برترین های کار و کسبعمومی

چرا آجرها را باید در آب خیس کرد؟

 

آجرهای خوب یکی از مهمترین مصالح ساختمانی مورد استفاده در ساخت و ساز هستند. در اشکال مستطیلی و دارای ابعاد استاندارد موجود است. آجر از مواد طبیعی (خشت) ساخته می شود و از سال ها قبل در ساخت و ساز استفاده می شود. بنایی آجری یک هنر عالی در ساخت و ساز است که در آن آجرها به طور سیستماتیک از نظر اتصال، اتصال و تکمیل چیده می شوند. در بنایی آجرها با کمک ملات (سیمان + ماسه + آب) به یکدیگر چسبانده می شوند. استحکام بنایی آجر عمدتاً به کیفیت آجر و نوع ملات بستگی دارد.

قبل از استفاده، آجرها را در آب خیس کنید. از آنجایی که آجر در مقادیر زیاد استفاده می شود، این کار آسانی نیست. بنابراین، می خواهیم بدانیم روش صحیح خیساندن آجرها در آب چیست – چه مدت باید خیس شوند و چگونه می توان زمان خیساندن انواع آجرهایی را که ممکن است از انواع مختلف زمین ساخته شوند تعیین کرد؟

آجرها را باید قبل از استفاده برای مدتی در آب خیس کنید که به اندازه کافی آب به تمام عمق آجر نفوذ کند. دوره خیساندن به طور کلی حداقل شش ساعت است. دوره خیساندن را می توان با یک آزمایش میدانی ساده در محل تعیین کرد.

آجرها را برای دوره های مختلف در آب خیس می کنند و سپس می شکنند تا میزان نفوذ آب را پیدا کنند. حداقل دوره ای که مربوط به خیساندن کامل است، یک دوره مجاز خواهد بود. اگر آجرها برای مدت زمان مورد نیاز در آبی که مرتباً تعویض می‌شود خیس شوند، نمک‌های محلول در می‌شوند و گل‌دهی بعدی کاهش می‌یابد. خیس شدن آجرها به حذف کثیفی، ماسه و گرد وبه خیساندن آجرها در آب پیش از دیوارچینی، زنجاب کردن آجر می‌گویند. در ادامه ضمن ارائه تعریف کامل‌تری از زنجاب کردن آجر، فواید و دلیل انجام این کار و نحوه زنجاب کردن را بررسی خواهیم کرد.

از قدیمی‌ترین و پرمصرف‌ترین مصالح ساختمانی است. اگر دقت کرده باشید دیوارهای آجری ساختمان‌های قدیمی به این راحتی‌ها و با وسایلی مانند پتک تخریب نمی‌شوند و برای تخریب آن‌ها باید از تجهیزات برقی استفاده کرد. دلیل این امر نیز این است که در قدیم آجرها را زنجاب می‌کردند.

زنجاب کردن در لغت به معنای اشباع شده با آب و آجر زنجاب شده آجری است که در آب خیسانده شده است. پختن آجرها در کوره باعث می‌شود که آب موجود در آجرها کاملا گرفته شود. برای همین نیاز است که این آب از دست رفته را به نحوی به آجر برگرداند. به همین منظور هم از زنجاب کردن آجر استفاده می‌شود.

برای زنجاب کردن آجر، پیش از شروع ، آجرها را به مدت 45 دقیقه در آب می‌خیسانند و سپس اقدام به آجرچینی می‌کنند. زنجاب کردن رطوبت مورد نیاز آجرها را تامین می‌کند. این کار باعث می‌شود در هنگام آجرچینی، آجرها رطوبت ملات را از درون آن نکشند و ملات حداکثر قدرت چسبندگی خود را حفظ کند. همین امر هم باعث می‌شود که مقاومت دیوار آجری بسیار بالا باشد و به همین راحتی‌ها در هم نشکند.

ضرورت زنجاب کردن آجر

همان طور که اشاره کردیم، آجر در هنگام پخته شدن رطوبت خود را از دست می‌دهد و از آن‌جایی که آجر ذاتا متخلخل است، تمایل به جذب آب دارد. اگر آجر را بدون زنجاب کردن در دیوارچینی استفاده کنیم، آب موجود در ملات را به خود جذب می‌کند و باعث کاهش نسبت آب به ملات می‌شود؛ کاهش میزان آب در ملات هم باعث می‌شود که فرایند هیدراتاسیون سیمان به خوبی صورت نگیرد و قدرت چسبندگی ملات کم و در نهایت استحکام دیوار کاهش یابد.

از دیگر فوایدی که زنجاب کردن آجر دارد این است که غوطه ور کردن آن در آب باعث از بین رفتن کثیفی‌ها و آلودگی‌هایی مثل گرد و غبار و ماسه و نمک آجر می‌شود. این موضوع هم به چسبندگی بهتر آجر و ملات کمک می‌کند و هم از شوره زدن آتی آجر جلوگیری می‌کند.

زنجاب کردن آجر هم‌چنین می‌تواند از آلوئک آجر جلوگیری کند. آلوئک به معنای لب پر شدن آجر به دلیل وجود ناخالصی‌ (مثل آهک) در خاک آجر است. بهترین روش برای جلوگیری از آلوئک آجر، زنجاب کردن و خیساندن آن در آب است.

نحوه زنجاب کردن آجر

در زنجاب کردن آجر هم آبی که استفاده می‌کنیم اهمیت دارد و هم ظرفی که در آن آجرها را خیس می‌کنیم. آبی که برای زنجاب کردن آجر استفاده می‌کنیم باید کاملا تمیز و فاقد املاح معدنی و سولفاتی باشد. برای زنجاب کردن نباید تنها به آب پاشیدن روی آجر اکتفا کرد. بلکه باید آجرها را به طور کامل در ظرف‌های پلاستیکی یا استانبولی یا هر ظرف تمیز مناسب دیگری به مدت کافی خیس کرد.

برای زنجاب کردن، آجرها باید کامل در آب قرار بگیرند و برای مدت زمان معینی به صورت ثابت و بدون تکان خوردن در آن ظرفی که برای آن‌ها در نظر گرفته شده است بمانند. در زنجاب کردن آجر باید به طور کامل سیراب شود تا توانایی جذب یک قطره‌ی دیگر آب را هم نداشته باشد.

مدت زمان زنجاب کردن آجر

آجرها باید آنقدر خیس بخورند که دیگر توانایی جذب یک قطره آب هم نداشته باشند. نظر برخی از افراد این است که برای زنجاب کردن آجر 45 دقیقه تا 1 ساعت زمان کافی است و برخی دیگر می‌‌گویند آجرها را باید 12 ساعت در آب گذاشت. نکته‌ای که وجود دارد این است که آجرهایی که تخلخل بیشتر دارند، زودتر سیراب می‌شوند و آجرهایی که تخلخل آن‌ها کمتر است، زمان بیشتری برای سیراب شدن نیاز دارند.

برای این که بدانید آجرهای شما به چه مقدار زمانی برای زنجاب شدن نیاز دارند می‌توانید برای نمونه چند تا آن‌ها را خیس کنید و بعد از گذشت مدت زمانی آن‌ها را بشکنید تا ببینید چقدر آب جذب کرده‌اند. البته مدت زمان مورد نیاز برای زنجاب کردن به شرایط آب و هوایی هم بستگی دارد.

آجرها نه باید بیش از حد در آب بمانند و نه کمتر از حد نیاز. کمتر ماندن آجرها در آب باعث می‌شود که به خوبی سیراب نشوند و باز هم آب ملات را به خود جذب کنند و بیش از حد ماندن آجرها در آب نیز باعث می‌شود که بافت آجر دچار مشکل شود و آن حالت خشکی که برای دیوار چینی و اجرای آجر نما سفید نیاز است را نداشته باشند.

