برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

کمر درد بعد از عمل ابدو

یکی از روش‌هایی که برای کاهش سایز و از بین بردن چربی‌های ناحیه شکم و عضلات افتاده در این قسمت به کار می‌رود، می‌باشد که به دلیل استفاده از تکنولوژی به روز و همچنین پیشرفته، جز پرطرفدار‌ترین عمل‌های زیبایی به حساب می‌آید. افراد به دلیل نداشتن اطلاعات در زمینه درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی، نمی‌توانند تصمیم قطعی برای انجام عمل جراحی خود بگیرند و حتی در برخی موارد منصرف می‌شوند. اما باید گفت که این عمل درد زیادی ندارد و حتی اگر بعد از عمل درد از آستانه تحمل شما بیشتر شد، با مصرف مسکن‌های ساده به راحتی می‌توان درد جراحی زیبایی شکم را کنترل نمود.

آیا ابدومینوپلاستی با درد زیادی همراه خواهد بود؟

شدت درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی بسته به نوع عمل، ممکن است متفاوت باشد. این عمل با از بین بردن چربی‌های ناحیه شکم و کاهش سایز آن بسیار پرطرفدار بوده و افراد در صورت وجود درد زیاد هم حاضر به انجام این عمل می‌شوند زیرا این جراحی سبب تناسب اندام و زیبایی بدن آن‌ها می‌شود. به طور کلی چند عامل بر میزان درد عمل زیبایی شکم تاثیر می‌گذارد:

  • میزان چربی، عضلات و پوست خارج شده از بدن

در جلسه مشاوره، متخصص توضیح خواهد دارد که چه میزان از بافت چربی و پوست باید برداشته شود و افراد می‌توانند از این فاکتور برای مشخص کردن میزان درد ناشی از جراحی زیبایی شکم خود استفاده کنند.

همچنین از دیگر نکاتی که باید به آن اشاره کنیم این است که وسعت عمل ابدومینوپلاستی به چه اندازه‌ای می‌باشد. اگر این عمل در وسعت زیادی انجام پذیرد طبیعتاً مقدار درد ناشی از آن بیش‌تر می‌باشد.

اگر پزشک در حین جراحی باعث آسیب به بافت‌های داخلی شود، چون ترمیم و ریکاوری بدن طولانی‌تر خواهد شد، مدت زمان درد نیز بیشتر می‌شود.

 

Back pain after Abdo operation

وضعیت درد بیمار در حین ابدومینوپلاستی چگونه است؟

در زمانی که فرد تحت عمل ابدومینوپلاستی قرار دارد معمولاً درد خاصی را تحمل نخواهد کرد زیرا عمل جراحی شکم با بی‌حسی موضعی انجام می‌شود.

عمل ابدومینوپلاستی به دلیل اینکه نیازی به بی‌هوشی کامل ندارد با استقبال بسیار زیادی روبرو شد چرا که برخی از افراد نمی‌توانند به علت وجود برخی مشکلات، از بی‌هوشی بهره بگیرند. شایع‌ترین این مشکلات، ترس می‌باشد. شخص متقاضی می‌تواند قبل از انجام عمل جراحی شکم، مشاوره‌هایی را با پزشک متخصص در زمینه ابدومینوپلاستی داشته باشد تا بتواند از میزان درد این عمل مطلع شود.
برای این که فرد در حین عمل درد کمتری را تحمل کند قبل از عمل نکاتی توسط پزشک متخصص برای وی ارائه می‌شود که با رعایت آن می‌توان از میزان دردی که در حین عمل و همچنین بعد از عمل به سراغ فرد می‌آید کاست.

برای مثال نوع تغذیه چند روز قبل از عمل، میزان فعالیت بدنی، میزان مصرف دخاینات و الکل، به شدت بر میزان درد بعد از ابدومینوپلاستی تاثیر خواهد گذاشت. به همین دلیل متخصص اکیداً توصیه می‌کند مصرف دخانیات و الکل را به مدت دو هفته قبل از عمل ترک کرده و در چند روز مانده به جراحی، فعالیت بدنی سنگین نداشته باشید.

