برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

راهنمای جامع تشخیص سنگ آمیتیست اصل + تاریخچه

چگونه سنگ آمیتیست اصل را از تقلبی تشخیص دهیم؟

سنگ آمیتیست اصل یکی از زیباترین و جذابترین سنگ های نیمه قیمی است. اگر شما این سنگ یا جواهر ساخته شده با سنگ آمیتیست را در منزل دارید شاید براتون سوال پیش اومده باشه که سنگتون اصل هست؟ تشخیص سنگ اصل و تقلبی معمولا کار بسیار دشواری هست و فقط توسط متخصص یا آزمایشگاه مجهز قابل تشخیص هست. اما امروز شما را با چند روش آسان برای تشخیص اصل یا تقلبی بودن آمیتیست در منزل قبل از خرید نگین آمیتیست آشنا می کنیم. قبل از اون خواندن مقاله خواص سنگ آمیتیست را هم پیش نهاد میدیم .با ما همراه باشید…

سنگ آمیتیست در کجا یافت می شود |قیمت سنگ آمیتیست

بررسی رنگ سنگ آمیتست اصل

رنگ آمیتیست بنفش یا ارغوانی است . بعضی از انواع آن درصد کمی از رنگ قرمز را هم در خود دارند ولی با این حال رنگ پایه آن همان بنفش است. بعضی از آمیتیست ها ممکن است بنفش کم نگ باشند و بعضی دیگر بنفش تیره که در زیر نور به مشکی متمایل هستند. فقط صرف داشتن رنگ بنفش دلیلی بر اصل بودن سنگ آمیتیست نمی باشد و اینکه رنگ بنفش تمام درجات رنگی (HUE) را در خود داشته باشد و تغییر رنگ در زوایای مختلف نور پردازی به درستس تعقییر کند. بررسی مناطق نوردهی یکی از اولین روش های تعیین اصالت سنگ ها و جواهرات میباشد که به راحتی با قرار دادن سنگ روی یک سطح صاف و بررسی انعکاس نوری آن برروی سطح قابل بررسی است.

بررسی وضوح و شفافیت

یکی دیگر از راه های تشخیص سنگ آمیتیست اصل نگاه کردن به آن است. سنگ اصل باید کاملا شفاف باشد و به مانند شیشه هیچ آلودگی در آن نباشد.یکی از تفاوت های سنگ های تقلبی این است که با نگاه دقیق در آن ذرات ریز آلودگی یا حباب یا رنگ پریدگی را در آن مشاهده می کنید.

بررسی برش سنگ

سنگ آمیتیست به راحتی به هر شکلی و طرحی برش می خورد مانند دایره ، اشک یا قلبی و … برای بررسی بیشتر انعکاس نور در زوایای مختلف سنگ را بررسی کنید اگر در آن دامنه تعقییر رنگی زیادی مشاهده نمودید یکی از نشانه های اصل بودن سنگ است. البته جواهر سازان معمولا سنگ های آمیتیست با کیفیت پایین تر یا کم رنگ تر را معمولا برش گرد می دهند تا مشاهده دامنه تعقییر رنگی در آنها مشکل باشد.

بررسی لکه ها و تعقییر رنگ ها طبیعی

تمامی سنگ های اصل که رنگی هستند هیچگاه رنگ یکدست و یکسانی در تمام مناطق خود ندارند . به همین جهت باید به دنبال رگه های ریز یا کم رنگ یا پر رنگ شدن های طبیعی گشت زیرا سنگ های سینتاتیک و تقلبی معمولا رنگ یکدست و یکسان دارند. برای بررسی بهتر می تونید از ذره بین چشمی (جواهر سازان و ساعت سازان معمولا استفاده می کنند) استفاده کنید.

بررسی شاخص جاذبه سنگ

بررسی این مورد کمی تخصصی بوده و نیز ابزار خاص دارد.اما شما براحتی می توانید در منزل با یک ترازو دقیق و یک پیاله مندرج این آزمایش را انجام دهید.

  • ابتدا پیاله را وزن کنید و وزن آن را یادداشت کنید.بعد سنگ آمیتیست را وزن کرده و وزن آن را یادداشت نمایید. سپس پیاله را پر آب کنید و مقدار آب ریخته شده را دقیق محاسبه و یادداشت نمایید.
  • سپس سنگ آمیتیست را در پیاله قرار دهید و میزان افزایش سطح آب را یادداشت نمایید.
  • سنگ آمیتیست را از پیاله خارج کنید. و همان مقداری که افزایش سطح داشتیم به پیاله آب اضافه کنید.
  • پیاله را مجدد وزن کنید . وزن اصلی پیاله را منهای وزنی فعلی آن کنید. این مقدار آب جابه جا شده است.برای محاسبه شاخص جاذبه باید وزن آمیتیست را تقسیم بر وزن آب جابجا شده کنید . این عدد باید حدود 2.65 باشد تا نشان دهنده سنگ اصل باشد.

