شیرینِ کمدی و تلخِ درام با محتوای احساسی و عاشقانه‌ی داستان، چه برای طرفداران قدیمی و چه مخاطب جدید، به دستاوردی دل‌گرم‌کننده و شگفت‌انگیز دست یافته است که هرچه به پایان نزدیک می‌شود قدرت ماهیت جدیدش بیشتر به چشم می‌آید.

انیمه جوجوتسو کایسن

یوجی ایتادوری یک دانش‌آموز دبیرستانی است که باوجود توانایی ذاتی در ورزش، عضو باشگاه تحقیقات فراطبیعی شده تا فرصت بیشتری برای کارهای دیگر مثل عیادت از پدربزرگش در بیمارستان داشته باشد، کسی که آخرین نصیحتش به ایتادوری این است که همیشه به مردم کمک کند. از طرفی جادوگری به اسم مگومی فوشیگورو به‌دنبال یک نفرین سطح بالا می‌گردد که ایتادوری آن‌را پیدا کرده و در اختیار اعضای باشگاهش قرار داده است. ایتادوری طی عملیات نجات دوستانش مجبور می‌شود طلسم را ببلعد و اتفاقی که در ادامه رخ می‌دهد او را به دبیرستان جادوهای ماورایی جوجوتسو می‌کشاند و این شروع مسیری پوشیده از مبارزات و اتفاقات فراطبیعی است.

انیمه تاکسی عجیب

 • براساس فیلم‌نامه‌ای اورجینال نوشته‌ی کازویا کونوموتو
 • کارگردان: باکو کینوشیتا
 • سال پخش: ۲۰۲۰ | تعداد اپیزود: ۱۳ | استودیو OLM و P.I.C.S
 • میانگین امتیازات : ۸.۶
 • میانگین امتیازات : ۸.۸

هیروشی اودوکاوا یک راننده تاکسی میان‌سن با روحیات خاص و بیان رک است. در دنیای داستان که از حیوانات انسان‌نما تشکیل شده، اودوکاوا که یک گراز دریایی است معمولا با سایر حیواناتی که مسافر تاکسی او می‌شوند به گفت‌وگو می‌پردازد. در همین بین زندگی اودوکاوا به افرادی گره می‌خورد که او را وارد یک جریان رازآلود و جنایی می‌کند، چرا‌که به‌نظر می‌رسد پرونده‌ی یک دختر دبیرستانی مفقود شده با این افراد در ارتباط باشد.

سایر انیمه‌های جا مانده از فهرست بهترین انیمه‌های سریالی:

طبیعتا باوجود فهرست بالا هنوز انیمه‌های دیگری هستند که شایستگی حضور درکنار انتخاب‌های اصلی را دارند اما به دلایل مختلف از این جمع جا مانده‌اند. ضمن اینکه هنوز انیمه‌های جدید دیگری هستند که هر فصل از راه می‌رسند و دیر یا زود اسم خود را در سطح انیمه‌های بزرگ بر سر زبان می‌اندازند و البته بعدها به این فهرست اضافه خواهند شد.

در سال گذشته هم مانند باقی سال‌های این چندوقت، فیلم‌های ترسناک زیادی ساخته شده‌اند. با ما در این مقاله همراه باشید تا بهترین فیلم های ترسناک 2020  و فیلم دوبله شده را به شما معرفی کنیم. ما همچنین در مطلب فیلم‌های ترسناک شرقی، اروپایی و هالیوودی را برای شما لیست کرده‌ایم، مطمئن باشید که در آن لیست فیلمی هست که تابه‌حال آن را ندیده‌اید.برای  تماشا جان ویک 4 به خودتان فرصت دهید.

 1. فیلم ترسناک استخر (The Pool)

چرا باید فیلم  استخر را ببینم؟ تصور کنید در استخری خالی از آب گیر افتاده‌اید و نمی‌توانید خودتان را به نردبان کناره آن برسانید. حالا تصور کنید که در همین وضعیت یک کروکودیل هم در کنار شما وجود دارد، کاملا تنها هستید و فقط سگ‌تان در کنار شما حضور دارد و هیچکس هم نمی‌داند که شما کجا هستید. متن بالا خلاصه‌ای از داستان ابزورد این تریلر تایلندی و جذاب بود که اولین شماره از لیست فیلم های ترسناک 2020 به آن اختصاص پیدا کرده است.

 1. فیلم ترسناک تبدیل شدن (Becoming)

چرا فیلم تبدیل شدن اثر خوبی‌ست؟ زن و شوهری در یک سفر جاده‌ای هستند و در این حین متوجه می‌شوند یکی از آن‌ها کسی که تظاهر می‌کرده نیست. در واقع متوجه می‌شویم که بدن شوهر خانواده توسط نوعی نیروی شیطانی تسخیر شده و او را مجبور به انجام کارهایی وحشتناک می‌کند. سه شخصیت اصلی به همراه فیلمنامه‌ای هوشمندانه از تبدیل شدن فیلم به یک اثر خانوادگی معمولی جلوگیری می‌کنند و آن را در لیست فیلم های ترسناک 2020 ما قرار می‌دهند.