نحوه‌ی کارکرد زنجاب کردن

بنا بر تحقیقاتی که انجام شده است، زنجاب کردن می‌تواند مقاومت ضربه‌ای آجر را تا حدود 70 برابر افزایش دهد. اما زنجاب کردن به چه صورت باعث افزایش مقاومت ضربه‌ای می‌شود؟ زنجاب کردن به دو طریق باعث افزایش چسبندگی ملات و آجر و افزایش استحکام آن‌ها می‌شود:

 1. با زنجاب کردن آجر دیگر خشک نیست که آب موجود در ملات را به خود جذب کند و با خشک شدن سریع ملات مانع خاصیت چسبندگی آن شود.
 2. آبی که در ملات سیمانی و آجر وجود دارد، طی واکنش شیمیایی هیدراتاسیون، باعث یکپارچه شدن بافت دیوار خواهد شد.

جمع بندی

آجر از مصالح ساختمانی است که از زمان‌های بسیار قدیم در صنعت ساخت و ساز مورد استفاده بوده است. امروزه از آجرها برای دیوار چینی، اجرای نما، و غیره استفاده می‌کنند. از روش‌هایی که در قدیم برای افزایش استحکام آجرها استفاده می‌کردند، زنجاب کردن آجر بوده است.

در زنجاب کردن آجرها را پیش از دیوار چینی به طور کامل در آب قرار می‌دهند تا آجر آب را به خود جذب کرده و سیراب شود. این کار باعث می‌شود که آجرها آب موجود در ملات سیمانی را به خود جذب نکنند و چسبندگی و استحکام آن را کاهش ندهند.

شما می‌توانید برای اطلاع از و خرید آجر به صورت آنلاین به وبسایت سیوان لآذر 5, 1400//در /توسط

تمدن بر روی آجر ساخته شد و شما هم می توانید آن را انجام دهید.

غیرممکن است که بگوییم اولین آجرها چه زمانی ساخته شده اند، اما دیوارهای شهرهای باستانی پیدا شده و قدمت هزاران ساله آن مشخص شده است. قدمت دیوارهای اریحا 7000 سال بوده و از آجر ساخته شده است. آجرها در طول تاریخ از مواد مختلفی ساخته شده‌اند که عمدتاً بر اساس آنچه در هر منطقه در دسترس بوده و توانایی آن برای چسباندن و خشک شدن به شکلی قوی و قابل کار تعیین می‌شود.

مصریان باستان به سنگ کاری خود در هنگام ساخت اهرام و ابوالهول معروف بودند، اما از آجرهای آنها برای ساختن خانه ها و ساختمان های کوچکتر، مقبره ها و معابد استفاده می شد. بسیاری از آن سازه ها هنوز هم تا به امروز پابرجا هستند. دستور پخت استاندارد آنها ترکیبی از خاک رس و کاه بود، اما آنها یک نوآوری جدید نیز ارائه کردند: آجر پخته شده که در طول هزاران سال در برابر عناصر مقاومت می کرد.

فرهنگ‌های دیگر آجرها را از مواد دیگر از جمله چیزهایی به سادگی گل و ترکیبات دیگری به پیچیدگی بتن رومی ساخته شده از خاکستر آتشفشانی ساخته بودند. خانه‌داران اولیه که از دشت‌های بزرگ عبور می‌کردند، خانه‌های خود را از آجر خاک در میان دشت‌های بی‌درخت می‌ساختند.

حتی یک بداهه نوازی معاصر به نام کاغذ کریت ساخته شده از روزنامه و سیمان وجود دارد .این مصالح ساختمانی اضطراری شهری است زمانی که مصالح طبیعی در یک شهر کم باشد.

اگر تمایلی به ساخت آجر خود از مواد طبیعی و یافت شده ندارید، می توانید به سادگی یک کیسه بتن از پیش مخلوط شده مانند ساک کرت بخرید و دستورالعمل های روی کیسه را دنبال کنید و آن را در قالب آجری بریزید. ما تنوع ساخته شده با سیمان را پوشش خواهیم داد، اما همچنین به احتمالات آجری از چیزی جز مواد طبیعی نگاه خواهیم کرد.

آب دادن دیوار سیمانی |آب دادن سیمان سفید

مراحل اولیه ساخت آجر

صرف نظر از نوع آجر، اکثراً یک فرآیند مجموعه ای را در مراحل زیر دنبال می کنند:

 • مجموعه مواد
 • ترکیب مواد
 • مخلوط کردن با آب
 • تنظیم شکل آجرها در قالب یا قالب
 • آزاد کردن و خشک کردن آجر

در برخی موارد، یک مرحله اضافی اضافه شد که شامل پختن آجرها در یک کوره یا کوره بزرگ یا با رویکردی ابتدایی تر، ایجاد یک آتش بزرگ و بسیار داغ در اطراف آجرهای انباشته شده است.

این کار معمولاً با آجر ساخته شده از آب و خاک رس انجام می شد در حالی که برخی از آجرهای ساخته شده از مواد دیگر فقط به فرآیند خشک کردن نیاز داشتند.

آب دادن دیوار سیمانی |آب دادن سیمان سفید

ساخت و ساز شما چیست؟

نوع آجری که برای ساخت انتخاب می‌کنید ارتباط زیادی با کاربرد نهایی آن در ساخت و ساز دارد. اگر قرار است آجرها بار سنگینی را تحمل کنند یا مکرراً در معرض آب یا حتی زیر آب قرار بگیرند، باید از آجری با حداقل 50 درصد خاک رس یا درصد خوبی از سیمان استفاده کنید. خاک و آجرهای بتنی کاغذی برای ساخت و سازهای ساده تر هستند.

محل ساخت و ساز شما چیست؟

اگر را از مواد طبیعی یافت شده می سازید، باید مکان خود را در نظر بگیرید. برخی از مناطق غنی از خاک رس هستند در حالی که برخی دیگر پوشیده از ماسه یا – در مورد مناطق کوهستانی – سنگ سخت هستند. مناطق شهری ممکن است گزینه‌های کمی را ارائه دهند، اما اینجاست که بتن کاغذی به عنوان راه‌حلی با استفاده از روزنامه و سیمان ظاهر می‌شود.

در اینجا انواع آجر را بررسی خواهیم کرد:

 1. آجر خاک رس
 2. آجر خاک
 3. آجرهای بتنی کاغذی
 4. آجرهای بتنی

هر پروژه ساخت آجر به برخی از ابزارهای اساسی از جمله برخی از ابزارهایی که ممکن است مجبور باشید بسازید، نیاز دارد.

ابزار ساخت آجر

 • برای نگه داشتن مواد آجری در حین سفت شدن قبل از خشک شدن و سخت شدن نهایی، قالب می‌گیرد.
 • بیل برای جمع آوری مواد.
 • تغار یا چرخ دستی و بیل زدن برای اختلاط و ترکیب مواد.
 • اب.
 • دستکش لاستیکی هنگام دست زدن به مواد.
 • عینک و ماسک صورت. بسیاری از مواد کاملاً گرد و غبار هستند و شما نمی خواهید آنها را در دهان، بینی یا چشمان خود قرار دهید.
 • یک ماله برای پر کردن و صاف کردن مواد داخل قالب.
 • یک منطقه صاف پوشیده شده با پلاستیک یا اسپری شده با یک عامل آزاد کننده.
 • یک پتو یا تکه پارچه بزرگ برای پوشاندن آجرهای خشک کننده تا به درستی خشک شوند.
 • یک ورق پلاستیکی که روی پتو یا پارچه مرطوب آویزان شده تا از خشک شدن آن در اثر تبخیر جلوگیری شود.
 • کوره یا هیزم کافی برای پخت آجر بسته به نوع آجر و نیاز به پخت.

ساخت اشکال یا قالب آجری

اندازه استاندارد یک آجر    3-5/8″ x 2-1/4″ x 8″  اینچ است. اگر می خواهید آجرهای خود را مطابق با استانداردهای رایج بسازید، این اندازه فرمی است که باید بسازید.

همچنین می‌توانید از آجر موجودی که می‌خواهید دوباره بسازید استفاده کنید و فرم خود را در اطراف آن آجر بسازید تا اندازه مناسب را به دست آورید.