بعد از جراحی زیبایی شکم نیز باید چند نکته را جدی بگیرید تا نه تنها عارضه‌ای رخ نداده بلکه درد عمل زیبایی شکم نیز کمتر شود:

بعد از عمل، شما باید یک لباس تنگ مثل گن تهیه کنید تا از تورم در ناحیه شکم جلوگیری کرده و باعث بهبودی شود. پوشیدن لباس تنگ به مدت دو هفته تا دو ماه لازم است که مدت زمان آن بسته به سطح جراحی و روند بهبودی شما دارد. اگر در زمان پوشیدن لباس تنگ دردی را احساس کردید مطمئن شوید که سایز مناسبی را انتخاب کرده‌اید.

معمولاً از پانسمان جراحی یا بانداژ در ناحیه برش استفاده می‌شود. پزشک شما دستورالعمل‌های لازم جهت تعویض باند‌ها را خواهد داد. همچنین اگر نیاز به شستشو و تمیز کردن با سرم شستشو باشد و یا نیاز به استفاده از دارو و پماد خاصی ضروری شد، باید تحت نظر پزشک انجام شود. مهمترین جنبه مراقبت از زخم در این است که زخم خود را تمیز نگه دارید و همچنین مراقب باشید ضربه یا فشاری به محل بخیه‌ها وارد نشود تا از صدمه و خونریزی جلوگیری کنید.

بعد از جراحی ابدومینوپلاستی، لوله‌های موقتی در محل جراحی شده برای تخلیه مایعات اضافی قرار می‌گیرند که تا مدتی باید مراقب آن‌ها باشید.

برای اطلاع از  خود می‌توانید با مشاورین کلینیک فوق تخصصی پوست و مو هلیا به صورت کاملاً رایگان از طریق شماره  در ارتباط باشید. و همچنین از طریق پیام‌رسان واتس اپ به شماره  تمامی سوالات خود در رابطه با ابدومینوپلاستی و سایر خدمات زیبایی با ما در میان بگذارید.

آیا بیمار فقط بعد از ابدومینوپلاستی درد را حس خواهد کرد ؟

انجام هر نوع عمل جراحی برای انسان درد‌هایی را به وجود می‌آورد که عمل ابدومینوپلاستی نیز از این قاعده مستثنی نمی‌باشد و بعد از عمل، فرد باید میزان مشخصی از درد را تحمل کند. در حین عمل بسته به میزان چربی و بافت خارج شده و مدت زمان عمل، فرد در عین اینکه با بی‌حسی موضعی بی‌حس شده است اما مقداری درد را حس خواهد کرد. این درد می‌تواند با استفاده از روش‌هایی که پزشک متخصص به کار می‌گیرد کاهش یافته و ممکن است حس نشود. این مورد به تجربه و مهارت پزشک بستگی دارد.

چه راه کارهایی برای کاهش درد ناشی از ابدومینوپلاستی وجود دارد ؟

راهکار‌هایی وجود دارد که با انجام آن فرد می‌تواند با انجام آن درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی را کاهش دهد. این راهکار‌ها معمولاً در جلسه‌هایی که قبل از انجام عمل برگزار می‌شوند، برای فرد توضیح داده خواهد شد.
غالباً، روش‌های مقابله با درد شدید شکم شامل تزریق دارو‌های ضد درد در ناحیه اطراف اعصاب حسی و عصبی است. این عمل پیشگیرانه، برای کاهش درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی انجام می‌شود. اما اگر درد بعد از عمل را تجربه کردید، ممکن است نیاز به انجام اقدامات زیر داشته باشید:

اگر حالت تهوع شدید دارید و نمی‌توانید از طریق دهان دارو بخورید، یک پمپ درد (وسیله‌ای که دارو را مستقیماً از طریق لوله وارد شده به بدن منتقل می‌کند) می‌تواند گزینه مناسبی باشد. اگر درد شما شدید است، یک پمپ درد می‌تواند نیاز شما به دوز‌های بالای دارو‌های ضد درد را کاهش دهد. یکی از راه‌هایی که باعث کاهش درد ناشی از عمل ابدومینوپلاستی می‌شود استفاده از یک گن مناسب پس از عمل می‌باشد.