 1. فیلم ترسناک تحریک‌شده (Triggered)

چرا فیلم Triggered اثر خوبی‌ست؟ فیلم تحریک‌شده یکی از بهترین فیلم های ترسناک 2020 است که مخلوطی‌ست از یک فیلم اسلشر، ادامه‌ای بر سری ارّه و اثری سای‌فای که ترکیبی پرانرژی و دیوانه‌وار را تشکیل داده‌اند. شاید هرکدام از بخش‌های فیلم به تنهایی محصول جذابی به شمار نروند ولی این فیلم که داستان اصلی‌اش حول چند دوست مسن می‌گذرد که وقتی بعد از خوابی در جنگل بیدار می‌شوند می‌فهمند باید برای نجات پیدا کردن هم‌دیگر را از سر راه بردارند، در نهایت به ترکیبی جذاب تبدیل شده است.

 1. فیلم ترسناک VFW
 2. فیلم ترسناک کینه (The Grudge)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این فیلم بازسازی‌ای از یک بازسازی دیگر است و ممکن است که طرفداران نسخه اصلی ژاپنی یا حتی طرفداران نسخه آمریکایی فیلم را راضی نکند ولی با این حال قطعا طرفداران فیلم‌های ترسناک چیزی برای لذت بردن در آن پیدا خواهند کرد و به همین علت در لیست فیلم های ترسناک 2020 ما قرار گرفته است. فیلم با داستان یک قتل به کندی شروع می‌شد ولی در ادامه پای ارواح به آن باز می‌شود و داستان به روند اصلی خودش می‌رسد. این بازسازی قطعا در حد و اندازه‌های فیلم اصلی نیست ولی با این حال می‌توان از دیدن آن لذت برد.

 1. فیلم ترسناک رنجور (The Wretched)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ معمولا فیلم‌هایی که روند کندی در پیش می‌گیرند در دام همین سرعت کم می‌افتند ولی آنتن به آرامی تبدیل به فیلمی عجیب درباره زوال و مطابقت رسانه و به طور کلی درباره طبیعت خودخواه نوع انسان می‌شود. این فیلمِ ترکی درباره مجموعه‌ای مسکونی‌ست که توسط نیرویی ناشناخته احاطه می‌شود، البته که همه این‌ها صرفا استعاره‌ای برای نشان دادن امکان تنبل بودن انسان‌هاست. فیلم پیام آن‌چنان والایی را به مخاطب عرضه نمی‌کند ولی با این حال اثری جذاب است و در لیست فیلم های ترسناک 2020 ما قرار دارد.

 1. فیلم ترسناک شکار (The Hunt)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ ما فیلم‌های مستقل زیادی با محوریت هیولا دیدیم و تعداد کمی از آن‌ها در عین حال یک درام رمانتیک هم بوده‌اند، کاری که این فیلم در تلاش برای رسیدن به آن است و باعث می‌شود در لیست فیلم های ترسناک 2020 قرار بگیرد. داستان درباره مردی‌ست که دوست دخترش ناگهان ناپدید می‌شود و او به این فکر می‌افتد که احتمالا هیولایی در این ماجرا دخیل است. پس او منتظر می‌ماند و برای این هیولا تله‌هایی می‌گذارد ولی شاید این هیولا همان ترس‌ها و ناامنی‌های خود او باشند، یا حتی چیزی بدتر.

 1. سعادت (Bliss)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ هنرمندی جوان و با استعداد ولی درمانده، مخدر خیابانی جدیدی پیدا می‌کند و خیلی سریع متوجه می‌شود که با استفاده از آن می‌تواند متد هنری خودش را با راه‌هایی وحشتناک و خشن ارتقا ببخشد. به عبارت دیگر او تبدیل به دیوانه‌ای خون‌خواه می‌شود ولی آثار هنری‌اش به سطوح بهتری می‌رسند. فیلمی که می‌تواند هم به طور مستقیم و هم به شکلی استعاری نشان‌گر راه‌هایی باشد که هنرمندان برای رهایی از سکون به آن‌ها رو می‌آورند.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ سه دختر جوان شبی برای تفریح به بیرون می‌روند و ولی نقشه‌هایشان وقتی سه پسر جذاب را می‌بینند به کلی تغییر می‌کند. در همین حین متوجه می‌شوند که تعدادی قتل در ناحیه حضور آن‌ها اتفاق افتاده و باید ببینیم که آیا این سه زوج می‌توانند جان سالم به در ببرند یا نه؟ البته که می‌توانند ولی اتفاقات اصلی که باعث می‌شوند این اثر در لیست فیلم های ترسناک 2020 قرار بگیرد بعد از آن رخ می‌دهند.

 1. فیلم ترسناک میزبان‌ها (Hosts)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این فیلم محصول انگلستان شاید کمی نسبت به باقی فیلم‌های این لیست متفاوت به‌نظر برسد ولی داستان آن درباره نیروی شیطانی تسخیرگری‌ست که جشن شام کریسمس عده‌ای از همسایگان را به هم می‌ریزد. ساخت فیلم هم به‌گونه‌ای‌ست که لحظات ترسناک ناگهانی زیادی در آن وجود دارند که می‌تواند باعث ترسیدن هرکسی بشود به همین دلیل به لیست فیلم های ترسناک 2020 ما راه پیدا کرده است.