1*4 متریال آسانی برای ساخت قالب آجری است و می‌توانید از آنها در هر ترکیبی برای ایجاد انواع شکل‌ها و پیکربندی‌های آجری استفاده کنید.

وزن آجرهای شما ممکن است بسته به موادی که استفاده می کنید متفاوت باشد اما وزن معمولی آن 4.5 پوند برای هر آجر است.

می توانید فرم هایی برای آجرهای تک، آجرهای دوتایی یا آجرهای متعدد بسازید. اگر می‌خواهید هر بار فقط یک آجر بسازید، بسته به اندازه‌ای که می‌خواهید بسازید، به راحتی می‌توانید اندازه قالب را کم یا زیاد کنید.

یکی از مزایای ساخت یک آجر در یک زمان این است که به شما توانایی انجام برخی آزمایش ها را می دهد. اگر در مورد نسبت هر نوع آجر مطمئن نیستید، می‌توانید یکی از آن‌ها را بسازید و آزمایش‌های فشار و آب را برای ارزیابی آن انجام دهید و قبل از اینکه وارد تولید انبوه شوید، تنظیمات را انجام دهید.

می‌توانید از هر چیزی، حتی ظرف نان، یک قالب آجری درست کنید، به شرطی که بتواند مخلوط یا بتونه آجری را به اندازه‌ای نگه دارد که درست شود و از فرم خارج شود.

صحبت از انتشار

مواد آجر می توانند در قالب سفت و خشک شوند و آزاد کردن آن از فرم تقریباً غیرممکن است. چند راه برای حل این مشکل وجود دارد. یکی از راه ها این است که فرم را با یک ماده آزاد کننده اسپری کنید که می توانید بخرید. می توانید فرم را با روغن نباتی اسپری کنید یا حتی آن را با چربی حیوانی بپوشانید. پس از خشک شدن باید آجرها را آبکشی کنید، اما حداقل در قالب گیر نخواهند کرد.

یکی دیگر از عوامل آزاد کننده ماسه است. اگر با ترکیبی سفت از مواد کار می کنید، می توانید آن را به شکل یک توپ خشن درآورید و قبل از فشار دادن آن در قالب، آن را در ماسه بغلتانید.

اگر به هیچ نوع ماده رها کننده دسترسی ندارید، فقط باید زمان مناسبی را تعیین کنید و آجرها را زمانی از قالب خارج کنید که به اندازه کافی سفت شوند تا شکل خود را حفظ کنند، اما همچنان خیس و انعطاف پذیر باشند تا از قالب خارج شوند. همچنین می توانید تخته ها را از روی فرم بکوبید تا آجر آزاد شود و سپس آن را دوباره سرهم کنید.

انواع مواد در ساخت آجر

موادی که شما نیاز دارید بر اساس دستور پخت متفاوت است، اما 3 نوع اصلی از مواد وجود دارد که گاهی اوقات برای ساخت آجر با هم ترکیب می شوند.

اینها موادی هستند که پس از خشک شدن آجر شکل آجر را می چسبانند و نگه می دارند. خاک رس چسب اولیه برای است، اما سایر موارد شامل سنگ آهک پودر شده یا سنگ آتشفشانی برای سیمان اولیه، گل ساخته شده از خاک سطحی و آب، یا حتی سیمان خریداری شده از فروشگاه است که به سایر مواد یافت شده برای آجرهای نهایی اضافه شده است.

اینها موادی هستند که گاهی اوقات برای افزایش مقدار کل مواد برای ساخت آجر اضافه می شوند. آنها معمولاً ویژگی های اتصال ضعیفی دارند، بنابراین نسبت آنها بسیار مهم است. هرچه پرکننده بیشتری به آجر اضافه شود، آجر در باربری و مقاومت در برابر آب ضعیف تر می شود.

پرکننده اولیه که اغلب در آجرسازی استفاده می شود، ماسه یا سنگ است که گاهی اوقات به عنوان سنگدانه شناخته می شود. اندازه سنگ ها متناسب با اندازه آجر است، اگرچه سنگ هایی به اندازه سنگریزه معمولاً برای آجر با اندازه استاندارد استفاده می شود.

اینها موادی هستند که یکپارچگی ساختاری آجر تمام شده را بهبود می بخشند. ماده سنتی مورد استفاده مصریان باستان کاه بود. سایر مواد مورد استفاده عبارتند از: چمن، خزه و حتی میله های فلزی یا میخ هایی که به عنوان میلگرد مینیاتوری و کاغذ عمل می کنند.

عوامل شکست

مانند هر چیز دیگری، هنگام ساخت آجر باید از مواردی اجتناب کرد.

استفاده از نوع اشتباه آجر برای پروژه اشتباه.

 • بتن کاغذی محکم و سبک است و حتی می توان آن را با اره دستی اره کرد. با این حال، اگر در زیر آب غوطه ور شود، از کارایی خودش را از دست می دهد.
 • آجرهای سفالی که پخته نشده اند می توانند تحت فشار ترک بخورند و در صورت قرار گرفتن در معرض آب در مدت زمان معینی در معرض تخریب قرار می گیرند.
 • آجرهای ساخته شده از گل یا خاک سطحی برای دیوارهای عمودی بهترین عملکرد را دارند، اما برای هر ساختمانی که از ساختمان عمودی خارج می شود توصیه نمی شود و همچنین اگر با گچ کاری یا مواد دیگری برای محافظت از آن پوشش داده نشود، در معرض زوال آب قرار می گیرند.
 • آجرهای ساخته شده از بتن یا آجر سفالی پخته شده دارای بیشترین یکپارچگی ساختاری هستند، اما بسیار سنگین هستند و در صورت عدم ملات کاری و پیکربندی مناسب می توانند فرو بریزند.

اضافه کردن بیش از حد پرکننده یا سنگدانه به بایندر.

 • افزودن بیش از حد شن یا سنگ به چسبی مانند خاک رس یا سیمان می تواند استحکام آجر را به خطر بیندازد. نتیجه این است که می تواند تحت فشار ترک بخورد.
 • حداقل 20 درصد از مخلوط نهایی باید از چسب تشکیل شود، خواه از خاک رس، سیمان یا سنگ پا که سنگ آتشفشانی پودر شده باشد.

افزودن بیش از حد تقویت کننده به مخلوط.

 • هنگامی که مواد در کمبود هستند یا از نظر فیزیکی یافتن یا جمع آوری آنها دشوار است، استفاده از مواد تقویت کننده مانند نی، فلز یا کاغذ برای “کشش مخلوط” وسوسه انگیز است. این موضوع می تواند منجر به ترک خوردن و شکستگی شود.
 • مواد تقویت‌کننده نیز به عنوان پرکننده عمل می‌کنند و به شما امکان می‌دهند تا مواد اتصال را کشش دهید، اما در اینجا دوباره، این یک عمل متعادل کننده است.

رها کردن آجرها از فرم ها

 • فرم های فلزی بهتر از چوب آجر را آزاد می کنند، اما برای بسیاری از افراد، شکل دادن و ایجاد فرم فلزی کمی دشوار است. صرف نظر از نوع فرمی که استفاده می کنید، یک عامل انتشار قبل از پر کردن فرم با مواد، ایده خوبی است. اگر فرم های شما از چوب با میخ ساخته شده است، همیشه می توانید چوب را بکوبید.

