برترین های کار و کسبعلمی و پزشکی

نشانه های تشک بد چیست؟

از کجا بدانم که تشک خوبی ندارم و نشانه یک تشک بد چیست؟

 به گفته متخصصان اینتکس ایران در هنگام تصمیم برای تعویض تشک، اولین مسئله سن است. تشکی که خیلی خوب از آن استفاده شده باشد می تواند حداکثر 10 سال برای شما کار کند. این میزان به نوع تشک خوشخوابی که استفاده می کنید بستگی دارد اما عموما عمر مفید محصولات با کیفیت بین 8 تا 10 سال است. البته نحوه نگهداری شما نیز در عمر آن موثر است. مثلا اگر اجازه ندهید کسی روی آن بپرد عمر بیشتری خواهد داشت. بعضی تشک ها نیاز به چرخاندن دارند و تشک های بزرگ به یک پشتیبان در مرکز نیاز دارند تا از گود افتادن آن پیشگیری کند.

شکی که خیلی خوب از آن استفاده شده باشد می تواند حداکثر 10 سال برای شما کار کند. تشک های کهنه تر زمینه معضلات بهداشتی را نیز دارند. به عنوان نمونه ما هر شب در حین خواب به مقدار زیادی عرق می کنیم و حدود یک چهارم لیتر از مایعات بدنمان را از دست می دهیم که مستقیما وارد تشکمان می شود. این مایعات محل رشد قارچ ها را فراهم می کند و آن نیز باعث تجمع میکروب ها و باکتری ها می شود. همچنین با تجم سلول های مرده پوست در میان بافت تشک زمینه رشد کنه ها نیز به وجود می آید.

یکی دیگر از مشکلاتی که با کهنه تر شدن تشک ها خصوصا تشک ماشین ایجاد می شود دفرمه شدن یا تغییر شکل آن هاست. یک بدون توجه به مقدار وزنی که روی آن قرار گرفته است می تواند شکلش را حفظ کند. اگر شما متوجه شدید که وسط تشکتان در حال گود افتادن است باید به فکر تعویض تشک باشید. اگر هنوز تحت وارانتی است بهتر است با خدمات پس از فروش شرکت تولیدکننده تماس بگیرید.

بهترین تشک بادی ماشین |تشک ماشین

این تشک برای شما مناسب نیست

به غیر از معضلات مربوط به سن و کاربرد نادرست عامل مهم دیگری نیز وجود دارد که باید به آن توجه کنید. این عامل خود شما هستید. تشکی که برای شخص دیگری خوب است احتمال دارد که برای شما خوب نباشد. بعضی ها تشک نرم را ترجیح می دهند درحالی که دیگران تشک سفت تری می خواهند یا چیزی بین این دو. همچنین باید به برای خودتان، مواد سازنده تشک و انواع تکنولوژی ها و سیستم های بکار رفته در ساخت آن توجه کنید. انتخاب تشک نباید سخت باشد اما تصمیمی است که باید با دقت گرفته شود.

مشکلاتی که یک تشک بد می تواند داشته باشد

نگران مشکلاتی که یک تشک بد ایجاد می کند نباشید چراکه شما می توانید با یک بودجه معقول یک تشک خوب و مناسب برای خودتان تهیه نمائید. محصولات خوبی در بازار وجود دارند که قیمت خیلی بالایی هم ندارند. به علاوه حفظ سلامتی ارزش هزینه ای که برایش می پردازید را دارد. مهمترین ویژگی های یک بستر خواب خوب تامین راحتی و پشتیبانی از بدن در طول خواب است. اما مسائلی که می تواند موجب اختلال در خواب شما شود قابل شناسایی و کنترل هستند.

گرما

یکی از بزرگترین معضلات تشک های مموری فوم در آغاز این بود که خیلی گرم بودند. این محصولات با جذب گرمای بدن شما کار می کردند و شکل و فرم بدن را به خود می گرفتند و اگر راهی برای خروج این گرما از بستر خواب وجود نداشت در طول شب باعث گرم شدن بیش از حد فرد می شدند.

