برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

عوارض تزريق ژل به سينه

تزریق ژل سینه یک روش محبوب برای حجم‌دهی به سینه‌‌ها هستند، اما آیا این عمل واقعا بی‌خطر است؟ آیا تزریق ژل به سینه روش مناسبی برای بزرگ‌کردن سینه است؟ امروزه یکی از پرطرفدارترین روش‌های لیفت سینه‌‌ بدون جراحی، تزریق ژل سینه است. هدف از تزریق ژل سینه، افزایش سایز سینه است به‌طوری که سینه‌ها بزرگ‌تر و پُرتر به نظر برسند. در روش تزریق ژل سینه، از هیچ ایمپلنتی استفاده نمی‌شود؛ بنابراین هیچ درد، برش و بخیه‌ای در این روش وجود ندارد. که نسبت به عمل لیپوساکشن دوره نقاهت کمتری دارد.

 Side effects of injecting gel into the chest

عوارض عمل تزریق ژل به سینه

با وجود روند ساده این روش و کوتاه بودن پروسه آن، عوارض خاصی به دنبال تزریق ژل به سینه قابل انتظار است که در ادامه گفته می شود.

 • برخی از انواع ژل های مورد استفاده ممکن است برای فرد ایجاد حساسیت پوستی و آلرژی کنند و باید قبل از تزریق روی فرد تست شود.
 • ممکن است بعد از عمل در نقطه تزریق، عفونت‌های جزئی یا شدید ایجاد شود. در عفونت های شدید نقطه های تزریق برش داده شده و ژل از بدن خارج می شود که این امر نیاز به عمل جراحی است.
 • ژل هایی که نامرغوب و فاقد محلول مناسب باشند ممکن است به مرور و گذشت زمان تجمع پیدا کرده و به صورت توده درآیند که در نهایت نیاز به تخلیه ژل خواهد بود.
 • بر اثر سازگار نبودن ژل به بدن امکان جوش زدن و قرمزی پوست وجود دارد.
 • در صورت تزریق اشتباه امکان آسیب به لایه های زیرین پوست وجود دارد.
 • مقداری کبودی و تورم بعد از تزریق ژل به سینه قابل انتظار است.

آیا تزریق ژل به سینه درد دارد؟

از آنجایی که تزریق فیلر به سینه بدون نیاز به جراحی است و به صورت سرپایی انجام می شود، بعد از عمل درد کمتری به دنبال دارد ولی در کل بعد از جراحی در نقاط تزریق و کل سینه درد و تورم قابل انتظار است. همچنین قبل از شروع تزریق با کمک بی حس کننده های موضعی محل عمل بی حس می شود تا فرد راحتی بیشتری داشته باشد.

دوره نقاهت فرم دهی سینه با تزریق ژل

عمل بزرگ کردن سینه با ژل به صورت سرپایی انجام می شود و فرد بلافاصله می تواند به منزل بازگردد. معمولاً در سینه و نواحی تزریق مقداری درد احساس می شود. بهتر است فرد یک تا دو روز بعد از عمل استراحت کرده و از اعمال فشار خودداری کند. با گذشت یک هفته از تزریق ژل به سینه می توان فعالیت های عادی و روزمره مثل ورزش را از سر گرفت. بعد از گذشت یک هفته درد و تورم اندکی در سینه باقی می ماند که نسبت به سایر جراحی های زیبایی بسیار کمتر است.

ورم و کبودی سینه بعد از تزریق فیلر یا هیالورونیک اسید به مرور زمان و با گذشت یک هفته از بین می رود. بعد از عمل پزشک متخصص برای تورم کیسه یخ و کمپرس سرد، همچنین برای برای نقاط تزریق که متورم هستند، آنتی بیوتیک تجویز می کند. در کل دوره نقاهت تزریق ژل به سینه کوتاه و آسان است. بهتر است بیمار پس از دو روز بعد عمل پیاده روی نرم و آهسته را شروع کند زیرا اندک تورم سینه ها را کاهش می دهد.

مراقبت های بعد از عمل تزریق ژل به سینه

مراقبت های بعد از تزریق فیلر به سینه بسیار مهم است چرا که از میزان درد و عوارض ناشی از جراحی می کاهد. پس به نکات زیر توجه فرمایید.

 • از انجام فعالیت های سنگین مثل جابجایی اجسام و ورزش های سخت جلوگیری کنید.
 • از انجام هر کاری که به بالاتنه و سینه های شما فشار وارد می شود اجتناب کنید.
 • 2 الی 4 روز بعد از تزریق سینه ها شسته نشده و تنها با دستمال نمدار جای زخم ها تمیز شود.
 • از خوابیدن به صورت دمر و بر روی پهلو خودداری کنید و فقط طاق باز بخوابید.
 • سه روز پس از تزریق برای معاینه مجدد به پزشک مراجعه کنید.
 • در دو هفته اول رابطه جنسی را محدود کنید.