خشک کردن نامناسب آجرها

 • در حالت ایده‌آل، آجرها روی یک ورق پلاستیکی قرار می‌گیرند تا از تماس با زمین جلوگیری شود که باعث می‌شود کف آن رطوبت را حفظ کند و منجر به خشک شدن ناهموار آجر شود. پلاستیک همچنین از اکثر آجرها به خوبی آزاد می شود.
 • آجرها معمولاً در آفتاب خشک می شوند، اما اگر خیلی سریع خشک شوند ممکن است ترک بخورند. راه حل معمول این است که پارچه خیس را در حین خشک شدن روی آجرها آویزان کنید. بهتر است پارچه با سطح آجر تماس نداشته باشد اما حدود 6 اینچ یا بیشتر از آن آویزان باشد.
 • سپس پارچه را با پلاستیک یا برزنت می پوشانند تا از تبخیر رطوبت پارچه یا پتو جلوگیری شود. ممکن است تا سه هفته طول بکشد تا برخی از آجرها کاملاً خشک شوند و پارچه باید هر از چند گاهی مرطوب شود تا منطقه خشک مرطوب بماند و فرآیند خشک شدن بهتر مدیریت شود.
 • یکی دیگر از دلایل پوشاندن آجرها با پلاستیک، محافظت از آجرهای خشک کننده در برابر باران است.
 • آجرهای دارای پایه بتنی معمولاً در عرض 2 تا 3 روز خشک می شوند و نیازی به پختن ندارند، اما همچنین می توان آنها را با یک پتوی مرطوب معلق پوشاند تا از ترک خوردگی جلوگیری شود.
 • فراموش نکنید که آجرهای خود را در نیمه راه خشک شدن بچرخانید. کف ها رطوبت را حفظ می کنند زیرا جاذبه باعث تخلیه هر مولکول آب می شود و باید به سمت بالا چرخانده شود تا در معرض هوا قرار گیرد.

پخت آجر با حرارت ناکافی

 • پخت آجر به زمان نیاز دارد. کوره بهترین راه حل است، اما ساخت آن یک چیز پیچیده است و نیاز به فضای اختصاصی با مکان دائمی دارد. اکثر مردم از روش ابتدایی ساختن آتش بزرگ روی و زیر آجرها برای آتش زدن آجرها استفاده می کنند. این خوب است،. شما باید آتش را حداقل 12 ساعت تا 2 روز نگه دارید و آن را گرم نگه دارید. هر چه طولانی تر بهتر
 • بهتر است آجرها را به صورت دایره ای با فاصله بین آجرها روی هم قرار دهید. آنها را مانند یک دودکش دایره ای به قطر حدود 2 فوت و ارتفاع حدود یک فوت بسازید. سپس آتش خود را در وسط دودکش دایره ای و اطراف آن می سازید. شما به چوب زیادی نیاز خواهید داشت.

آب زیاد.

 • آب مواد را با هم ترکیب می کند و “گل” را به شما می دهد تا آجرهای قالب را تشکیل دهید. شما مخلوطی می خواهید که نتیجه آن بتونه باشد نه مخلوطی شبیه پودینگ که با مخلوط ملات بدست می آورید.
 • اگر آب زیادی اضافه کردید، مقداری دیگر از مخلوط خشک خود را اضافه کنید تا زمانی که فکر کنید به غلظت دلخواهتان برسد. باید به راحتی قالب را پر کند، اگرچه کمک می کند ماله خود را در گل و لای فرو کنید تا به طور یکنواخت پخش شود و به رها شدن هر گونه حباب هوا کمک کند.
 • همچنین باید با دسته ماله یا چکش به کناره‌های فرم‌ها ضربه بزنید تا حباب‌هایی که از دست داده‌اید آزاد شود و «گل» بنشیند.

مواد

خاک رس

خاک رس معمولاً یک پا یا بیشتر در زیر خاک سطحی ایجاد می شود. تا زمانی که به لایه خاکی برخورد کنید آن را در یک چرخ دستی یا سطل جمع کنید. یک ترفند قدیمی منظره ساز این است که لبه بیل خود را با سوهان تیز کنید. این کمک می کند تا خاک رس را برش داده و پوست کنده شود.

کاه

شما می خواهید ساقه های بلند، مرده و خشک علف ها را به عنوان ماده تقویت کننده برای آجرهای سفالی خود بسازید. مقداری علف خشک پیدا کنید و آن را در چرخ دستی خود روی خاک رس برداشت شده خود بیندازید. شما می خواهید در نهایت نسبت 5 به 1 خاک رس به نی یا 5 سطل خاک رس به هر سطل کاه فشرده و فشرده داشته باشید.

در بسیاری از دستور العمل ها باید خاک رس در آفتاب خشک شود و سپس به پودر تبدیل شود. این به شما این امکان را می دهد که به طور مؤثر خاک رس را با نی ترکیب کنید. اگر زمان یا تمایلی برای انجام این کار ندارید، می توانید خاک رس خام، آب و نی را در یک وان یا استخر پلاستیکی مخصوص بچه ها مخلوط کنید و با پاهای خود روی آن راه بروید تا همه چیز ترکیب شود.

ممکن است بخواهید یک جفت کفش ورزشی قدیمی بپوشید زیرا هرگز نمی دانید که آیا چیزی تیز در ترکیب وجود دارد یا خیر.

روش

خاک رس را روی تخته ای در آفتاب قرار دهید و بگذارید در چند روز، اگر نه هفته ها، خشک شود. در صورت بارندگی تخته را بپوشانید یا حرکت دهید.

 1. خاک رس خشک را به صورت پودر خرد کنید. می توانید این کار را با یک سنگ روی تخته انجام دهید یا آن را روی تخته زیر چکمه های خود له کنید. استفاده از ماسک صورت؛ این یک کار گرد و غبار خواهد بود
 2. نی را به قطعاتی به طول 1 تا 2 اینچ برش دهید. قیچی یا قیچی بهترین کار را دارد.
 3. 5 قسمت پودر خاک رس را به 1 قسمت نی در چرخ دستی، سطل یا وان اضافه کنید و مقداری آب اضافه کنید. با دستان خود (دستکش دار) یا با ماله یا بیل کوچک مخلوط کنید. در حین حرکت آب اضافه کنید. شما یک مخلوط خاک رس و کاه سفت و در عین حال انعطاف پذیر می خواهید. اطمینان حاصل کنید که نی به طور مساوی در خاک رس پخش شده است و به مخلوط کردن و چرخاندن آن به روشی که خمیر نان را ورز می دهید ادامه دهید.
 4. هنگامی که مخلوط دارای بافت نرم و بتونه ای است، می توانید آن را به عنوان یک عامل آزاد کننده در ماسه بغلتانید یا قالب خود را اسپری کنید.
 5. مخلوط خاک رس/کاه را در قالب خود فشار دهید و از ماله برای کار با آن استفاده کنید و آن را فشار دهید تا فرم به خصوص در گوشه ها کاملا پر شود.
 6. قسمت بالای آجر را در قالب با ماله صاف کنید.
 7. فرم را با یک تکه پارچه مرطوب که حدود 6 اینچ یا بیشتر بالای خاک رس قرار دارد بپوشانید. پارچه خیس را با مقداری پلاستیک بپوشانید تا پارچه تبخیر نشود و آجرها در برابر باران محافظت شوند.
 8. بعد از 2 یا 3 روز، فرم را برعکس کنید و آجرها را روی یک ورقه پلاستیکی روی سطح صاف رها کنید. آجرها را با پلاستیک بیشتری بپوشانید و بگذارید 2 هفته دیگر خشک شوند.

آتش زدن آجرها

 1. یک دودکش را به صورت دایره ای بسازید که آجرها بین هر آجر فاصله ایجاد کنند.
 2. آتش را در مرکز و سپس آتش دوم را در اطراف محیط آجرهای انباشته شده شروع کنید.
 3. آتش را حداقل 12 ساعت تا 2 روز ادامه دهید.
 4. پس از خاموش شدن آتش، یک روز صبر کنید تا آجرها کاملا خنک شوند.
 5. آجرها را بردارید و با شلنگ آبکشی کنید و بگذارید خشک شوند.
 6. آجرهایتان را روی هم بچینید و یا پروژه خود را شروع کنید یا تعداد بیشتری بسازید.
 7. آجر خاک

دو روش برای ساخت آجر خاک وجود دارد. یکی شامل فشرده کردن خاک با یک سنگ سنگین است در حالی که دیگری به سادگی پر کردن فرم با خاک است. در هر صورت کار می کند اما فشرده سازی خاک به شما آجر محکم تری می دهد.

