عمومیبرترین های کار و کسب

دریچه تنظیم هوا چیست؟ خرید انواع دریچه تنظیم هوای ارزان

جهت تنظیم هوای ورودی از کانال هوا از دریچه تنظیم هوا استفاده می‌شود. دریچه تنظیم هوا از انواع مختلف آلومینیمی ، آهنی و MDf ساخته می‌شود، دریچه تنظیم هوا از پره‌های مختلف برای تعیین مسیر هوا و فریم اصلی تشکیل می‌شود، که نوع خروج هوای دریچه را به انواع یک طرفه، دوطرفه، سه طرفه و چهار طرفه تقسیم می‌کند. دریچه تنظیم هوا یکی از اجزای اصلی سیستم‌های هوارسانی یا هواسازی است. این وسیله در پایان سیستم و به انتهای انشعاب کانال‌ها متصل خواهد شد.

دریچه‌ها دارای کارایی مختلفی می‌باشند و به همین دلیل با شکل‌ها و طراحی گوناگونی تولید می‌گردند. دریچه بازدید فن کویل، دریچه سقفی گرد، دریچه بازدید تأسیسات، دریچه بازدید شیاردار، دریچه گریل و دریچه بازدید چوبی، دریچه تنظیم هوا کولر از انواع این دریچه هستند. عموماً همه این دریچه‌های تنظیم هوا از پره‌های مختلف برای تعیین مسیر هوا و فریم اصلی تشکیل شده‌اند. طی این مقاله به بررسی دریچه تنظیم هوا پرداخته شده و جهت آشنایی با دریچه تنظیم هوا تا انتهای این مطلب با سایت تهویه نظری همراه باشید.

دریچه جت نازل گرد باکیفیت و قیمت مناسب

انواع دریچه هوا براساس جنس

دریچه‌های هوا از لحاظ جنس به سه دسته تقسیم می‌شوند:

  • فلزی (آلومینیومی و آهنی): این نوع از دریچه‌ها در صنعت تهویه مطبوع کاربرد گسترده‌ای دارند و خود به بخش‌های مختلفی تقسیم می‌شوند.
  • پلاستیکی: این نوع از دریچه‌ها به منظور هوارسانی در سیستم‌های مکنده و دمنده‌ای مانند هواساز، داکت و کولرها قابل استفاده است.
  • چوبی: (MDS) این نوع از دریچه‌ها هم به منظور دهش هوا و هم به سبب مکمل نما در طراحی داخلی به کار می‌روند که ساختار اصلی آن‌ها از MDF است.

در زیر به دسته‌بندی دریچه هوای آلومینیومی می‌پردازیم.

دریچه بازدید فن کویل

با توجه به اینکه دریچه بازدید فن کویل، مکنده است و یا دمنده، ابعادش تعیین می‌شود. این دریچه از 2 نوع لولایی و وزنه که هر کدام از آن‌ها به انواع مختلف از قبیل گل سقفی، گریل دار، معمولی، مشبک و خطی تقسیم می‌شود. اغلب برای ساخت این دریچه‌ها از آلومینیومی و چوبی (MDF) استفاده می‌شود و از رنگ کوره‌ای برای پوشش دریچه‌های آلومینیومی و برای دریچه‌های چوبی از پوشش پلی یورتان استفاده می‌شود.

دریچه خطی

دریچه هوای خطی زاویه‌دار از تیغه‌های موازی زاویهِ ۳۰ زاویه‌دار تشکیل شده است. دریچه هوای خطی کله‌قندی نیز از تیغه‌های T شکل تشکیل شده‌اند و دریچه هوای خطی طرح اسلوت نیز از تیغه‌های ضخیمِ T شکل که از تیغه‌های خطی کله‌قندی بزرگ‌تر هستند تشکیل شده است.

دریچه سقفی

هوا از این دریچه‌ها با سرعت مناسب به سطح می‌رسد. دریچه‌های سقفی انواع مختلفی دارند: دریچه سقفی، دریچه سقفی چهارگوش یک‌طرفه، دریچه سقفی چهارگوش دوطرفه، دریچه سقفی چهارگوش سه‌طرفه، دریچه سقفی چهارگوش چهار طرفه می‌باشد.

دریچه تنظیم هوا

دریچه هوا آلومینیومی مشبک

دریچه مشبک دارای ساختاری شبکه‌ای و شبیه به لانه زنبور است. این دریچه در رنگ‌ها و شکل‌های مختلفی تولید می‌شوند شامل چهارگوش، گرد، مثلثی می‌باشد و پره‌های آن قابل تنظیم می‌باشد. دریچه هوای مشبک بیشتر برای سیستم رفتِ هوا یا سیستمِ برگشتِ هوا استفاده می‌شود.

دریچه خورشیدی

از انواع دریچه‌های گرد می‌توان به دریچه‌های خورشیدی اشاره کرد، این دریچه‌ها دارای اشکال مربعی هستند. داخل این صفحه مربع شکل با انواع اشکال مدور هندسی دکوراتیو تولید می‌شود. این نوع دریچه‌ها به دو صورت دریچه گرد خورشیدی و دریچه تایل (آرم استرانگ خورشیدی) است که به صورت فریم دار و بدون فریم تولید می‌شوند.