بررسی درجه سختی سنگ

سختی انواع سنگ ها در مقیاسی بین یک تا ده دسته بندی می شود . آمیتیست دارای درجه سختی 7 است. برای انجام این آزمایش نیاز به ابزار دقیق آزمایشگاهی است. اما راه راحتتر برای انجام این آزمایش، تست خراشیدگی با سنگ های همرده یا پایین تر است. یک شی مناسب پیدا کنید ، برای مثال درجه سختی ناخن 2 هست یا چاقو درجه سختی 5 و چاقوی استیل درجه سختی 6.5 را دارد. سعی کنید به ارامی ابتدا با ناخن و بعد با چاقو روی آمیتیست را خراش دهید اگر ضد خش بود یکی دیگر از نشانه های اصل بودن سنگ است.

بررسی سنگ توسط متخصص

همیشه برای اطمینان بیشترمی تونید سنگ خود را به یک متخصص جواهریا یک آزمایشگاه سنگ برده تا از اصالت سنگ خود مطمئن شوید. ممکن است هزینه آزمایشگاه زیاد باشد ولی اگر ارزش سنگ شما بالا باشد قطعا این هزینه به صرفه است.

بررسی اطلاعات هویتی سنگ

بهتر است قبل از تهیه سنگ آمیتیست اعتبار فروشنده و اطلاعات ارائه شده توسط آن را بررسی کنید برای مثال:

سنگ آمیتیست معمولا در برزیل و افریقای جنوبی و مناطقی از امریکا استخراج و تولید می شود. البته اگر فروشنده ادعا کرد آمیتیست او از جای دیگر آمده لزوما نشان بر جعلی بودن آن نیست. نکته مهم دیگر اینکه سنگ های خود را از فروشنده ای تهیه نمایید که ضمانت تعویض یا مرجوع کالا را داشته باشد تا در صورت اثبات تقلبی بودن سنگ بتوانید آن را مرجوع کنید.

خواص و فواید سنگ آمیتیست

روی چاکرا های شیشم ( چشم سوم ) و هفتم ( تاج ) تاثیر گذار هست و باعث تنظیم و پاکسازی این چاکرا های بدن میشود.

رنگ چاکرای شیشم (چشم سوم) نیلی است که مناسب برای بهبود مشکلات و آرامش ذهن می باشد.

در تعادل بودن چاکرای شیشم موجب بالا بردن آگاهی و درک بسیاری از مسائل می شود.

چشم سوم در بین دو ابرو مقداری بالاتر و از ویژگی های آن قدرت بصیرت و تخیل می باشد.

سردرد، افکار آشفته و ضعف در بینایی از اختلالات در این چاکرا است.

متعادل بودن این چاکرا و عملکرد آن بر اختراع، شناخت خود، بصیرت، انتشار ، توانایی ذهنی، قوه درک، فهم، حافظه و نترسی تاثیر می میگذارد. یکی دیگه از سنگ هایی که برای این چاکرا و خاطرات فراموش شده مناسب است سنگ هولیت است.

چاکرای هفتم (تاج) هم دارای رنگ بنفش و مربوط به مشکلات ذهنی و تنظیم خواب می باشد.

محل قرار گیری آن وسط  سر و مغز، در تاج سر است.

احساسات این چاکرا سعادت و اخلاقیات می باشد.

اگر چاکرای تاج و چشم سوم باز و در تعادل باشد موجب درک بسیار بالا از مسائل و آگاهی در فرد می شود.

متعادل بودن این چاکرا و عملکرد آن بر عقل، دانش، وحی، ذات برتر، تفکر عمیق، هوشیاری و بصیرت تاثیر می میگذارد.

مناسب برای مدیتیشن و مراقبه میباشد و باعث تقویت اراده میشود.

گفته شده آمیتیست برای کنار گذاشتن عادات نا مناسب و ناپسند بسیار موثر است.

کسایی که میخواهند ترک اعتیاد کنن از این سنگ میتونند بهره ببرند.

همینطور برای برطرف شدن سردرد های میگرنی و عصبی به خصوص سرع بسیار کاربرد دارد.

گذاشتن آن زیر بالشت بی خوابی و کابوس را برطرف میکند. همچنین سنگ لابرادوریت هم سنگ بسیار مناسب برای خوابی عمیق و آرام هست.

قابلیت شفا بخشی زیادی دارد مخصوصا در حوزه ی درمان با رنگ ها.

پاک کردن و تبدیل انرژی منفی به مثبت از فواید دیگرش است.

برای پخش شدن انرژی مثبت در فضا، روح و ذهن شما و همچنین رسیدن به تعادل، آرامش و دوری از تشویش و اضطراب تکه ای از سنگ آمتیست را در قسمتی از اتاق یا محل کاره خود قرار دهید.

به خاطر رنگ جذاب و خیره کننده این سنگ در قرون وسطی نماد سلطنتی و اشراف زادگی بوده.

سربازان رومی از آن نیز برای محافظت از طلسم ، آسیب و مرگ استفاده میکردند و بعد از مرگ نیز همراه خود آن را دفن میکردند تا از ارواح خبیثه در امان بمانند.

منبع: سایت فروش سنگ قیمتی

دکمه بازگشت به بالا