اقتصادیبرترین های کار و کسب

همه چیز درباره دامیننس بیت کوین

ترید در بازار ارز دیجیتال روز به روز شرایط پیچیده‌تری به خود می‌گیرد و سرمایه‌گذاران باید با بررسی‌های بیشتری دست به خرید و سرمایه‌گذاری بزنند. در این بین بیت کوین هم به عنوان پادشاه رمز ارزها بیشترین تاثیر را روی روند قیمت آنها داشته و حتما باید به صورت ویژه مورد بررسی قرار گیرد.

برای تعیین روند حرکت قیمت بیت کوین  و سایر آلتکوین‌ها نیاز است تا فاکتورها و شاخص‌های مختلفی ارزیابی و تحلیل شود که یکی از آنها نیز دامیننس بیت کوین است. احتمالا درباره این شاخص شنیده‌اید و می‌دانید که به نوعی قدرت و سلطه بیت کوین را در بازار مشخص می‌نماید. در واقع هر چقدر قدرت و سلطه بیت کوین در بازار افزایش پیدا کند، دامیننس آن نیز افزایش پیدا کرده و کاهش قدرت بیت کوین نیز می‌تواند منجر به کاهش دامیننس آن شود.

اما دامیننس بیت کوین چیست و چگونه می‌توانیم از آن برای تحلیل بازار ارز دیجیتال استفاده کنیم؟ در این مقاله به صورت مفصل به تشریح کامل این شاخص در بازار ارز دیجیتال پرداخته و نکات کاربردی درباره آن با شما در میان می‌گذاریم که می‌توانید از این نکات برای تعیین هر چه بهتر روند قیمت بیت کوین و سایر رمز ارزها استفاده کنید.

بیت کوین رایگان |چگونه بیت کوین بخریم

دامیننس بیت کوین چیست؟

کلمه دامیننس در لغت به معنی تسلط یا سلطه است. دامیننس شاخصی است که میزان سلطه یا تسلط یک ارز دیجیتال را در بازار نشان می‌دهد. البته تسلط با ارزش بازار، قیمت و پارامترهای این چنینی متفاوت خواهد بود. فرض کنید که ارزش کل بازار ارز دیجیتال 1 میلیارد دلار باشد و ارزش بازار بیت کوین به 400 میلیون دلار رسیده باشد. در حقیقت 40 درصد ارزش بازار ارز دیجیتال متعلق به بیت کوین است و دامیننس آن 40 درصد خواهد بود. این شاخص به صورت درصدی تعریف می‌شود.

برای کسانی که در سایت رسمی خرید بیت کوین به دنبال خرید این ارز دیجیتال هستند، اطلاع از روند این شاخص اهمیت خاص خود را دارد. زیرا تا حدی می‌توانند قیمت بیت کوین را با استفاده از آن بهتر پیش‌بینی کنند. البته در بازار ارز دیجیتال، دامیننس فقط برای بیت کوین تعریف نمی‌شود. دامیننس اتریوم و تتر نیز از جمله شاخص‌های بسیار مهم در این بازار محسوب می‌شوند.

نمودار دامیننس بیت کوین را از کجا ببینیم؟

برای مشاهده نمودار تغییرات دامیننس بیت کوین و البته برای تحلیل آن می‌توانید از سایت تریدینگ ویو استفاده کنید. با ورود به این سایت علاوه بر امکان مشاهده نمودار دامیننس BTC می‌توانید از ابزارهای تحلیل تکنیکال برای ارزیابی شرایط تغییرات این شاخص نیز استفاده کرده و با یک روش تحلیلی درست آن را برای آینده پیش‌بینی کنید. در این سایت می‌توانید دامیننس را با نماد BTC.D یا BTC Dominance جستجو نمایید.

مارکت کپ بیت کوین چیست؟

یکی از اصطلاحاتی که تعریف آن با دامیننس کاملا متفاوت است اما ممکن است آنها را با هم اشتباه بگیرید، مارکت کپ است. مارکت کپ بیت کوین در واقع به ارزش بازار این رمز ارز در بازار اشاره دارد. این ارزش از حاصلضرب قیمت فعلی بیت کوین در تعداد کل سکه‌های در گردش آن به دست می‌آید. به عنوان مثال اگر تعداد کل سکه‌های در گردش بیت کوین 19 میلیون و قیمت بیت کوین نیز 20000 دلار باشد، ارزش بازار یا مارکت کپ بیت کوین از حاصل ضرب 19 میلیون در 20000 دلار به دست خواهد آمد که مقدار 380 میلیارد دلار است.