صاحبان خانه  اولیه آمریکایی آجرها را از خاک سطحی می ساختند و همچنین آنها را با بسته بندی و کوبیدن در قالب فشرده می کردند. آجرها زمانی که برای ساخت و ساز عمودی مورد استفاده قرار می گرفتند، محکم بودند، اما اغلب با گچ بری یا گچ در داخل و خارج سازه پوشانده می شدند تا از خاک در برابر باران و برف محافظت کنند.

صرف نظر از روش، ترکیب خاک خاصی وجود دارد که برای ساخت آجر ایده آل است. بیشتر خاک ها ترکیبی از 3 چیز هستند:

 1. سیلت یا مواد آلی تجزیه شده آلی
 2. ورقه های معدنی رسی یا میکروسکوپی متشکل از سیلیکات ها و مواد معدنی آلومینیوم آسیاب شده تا قوام پودر
 3. ماسه ای متشکل از کوارتز دانه ریز و فلدسپات

هر ماده دارای ویژگی های متفاوتی است و واکنش های متفاوتی با آب نشان می دهد. در مورد ماسه به دلیل نامحلول بودن کوارتز و فلدسپات در آب واکنشی وجود ندارد.

قبل از اینکه خاک را در قالب بیل کنید، باید نسبت سیلت، خاک رس و ماسه در خاک خود را اندازه گیری و ارزیابی کنید. انجام آن آسان است.

تعیین ترکیب خاک

 1. یک شیشه را 1/3 پر از خاک کنید.
 2. 1/3به همان اندازه آب اضافه کنید.
 3. شیشه را به شدت تکان دهید و بگذارید بماند.
 4. ماسه، خاک رس و سیلت ته نشین می شوند و به 3 لایه جدا می شوند.
 5. شن و ماسه در پایین و پس از آن خاک رس با سیلت در بالا قرار می گیرد.

نسبت هر لایه را اندازه گیری کنید تا مقدار هر کدام را مشخص کنید. مهمترین ماده خاک رس است و اگر لایه رسی در وسط آن کمتر از 20 درصد ته نشین شد باید یا خاک رس بیشتری پیدا کنید و اضافه کنید یا از مواد مختلف برای ساخت آجرهای خود استفاده کنید.

برخی از سازندگان آجر خاک می گویند نسبت ایده آل 1:1:1 یا 1/3 از هر یک از 3 ماده است. برخی دیگر بر 50 درصد خاک رس اصرار دارند. تنها راه برای دانستن این است که نسبتی را که دارید تعیین کنید و ببینید آیا از نتیجه راضی هستید یا خیر. این یک عمل متعادل کننده است. خاک رس کافی نیست و آجرها می شکند. خاک رس زیاد و آجرها ممکن است ترک بخورند. این یک دلیل خوب دیگر برای درست کردن یک آجر در یک قالب تکی است تا زمانی که دستور پخت را درست انجام دهید.

مواد

 • کثیفی (محکم ترین آجرها از خاک با محتوای خاک رس 20 تا 50 درصد بدست می آیند.
 • شن
 • نی، علف، خزه یا سوزن کاج
 • اب

روش

ساده ترین راه برای مخلوط کردن آجرهای خاک، در سوراخی در زمین است.

 1. سوراخ را 2/3 پر از خاک آجری خود کنید.
 1. مقداری مواد تقویت کننده مانند نی خرد شده یا سوزن کاج را روی آن بریزید. سعی کنید نسبت 10 درصد از مواد تقویت کننده را تخمین بزنید.
 2. آب را اضافه کنید و شروع به مخلوط کردن کنید و با یک بیل بچرخانید. در حین حرکت آب بیشتری اضافه کنید تا زمانی که گل غلیظی به دست آید.
 3. اگر زیاد آبیاری کردید و گل شما خیلی سوپ بود، بگذارید در سوراخ بماند. این یکی از مزایای استفاده از سوراخ در زمین برای مخلوط کردن است. در نهایت آب اضافی را تخلیه می کند.
 1. فرم ها را با یک عامل رها کننده اسپری کنید.
 1. وقتی گلی دارید که می توانید آن را بگیرید و در دست بگیرید، آن را بردارید و آن را در قالب ها بیل کنید.
 1. نوک ماله خود را داخل مخلوط فشار دهید و به کناره فرم ها ضربه بزنید و روی آن را صاف کنید.
 1. از یک تخته یا ماله برای تکمیل قسمت بالایی استفاده کنید.

در این مرحله است که برخی از روش ها به فشرده سازی مخلوط نیاز دارند. یکی از آجرها را با برش تخته ای فشرده می کنیم تا روی فرم و یک تخته سنگ بزرگ قرار بگیرد.

 1. پس از یک روز فرم ها را برای ارزیابی خشک شدن بررسی کنید. آنها را با پلاستیک یا یک پتوی خیس پوشیده نگه دارید.
 2. اجازه دهید آجرهای خاک به مدت 3 تا 5 روز در قالب خشک شوند. نصب آنها نسبت به سایر انواع آجر کمی بیشتر طول می کشد.
 3. پس از جا افتادن، آنها را از قالب روی سطحی با آستر پلاستیکی رها کنید و بگذارید 2 تا 3 هفته خشک شوند. ممکن است مجبور شوید قالب ها را از هم جدا کنید تا آزاد شوند. آنها را پوشیده و دور از باران نگه دارید.

اگر 50 درصد خاک رس بالایی دارید، می توانید آجرها را آتش بزنید تا سفت شوند و در برابر آب غیر قابل نفوذتر شوند. محتوای خاک رس کمتر می تواند باعث ترک خوردن و خرد شدن آنها در آتش شود. آزمایش کنید.

نکات و ترفندها

آجرهای خاک برای ساختمان‌های بیرونی و سازه‌هایی مانند سوله‌های ذخیره‌سازی کوچک، پله‌های زیرزمینی، دیوارهای کوتاه یا هر سازه دیگری که سبک، ساده و بدون نیاز به آجر با ویژگی‌های باربری قوی است، عالی هستند. آنها همچنین برای محیط های مرطوب یا زیر آب مناسب نیستند. آنها می توانند سال ها دوام بیاورند اما برای قرن ها نه.

پاپرکریت ترکیبی از کاغذ بازیافتی و سیمان است. فرآیندی برای کنار هم قرار دادن همه آنها وجود دارد و آنها می توانند به کشش مقدار محدودی از سیمان و ایجاد آجری کمک کنند که به طرز شگفت انگیزی سبک، برش آسان با اره و بسیار محکم باشد.

آنها برای هر گونه قرار گرفتن در معرض آب ایستاده یا محیط های بسیار مرطوب بهترین نیستند. کاغذ به عنوان یک فیتیله عمل می کند و در طی دوره های انجماد و ذوب می تواند باعث ترک خوردن یا خرد شدن آجرها شود.

مواد

 • روزنامه یا کاغذ دیگر
 • 1 کیسه سیمان

روش

بتن کاغذی یک فرآیند ساده است. ابتدا باید کاغذ را با آب پودر کنید تا خمیر حاصل شود. سپس خمیر را با سیمان به نسبت مناسب ترکیب کرده و در قالب خود قرار دهید.