John Wick 4 Blu-ray release |آیا جان ویک مرده است

چرا فیلم خوبی‌ست؟ اگر شما به بازسازی اندونزیایی به اسم علاقه دارید، پس دلیلی ندارد که از دیدن این فیلم جذاب و مهیج لذت نبرید. در این قسمت شخصیت اصلی فیلم بعد از اینکه توسط گروهی از افراد یتیم دزدیده می‌شود باید با دار و دسته جدیدی از شیاطین مبارزه کند.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ امروزه اگر می‌خواهید فیلمی با محوریت زامبی‌ها بسازید که تماشاگران از آن لذت ببرند باید ایده‌های جدیدی به داستان‌تان اضافه کنید، اتفاقی که این فیلم به آن عمل کرده است. داستان فیلم زمانی رخ می‌دهد که آخرالزمان زامبی‌ها رخ داده ولی عده مشخصی از بومیان کانادایی در مقابل این اتفاق ایمن هستند. با چنین داستانی تنها چیزی که نیاز دارید نوشتن فیلمنامه‌ای هوشمندانه و اضافه کردن انبوهی از زامبی‌هاست، کاری که سازندگان فیلم آن را به خوبی انجام داده‌اند و باعث شده‌اند این اثر در لیست فیلم های ترسناک 2020 قرار بگیرند.

 1. فیلم زندگی خراب‌کن (Homewrecker)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زن جوان صحبت کوتاهی با غریبه‌ای انجام می‌دهد که همسایه‌اش است و همین صحبت کوتاه پایه‌گذار کمدی سیاه و پرتنش طول فیلم می‌شود. به طور خلاصه بخواهیم اشاره کنیم می‌توانیم بگوییم که در فیلم مقداری مواد مخدر، داستانی درباره آدم‌ربایی و یک جلسه طولانی و خسته‌کننده یک بازی رومیزی را می‌بینیم.

چرا فیلم اثر خوبی‌ست؟ یک قایق ماهی‌گیری ایرلندی در میانه دریا گم می‌شود و در ادامه اتفاقات بد، فرکانس‌های عجیبی از روی سکان کشتی دریافت می‌شود. بازیگران قوی، فیلم‌نامه هوشمندانه و محیط مه‌آلود فیلم آن را به گزینه مناسبی برای تماشا و حضور در لیست فلم های ترسناک 2020 تبدیل کرده‌اند. فیلمی که کاملا مشابه The Thing نیست ولی طرفداران ژانر وحشت از آن استقبال خواهند کرد.

 1. فیلم نیکول (Nicole)

چرا فیلم خوبی‌ست؟  نیکول فیلمی سیاه و سفید با بودجه‌ای عملا ناچیز با محوریت زنی خارج از تعادل است که در آن ادای دین‌های متعددی نسبت به مشاهده می‌شود. بازیگر اصلی فیلم به خوبی از پس نقش محول شده بر شانه‌هایش برآمده و شوخ طبعی خاصی در طول فیلم به چشم می‌خورد. به همین تیم بودجه بیشتری بدهید تا شما را بیشتر غافلگیر بکنند.

 1. فیلم دنبال شده (Followed)
 2. فیلم Get Ducked!

چرا فیلم Get Ducked! اثر خوبی‌ست؟ سه نوجوان دردسرساز علیرغم میل باطنی‌شان راهی سفری شبانه می‌شوند و در آن‌جا در کنار بسیاری از انسان‌های عجیب با شخصی به نام Duke هم آشنا می‌شوند که همواره در پی کشتن آن‌هاست. فیلم تا حدودی شبیه به ترکیبی از دو فیلم و به نظر می‌رسد ولی از چنین ترکیبی جذاب‌تر است. پیشنهاد می‌کنم که فیلم را حتما با زیرنویس انگلیسی ببینید چون در آن از اصطلاحات اسکاتلندی زیادی استفاده می‌شود که ممکن است چندان آشنا نباشند.

 1. فیلم ترسناک Lingering

چرا فیلم Lingering اثر خوبی‌ست؟ این فیلم از آن دسته آثاری‌ست که روند کندی پیش می‌گیرند و موضوع قابل پیش‌بینی‌ای دارند. ولی به گونه خاص خودش و در محیطی متفاوت این کار را انجام می‌دهد. این راجع به زنی‌ست که ناگهان خودش را درحال وقت گذراندن در هتلی پیدا می‌کند که مادرش در آن‌جا فوت کرده است و مشخصا انتظار اتفاقات خوبی را نداریم. این فیلم مخصوصا به کسانی پیشنهاد می‌شود که طرفدار ژانر ترسناک فیلم‌های کره‌ای هستند و آن‌ها را به نمونه‌های آمریکایی ترجیح می‌دهند.

چرا فیلم مسخ اثر خوبی‌ست؟ شاید من کسی باشم که بیش از حد به سینمای کره علاقه دارم ولی کارگردان‌های این کشور کسانی هستند که می‌توانند جنبه‌ای کاملا نو به ایده‌های بیش از حد استفاده‌شده قدیمی ببخشند. مثل فیلم‌های تریلر با موضوع تسخیر شیطانی، ایده‌ای که بارها شاهد آن بوده‌ایم ولی باز هم در این فیلم شاهد خانواده‌ای هستیم که در موقعیتی مشابه محاصره شده‌اند. فیلمی که نه تنها کلیشه‌ای نمی‌شود بلکه با رسیدن اتفاقات ترسناک تاثیرگذار هم می‌شود و در لیست فیلم های ترسناک 2020 ما حضور دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ شاید برای ساختن ادامه‌ای بر فیلمی که قسمت اولش در سال 2007 ساخته شده است کمی دیر شده باشد ولی از نظر ما هیچ‌وقتی برای ساختن فیلمی با موضوع موجودی عجیب دیر نیست. مخصوصا اگر گروهی حرفه‌ای مسئول آن باشند. گروهی از دوستان سیستمی از غارهای زیرزمینی را پیدا می‌کنند و حدس بزنید در آن‌جا چه چیزی پیدا می‌کنند؟ درست است، کروکودیل‌های وحشتناک و گرسنه. فیلمی که نیازی به ابداعات جدید ندارد و این کار را هم انجام نمی‌دهد ولی با این حال در لیست فیلم های ترسناک 2020 ما قرار می‌گیرد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ همان‌طور که قبلا هم به آن اشاره کردم، بهتر است که فیلم‌های زامبی‌محور چیز جدیدی برای ارئه داشته باشند و خود را در ویژگی‌های قدیمی خلاصه نکنند. کاری که این فیلم کره‌ای به شیوه هوشمندانه‌ای از پس آن برآمده است. داستان آن کاملا ساده است، مردی کره‌ای در آپارتمانش تلاش می‌کند تا در بین زامبی‌ها زنده بماند و در همین بین در لحظاتی که انتظارش را نداریم اتفاقات ترسناک و شک‌برانگیزی رخ می‌دهند. داستان جایی پیچیده‌تر می‌شود که شخصیت اصلی فیلم متوجه حضور زنی در آن سمت حیاط خانه‌اش می‌شود.

