عمومیبرترین های کار و کسب

همه چیز درباره کارنامه سبز کنکور

پس از گذری شدن یک هفته از نتایج نخست کنکور، نتایج ثانویه و نهایی کنکور به نام کارنامه سبز کنکور منتشر می شود. کارنامه سبز کنکور یا کارنامه نهایی، یک کارنامه محرمانه است برای داوطلبان آزمون سراسری که بر حسب نتایج اولیه مجاز شده اند که انتخاب رشته کنند و در زمان تعیین شده نسبت به انتخاب رشته مبادرت ورزیده اند. این کارنامه برای کسانی کاربردی است که در یک کد رشته محل پذیرفته شده اند ولی از رشته قبولی خود احساس رضایت کافی ندارند.

کارنامه سبز کنکور برای چه کسانی مفید است؟

برای آن دسته اشخاصی که در کنکور سراسری قبول شده اند ولی از رشته ی خود احساس رضایت ندارند، کارنامه سبز کاربردی است. به کمک کارنامه سبز افراد آگاه می شوند که به جز رشته ای که در آن پذیرفته شده اند، شانس قبولی آن ها در چه رشته یا رشته هایی وجود دارد.

خواندن این مقاله پیشنهاد می‌شود: رشته های پردرآمد دیپلم ریاضی

کارنامه سبز کنکور و افراد مردود

کنکور امکان استفاده از کارنامه مردود شدگان سبز را ندارند. این افراد یا می بایست برای کنکور سال آینده آماده شوند و مجددا کنکور بدهند یا این که در تکمیل ظرفیت رشته های بدون کنکور شرکت نمایند. شما همچنین می توانید راجع به نحوه اخذ دیپلم نیز مطالعه کنید.

نحوه دریافت کارنامه سبز کنکور

یک هفته بعد از اعلام اولین نتایج کنکور، به سایت سازمان سنجش مراجعه کنید. از فهرست سمت راست سایت گزینه سراسری را انتخاب کنید. سپس روی بخش کارنامه نهایی آزمون سراسری را کلیک کنید. سپس یکی از فرم ها را تکمیل نموده و پس از آن قادر هستید کارنامه تان را مشاهده کنید.

انتقالی بر اساس نتایج کارنامه سبز کنکور

پس از انتشار کارنامه سبز مسئولیتی در قبال جابه جایی به انتخاب های پایین تر برعهده سازمان سنجش نیست. فقط و فقط دانشگاه مبدا و مقصد تصمیم گیرنده این انتقال هستند. پس لزوما تضمینی وجود ندارد که فرد حتما در کد رشته های پایینی قبول شود.

چگونه از کارنامه سبز استفاده کنیم؟

دو روش وجود دارد. در صورتی که یک ماه بعد از اعلام شدن نتایج اولیه کنکور، شخص تصمیم گرفت که از طریق کارنامه ی سبز انتقالی بگیرد، بهتر است که از سیستم بررسی انتخاب اشتباه استفاده کند. در این صورت سازمان سنجش اولویت های بعدی شما را بررسی می کند. راه دوم این است که ترم اول را در دانشگاه مبدا دانشجو شوید. سپس از همان ابتدای ترم با داشتن کارنامه سبز کنکور به دانشگاه مقصد مراجعه کنید و درخواست ثبت نام برای ترم دوم را بدهید. در روش دوم احتمال موفقیت بالاتر است. دانشگاه مقصد اگر که ظرفیت مورد نیاز را داشته باشد با درخواست شما موافقت می کند و حتی واحد های عمومی که گذرانده اید، تطبیق داده خواهد داده شد.

راهنما خواندن کارنامه سبز کنکور

کارنامه سبز پنج ستون دارد. اولین ستون ترتیب انتخاب رشته داوطلب بر حسب علاقه وی می باشد. ستون دوم مربوط به کد رشته انتخابی داوطلب می باشد. ستون رتبه داوطلب مربوط به مقایسه بین تمام افرادی است که این رشته را انتخاب نموده اند. همچنین ستون آخرین رتبه قبولی مربوط به رتبه آخرین شخصی است که در این رشته مورد پذیرش قرار گرفته است. و ستون دیگر مربوط به نتیجه است که در این ستون اگر رتبه ی داوطلب از آخرین رتبه ای که قبول شده، پایین تر شود، داوطلب در آن رشته پذیرفته خواهد شد و با علامت به علاوه نمایش داده می گردد. خواننده گرامی، پیشنهاد می کنیم راجع به تاثیر معدل در کنکور 1401 نیز مطالعه کنید. از شما خواننده گرامی ممنون هستیم که ما را تا پایان این مقاله همراهی کردید.

دکمه بازگشت به بالا