بین الملل

چین چه پاسخی به درخواست آمریکا درباره ایران داد؟

به گزارش patc وانگ یی، وزیر امور خارجه چین امروز (جمعه) در گفت‌وگویی تلفنی با آنتونی بلینکن، همتای آمریکایی خواستار ایفای نقشی «سازنده» از سوی آمریکا در منطقه غرب آسیا شد.

خبرگزاری فرانسه در این باره گزارش داد که بلینکن در این تماس تلفنی از پکن خواست از نفوذ خود برای منصرف کردن ایران از حمله علیه رژیم صهیونیستی در پی حمله این رژیم به ساختمان کنسولگری ایران در دمشق استفاده کند.

به نقل از patc چین با تایید انجام شدن این گفت‌وگوی تلفنی گفت که وانگ یی «محکومیت قوی این حمله توسط چین» را به بلینکن ابراز کرده و بر حق «غیرقابل نقض» امنیت اماکن دیپلماتیک و ضرورت احترام گذاشتن به استقلال و حاکمیت ایران و چین تاکید کرد.

مائو نینگ، سخنگوی وزارت امور خارجه چین در این باره گفت: چین به ایفای نقشی سازنده در حل‌وفصل مسئله خاورمیانه ادامه می‌دهد و به آرام‌کردن وضعیت کمک می‌کند.

او افزود: آمریکا باید به ویژه، نقش سازنده‌ای ایفا کند.

رژیم صهیونیستی، اخیرا، ساختمان کنسولی سفارت ایران در جنوب غربی دمشق را مورد حمله هوایی قرار داد که در نتیجه این حمله، بخشی از ساختمان کنسولی سفارت ایران و اقامتگاه سفیر هدف قرار گرفت.

افزون بر این، ۱۳ نفر از جمله سردار سرتیپ پاسدار محمدرضا زاهدی و سردار سرتیپ پاسدار محمدهادی حاجی رحیمی به شهادت رسیدند.
مقامات آمریکایی پیشتر به دلیل هراس از هر گونه اقدام تلافی‌جویانه ایران مدعی شدند که هیچ اطلاعی از قصد رژیم صهیونیستی برای انجام این حمله نداشته‌اند.

سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران در بیانیه‌ای در این باره تاکید کرد که « پاسخ به مطالبه ملی برای مجازات پشیمان کننده دشمن جنایتکار صهیونیستی به فضل الهی تحقق خواهد یافت.»

وزارت امور خارجه آمریکا شب گذشته اعلام کرد که بلینکن در تماس با همتایان چینی، سعودی، ترکیه‌ای و اروپایی خود خواسته است از نفوذ خود برای منصرف کردن ایران از پاسخ به حمله رژیم صهیونیستی استفاده کنند.

خبرگزاری فرانسه گزارش داد که مائو با گفتن این که پکن خواستار آتش‌بس فوری است، افزود: این دور از تنش‌ها نشان‌دهنده دامنه‌دار شدن جنگ غزه و ضروری بودن متوقف شدن جنگ غزه در اسرع وقت است.

مشخص نیست که وانگ و بلینکن درباره موضوعاتی بجز این درگیری گفت‌وگو کرده باشند.

سخنگوی وزارت امور خارجه چین گفت: فکر می‌کنم وزرای امور خارجه دو کشور درباره دیگر مسائل در حیطه منافع مشترک گفت‌وگو کرده‌اند اما اطلاعات به خصوصی در این باره ندارم.

واشنگتن بارها از پکن خواسته است از نفوذ خود برای حل بحران فعلی منطقه، از جمله به واسطه روابطش با ایران استفاده کند.

311311

تیم خبری بین المللی

تحلیلگر اخبار خارجی با تمرکز بر رویدادهای آموزشی و تحصیلی جهانی. با توانایی درک عمیق از چالش‌ها و موفقیت‌های آموزش و تحصیل در جهان، به شما اخبار جذاب و تحلیل‌هایی را درباره رویدادهای آموزشی، تحولات در آموزش و تاثیرات آن‌ها بر جوامع ارائه می‌دهم. با استفاده از روش‌های تحلیلی منحصر به فرد، به شما دیدی جامع از تحولات آموزشی و تحصیلی جهانی می‌دهم.
دکمه بازگشت به بالا