اگر چه پوشیدن گن در ابتدا دردناک است اما استفاده از یک گن مناسب می‌تواند باعث جلوگیری از خون‌ریزی و همچنین باعث جلوگیری از لخته شدن خون شکم می‌شود در نتیجه درد ناشی از جراحی زیبایی شکم، دوام نخواهد داشت. این راهکار جز ضرورت‌های پس از عمل به حساب می‌آید و باید انجام شود.

پس از انجام عمل ابدومینوپلاستی باید این موضوع را بدانید که به وجود آمدن کبودی و ورم در ناحیه شکم کاملاً طبیعی بوده و نیازی به استرس و نگرانی در زمان مشاهده این کبودی‌ها نیست. ورم به وجود آمده باعث ایجاد درد در ناحیه‌ شکم می‌شود که گن اگر در سایز و اندازه‌ مناسبی انتخاب شود می‌تواند درد ناشی از این کبودی و ورم را تا حدودی کاهش دهد.

در این روش بسته‌های یخ خرد شده یا تکه‌های منجمد از موادی مثل نخود فرنگی فریز شده را قبل از اینکه روی پوست بمالید باید در یک حوله بپیچانید. دقت کنید هرگز یخ یا هر مواد دیگری که منجمد شده است را مستقیماً روی پوست قرار ندهید. و همچنین کمپرس‌های خنک‌کننده را برای بیشتر از ۲۰ دقیقه استفاده نکنید. دقت داشته باشید که محل کبودی و جراحی ابدومینوپلاستی را گرم نکنید چرا که ممکن است باعث خون‌ریزی و درد بیشتری شود.

نقش پزشک و تیم درمان در کاهش درد ناشی از ابدومینوپلاستی

پزشک متخصص در زمینه می‌تواند باعث موفقیت یا شکست عمل جراحی شکم شود زیرا تنها کسی است که تاثیر مستقیم بر روی عمل جراحی دارد. پزشک اگر باتجربه و دارای مهارت بالا باشد می‌تواند باعث موفقیت عمل و اگر فاقد این توانایی‌ها و تجربه باشد، می‌تواند باعث شکست عمل و حتی به وجود آمدن مشکلاتی برای فرد بیمار شود.

کلینیک‌های بسیار زیادی در سراسر کشور عمل ابدومینوپلاستی (که با نام جراحی شکم یا تامی تاک نیز شناخته می‌شود) یک عمل جراحی زیبایی است که طی آن چربی‌های اضافه از داخل بدن استخراج و حذف می‌شوند، پوست اضافه از بدن جدا می‌شود و ماهیچه‌های زیر پوست در جای خود محکم می‌شوند؛ به این ترتیب، شکم مسطّح و هموار خواهد شد. اکثر افرادی که جراحی ابدومینوپلاستی انجام می‌دهند، معمولاً پس از چند هفته بهبود پیدا می‌کنند. در طول دوره نقاهت پس از جراحی، بیمار احتمالاً شاهد تورّم و درد در ناحیه شکم خواهد بود که ناشی از خودِ رویه جراحی و همچنین، حرکت ماهیچه‌های شکم هستند.

ما در این نوشتار، چند راهبرد برای کاهش درد بعد از عمل جراحی ابدومینوپلاستی به شما معرفی می‌کنیم که احتمالاً دوره نقاهت را برایتان ساده‌تر خواهند کرد.

مدیریت سبک زندگی

در این بخش، نکاتی به شما معرفی می‌شوند که در طول چند ماه نخست پس از جراحی ابدومینوپلاستی باید آن‌ها را رعایت کنید تا درد را تا حد امکان کاهش داده و روند بهبودی به سرعت طی شود.

  • تداوم فعالیت‌های فیزیکی سبک

در طول دوره بهبودی و نقاهت، از فعالیت‌های سبک روزانه غافل نشوید. شما باید در اسرع وقت از تخت پایین بیایید و چند قدم راه بروید تا از بروز لخته‌های خون در ناحیه شکم جلوگیری به عمل آید و علاوه بر آن، بدن برای مدت طولانی در یک وضعیت ثابت باقی نماند. اگر بدن شما برای مدت طولانی در یک موقعیت ساکن باشد، حرکت و جابجایی پس از آن برایتان بسیار دردآور خواهد بود.