 1. فیلم گوش نده (Don’t Listen)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زوج اسپانیایی تصمیم می‌گیرند که یک ساختمان قدیمی را بازسازی کنند و آن را با سود کمی به فروش برسانند ولی تراژدی شوکه‌کننده‌ای خانواده آن‌ها را ورشکسته می‌کند. اوضاع برای خانواده وقتی بسیار وخیم می‌شود که متوجه می‌شوند احتمالا پای نیرویی فراطبیعی در میان است. یک فیلم با تم قدیمی خانه تسخیرشده که لحظات ترسناک جذابی هم در خود دارد و در لیست فیلم های ترسناک 2020 جا دارد.

 1. فیلم ترسناک Z

چرا فیلم خوبی‌ست؟ خلاصه فیلم ممکن است شبیه به فیلم استرالیایی باشد، فیلمی که در آن پسربچه‌ای دوستی خیالی پیدا می‌کند که مسبب همه اتفاقات بد است. ولی این فیلم با روند هوشمندانه‌ای که در پی می‌گیرد و نوآوری‌هایی که به خرج می‌دهد. البته فیلم Z با نقش‌آفرینی عالی بازیگرانش لحظات جذابی را به بیننده هدیه می‌کند و شایستگی حضور در لیست فیلم های ترسناک 2020 را دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ زوج جوانی با آزمایشی اجتماعی موافقت می‌کنند که در آن حس سرخوشی عشق اول برای آن‌ها مورد تکرار قرار می‌گیرد، ولی مشخصا در طی روند این آزمایش اتفاقات به شیوه آزاردهنده‌ای غلط پیش می‌روند. فیلمی با بازی عالی بازیگران و فیلمنامه دقیق و ریزبینانه که چند پیچش داستانی تاریک هم در خود دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ برای جلوگیری از لو رفتن داستان نمی‌توانیم آن را کامل بازگو کنیم ولی تا همین حد می‌توانیم بگوییم که الیجا وود به دیدن پدر درمانده و غریب خودش می‌رود، دیداری که پایه‌گذار اتفاقات عجیب و خشنی می‌شود که اصلا انتظارشان را ندارید. فیلمی با کمدی سیاه، اتفاقات غیرقابل پیش‌بینی متعدد و البته گروه بازیگران قابل اعتنا که قطعا لیاقت حضور در لیست فیلم های ترسناک 2020 ما را دارد.

 1. فیلم Bulbbul

چرا فیلم خوبی‌ست؟ زنی جوان در هند قرن نوزدهم باید با گروه‌های مختلفی از مردان سر و کله بزند، عده‌ای از آن‌ها در نگاه اول کاملا عادی به نظر می‌رسند ولی این چنین نیستند. این تا حدی یادآور فیلم ژاپنی هم است. هردوی این فیلم‌ها درباره سرکوب و سواستفاده عمدی از زنان و پاسخ شدید احتمالی دربرابر اعتراض آن‌ها هستند.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زن باردار توسط زوج مسن و عجیبی ربوده می‌شود که باور دارند می‌توانند نوه مرده‌شان را به زندگی برگردانند، و این فقط شروع ماجراست. بازی عالی بازیگران و فیلمنامه‌ای یک‌دست باعث می‌شود که فیلم در دام کلیشه‌های داستان‌های درباره تسخیر نیفتد جای آن را در لیست فیلم های ترسناک 2020 ثابت کند.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ دو غریبه باهم درجایی محبوس و مجبور به نوشتن هستند و با همین بهانه باهم دوست می‌شوند. روزی برای هواخوری بیرون می‌روند و هر یک از آن‌ها تلاش می‌کند تا دیگری را با استفاده از داستان‌های ترسناک تخیلی بترساند. فیلمی که بیشتر در ژانر کمدی سیاه قرار می‌گیرد ولی هواداران ژانر ترسناک قطعا از آن استقبال خواهند کرد و به همین دلیل در لیست فیلم های ترسناک 2020 قرار دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ بیشتر طرفداران فیلم‌های ترسناک از دیدن داستان‌هایی درباره تسخیر خسته شده‌اند ولی این فیلم با ابداعاتی خلاقانه چند صحنه جدید به ما ارائه می‌کند. داستان درباره جن‌گیری دروغین است که در یوتوب بسیار محبوب است و طرفدارانش فکر می‌کنند که او بسیار ماهر است. ولی داستان وقتی شکل ترسناک به خود می‌گیرد که شیاطینی ظاهر می‌شوند و واقعا مردم را می‌کشند. داستان جالبی‌ست، مگر نه؟