در اینجا دستورالعمل های گام به گام آمده است:

دستورالعمل های خمیر کاغذ

 1. کاغذ را به نوارهای بلند و 2 اینچی پاره کنید و در یک سطل 5 گالنی بیندازید تا تقریباً پر شود.
 2. آنقدر آب داخل سطل بریزید تا نوارهای کاغذی خیس بخورد.
 3. کاغذ را فشار دهید تا کمی فشرده شود تا حداقل 2 اینچ زیر سطح آب قرار گیرد.
 4. اجازه دهید کاغذ به مدت 24 تا 48 ساعت خیس بخورد. همچنین اگر عجله دارید، می توانید کاغذ را در یک قابلمه بزرگ به مدت 30 دقیقه بجوشانید.
 5. یک مخلوط کن رنگ یا گچ بری را به مته وصل کنید و آن را در کاغذ حرکت دهید تا کاغذ به صورت خمیری خرد شود. سرعت مته را آزمایش کنید تا مشخص کنید کدام سرعت بر اساس قدرت مته شما بهترین کار را انجام می دهد. شما می خواهید این کار را در حیاط انجام دهید و لباس های قدیمی بپوشید. خمیر از سطل پاشیده می شود و می تواند هم شما و هم اطراف آن را پاشیده شود.
 6. خمیر کاغذ را ادامه دهید و میکسر را از پایین و کناره ها به سمت بالا بکشید. اگر مخلوط خیلی خشک است و در برابر خمیر شدن مقاومت می کند، آب اضافه کنید. اگر مخلوط خیلی مرطوب است، مقداری آب را از بالا تخلیه کنید یا کاغذ بیشتری اضافه کنید. (در صورت لزوم می توانید به نسبت های کوچک کاغذ خشک شده اضافه کنید، اما آن را به قطعات کوچک تقسیم کنید.)
 7. پالپ نهایی باید قوام پنیر کوتیج یا بلغور جو دوسر گلوله داشته باشد.
 8. پالپ را از طریق یک آبکش یا برای دسته های بزرگتر صاف کنید. یک صافی با صفحه ای که توسط سیم مرغی روی یک قاب چوبی پشتیبانی می شود، بداهه بسازید.
 9. خمیر را برای فرمول نهایی نگه دارید.

فرمول اولیه بتن کاغذی

 • 5 قسمت خمیر کاغذ
 • 2 قسمت سیمان

برای این مرحله به یک سطل 5 گالن دیگر نیاز دارید. اگر مقدار بیشتری تولید می کنید، می توانید از یک چرخ یا فروغ بتونی استفاده کنید. از ماله برای مخلوط کردن خمیر کاغذ و سیمان برای مقادیر کمتر استفاده خواهید کرد. اگر در ظرف بزرگتری هم بزنید، می توانید از بیل استفاده کنید.

 1. نسبت مناسب خمیر کاغذ را به ظرف همزن اضافه کنید (ما از 5 قسمت خمیر کاغذ در یک سطل 5 گالنی استفاده می کنیم).
 2. سپس نسبت مناسب سیمان را اضافه کنید (از دو قسمت سیمان استفاده می کنیم).
 3. مخلوط کردن مخلوط را با استفاده از ماله شروع کنید. اگر خیلی خشک شد، مقداری خمیر کاغذ اضافه کنید. اگر خیلی مرطوب است، سیمان بیشتری اضافه کنید.
 4. پس از اتمام، باید قوام پودینگ کلفت را داشته باشد.
 5. وقتی روی تخته قرار می گیرد نباید ته نشین شود، بلکه شکل خود را حفظ کند. اکنون آماده ماله زدن به یک فرم هستید. اگر برای گلدان یا اشیاء دیگر از کناره قالب استفاده می‌کنید، باید قوام ضخیم‌تری داشته باشید تا بتون کاغذی مرطوب روی قالب نلغزد. در یک فرم برای آجر آسان تر است زیرا کناره های قالب به سادگی حاوی بتن مرطوب کاغذی است.
 6. پس از 20 دقیقه، بتن کاغذی شروع به ته نشین شدن می کند. اگر می خواهید یک شکل یکنواخت برای یک آجر داشته باشید، زمان آن است که کمی بیشتر اضافه کنید. اگر در حال ساخت آجر هستید، از یک ماله برای صاف کردن قسمت بالای بتن کاغذی استفاده کنید. اگر از قالبی برای گلدان یا شی استفاده می‌کنید، باید کناره‌های آن را بررسی کنید تا مطمئن شوید که هیچ‌کدام از بتن کاغذی به پایین نلغزند.
 7. قالب یا قالب را با پوشش پلاستیکی به مدت 24 ساعت بپوشانید تا بتن کاغذی به آرامی خشک شود و سپس پلاستیک را بردارید و فرم را بردارید تا بتن کاغذی آزادانه برای خشک شدن بیشتر بماند.
 8. بگذارید 5 تا 10 روز دیگر خشک شود.
 9. اگر در فضای باز خشک می شود، با یک برزنت شل بپوشانید تا از تماس شبنم صبحگاهی یا باران جلوگیری شود. اگر بتون کاغذی را در زمستان می‌سازید، باید بگذارید آن را در یک منطقه نسبتاً گرم مانند گاراژ یا مکانی که نوعی گرما بداهه ایجاد کرده‌اید، خشک شود.
 10. چیزی به سادگی پوشاندن آن با یک برزنت سیاه یا یک کیسه زباله پلاستیکی سیاه می تواند گرمای کافی از خورشید را برای انجام کار در یک روز سرد جذب کند.

نکات و ترفندها

اگر نگران رطوبت با بتن کاغذی هستید، می توانید آجرها را با رنگ آب بند رنگ کنید. ابتدا آن را پر کنید و باید از بتن کاغذی در برابر هرگونه آسیب رطوبتی طولانی مدت به ویژه یخ زدن و ذوب شدن محافظت شود.

ما ساده ترین را برای آخر نگه داشته ایم. شما هنوز به فرم ها نیاز دارید و باید کمی مخلوط کنید و یک فرآیند خشک کردن/پخت را طی کنید، اما خرید مواد آسان است و حتی مواد طبیعی که به سیمان اضافه می کنید مانند ماسه یا سنگ را می توان به راحتی پیدا کرد. .

آجرهای بتنی فوق العاده قوی، ضد آب هستند و می توانند سنگین ترین بارها را تحمل کنند. آنها همچنین سریع‌ترین زمان را خشک می‌کنند، اگرچه قبل از استفاده باید اجازه دهید به درستی خشک شوند.

مواد

 • سیمان پورتلند
 • شن
 • سنگ های کوچک به اندازه سنگریزه

روش

دستور استاندارد بتن 1 قسمت سیمان به 2 قسمت ماسه و 4 قسمت سنگ است. اگر به هر دلیلی آجر محکم تری می خواهید، بتن را افزایش دهید و سنگ را کم کنید.

همچنین می توانید آرماتور فلزی را به آجرها اضافه کنید. این کار می تواند به آسانی فشار دادن میخ های بلند به داخل بتن در قالب ها یا هر ضایعات دیگری باشد. زیاده روی نکنید و مطمئن شوید که هر فلزی که اضافه می کنید به خوبی در بتن غوطه ور شده باشد. هر فلزی باید مقداری طول قابل اندازه گیری داشته باشد. افزودن آجیل و واشر به آجرها باعث ایجاد یکپارچگی ساختاری نمی شود.

بتن را به یک بتونه مخلوط کرده و در قالب ها بریزید. شما واقعاً می خواهید مطمئن شوید که فرم ها را با یک ماده آزاد کننده یا حداقل یک اسپری روغن گیاهی اسپری کنید.

اجازه دهید آجرها به مدت 24 ساعت در قالب ها خشک شوند و سپس آنها را روی سطح خشک رها کنید تا 24 ساعت دیگر خشک شوند.

نکات و ترفندها

بتن بهترین ماده برای استفاده برای آجرهای عجیب و غریب است که می خواهید سفارشی کنید. اگر آجری به شکل “L” یا آجری به شکل “T” می خواهید، فقط فرم را به آن پیکربندی بسازید. آجرهایی با اندازه های عجیب و غریب واقعاً با برخی از میله های تقویت کننده فلزی که در بتن فشرده می شوند، به ویژه در هر اتصال زاویه دار کمک می کنند.

ملات

برای ساختن با آجر به ملات نیاز دارید. بهترین راه حل این است که یک ملات از پیش مخلوط شده بخرید و دستورالعمل های روی کیسه را دنبال کنید. با این حال، شما می توانید خود را بداهه بسازید.