  • اجتناب از فعالیت‌های فیزیکی سنگین

در طول دوره نقاهت و حین بهبودی زخم‌ها، از انجام هر نوع فعالیت فیزیکی سنگین که باعث ورود فشار به ناحیه شکم و زخم‌ها می‌شود، اجتناب کنید. برای مثال، حداقل در طول شش هفته نخست پس از جراحی، انجام ورزش‌های حرفه‌ای و بلندکردن اجسام سنگین برای شما ممنوع است. در این مورد حتماً با پزشک خود صحبت کنید. اگر مایل هستید که در اسرع وقت به ورزش و تمرین‌های حرفه‌ای‌تان بازگردید، در طول دوره نقاهت باید به‌تدریج فعالیت‌هایتان را از سبک‌ترین سطح شروع کنید. برای مثال، پیاده‌روی می‌تواند شما را برای بازگشت به ورزش پس از پایان دوره نقاهت آماده کند.

  • اجتناب از استعمال دخانیات

برای آنکه دوره نقاهت را به سرعت سپری کنید، مصرف تنباکو و دخانیات را برای مدتی کنار بگذارید. نیکوتین باعث تنگ‌شدگی رگ‌های خونی می‌شود، روند انتقال اکسیژن به سلول‌های پوست در ناحیه زخم‌ها را مختل می‌کند و در نهایت، باعث بروز تأخیر و تعویق در روند بهبودی می‌گردد.

اگر به دلیل هراس از حالت تهوع یا چاقی غذا نخورید، احتمال ابتلا به یبوست در شما افزایش پیدا می‌کند. علاوه بر این، داروهای آرام‌بخش و مسکّن نیز گاهاً باعث بروز یبوست می‌شوند. در صورت ابتلا به یبوست، دچار درد شدید در ناحیه شکم می‌شوید. در طول دوره نقاهت باید وعده‌های غذایی غنی از فیبر مصرف کنید و مقدار زیادی مایعات بنوشید تا حدالامکان یبوست به سراغ شما نیاید. اگر دچار حالت تهوع یا یبوست پایدار هستید، باید با مشورت پزشک از داروهای ضدتهوع و مسهل استفاده کنید.

فعالیت‌هایی برای کاهش درد بعد از عمل ابدومینوپلاستی

  • عدم مصرفِ خودسرانه دارو بدون نسخه پزشک

در طول دوران بهبودی و نقاهت پس از جراحی ابدومینوپلاستی، از مصرف آسپیرین (استیل‌سالیسیلیک اسید)، موترین یا ادویل (ایپوبروفن) و یا ناپروکسن خودداری کنید؛ زیرا این داروها باعث رقیق شدن خون و افزایش احتمال خون‌ریزی در ناحیه زخم‌ها می‌شوند.

پس از عمل جراحی ابدومینوپلاستی، فهرستی از این داروها که برای شما ممنوع هستند، در اختیارتان قرار خواهد گرفت. پیش از مصرف هر داروی دیگری نیز با پزشک خود مشورت کنید.

در غالب مواقع، پزشک برای کاهش درد شما داروهایی را تجویز می‌کند که اگرچه اثر طولانی‌مدت دارند، اما باعث خونریزی نمی‌شوند. اما این داروها هم خالی از عوارض نیستند. دُز اندک داروهای مسکّن حاوی مخدر باعث یبوست می‌شود؛ و دُز بالای آن‌ها مشکلات تنفسی و قلبی و همچنین، احتمال اعتیاد در بیمار ایجاد می‌کنند.

  • استفاده از دستگاه پُمپ درد

اگر به‌دلیل حالت تهوع شدید قادر به مصرف داروهای خوراکی نیستید، از پُمپ درد استفاده کنید. پُمپ درد یک دستگاه است که دارو را از طریق یک لوله به‌طور مستقیم به داخل بدن هدایت می‌کند. اگر دچار درد شدید در ناحیه شکم هستید، پُمپ درد می‌تواند در نقش دُز بالایی از داروهای مسکّن حاوی مخدر عمل کند و درد شما را کاهش بدهد.

 

دکمه بازگشت به بالا