 1. فیلم خوشمزه (Yummy)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ همان‌طور که قبلا هم چندبار به آن اشاره کردم فیلم‌هایی با موضوع زامبی باید به فکر نوآوری باشند، کاری که این اثر بلژیکی متفاوت به خوبی آن را انجام داده است. داستان خشن و پر از خون فیلم درباره یک مرکز جراحی پلاستیک است که توسط زامبی‌ها، قاتل‌ها و گروه‌های دیوانه‌وار دیگری تسخیر شده است. این‌ها نکاتی بودند که در 15 دقیقه فیلم به آن‌ها پی می‌برید ولی تمام ماجرا نیست.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زوج همجنس‌گرا به همراه دخترشان به محله‌ای در حومه شهر نقل مکان می‌کنند. در یکی از شب‌ها یکی از مردان جشن عجیبی را می‌بیند که در خانه همسایه‌شان در حال برگزاری است، شاید هم همه این اتفاقات در ذهن او رخ می‌دهند. به هر حال، اوضاع بعد از معلوم شدن وضعیت بسیار بهم ریخته می‌شود. سایه‌هایی از فیلم‌های و در فیلم مشاهده می‌شوند، ولی در نهایت فیلمساز توانسته فیلمی خاص خودش را بسازد و باعث حضور آن در لیست فیلم های ترسناک 2020 شده است.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ مردی خوش‌برخورد و جوان تصمیم می‌گیرد مسیر 85 مایلی خطرناکی که پر است از هیولاهای مختلف و مناظری پساآخرالزمانی را طی کند تا به دوست دختر گم‌شده‌اش برسد. البته او که در طی این مسیر درس‌های زیادی را با دوری از مردم عجیب و هیولاهای مختلف یاد می‌گیرد.

 1. فیلم Sputnik
 2. فیلم ترسناک Impetigore

چرا فیلم خوبی‌ست؟ مبنای فیلم شاید آشنا به نظر برسد، دو زن جوان بعد از به دست آوردن ارثیه‌ای غیرمنتظره به دهکده‌ای دوردست سفر می‌کنند. ولی موقعیت مکانی، فرهنگ جذاب و شوک‌های ناگهانی ویژگی‌هایی هستند که فیلم را بهتر می‌کنند و آن را تبدیل به داستانی دلهره‌آور می‌کنند که بین فیلم های ترسناک 2020 قرار می‌گیرد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ شما این داستان را قبلا شنیده‌اید: زنی تنها به مسافرت می‌رود و توسط دیوانه‌ای بی‌رحم مورد تعقیب قرار می‌گیرد. از لحاظ داستانی به نظر می‌رسد فیلم چیز جدیدی برای ارائه ندارد ولی تعلیق و تنش خاصی که داستان دارد به همراه نقش‌آفرینی فوق‌العاده دو بازیگر اصلی آن را به اثری قابل احترام تبدیل می‌کنند.

 1. فیلم ترسناک شرلی (Shirley)
 2. فیلم ترسناک شیفت 12 ساعتی (12 Hours Shift)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ دو پرستار بسیار سخت‌کوش تمام تلاش‌شان را برای به پایان رساندن شیفت طولانی‌شان انجام می‌دهند و در همین حین چند بیمار را می‌کشند تا اعضای آن‌ها را به فروش برسانند! بله، این فقط بخش کوتاهی از این کمدی ترسناک پرسرعت و پر از پیچش داستانی است. به همراه ایفای نقش جالب بازیگران و فضای فیلم که بین آزاردهنده و ابزورد مدام تغییر می‌کند، با اثر متفاوتی روبه‌رو هستیم که شایستگی حضور در لیست فیلم های ترسناک 2020 را دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ دختر جوانی که در روستایی با فرهنگی بسیار پریشان‌کننده به دنیا آمده است، جایی که همه به غیر از رهبر فرقه زن هستند، شروع به تفکر درباره سرنوشت خودش می‌کند و به این نتیجه می‌رسد که روشن‌فکری می‌تواند حتی یک نفرین باشد. این تریلر لهستانی عجیب، مرموز، چالش برانگیز و میخکوب‌کننده است.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ همیشه مهلت برای به تصویرکشیدن داستان‌های فاوست‌گونه وجود دارد و این فیلم هوشمندانه که بازگشتی، هم از لحاظ محتوایی و هم از لحاظ تصویری، به تریلرهای روانشناختی دهه 80 محسوب می‌شود توانسته به خوبی از عهده این کار بربیاید. داستان فیلم درباره زن جوان سیاه‌پوستی‌ست که تلاش می‌کند تا جایش را در شبکه موزیک ویدئوی معروفی را پیدا کند، در همین لحظات است که حادثه بدی در رابطه با بافتن مو برای او پیش می‌آید و این فقط آغازی بر اتفاقات سیاه، عجیب و خشن پیش رو است.

 1. فیلم او هیچ‌وقت نمرد (She Never Died)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این فیلم به نوعی دنباله‌ای بر He Never Died است که هم نگاهی به فیلم اصلی دارد و هم لحنی جدید و گاها آمیخته با طنز تلخ را به تصویر کشیده است. در قسمت اول این هنری رولینز (Henry Rollins) بود که می‌بایست در کنار مقابله با جاودانگی با انواع انسان‌های تبهکار هم مبارزه می‌کرد. در این قسمت هم آدلی باید به نوعی انگیزه‌های تاریک خودش را ارضا کند و همچنین با گروهی از کلاهبرداران مقابله کند.