مزایای تزریق ژل به سینه

 • نیاز به جراحی و بیهوشی نیست.
 • تزریق به صورت سرپایی و با بی حسی موضعی انجام می شود.
 • در این روش جسم خارجی مثل پروتز سینه قرار داده نمی شود. ژل از جنس هیالورونیک اسید است که با بدن سازگاری دارد.
 • دوره نقاهت بسیار کوتاه است.
 •  زخم و جراحت بعد از عمل دیده نمی شود.

ماندگاری عمل بزرگ کردن سینه با تزریق ژل

ژل های تزریقی از جنس هیالوورونیک است که یک ماده طبیعی موجود در بدن است، ماندگاری این ژل در بدن از شش ماه تا 2 سال است. یکی از عوامل موثر بر ماندگاری و نتیجه طولانی مدت، متابولیسم بدن فرد و جنس ژل است. معمولاً بزرگ کردن سینه با ژل نیازمند تزریق مجدد در دوره های زمانی منظم است تا نتایج ثابت باقی بماند.

معمولا افرادی که ژل تزریق می کنند با گذشت زمان وقتی ژل ها جذب می شوند اقدام به تزریق دوباره می کنند. ممکن است این روند با افزایش سن باعث ایجاد افتادگی سینه، شل شدن سینه و ایجاده توده چربی شود.

کدام یک از روش های تزریق ژل، تزریق چربی و پروتز سینه برای افزایش حجم سینه بهتر است؟

برای پاسخ به این سوال بهتر است ابتدا مرورری مختصر بر هر روش داشته باشیم و سپس مقایسه را انجام دهیم.

ژل ها از جنس هیالوورونیک اسید هستند که یک ماده طبیعی در بدن بوده و به مرور زمان جذب بدن می‌شود و از بین می‌رود.

تزریق چربی به سینه

یکی دیگر از روش های افزایش و بزرگ کردن سایز سینه، تزریق چربی است. در این روش با کمک روش لیپوماتیک، چربی از ران، پهلو، شکم و باسن فرد گرفته شده و پس از آماده سازی با کمک چند برش، تزریق چربی به سینه انجام می شود.

عمل پروتز سینه

عمل پروتز سینه یا ایمپلنت سینه یکی از روش های افزایش سایز و خوش فرم کردن سینه است که با برش و شکاف سینه، ایمپلنت سیلیکونی یا آب نمکی زیر بافت یا زیر عضله سینه قرار می گیرد.

در مقایسه تزریق ژل و تزریق چربی به سینه باید گفت تزریق چربی بسیار مناسب‌تر است چراکه ماندگارتر بوده و عوارض کمتری دارد. بعلاوه می توان میزان مورد نیاز چربی را با ساکشن از سایر نقاط بدن به سینه تزریق کرد. در مقابل تزریق ژل به سینه محدودیت داشته و نمی توان بیش از حد مجاز تزریق کرد، چراکه باعث حرکت مواد و ایجاد توده های پراکنده در سینه شده و ظاهر نامناسبی را ایجاد می کند. تزریق چربی روشی طبیعی تر و با ماندگاری بیشتر است که خود نیز با محدودیت هایی روبرو است.

در مقایسه تزریق ژل یا چربی نسبت به عمل پروتز سینه می توان گفت پروتز سینه بسیار روش ایمن‌ تر و ماندگارتر است که نتیجه بهتر و طولانی تر نسبت به روش های تزریقی دارد. ژل یا چربی تزریق شده به سینه بعد از گذشت زمان جذب بدن می‌شوند و از بین می‌روند و در نتیجه نیاز به تزریق مجدد دارد. نتایج عمل پروتز سینه به مدت و طولانی تر باقی مانده و جز در موارد خاص نیاز به عمل ترمیمی ندارد. گفتنی است هزینه تزریق ژل مکرر نسبت به یک بار عمل پروتز سینه بیشتر است، در نتیجه عمل پروتز سینه صرفه اقتصادی بیشتری دارد. لازم به ذکر است که روش تزریق چربی احتمال ایجاد عفونت بعد از عمل را بالاتر برده و به نسبت پروتز سینه پیشنهاد نمی شود.

هزینه تزریق ژل به سینه

وقتی صحبت از تزریق و پروتز می شود خیلی از افراد نگران هزینه های عمل و هزینه‌های جانبی انجام این کار هستند. قیمت تزریق ژل به سینه به عواملی مانند نوع ژل، مقدار ژل مصرفی، دستمزد متخصص و هزینه های کلینیک بستگی دارد. هر چه متخصص و جراح دارای تجربه و مهارت بالایی باشد دستمزد و هزینه جراحی نیز  بالاتر می‌رود.

دکمه بازگشت به بالا