دستورالعمل بسیار ساده است.

 • شما به مخلوط 50/50 خاک رس و کاه نیاز دارید.
 • کاه را باید خرد کرده و به صورت الیاف پودر کرد و با خاک رس و آب مخلوط و مخلوط کرد.
 • شما یک قوام شبیه پودینگ غلیظ می خواهید که وقتی بین آجرهای شما فشرده می شود، حفظ شود. همچنین باید هنگام ساختن دیوار یا سازه، کنار آجر را “کره” کنید.
 • از ماله استفاده کنید تا هر مقدار اضافی را که هنگام فشرده کردن آجرها بیرون می ریزد، بردارید.

آجر کاری بسیار بیشتر از زدن ملات روی آجر است، بنابراین قبل از ساختن، تکالیف خود را انجام دهید. در یک دنیای عالی – یک کیسه ملات بخرید، به خصوص اگر می خواهید ساختاری بادوام داشته باشید.

به یاد داشته باشید که آزمایش کنید

اگر برای اولین بار است که آجر می‌سازید، ساختن یک یا چند آجر در یک زمان مفید است تا زمانی که ترکیب مناسبی از مواد و نحوه انجام این فرآیند را به دست آورید. هنگامی که به ترکیب و روش خود اطمینان پیدا کردید، می توانید وارد تولید انبوه شوید و جریکو خود را بسازید. یا شاید فقط یک خصوصیات استاندارد و اصول کار برای در ساخت و ساز، یکسری دستورالعمل در مورد کیفیت آجرها، ملات، نحوه قرارگیری آجر، داربست، بندکشی و… را ارائه می دهند، زیرا آجرکاری در زیرساخت ها و روساخت ها به کنترل کیفیت ویژگی های مختلف مصالح و اصول بنایی نیاز دارد.

این کار نیز همانند سایر کارهای بنایی نیازمند اصول و دستورالعمل های خاص است که باید به آن ها توجه شود تا بتوان به نتیجه ای مطلوب دست یافت. با همراه باشید تا راهنمایی هایی لازم در این خصوص را به شما ارائه دهیم.

 1. مصالح مورد نیاز برای آجرکاری

کیفیت آجرهایی که در امور بنایی مورد استفاده قرار می گیرند باید تابع خصوصیات استاندارد نظیر رنگ، سختی، بافت و سایز باشد. آجرها باید دارای اشکال منظم بوده و لبه های تیز داشته باشند.

هنگامی که به آن ها ضربه وارد می شود باید صدایی واضح از خود تولید کنند و عاری از هر نوع ترک، لب پریدگی، شکاف و برآمدگی باشند. اگر در آب غوطه ور شود، پس از یک ساعت نباید بیشتر از یک ششم وزن خود آب جذب کند.

ملات

موادی که برای تولید ملات به کار می روند باید کاملاً استاندارد باشند تا کیفیت لازم را برای چسبندگی تامین کنند. برای ملات سیمان باید از تازه یا سیمان پوزولانی که بر اساس استانداردهای لازم تولید شده اند، استفاده شود.

شن ها باید تمیز، نوک تیز و فاقد هر نوع مواد اضافی باشند. ماسه های درشت یا متوسط ​​باید برای ملات غنی استفاده شوند و ماسه های ریز برای ملات های ضعیف به کار روند. مواد مورد نیاز برای تهیه ملات باید به دقت اندازه گیری شوند تا نسبت های لازم رعایت گردند.

همچنین شن و در ابتدا باید به صورت خشک با یکدیگر مخلوط شوند تا ملات، رنگی یکنواخت پیدا کند و سطحی با رنگ یکنواخت ایجاد نماید. سپس باید به مخلوط شن و ماسه به آرامی آب افزود. تنها، ملاتی که تازه آماده شده برای بنایی مناسب است، ملات مانده به هیچ عنوان نباید استفاده گردد.

 1. نحوه چیدمان آجر

روش های بسیاری برای چیدمان آجر وجود دارند که برخی از آن ها به شرح زیر می باشند:

 • روش بادبزنی: در این روش، پس از آن که سطح به قسمت های مختلف مربعی شکل تقسیم بندی شد، هر کدام از قسمت ها به شکل افقی یا عمودی با اجر پر خواهند شد.
 • روش آبشاری: در روش آبشاری، آجرها با زاویه قائم در کنار هم قرار نمی گیرند، بلکه می توانند زوایای دیگری نیز داشته باشند.
 • روش هشت و گیر: در این روش آجرها به صورت تو رفته یا بیرون زده چیده می شوند و حالتی سایه روشن و بسیار زیبا را ایجاد می کنند.
 • روش نیمانیم: این روش که ساده ترین روش محسوب می شود، از روی هم قرار دادن آجرها به صورت افقی و با یک الگوی ساده انجام می شود.
 • روش رگ چینی: آجرکاری که به واسطه ترکیب آجرهای یک رنگ و ایجاد طرح و نقش های متفاوت در سطح انجام می شود، رگ چینی نام دارد. طرح هایی که ایجاد می شوند به نحوه قرارگیری آجرها بستگی خواهند داشت.
 1. قطر دیوارها در آجرچینی

اصولاً قطر دیوار در آجرچینی می تواند 10.5، 22 و یا 30 سانتی متر باشد، هر چند گاهی اوقات قطر دیوار از این مقدارها بیشتر نیز می شود. دیوارهایی که وظیفه آن ها تقسیم بندی فضاهای مختلف بنا است، دارای قطر 10.5 می باشند.

بار زیادی بر این دیوارهایی با قطر 10.5 وارد نمی شود، به همین دلیل از مقاومت لازم در برابر فشار برخوردار نیستند. در مقابل دیوارهای 30 سانتی متری نقش باربری را به عهده دارند، از این رو وظیفه آن ها در ساختمان بسیار مهم می باشد.

 1. خیس کردن آجرها

آجرها را باید به طور کامل در آب تمیز به مدت 12 ساعت بلافاصله قبل از استفاده خیس کرد. خیساندن باید ادامه یابد تا حباب هوا متوقف شود.

 1. محافظت از آجرکاری

عملیات آجرکاری باید در برابر عواملی مانند تابش نور خورشید، بارش باران و یخ زدگی محافظت شود، زیرا آجر و ملات تازه هستند و ممکن است صدمه ببینند.

 1. داربست مناسب آجرکاری

داربست مناسب و ضروری باید برای آجرچینی بسته شود تا بتوان به راحتی کار بنایی را انجام داد. دار بست باید با حمایت اعضای آن به اندازه کافی قوی و مقاوم باشد تا در برابر بارهای احتمالی مقاومت کند.

 1. زمان مناسب برای آجرکاری

بهترین زمان برای دیوارچینی، پس از قراردادن ستون ها و پایان عملیات بتن ریزی در سقف ها می باشد. پس از هفت روز، بتن سقف مقاومت خود را کسب می کند. پس از این مدت زمان، اجرای آجرکاری مجاز می باشد.

 1. دمای هوای مناسب جهت آجرکاری

آجرکاری نباید در دمای هوای کمتر از 5 درجه سانتی گراد صورت بگیرد. در صورتی که آجرکاری را در هوای سرد انجام دادید، باید دیوارهایی را که تازه چیدید را بپوشانید تا گرم بمانند و یخ نزنند. همچنین می توانید با نظر مهندس ناظر، از ضدیخ استفاده نمایید.

 1. تمیز کردن محل آجرکاری

قبل از شروع عملیات آجرکاری، نسبت به تمیز کردن محل انجام دیوارچینی اقدام نمایید و گیاهان و خاک های نباتی موجود در محل را به خوبی از بین پاکسازی کنید. برای عدم رشد گیاهان در پی دیوار، از خاک آهک در آن محل استفاده نمایید.

 1. اجرای بندهای افقی یا قائم

دقت کنید که بندهای افقی و قائم به خوبی اجرا شوند. ضخامت بین بندها نباید از 10 میلی متر کمتر و از 12 میلی متر بیشتر باشد. بندهای قسمت افقی یا قائم باید ریسمان باشند، به این معنی که در طول اجرای یک بند نباید کمانی باشد.