 1. فیلم ترسناک انحراف (The Swerve)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زن خانه‌دار زحمت‌کش مجبور به رویارویی با پیامدهای یک حادثه تلخ می‌شود ولی نمی‌تواند اوضاع را به خوبی کنترل کند و اتفاقی مثل حمله عصبی برای او رخ می‌دهد. نقشی سخت که ایفای آن نیازمند قدرتی بالاست و آزورا اسکای که به شکل خیره‌کننده‌ای از پس آن برآمده است.

 1. فیلم ترسناک فرار (Run)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ مادر زحمت‌کشی تلاش ‌کند تا از دختر مریضش در برابر مشکلات و بیماری‌ها مراقبت کند ولی کم‌کم متوجه جنبه‌های تاریک این رابطه می‌شویم. نقش‌آفرینی بازیگران دو نقش اصلی بسیار عالی‌ست و داستان اولیه به ظاهر ساده با انرژی، جنون و اتفاقات مشکوک شکلی متفاوت به خود می‌گیرد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این فیلم را می‌توانیم به نوعی دنباله‌ای بر فیلم زامبی‌محور موفق کره‌ای بدانیم. البته که به اندازه فیلم اصلی قدرتمند، پرانرژی و غافل‌گیرکننده نیست. ولی در آن صحنه‌های اکشن پربرخورد در کنار صحنه‌های ترسناک به خوبی قرار گرفته‌اند. همچنین بخش‌های ملودرام موثری که به فیلم اضافه شده آن را به تجربه جالبی برای دیدن در بین فیلم‌های پساآخرالزمانی با محوریت زامبی‌ها تبدلی می‌کند.

 1. فیلم 1BR

چرا فیلم خوبی‌ست؟ راهنمایی غلط همیشه سوژه جذابی برای فیلم‌های ترسناک بوده، سوژه‌ای که در این فیلم که درباره دختر جوانی‌ست که به تازگی به آپارتمان جدیدی نقل مکان کرده هم مورد استفاده قرار گرفته است. درست در لحظه‌ای که فکر می‌کنید می‌دانید قرار است چه اتفاقی بیفتد، فیلمنامه هوشمندانه اثر شما را غافلگیر می‌کند و پیچش داستانی جدیدی ایجاد می‌شود. اگر بیشتر درباره این فیلم صحبت کنیم لذت دیدن آن کم‌تر خواهد شد. ولی بدانید که این فیلم لیاقت حضور در لیست بهترین فیلم های ترسناک 2020 را دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این داستان قدیمی قبل از اینکه توسط والت دیزنی و شرکت‌های مشابه به اثری فانتزی تبدیل شود، فضای بسیار تاریک‌تری داشت. این فیلم منحصربه‌فرد که جنبه‌های بصری خیره‌کننده‌ای هم دارد، تلاش می‌کند تا همان فضای تاریک قدیمی را بازسازی کند. فیلم بیشتر داستانی تاریک را تعریف می‌کند تا داستانی ترسناک، ولی با این حال باز هم قسمت‌های ترسناک زیادی دارد و تجربه متفاوتی از ژانرهای سینمایی است.

 1. فیلم هم‌زمان (Synchronic)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این فیلم که ترکیبی‌ست از ژانرهای مختلف محصول تیم سازنده فیلم‌های Resolution، Spring و The Endless است، سه فیلمی که برای تجربه‌ای بهتر باید آن‌ها را به همین ترتیب ببینید. فیلم جدید این گروه هرچیزی را در بر می‌گیرد، از ویژگی‌های سای‌فای و وحشت تا هجونامه‌ای تلخ. در ظاهر فیلم درباره مخدر جدیدی‌ست که مردم را وادار به انجام کارهای عجیب می‌کند، ولی مثل هر فیلم هوشمندانه دیگری این تنها بخش سطحی ماجراست.

 1. فیلم ترسناک یادگار (Relic)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یکی از حقایق تلخ زندگی این است که هر کدام از ما سرانجام روزی با یکی از نزدیکانمان که به بیماری‌ روحی دچار شده روبه‌رو خواهیم شد. اتفاقی که صحبت درباره آن به اندازه کافی سخت است، چه برسد به اینکه بخواهیم فیلمی پیچیده درباره آن بسازیم. با این حال کارگردان استرالیایی اثربه خوبی از پس موشکافی این موضوع برآمده و در کنار آن داستان ترسناکی را هم روایت کرده است. داستان درباره پیرزنی است که ناگهان ناپدید می‌شود و دختر و نوه‌اش با اتفاقات عجیبی روبه‌رو می‌شوند.

 1. او فردا می‌میرد (She Dies Tomorrow)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ قبل از هرچیزی باید به این نکته اشاره کنیم که او فردا می‌میرد از آن دسته فیلم‌هایی‌ست که به اصطلاح هنری و مبهم نامیده می‌شوند و وقت زیادی در فیلم صرف حال و هوا، رنگ و طراحی آن می‌شود. ویژگی‌ای که اتفاقی منفی برای فیلم به شمار نمی‌رود ولی گاشاره به آن غیرقابل اجتناب است. داستان درباره زنی‌ست که فکر می‌کند فردا قرار است بمیرد و این دغدغه ذهنی باعث اثراتی روی اعضای خانواده و دوستان او می‌شود. داستانی به ظاهر ساده که لایه‌های ترسناک و عجیبی در خود دارد.

