علمی و پزشکی

چرا شارژ لپ تاپ وقتی که خاموش است، تمام می‌شود؟

در برخی موارد نیز امکان اینکه به مشکل بربخورید نیز هست. یک لپ‌تاپ، نیازمند مراقبت و داشتن اطلاعات کافی برای نگهداری است. در غیر این صورت با اعمال بی‌توجهی دچار مشکلاتی از قبیل خالی شدن شارژ لپ‌تاپ خواهید شد.

دلایل مختلفی وجود دارند که ممکن است باعث خرابی باتری لپ‌تاپ شوند. در نتیجه شارژ لپ تاپ حتی در حالت خاموش نیز کاهش پیدا می‌کند.

چرا شارژ لپتاپ در حالت خاموش تمام می‌شود؟

باتری لپ‌تاپ در واقع نوعی نسخه پشتیبان و منبع ذخیره برای مواقعی است که منبع تغذیه جایگزین نداشته باشید. این مورد یک قابلیت بسیار مفید در تمامی لپ‌تاپ‌ها است. با این حال اگر باتری لپ تاپ شما دچار مشکل شده باشد و در هنگام خاموش بودن نیز با کاهش شارژ روبرو شوید، این پشتیبانی جایگزین را از دست خواهید داد.

موارد مختلفی در کاهش شارژ لپ‌تاپ حتی در هنگام خاموشی نیز دخیل هستند. در اکثر مواقع با اعمال برخی تنظیمات روی لپ‌تاپ خود می‌توانید از بروز این اتفاق جلوگیری کنید. در برخی دیگر از موقع مشکلات سخت افزاری باعث کاهش شارژ باتری می‌شوند.

در موارد دیگر حتی ممکن است عمر بااری تمام شده باشد و توان نگهداری و ذخیره شارژ را دیگر نداشته باشد. همه و همه این دلایل برای اینکه باتری لپ‌تاپ حتی در حالت خاموش خالی شود دخیل هستند.

چرا شارژ لپ تاپ وقتی که خاموش است، تمام می‌شود؟

افزایش عمر باتری باعث کاهش شارژ می‌شود.

بسیاری از افراد لپ‌تاپ‌های خیلی قدیمی را همچنان استفاده می‌کنند. یکی از دلایلی که شارژ لپ تاپ شما در حالت خاموش تمام می‌شود نیز می‌تواند این مورد باشد. به مرور زمان و با بالا رفتن عمر باتری لپ تاپ، این قسمت از سیستم شما دیگر قدرت روز اول خود را نخواهد داشت.

باتری لپ تاپ پس از شارژ شدن و کاهش شارژ در طی سالیان دیگر کشش اولیه را ندارد. در این صورت نباید انتظار داشته باشید که باتری همچنان سلامت خود را به صورت کامل حفظ نماید. این مورد می‌تواند حتی در زمان خاموشی لپ‌تاپ نیز اتفاق بیفتد. در صورتی که زغال‌های درون باتری کیفیت اولیه خود را از دست دهند ممکن است با کاهش شارژ روبرو شوید. در این زمان ممکن است شما لپ تاپ خود را با شارژ ۱۰۰ درصد خاموش کرده باشید؛ اما پس از روشن کردن آن با ۵۰ درصد شارژ مواجه شوید. اگر مدت زمان زیادی است که از لپ تاپ خود استفاده می‌کنید، بهتر است به فکر خرید لپ تاپی با کیفیت بالا و قابلیت شارژدهی مناسب باشید. برای این کار پلازا دیجیتال یکی از فروشگاه‌های آنلاین و حضوری با ارسال رایگان به سرتاسر ایران، می‌تواند یکی از گزینه‌های شما باشد.

حالت اسلیپ دلیل کاهش شارژ لپ تاپ خاموش است

در برخی مواقع ممکن است لپتاپ در حالت اسلیپ باشد و خاموش شود. در حالت عادی، حتی در زمان خاموشی لپتاپ، رم آن جهت حفظ و نگهداری از اطلاعات موجود، نیاز به مقداری شارژ دارد. رم این شارژ را از باتری تامین می‌کند و اطلاعات را ذخیره و تا زمان روشن شدن دوباره نگه می‌دارد.