این مشکل در محصولات جدید حل شده است. اگر تشکی که می خرید از آن مدل های قدیمی باشد احتمالا برای شما مشکل ساز خواهد بود. اگر به تازگی تشکی خریده اید که هنگام خواب بر رویش احساس گرما می کنید فوم هایش را بررسی نمائید. بعضی تشک های ارزان نیز از نوعی فوم یونولیت استفاده می کنند که علاوه بر گرم کردن بدن معضلات فراوان دیگری را نیز به همراه می آورند.

احساس درد

اگر شما با احساس درد از خواب بیدار می شوید احتمالا تشک بدی دارید. اگر تشکتان کارش را به درستی انجام دهد باید شکل بدنتان را به خود گرفته و حمایت کافی از عضلات و مفاصل شما در طول خواب فراهم نماید. ستون فقرات شما باید در حالت انحنای طبیعی باقی بماند و احتمالا باید با یک بالش گردن و سر شما در یک راستا قرار بگیرند.

از آنجایی که تشک های موجود در بازار میزان سفتی متفاوتی دارند باید قبل از خرید آن ها را امتحان کنید تا مطمئن شوید که مناسب بدن شما هستند. حالت خواب نیز می تواند بر انتخاب تشک مناسب برای شما موثر باشد. یعنی باید نسبت به عادات خواب خودتان آگاه باشید و بدانید چه تشکی برای کدام حالت از خواب مناسب است. تشک داتیس امکان تست محصول در منزل را به شما می دهد که کار انتخاب محصول مناسب را برای شما تسهیل خواهد کرد

عواملی که بر عمر تشک تاثیر دارند

عوامل زیادی بر دوام و طول عمر تشک تأثیر می گذارد. در حالی که همه تشک‌ها در نهایت تخریب می‌شوند، تشک‌هایی که با مواد باکیفیت ساخته شده‌اند، قبل از ایجاد افتادگی یا فرورفتگی‌های دائمی بدن، برای مدت طولانی‌تری باقی می‌مانند. هنگامی که این مشکلات رخ می دهد، تشک شما دیگر قادر به حمایت کافی از ستون فقرات و کاهش فشار نیست.

“نکته مهم
شناخت علائم اولیه تشک بد می تواند به شما کمک کند از برخی از عوارض جانبی ناراحت کننده خوابیدن روی تشک جلوگیری کنید.”

علائم تشک بد

علائم هشداردهنده بد بودن تشک همیشه واضح نیست، اما اگر هر یک از موارد زیر را تجربه می کنید، ممکن است نشانه ای از عدم عملکرد تشک شما باشد.

درد و درد:

بیدار شدن با درد و درد ممکن است به این دلیل باشد که لایه‌های راحتی تشک شما شکسته می‌شوند و باعث ایجاد نقاط فشار در هنگام فرو رفتن بر روی هسته حمایتی محکم‌تر می‌شوند.

خواب ضعیف:

پرت کردن و چرخاندن یک تشک ناراحت کننده ممکن است منجر به کیفیت خواب ضعیف شود، حتی اگر آگاهانه از آن آگاه نباشید. اگر دیگر با احساس شادابی از خواب بیدار نمی شوید، ممکن است تشک شما به پایان عمر خود رسیده باشد. سایر علائمی که نشان می دهد تشک شما بر خواب شما تأثیر می گذارد شامل بیدار شدن چندین بار در شب یا طولانی تر از حد معمول به خواب رفتن است.

افتادگی:

تقریباً همه تشک ها به مرور زمان در نتیجه تحمل وزن بدن شما شب به شب شروع به افتادگی می کنند. آویزان بودن تشک می تواند منجر به حمایت ناهموار از ستون فقرات شود که ممکن است باعث ایجاد فشار در پشت و گردن در هنگام خواب شود. مشاهده فرورفتگی های دائمی بدن در تشک نشانه واضحی از نیاز به تعویض است.

