علمی و پزشکی

شناسایی هزاران ویروس ناشناخته در پوشک نوزادان

تحقیقات مربوط به پوشک‌های کثیف نوزادان دانمارکی، اطلاعات زیادی درباره ویروس‌های ناشناخته ارائه کرده و همچنین بهترین نتایج را تاکنون درخصوص شناسایی ترکیب میکروبیوم روده نوزادان نشان داده است.

به گزارش patc به نقل از ایندیپندنت، یک تیم بین‌المللی از محققان در مجله نیچر میکروبیولوژی (Nature Microbiology) نوشته‌اند که ۱۰ هزار ویروس جدید در مدفوع نوزادان کشف کرده‌اند.

در این تحقیق، مدفوع ۶۴۷ کودک یک‌ساله دانمارکی سالم که در یک مطالعه طولانی‌مدت آسم و بیماری التهابی مزمن ثبت‌نام شده بودند، بررسی شده است. پوشک‌های کثیف بچه‌ها مجموعه‌ای شگفت‌انگیز از ویروس‌ها را که بسیاری از آن‌ها هنوز توضیح علمی ندارند تولید می‌کنند. به‌طور کلی، محققان ۱۰ هزار گونه ویروس از ۲۴۸ خانواده ویروسی کشف کردند و از این خانواده‌های ویروسی تنها ۱۶ خانواده از قبل شناخته شده بودند.

ویروس‌ها ۱۰ برابر بیشتر از گونه‌های باکتریایی موجود در مدفوع کودکان بودند و ۹۰ درصد آن‌ها باکتریوفاژها بودند که به‌جای سلول‌های انسانی به باکتری‌ها حمله می‌کنند. این باکتریوفاژها باعث بیماری نمی‌شوند و در عوض تصور می‌شود که آن‌ها توانایی‌های رقابتی باکتری‌ها را شکل می‌دهند و جمعیت باکتری‌ها را در میکروبیوم روده متعادل می‌کنند.

متخصصان احتمال می‌دهند دلیل اینکه این‌ همه ویروس در روده نوزادان وجود دارد، این است که چون سیستم ایمنی در سن یک‌ سالگی هنوز نیاموخته خوب و بد را از هم جدا کند، «غنای‌ گونه‌ای» فوق‌العاده‌ای از ویروس‌های روده پدیدار می‌شود و احتمالا این تنوع ویروسی برای محافظت در برابر بیماری‌های مزمن مانند آسم و دیابت مورد نیاز است.

«غنای‌ گونه‌ای» به معنای تعداد گونه‌های موجود در یک اجتماع یا زیست بوم یا ناحیه است.

انتهای پیام

دکمه بازگشت به بالا