مارکت کپ یکی از اصلی‌ترین معیارهای رتبه‌بندی رمز ارزها در بازار است. اگر به سایت کوین مارکت کپ مراجعه کنید، به صورت پیش فرض می‌توانید رمز ارزها را در یک رتبه‌بندی بر اساس ارزش بازار آنها به مشاهده نمایید.  بنابراین تغییر قیمت و تغییر تعداد سکه‌های در گردش یک رمز ارز روی مارکت کپ آن تاثیر گذاشته و باعث افزایش یا کاهش آن می‌شود.

فرمول محاسبه دامیننس بیت کوین

برای محاسبه دامیننس بیت کوین نیاز است تا ارزش بازار این رمز ارز را بر ارزش بازار کل آلتکوین‌ها تقسیم کنید. در بند قبلی ارزش بازار بیت کوین و سایر رمز ارزها را برای شما تعریف کردیم. اگر شما ارزش بازار تمام رمز ارزهای موجود در بازار را با فرمول بالا محاسبه کرده و با هم جمع کنید، سپس ارزش بازار بیت کوین را بر این عدد تقسیم نمایید، حاصل تقسیم دامیننس بیت کوین در لحظه فعلی خواهد بود.

البته قرار نیست برای این محاسبه دست به ماشین حساب بزنید و صدها عدد بزرگ را در هم ضرب و تقسیم کنید. برای مشاهده دامیننس به همان روشی که گفتیم عمل کنید. اما با این حال برای درک هر چه بهتر این مفهوم لازم دانستیم تا فرمول محاسبه آن را نیز با شما در میان بگذاریم.

دامیننس چگونه افزایش یا کاهش می‌باید؟

سوال مهم بعدی اینجاست که دامیننس بیت کوین چگونه زیاد می‌شود و چه شرایطی نیز باعث کاهش آن می‌گردد؟ آیا افزایش قیمت بیت کوین به معنی افزایش دامیننس آن نیز است؟ هر چند در اکثر مواقع وقتی قیمت بیت کوین به دلیل تقاضا برای خرید آن افزایش پیدا می‌کند، شاهد افزایش دامیننس آن نیز هستیم، اما اینگونه نیست که دامیننس تحت تاثیر قیمت افزایش یا کاهش یابد. اگر بخواهیم از نظر ماهیت این مفهوم را تشریح کنیم، هر وقت سرمایه‌گذاران ترجیح بدهند که به جای آلتکوین‌ها روی بیت کوین سرمایه‌گذاری کنند و پول‌ها از سمت آلتکوین‌ها به سمت بیت کوین سرازیر شود، دامیننس افزایش پیدا می‌کند.

در شرایط برعکس وقتی سرمایه گذاران بازار ترجیح دهند که روی آلتکوین‌ها سرمایه‌گذاری کرده و پول‌های خود را به سمت خرید آنها هدایت نمایند، دامیننس کاهش پیدا خواهد کرد. وقتی دامیننس افزایش پیدا می‌کند، نشانه این است که سرمایه‌گذاری روی بیت کوین برای کاربران اولویت بیشتری دارد و وقتی دامیننس کاهش می‌باید، نشان از این دارد که سرمایه گذاری روی آلتکوین‌ها توجه بیشتر معامله گران را به خود جلب نموده است.

چگونه با دامیننس بیت کوین ترید کنیم؟

در انتهای این مقاله سعی داریم تا نکاتی را با شما در میان بگذاریم که با استفاده از آنها بتوانید تحلیل بهتر و دقیق‌تری از شرایط بازار ارز دیجیتال داشته و رمز ارزها را با قدرت بیشتری تحلیل کنید. برای این منظور تنها کافی است از نکات زیر استفاده کنید:

  • وقتی دامیننس روند صعودی دارد و قیمت بیت کوین نیز در بازار در حال افزایش است، خرید بیت کوین می‌تواند یک سرمایه‌گذاری ایده‌آل باشد.
  • وقتی دامیننس صعودی است اما قیمت بیت کوین نزولی باشد، سیگنالی قدرتمند برای فروش آلتکوین‌ها صادر شده و احتمالا باید منتظر شروع صعود قیمت بیت کوین نیز باشیم.
  • وقتی دامیننس نزولی و قیمت بیت کوین هم نزولی است، باید هر چه سریعتر بیت کوین‌های خود را در بازار بفروشید.
  • وقتی دامیننس بیت کوین نزولی و قیمت آن صعودی است، سیگنالی عالی برای خرید آلتکوین‌ها صادر شده است.

با دقت به این نکات و بعد از بررسی نمودار قیمت بیت کوین و دامیننس آن می‌توانید یک تصمیم ایده‌آل برای سرمایه‌گذاری در بازار ارز دیجیتال گرفته و معاملات خود را نیز از این طریق بهینه کنید. بسیاری از افراد حرفه‌ای با همین نکات ساده معاملات خود را کاملا سودآور می‌نمایند.

دکمه بازگشت به بالا