دریچه تایلی

دریچه تایلی مانند دریچه‌های سقفی می‌باشد و به‌صورت سقفی هوارسانی می‌کند. این نوع دریچه‌های هوا دارای انواع مختلفی می‌باشند مانند دریچه هوای مشبکِ یک، دو، سه و چهار طرفه تایلی، دریچه هوای گردِ ترکیبی به‌صورت تایلی، دریچه هوای چهارگوشِ ترکیبی به‌صورت تایلی، دریچه هوای یک، دو، سه و چهار طرفه تایلی می‌باشند و قابل نصب بر روی سقف‌های کاذب هستند.

کاربرد دریچه تنظیم هوا در سیستم‌های تهویه مطبوع

برای انتقال هوای داخل داکت‌ها و کانال‌های هوا از انواع دریچه هوا با قابلیت‌های گوناگون استفاده می‌شود. دریچه هوا، هم به‌عنوان کنترل کننده هوای عبوری از معبر کانال و هم به عنوان یک وسیله دکوراتیو در فضای مورد نظر، کاربردی است. با توجه به تنوع و دامنه کاربرد دریچه هوا در سیستم‌های هوارسان به لحاظ جنس و متریال، از چند منظر می‌توان به بررسی خصوصیات آن پرداخت. دریچه هوا به‌طور عمده از سه جنس فلزی، چوبی و پلاستیکی تولید می‌گردد. بیشترین مدل‌های تولیدی برای دریچه تنظیم هوا از جنس فلز با دو زیرمجموعه از ورق آلومینیوم و ورق روغنی می‌باشد.

فراوانی مدل‌های تولیدی در زمینه دریچه تنظیم هوا پس از انواع فلزی، مختص دریچه‌های پلاستیکی و سپس به دریچه‌های چوبی مربوط می‌گردد. برای کنترل یا انسداد هوای عبوری از معبر دریچه هوا، از دمپر استفاده می‌شود. تمامی دریچه‌های هوا دارای دو حالت (با دمپر و بدون دمپر) هستند. با توجه به مقاطع کانال‌های هوا می‌توان دریچه هوا را به صورت چهارگوش یا گرد تولید کرد.

کاربرد دریچه تنظیم هوا هم به صورت دیواری و هم به صورت سقفی امکان‌پذیر است. بعضی دریچه‌های هوا در سیستم‌های رفت و برخی نیز در سیستم‌های برگشت هوا کاربرد دارند تا جریان هوا به صورت سیال در محیط گردش داشته و عمل تهویه مطبوع به‌خوبی انجام پذیرد. با توجه به میزان هوارسانی یا مکش هوا از طریق دریچه تنظیم هوا، بعضی مدل‌های دریچه هوا به صورت مستقیم زن و بعضی نیز با مانعی که در ساختار خود دارند هوای عبوری را شکسته و در اصطلاح با زاویه به محیط هدایت یا از محیط خارج می‌نمایند.

استعلام قیمت و خرید دریچه تنظیم هوا از تهویه نظری

تهویه نظری، تولید کننده انواع کانال‌سازی و دریچه هوا شامل تولید انواع دریچه بازدید کولر، دریچه توزیع هوا، دریچه‌های کنترل و هدایت هوا، کانال‌سازی (کانال‌سازی)، دریچه زیر فن کویل، دریچه خورشیدی، دمپر کانال موتوری، جت نازل، دمپر ضد آتش فیوزی، دریچه ضد انفجار، دمپر کانالی صنعتی، دریچه سقفی گرد تخت آلومینیومی، دریچه هوای رفت اتاق عمل، دریچه کولری، دریچه تایل آرمسترانگ، لوور پادری، دریچه هوای تازه (باران‌گیر), دریچه خطی، کلاهک دودکش، هود صنعتی، کانال‌سازی صنعتی، دریچه بازدید تأسیسات، دریچه سقفی چهارگوش کلاف دور باز آلومینیومی است. با برقراری ارتباط امکان بهره‌مندی از مشاوره رایگان و تهیه دریچه تنظیم هوا را خواهید داشت.

سؤالات متداول

در این بخش به سؤالات احتمالی شما در خصوص دریچه تنظیم هوا پاسخ خواهیم داد.

دریچه تنظیم هوا رو از کی بخرم؟

شرکت تهویه نظری با ارائه بهترین دریچه تنظیم هوا جهت ارائه مشاوره خرید و استعلام قیمت در اختیار شما عزیزان است.

چه نوع دریچه هوایی بهتره؟

انتخاب جنس و نوع دریچه هوا به کاربرد آن بستگی دارد. دریچه‌های هوا به سه جنس فلزی، چوب و پلاستیکی تقسیم شده و هر یک کاربرد خاص خود را دارند.

چرا دریچه سقفی نصب کنیم؟

برای داشتن هوایی مطبوع و حفظ جریان هوا در سیستم‌های تهویه، سرمایش و گرمایش، باید دریچه هوای مناسب نصب شود.

دکمه بازگشت به بالا