اگر فرد مدت زمان طولانی لپ تاپ را در این حالت به حال خود رها کند. مقدار شارژ مورد نیاز از باتری تامین شده و به مرور این شارزژ کم خواهد شد. در مدت زمان زیاد، باتری لپتاپ با کاهش درصد برق زیادی رو به رو می‌شود که پس از روشن کردن آن و مشاهده درصد شارژ ممکن است کاربر نگران شود.

ممکن است کابل شارژر دچار خرابی شده باشد

یکی از دلایل عمده خرابی باتری و کاهش شارژ آن حتی در زمان خاموشی لپ‌تاپ کابل شارژر خراب است. بسیاری از افراد حتی اطلاعی از اینکه شارژر لپ‌تاپشان دچار مشکل شده است ندارند. شارژر فرسوده یا خراب به صورت کامل نمی‌تواند شارژ مورد نیاز باتری را تامین کند.

یک کابل شارژر که نوسانات برق را نتواند کنترل کند، نه تنها باتری لپ‌تاپ شما را شارژ نمی‌کند بلکه به مرور باعث خرابی آن نیز خواهد شد. اگر به موقع از مشکل جلوگیری کنید و آداپتور شارژ لپ تاپ خود را تعویض کنید می‌توانید از بروز مشکلات جدی در باتری نیز جلوگیری کنید.

نوسانات منبع برق را جدی بگیرید

تا الان متوجه شده‌اید که کاهش شارژ باتری لپ‌تاپ از خرابی باتری سرچشمه می‌گیرد. منبع تغذیه برق لپ تاپ از موارد مهمی است که حتماً باید به آن توجه داشته باشید. در مواقعی که برق قطع می‌شود یا برق خانه دچار نوسان باشد هم شارژر و هم باتری لپ‌تاپ دچار مشکل خواهند شد.

برای جلوگیری از بروز این اتفاق بهتر است اول از همه شارژر لپ تاپ را مستقیماً به پریز برق نزنید و به جای آن از محافظ استفاده کنید. محافظ نویز و نوسانات برق را می‌گیرد و تا حد زیادی از ایجاد مشکل و آسیب رسیدن به شارژر و باتری لپ تاپ جلوگیری می‌کند.

کلام آخر

دلایلی که شارژ لپ تاپ شما در حالت خاموش تمام می‌شود متفاوت هستند و در این مقاله تلاش کردیم تا تمامی آن‌ها را به شما معرفی کنیم. نکته مهمی که باید به آن توجه داشته باشید این است که هر شیئی که در اطراف شما وجود دارد، برای داشتن کیفیت و سلامت نیازمند مراقبت است.

لپ تاپ‌ها نیز از این قاعده مستثنی نیستند. صرفا به دلیل دستگاه بودن و نداشتن جان از مراقبت از لپ تاپ خود غافل نشوید. کلید عمر طولانی باتری لپ‌تاپ شما نیز مراقبت است. اگر در نگهداری از آن کوشا باشید خیلی دیرتر با مشکلاتی مانند خالی شدن شارژ آن رو به رو می‌شوید. بهتر است برای عملکرد بهتر باتری خود به دلایل خرابی آن توجه داشته باشید و با پیشگیری از آن‌ها سلامت باتری لپتاپ را تضمین کنید.

دلیل اصلی کاهش شارژ لپ‌تاپ چیست؟

مهمترین دلیل کاهش شارژ لپ تاپ خرابی باتری است که این مورد نیز به خاطر دلایل مختلفی دچار مشکل خواهد شد.

چگونه می‌توان از خرابی باتری لپ‌تاپ جلوگیری کرد؟

بهتر است ایمنی لازم برای باتری را فراهم کنید و تمامی احتمالات ممکن برای بروز مشکل در باتری لپ تاپ را بررسی و از آن‌ها جلوگیری کنید.

مشکل رایج خرابی باتری لپ‌تاپ و کاهش شارژ آن چیست؟

به دلیل قرار گرفتن شارژر لپ‌تاپ در موقعیت‌های محیطی مختلف و آسیب رسیدن به شارژر، این امکان وجود دارد که آسیب به باتری نیز سرایت کند.

227323

کارگروه خبری مطالب پزشکی

درمان بیماری‌ها فقط یک قسمت از وظایف من است. من سعی می‌کنم با ارائه راهنماها و توصیه‌های پزشکی، افراد را به زندگی سالم و پرانرژی همراه با سلامتی هدایت کنم.
دکمه بازگشت به بالا