اگر از آجر یا متریال دیگری جهت کامل کردن یک رج استفاده شده، نباید در وسط همان رج ها از این آجر یا متریال پرکننده استفاده شود. دقت کنید که آجرها یا پرکننده ها باید تنها در انتهای رج ها بکار روند.

به طور مثال اگر در یک دیوار سفالی، آجر در وسط رج بکار برود، این کار غلط اجرایی می باشد. باید این آجری که به صورت عمودی بکاررفته، در انتهای رج باشد.

سخن پایانی

امیدواریم این نوشته از ساختمانچی توانسته باشد اطلاعات مفیدی در خصوص آجرکاری و نکات مهم آن در اختیار شما کاربران گرامی قرار داده باشد. نظرات، انتقادات و پیشنهادات خود را در مورد این مطلب با ما در میان بگذارید.

پایه آجری خوب برای یک مرغداری جدید.

ند مراجعه کرده و سفارش خود را ثبت کنید.

به این نوشته امتیاز دهید !

غبار از آنها کمک می‌کند.

خیس کردن آجر چیست؟

وقتی جسمی با غوطه ور کردن آن در مایع کاملاً خیس می شود به آن خیساندن می گویند. خیس کردن کامل آجر یعنی اشباع شدن با غوطه وری در آب به آن خیس کردن آجر می گویند.

چرا آجرها را باید در آب خیس کرد؟

الف) وقتی آجر در آب خیس شود چه اتفاقی خواهد افتاد؟

آجر ذاتاً متخلخل است و از این رو تمایل به جذب آب یا رطوبت دارد. تخلخل، قابلیت رهاسازی و جذب رطوبت است و از خواص مهم و مفید آجر است.

 • هنگامی که آجر در آب خیس می شود، آجر آب را جذب می کند و هوا آزاد می کند به طوری که وقتی در بنایی استفاده می شود و روی ملات مرطوب قرار می گیرد، دیگر آبی از ملات مرطوب جذب نمی کند. اما اگر خشک باشد یعنی در آب خیس نشود شروع به جذب آب از ملات می کند. بنابراین به دلیل از دست رفتن آب از ملات، هیدراتاسیون سیمان صورت نمی گیرد و ملات استحکام نمی یابد. بنابراین، در ایجاد پیوند قوی بین آجر و ملات شکست خواهد خورد. در نهایت باعث ضعیف شدن چسبندگی دیوار بنایی می شود.
 • خیساندن همچنین به از بین بردن کثیفی، گرد و غبار، ماسه و به ویژه هر نوع نمک محلول دیگری که باعث شکوفه می شود کمک می کند.
 • اگر آجرها به مدت لازم در آب خیسانده شوند، نمک محلول در آجرها شسته می‌شود و متعاقباً از شکوفایی آن کاسته می‌شود.

خیساندن معمولا مکیدن آب از ملات مرطوب توسط آجر را کاهش می دهد، در غیر این صورت ملات به زودی خشک می شود و قبل از رسیدن به هر گونه استحکامی خرد می شود.

(ب) اگر آجرها در آب خیس نشوند چه اتفاقی می افتد؟

 • آجرها از مواد طبیعی (خاک رس) ساخته می شوند و سپس برای دستیابی به استحکام در دمای بالا سوزانده می شوند. زمانی که از آجر در ساختمان سازی استفاده می شود، خشک است و زمانی که آجر در آب خیس نمی شود، آب زیادی را از ملات سیمان جذب می کند. بنابراین نسبت آب به ملات کاهش می‌یابد در نتیجه ملات ضعیف می‌شود و ملات به دلیل کمبود آب کافی برای هیدراتاسیون سیمان در ملات، نمی‌تواند بین آجرها پیوند ایجاد کند (هیدراتاسیون سیمان یک فرآیند شیمیایی بین سیمان است. ذرات و آب، و این فرآیند زمانی شروع می شود که آب به سیمان اضافه می شود که مقدار مشخصی گرما تولید می کند).
 • همچنین بر نسبت آب سیمان ملات و محتوای آب مورد نیاز برای ساخت ملات قابل کار برای تأثیر می گذارد. نسبت سیمان آب نیز برای استحکام و چسبندگی ملات مهم است. وقتی نسبت آب سیمان بهینه نباشد ملات ضعیف می شود و قابل کار نمی ماند. در نهایت باعث ضعیف شدن بنایی و کاهش استحکام بنایی می شود.

به دلایل فوق، لازم است آجرها را قبل از چیدن در آب خیس کنید.

آجر قبل از استفاده چقدر باید در آب خیس شود؟

آجرها مصالح ساختمانی متخلخل هستند، بنابراین زمان خیساندن آجرها به تخلخل آنها بستگی دارد. هنگامی که آجرها بسیار متخلخل هستند، به سرعت خیس می شوند و در مقایسه با آجرهای کمتر متخلخل به خیساندن کمتری نیاز دارند. مدت خیساندن آجر به شرایط آب و هوایی نیز بستگی دارد.

خیس کردن آجر با پاشیدن آب یک روش رایج است. اما این روش ممکن است نتیجه ای نداشته باشد. لازم است آجرها کاملاً از آب اشباع شوند. آجرها را باید آنقدر خیس کنید که حتی یک قطره آب را جذب نکند.

آجرها را باید قبل از استفاده برای مدتی در آب خیس کنید تا آب در تمام عمق آجرها نفوذ کند. معمولاً توصیه می شود آجرها را حداقل 12 ساعت خیس کنید. خیساندن آجرها باید تا پایان حباب هوا ادامه یابد.

جذب آب مجاز برای همه آجرهای رسی 12 تا 20 درصد وزن آن است. به خاطر داشته باشید: پس از خیساندن آجرها در آب، آجرهای خوب در هنگام خشک شدن، رسوبات نمک سفید را نشان نمی دهند.

چگونه آجر را در آب خیس کنیم؟

بهترین راه برای انجام این کار استفاده از درام برای خیساندن آجر است. آجرها را داخل درام یا مخزن قرار دهید و آن را کاملاً با آب پر کنید و اجازه دهید خیساندن اتفاق بیفتد.

روش جایگزین دوم این است که آجرها را می‌توان به اندازه کافی در پشته‌ها با پاشیدن زیاد آب تمیز روی آجرها در فواصل زمانی معین برای مدتی نه کمتر از شش تا هشت ساعت خیس کرد.

در ساختمان های چند طبقه نمی توان در طبقه همکف آجر را در آب خیس کرد و به طبقات دیگر برد. از این رو ترتیبات لازم را برای مخزن ذخیره موقت آب در هر طبقه انجام دهید.

هر روز آن مقدار آجر را در یک مخزن آب قرار دهید که برای روز بعد لازم است. روز بعد آنها را حداقل یک ساعت قبل از شروع کار بنایی از آب خارج کنید تا آب اضافی از آجرها خارج شود.

آجرهای خیس شده را باید در مکانی تمیز قرار دهید که دوباره با خاک، خاک و غیره تماس نداشته باشند. به یاد داشته باشید:

 • آجرهای خیس شده باید از قبل از مخزن آب خارج شوند تا پوست آجر در زمان گذاشتن واقعی خشک بماند.
 • آجرها نباید در زمان استفاده خیلی مرطوب باشند، زیرا احتمال لغزش روی بستر ملات وجود دارد. همچنین در صورت خیس بودن آجرها، چسبندگی مناسب آجرها به ملات امکان پذیر نخواهد بود.

اینها دلایل مهم خیساندن آجر در آب قبل از استفاده در ساختمان هستند. این مهم ترین روشی است که قبل از ساختن هر خانه خود انجام دهید.

قبل انتخاب انواع و انواع با کارشناسان شهر آجر با شماره تماس بگیرید و با آگاهی کامل انتخاب کنید.

 

دکمه بازگشت به بالا