 1. ارتباط (Kindred)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زن باردار جوان در خانه مادر و برادرخوانده عجیب دوست پسرش اقامت می‌کند ولی وقتی که یک تراژدی ناگهانی اتفاق می‌افتد، شارلوت متوجه می‌شود که در چه موقعیت وحشتناکی گرفتار شده است. داستانی بسیار ساده که با اعتماد به نفس و مهارتی خاص ساخته شده است. تمام صحنه‌های مقابله دو نقش اصلی پر از تنش هستند و در کل فیلم شاید آن‌چنان زیرکانه نباشد ولی پیام مشخصی دارد.

 1. Monstrum

چرا فیلم خوبی‌ست؟ فیلم The Host از بونگ جون هو را در قرن شانزدهم تصور کنید در حالی که ترکیبی از ژانر وحشت هم به آن اضافه شده است. شاید این فیلم دقیقا به اندازه The Host متفاوت، خاص و سرگرم‌کننده نباشد ولی مسلما شبیه به آن است. داستان درباره گروهی از قهرمانان است که باید در مقابل نیروهای شیطانی دولت قرار بگیرند در حالی که هیولاها در حال پرسه زدن در سراسر کشور هستند.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ این فیلم مرموز کمی طول می‌کشد تا شایستگی‌های خودش را به نمایش بگذارد، ولی وقتی که این کار را انجام می‌دهد دیگر نمی‌توان از آن چشم برداشت. داستان درباره زوجی‌ست که برای اطمینان از اتفاق افتادن چیزی عجیب در اقیانوس خانه‌ای ساحلی را اجاره می‌کنند. شما برای ساختن یک فیلم مستقل خوب نیازی به انجام کارهای بزرگ ندارید ولی در این فیلم شاهد دو یا سه صحنه بسیار ترسناک هم هستیم.

 1. هر چقدر عمیق‌تر حفر کنی (The Deeper You Dig)

چرا فیلم The Deeper You Dig یکی از بهترین فیلم های ترسناک 2020 است؟ یک فیلم کاملا بی‌نام و نشان! داستان درباره سه شخصیت است: دختری که گم می‌شود، آخرین شخصی که او را زنده دیده و در نهایت یک مادر افسرده که مشخصا نیروهای فراطبیعی در خودش دارد. با فیلمنامه مستحکم، نقش‌آفرینی‌های فوق‌العاده و نتیجه‌گیری‌ای متقاعدکننده، چقدر عمیق‌تر می‌روی نماینده سرافراز فیلم‌های خانوادگی با بودجه ناچیز به شمار می‌رود.

چرا فیلم خودجوش بهترین فیلم های ترسناک 2020 است؟ این فیلم پر از رنگ و چندژانری لزوما یک فیلم ترسناک به معنای سنتی نیست ولی با وجود موضوعاتی مثل مرگ، خون و یک حس بد مدام در حال افزایش قطعا ارزش قرار گرفتن در این لیست را دارد. مهم نیست که چه چیزی از استعاره‌های فیلم برداشت می‌کنید، داستان فیلم درباره کلاسی در یک دبیرستان است که دانش‌آموزان آن ناگهان منفجر می‌شوند!، خیلی بیشتر از یک داستان معمولی در این فیلم جذاب، شوکه‌کننده و با نوعی کمدی تلخ تاثیرگذار وجود دارد.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ از مرد بی‌خانمانی توسط یک زن عجیب و مادر عجیب‌ترش در یک عمارت مهمان‌نوازی می‌شود، ولی به آرامی متوجه می‌شود که اتفاق بسیار عجیبی شب‌ها رخ می‌دهد. این فیلم عجیب، با لحنی کند و خیره‌کننده از لحاظ بصری، زمانی تقریبا طولانی برای جا افتادن نیاز دارد ولی مقصد نهایی‌ای که فیلم به آن می‌رسد یکی از به‌یادماندنی‌ترین پایان‌بندی‌های فیلم‌های ترسناک امسال را رقم می‌زند.

 1. کلبه (The Lodge)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ دو کودک ناراضی مجبور می‌شوند که زمانی را با نامادری منفورشان در یک کلبه سپری کنند و همین باعث برملا شدن رازهای عجیب زیادی می‌شود. این فیلم با فیلم‌برداری زیبا و اجرای نقش عالی بازیگران، داستانی قدیمی را به نحوی بسیار جذاب و با غافل‌گیری‌های متعدد به خوبی روایت می‌کند.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ فیلمی یک‌دست و تاثیرگذار با ترکیبی از ژانرهای سای‌فای، وحشت و ترسناک. فیلمی با بودجه کم که سراغ داستان‌های شاخه‌ای نمی‌رود و بدون استفاده از شخصیت‌های فرعی اضافی داستانی سرراست را روایت می‌کند. فیلم درباره کریستن استورات است که همراه با تعدادی از همکارانش در زیر آب گرفتار شده‌اند و باید قبل از نابودی همه‌چیز بهم کمک کنند تا از چنین وضعیتی رها شوند. همچنین هیولاهای آبی هم در اطراف آن‌ها وجود دارند.

 1. گرگ اسنو هالو (The Wolf Of Snow Hollow)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ داستانی جذاب و ترسناک درباره گرگینه‌ها که قسمت‌هایی از آن یادآور ساخته‌های برادران کوئن است! این اثر خوش‌ساخت، هوشمندانه و سرگرم‌کننده با ترکیب‌کردن ژانرهای مختلف قطعا یکی از بهترین سورپرایزهای امسال سینمای مستقل و ترسناک است.