پشتیبانی ضعیف:

لایه‌های تشک باید با هم کار کنند تا شکل ستون فقرات شما را حفظ کنند. لایه‌های راحتی باید مطابقت داشته باشند تا تراز ستون فقرات را بدون فرورفتگی زیاد تشویق کنند. به طور مشابه، هسته نگهدارنده باید یک پایه پایدار برای حمایت از قسمت‌های سنگین‌تر بدن و نگه داشتن ستون فقرات در سطح یکنواخت فراهم کند. اگر سفت و دردناک از خواب بیدار می شوید، ممکن است به خاطر تشک غیرقابل حمایت باشد.

گرمای بیش از حد:

توانایی تنظیم دمای تشک بیشتر به مواد استفاده شده در ساخت آن بستگی دارد. تشک‌های دارای هسته‌های پشتیبان سیم پیچ خنک‌تر می‌خوابند، در حالی که تشک‌های فوم به دلیل ساختار جامدشان گرمای بیشتری را به دام می‌اندازند. در حالی که بسیاری از تولیدکنندگان از تزریق ژل یا مواد تغییر فاز برای کاهش احتباس حرارتی تشک فوم استفاده می‌کنند، این مواد می‌توانند به مرور زمان فرسوده شوند و منجر به یک سطح خواب ناخوشایند شوند. لایه‌های راحتی نیز ممکن است نرم‌تر شوند و به شما این امکان را می‌دهند که بیشتر در تشک خود فرو بروید و فضای کمتری برای جریان هوا در اطراف بدن باقی بماند.

تجمع آلرژن :

تجمع آلرژن در تشک های فرسوده رایج است، تشک هایی که زمان زیادی برای جمع آوری شوره حیوانات خانگی، کپک، کپک و سایر مواد حساسیت زا دارند. اگر در خانه با آلرژی دست و پنجه نرم می کنید، تشک فرسوده شما ممکن است یکی از مقصران باشد. شما می توانید با استفاده از پایه تشک که فضایی را برای جریان هوا در زیر تشک ایجاد می کند، در برابر کپک و کپک محافظت کنید و با استفاده از محافظ تشک قابل شستشو با ماشین آلرژی انباشته شدن آن را کاهش دهید.

مایت های گرد و غبار :

تشک ها سلول های مرده پوست را جمع می کنند که مایت های گرد و غبار را جذب می کنند. برای افراد مبتلا به آلرژی، کنه های گرد و غبار می توانند باعث عطسه، آبریزش چشم، فشار سینوسی و آبریزش بینی شوند. تشک‌های فنر داخلی بیشتر میزبان کنه‌های گرد و غبار هستند، در حالی که تشک‌های لاتکس و فوم فضای باز کمتری برای زندگی دارند. جارو کشیدن دوره‌ای تشک یا استفاده از محافظ تشک ممکن است به جلوگیری از گرد و غبار کمک کند.

سن تشک:

در حالی که برخی از تشک ها بیشتر از بقیه دوام می آورند، دیر یا زود همه تشک ها توانایی کاهش فشار و حمایت خود را از دست می دهند. مراقبت نامناسب، اضافه وزن و عدم استفاده از فونداسیون مناسب همگی می توانند طول عمر تشک را کوتاه کنند.

حسادت تشک:

هنگامی که تشک شما نتواند حمایت و راحتی متعادلی را ارائه دهد، ممکن است حسادت تشک را نسبت به تخت های دیگر پیدا کنید. اگر بعد از خوابیدن روی تخت هتل احساس شادابی بیشتری نسبت به خانه دارید، احتمالاً تشک شما به هدف خود عمل نمی کند.

آیا تشک بد می تواند باعث مشکلات سلامتی شود؟

تشک بد می تواند باعث ناراحتی شود، به خواب رفتن سخت تر می شود و به طور بالقوه منجر به بیداری های متعدد در شب می شود. به نوبه خود، کیفیت پایین خواب بر سلامت جسمی و روانی شما تأثیر می گذارد

منبع : inflatable car bed

دکمه بازگشت به بالا