 1. مالک (Possessor)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ قصه‌ای درباره آینده که در آن آدمکش‌ها، به نوعی شبیه به انگل‌ها، می‌توانند کنترل هر انسانی را به دست بگیرند و اتفاقات وحشتناکی که این تکنولوژی می‌تواند آن‌ها را رقم بزند. فیلمی از لحاظ ظاهری دیوانه‌کننده، بسیار خشونت‌آمیز و البته با نقش‌آفرینی فوق‌العاده بازیگران که اثری قابل احترام در کارنامه برندان کراننبرگ تازه‌کار به شمار می‌رود.

 1. میزبان (Host)

چرا فیلم میزبان یکی از بهترین فیلم های ترسناک 2020 است؟ گروهی از دوستان جوان در برنامه Zoom دورهم جمع می‌شوند تا صحنه جالبی را خلق کنند. اتفاقی که باعث بیدار شدن چیزی بسیار وحشتناک می‌شود و آن‌ها فقط می‌توانند شاهد حمله موجودی نامرئی به هر یک از اعضای گروه باشند. هرازچندگاهی طرفداران فیلم‌های ترسناک با فیلمی بسیار متفاوت که از قضا فوق‌العاده هم هست روبه‌رو می‌شوند، فیلمی مثل میزبان. داستان احضار  آنلاین به تنهایی نمی‌تواند بدون شخصیت‌هایی جذاب، بازیگران عالی و صحنه‌های ترسناک مناسب به فیلم خوبی تبدیل شود ولی میزبان مجموعه‌ای از همه این‌هاست.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ داستانی با طنزی تاریک و تقریبا عجیب درباره زنی خانه‌دار و خوشحال که تصمیم می‌گیرد به عنوان سرگرمی جدیدش لوازم کوچک خانه را ببلعد. فیلم با ریتمی تقریبا کند، غیرقابل پیش‌بینی، و تاثیرگذار از لحاظ تصویری که با ایفای نقش فوق‌العاده هیلی بنت در نقش اصلی همراه شده است.

 1. خانه‌ی او (His House)

چرا فیلم خوبی‌ست؟ یک زوج مهاجر سودانی معتقدند که یک پناهگاه بسیار ساده و قدیمی در محله‌ای انگلیسی پیدا کرده‌اند. ولی امکانات بسیار خوب نیستند، کارگران اجتماعی آن‌چنان مفید نیستند و احتمالا چند روح در آپارتمان آن‌ها ساکن شده‌اند. همچنین هردوی آن‌ها توسط کابوس‌هایی از گذشته به دام افتاده‌اند. فیلمی قدرتمند، روشن‌گرانه، تراژیک و البته بسیار ترسناک.

چرا فیلم در لیست بهترین فیلم های ترسناک 2020 است؟ یک زن جوان عصبانی برنامه‌ای برای انتقام‌گرفتن از مردی که سال‌ها پیش بلایی سرش آورده می‌ریزد. و دلایل خشم او به شکل سرنخ‌هایی هوشمندانه و جذاب به فیلم اضافه می‌شوند. نقش‌آفرینی مولیگان بسیار عالی و فراتر از انتظار است و دنبال کردن این شخصیت تاریک و عجیب برای ما بیشتر از قبل جذاب می‌شود.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ فیلم روایتی جدید از یک افسانه لاتین قدیمی است. داستان جدید درباره دیکتاتوری در حال مرگ است که در خانه خودش به همراه کارکنان و خانواده‌اش زندانی شده در حالی که معترضین بیرون از خانه او تجمع کرده‌اند. درست در لحظه‌ای که خانواده به درماندگی کامل می‌رسند، مستخدم جدیدی برای کمک سر می‌رسد. فیلمی بی‌نظیر، قدرتمند و وحشتناک از گواتمالا که قطعا یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک امسال است.

چرا فیلم خوبی‌ست؟ مردی در کنار یک غریبه در سلولش از خواب بلند می‌شود و تنها آذوقه‌ای که به آن‌ها داده می‌شود از طریق یک سکو است. ولی در این مجتمع برای همه به اندازه کافی غذا وجود ندارد. فیلم ترکیبی از داستانی مشابه با Twilight Zone با و فیلمی ترسناک و رواشناختی و تاریک است که به نکات اجتماعی متعددی هم اشاره می‌کند.

چرا فیلم مرد نامرئی یکی از بهترین فیلم های ترسناک 2020 است؟ فیلم بازسازی مدرنی از داستان قدیمی اچ جی ولز است که به دام هیچ یک از مشکلات فیلم‌های مشابهش گرفتار نمی‌شود. الیزابت موس نقش‌آفرینی بی‌نظیری در قالب زنی که برای مطمئن شدن از عشق بین خود و دوست پسرش درحال فرار از اوست را اجرا کرده است. فیلمی قویا قابل ملاحظه، یک‌دست و هوشمندانه و پر از شخصیت‌های قابل اعتنا که یکی از بهترین فیلم‌های ترسناک استودیویی چندسال اخیر است.

اگر شما هم فیلم‌های موجود در این لیست را تماشا کرده‌اید و یا فکر می‌کنید که فیلم دیگری شایستگی حضور در این لیست را داشته در بخش نظرات با ما در میان بگذارید. و برای دانلود IMDB کلیک کنید.

دکمه بازگشت به بالا